Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kasko Değer Listesi Nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 27.12.2013 Güncelleme Tarihi: 31.01.2021

Kasko başvurusu yapmak isteyen araç sahiplerinin, sigorta şirketleri ve onlar tarafından sunulan en uygun kasko fiyatları araştırmalarında karşılarına çıkan ve en çok merak edilen konulardan biri de kasko değer listesi konusu.

Kasko Değer Listesi Nedir?
Peki, kasko değer listesi nedir ve nasıl işler? Hangikredi.

Kasko başvurusu yapmak isteyen araç sahiplerinin, sigorta şirketleri ve onlar tarafından sunulan en uygun kasko fiyatları araştırmalarında karşılarına çıkan ve en çok merak edilen konulardan biri de kasko değer listesi konusu. Peki, kasko değer listesi nedir ve nasıl işler? Hangikredi.com olarak bu konuyla ilgili en çok merak edilenleri bir araya getirdik.

Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko Değer Listesi, motorlu kara araçları için düzenlenen kasko poliçeleri işlemlerinde, sigorta şirketleri tarafından kasko fiyatları belirleme işlemlerinde referans alınması için hazırlanan bir listedir.Kasko fiyatları için bir resmi referans kaynağı olan kasko değer listesi 1987 yılının Aralık ayından beri hazırlanan ve aylık olarak belirlenen bir listedir.

Kasko Değer Listesi Özellikleri

Kasko değer listesi özellikleri ile ilgili olarak en çok merak edilen noktaları şöyle derleyelim:

 • Kasko değer listesini dikkate almak mecburi değildir. Aracın genel hali, sigorta poliçesinin düzenleme tarihindeki piyasa şartları gibi şartlara bağlı olarak kasko değer listesindeki fiyatların altında veya üstünde bir değerde de sigorta başvurusu yapmak mümkün.
 • Araba aksesuarları ya da parçaları gibi sonradan eklenen hiçbir parça, değerler listesine dahil edilmez. Bu parçalar için kasko başvurusu yapanlarla sigorta şirketleri arasındaki özel şartlarla belirlenir.
 • Merak edilen diğer bir nokta da kasko poliçesi yapılırken aracın çalınması ya da pert olması halinde, sigorta şirketlerinin o değer üzerinden tazminat ödeyip ödemeyeceğidir. Bununla ilgili olarak Kasko Sigortası Genel Şartları kapsamındaki şu iki madde işlemleri açıklar:
 1. B3 Maddesi 3.3.1.2 bendi: “Aracın tam ziyana uğraması halinde, sigortacının azami sorumuluk haddini geçmemek üzere, hasar anındaki sigorta değeri ödenir”
 2. 3.3.1.4 bendi: “Aracın çalınması halinde, sigortacının azami sorumluluk haddini geçmemek üzere aracın çalınma günündeki değeri ödenir”
 • 15 yaştan daha yaşlı olan arabalar ile kasko değer listesine girmez. Bunlar için sigorta şirketleri ve sigorta başvurusu sahiplerinin görüşmeleri gerekir.

Sigorta türleri arasında en ucuz sigorta fiyatları ve en iyi sigorta şirketleri için sigorta hesaplama sayfası, kasko hesaplama sistemiyle birlikte Hangikredi.com ‘da hizmetinizde.

Araç Kasko Değer Listesi

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • İtfa Nedir? 29.07.2021

  İtfa Nedir?

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon