Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kaskoda Hasar Durumu İle İlgili Merak Edilenler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 7.01.2016 Güncelleme Tarihi: 31.12.2021

Kasko sigortası zorunlu bir sigorta türü olmamakla birlikte yapılmasında fayda olan bir sigorta.

Kaskoda Hasar Durumu İle İlgili Merak Edilenler
Zorunlu olarak yapılması gereken trafik sigortası herhangi bir hasar anında karşı tarafta oluşan hasarı karşılarken kasko sigortası, sizin aracınızda meydana gelen hasarları karşılar.

Aracınızda meydana gelen bir hasarı kasko poliçeniz kapsamında karşılamak istiyorsanız, poliçe şartlarına uyduğunuzdan emin olmalısınız.

Kasko sigortası, araç sahipleri tarafından özel olarak yaptırılabilen, araç kasko değeri üzerinden hesaplanan ve devlet tarafından herhangi bir zorunluluk şartı bulunmayan bir sigorta türüdür. Zorunlu tutulan trafik sigortası ile karıştırılsa da işlev olarak çok farklıdır. Sahip olduğunuz poliçeden faydalanmak istediğinizde kusurlu olup olmamanıza bakılmaz. Fakat alkol kullanımı ya da ehliyetsiz olma gibi durumlarda problem yaşarsınız.

Zorunlu olmayan kasko, yapılmasında fayda olan bir sigortacılık ürünüdür. Zorunlu olarak yapılması gereken trafik sigortası herhangi bir hasar anında karşı tarafta oluşan hasarı karşılarken kasko sigortası, sizin aracınızda meydana gelen hasarları karşılar. Satın aldığınız poliçe kapsamında, karşılaşabileceğiniz hasar durumları ile ilgili bilmeniz gereken bazı detaylar vardır. Bu detayları öğrenmeniz, sigorta şirketinden hangi durumlarda ödeme alabileceğinizi bilmenizi sağlar.

Aracımda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir miyim?

Aracınızda farklı zamanlarda birden fazla hasar oluştuysa toplu ihbarda bulunup hasar tazmininde bulunmak isteyebilirsiniz ancak bu doğru bir hareket olmayacaktır. Kasko Sigortası Genel Şartları’na göre hasar gerçekleştikten sonra beş iş günü içinde hasar ihbarında bulunmanız gerekir. Bu süreyi geçtikten sonra yaptığınız hasar ihbarları için ödeme almanız mümkün değildir.

Kazada Kusurlu Taraf Olsam da Hasarım Karşılanır mı?

Kazada kusurlu olan taraf siz olsanız bile aracınızda meydana gelen hasarlar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Kasko sigortasının ana teminatları arasında yer alan “Aracın başka bir araca ya da cisme çarpması” detayı sayesinde kusurlu dahi olsanız poliçenin sunduğu imkânlarından yararlanabilirsiniz.

Aracınız için en avantajlı tekliflere ulaşmak ve kasko sorgulama işlemi yapmak için HangiKredi’den destek alabilirsiniz.

Alkollüyken Kaza Yaparsam Kasko Hasarı Karşılar mı?

Kasko Sigortası Genel Şartları’na göre alkol ya da uyuşturucu madde etkisi altında yapılan kazalar sigorta teminatlarına girmez. Yani alkollüyken kaza yaparsanız ve aracınızda hasar meydana gelirse, çıkan masraflar sigorta şirketi tarafından karşılanmaz. Karayolları Trafik Kanunu tarafından belirlenen alkol sınırının üstünde iseniz alkollü kabul edilirsiniz ve hasarınız temin edilmez.

Kasko Poliçesindeki Bilgilerim Eksik ya da Yanlışsa Hasarım Karşılanır mı?

Poliçeniz hazırlanırken doğru bilgileri vermeniz önemlidir. Herhangi bir hasar gerçekleştiğinde kaskonuzun teminatlarından faydalanabilmek için doğru bilgiler vermelisiniz. Aksi takdirde poliçe teminatlarından yararlanamayabilir ya da ekstra ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bununla birlikte kaskoda eksik sigorta durumu olursa, bu da problem doğurabilir.

Kasko Kazayı Nasıl Karşılar?

Sigorta şirketlerinin kazayı karşılama şartları, sahip olduğunuz poliçede açıkça belirtilir. Bu nedenle kasko yaptırırken alacağınız poliçeyi detaylı bir şekilde incelemeniz gerekir. Çünkü teminat dışında kalan hâller için ödeme yapılmaz. Ayrıca her sigorta şirketi, farklı teminatlar içeren birden fazla poliçe türü sunar. Sigorta şirketinin hangi kazalarda, hangi şartlarda ve hangi tutarlarda ödeme yapacağını önceden bilmenizde fayda vardır. Bu detaylar “dar, geniş, tam, kapsamlı” gibi çeşitli isimlerle adlandırılan her bir poliçe için farklıdır.

Kaskoda Alkol Raporu Şart mı?

Alkol raporu her sigorta şirketi tarafından zorunlu tutulmaz ve her zaman gerekmez. Fakat kendi menfaatiniz için alkol raporu talep etmelisiniz. Karıştığınız bir kazada karşı tarafın alkollü olduğunu düşünüyorsanız olay yerine polis çağırıp alkol raporu almanızda fayda vardır. Yaralanma içeren kazalarda da alkol raporu istenmesi mümkündür.

Kasko Ne Kadar Sürede Ödeme Yapar?

Aracınızda meydana gelen hasara karşı sigorta şirketinden ödeme almanız için öncelikle hasar ihbarı yapmalısınız. Çünkü şirketin ödeme süresi, ihbar tarihinden itibaren başlar. Kasko Sigortası Genel Şartları kapsamında, hasar ihbarının sigorta şirketine ulaşmasından itibaren 45 gün içinde hasarın ödenmesi gerekir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Devalüasyon Nedir? 8.02.2023

  Devalüasyon Nedir?

 • KKM ve Dövizden Dönüşümlü KKM Farkı 7.02.2023

  KKM ve Dövizden Dönüşümlü KKM Farkı

 • Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi 6.02.2023

  Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi

 • Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur? 1.02.2023

  Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon