Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 3.01.2013 Güncelleme Tarihi: 31.12.2021

Araç kasko değerleri listesinde yer alan rakamlar, kasko sigortası fiyatlarının belirlenmesine en önemli etken olmakla beraber tek başlarına belirleyici değildir.

Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?
Araç kasko değeri ise Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından belirlenen kasko değer listesi temel alınarak belirlenir. Bu liste düzenli olarak güncellenerek tekrar yayınlanır.

Sigorta şirketleri kasko fiyatlarını belirlerken aşağıdaki unsurları da değerlendirirler:

Kasko Kapsamı

Kasko kapsamı ya da bir başka anlatımla otomobilinizin hangi olumsuz durumlara karşı güvence altına alındığı konusunda fiyatların belirlenmesinde rol oynar.

Standart bir kasko poliçesi kaza, çalınma ve yangın riskleri karşısında arabanızı teminat altına alır. Sigorta kapsamı genişletilerek ek hizmetler alınabilir. Doğal afet, terör olayları vb. Tabii teminat kapsamınız genişledikçe kaskonuzun fiyatı da artacaktır.

Poliçe İndirimleri

Elde ettiğiniz poliçe indirimleri de kaskonuzun fiyatını etkiler. Zaman içerisinde kazandığınız hasarsızlık indirimi, kapsam dışı tutulan teminatlardan elde edilen indirimler, araç güvenliği indirimi ve sigortalının yaşı nedeniyle kazanılan indirimler gibi…

Hasarsızlık indirimi, kasko yılı içerisinde hasar tazminatı almayan sigortalıya sunulan bir ayrıcalıktır. Güvenlik indirimi ise hırsızlığa karşı alarm taktırmak gibi tedbirler alan sigortalılara uygulanır. Yaş indirimi ise yaşı fazla olan sigortalılara, gençlere oranlara daha düşük fiyat sunulmasıdır.

Araç Yaşı, Marka ve Modeli

Otomobilin yaşı, markası ve modeli de fiyat belirlenmesinde etkendir. Otomobilin eski ya da yeni olması, markası, modeli, kullanım amacı, aksesuarları (klima, radyo, navigasyon vb) ve bunların kapsam dahilinde olup olmaması belirleyicidir.

Ruhsat Sahibinin Durumu

Ruhsat sahibinin yaşının yanı sıra ehliyetinin süresi, yaşadığı şehir, mesleği ve aracın kullanım amacı da risk faktörlerini etkilediğinden kasko fiyatlarında değişiklikler olabilmektedir.

Kasko bedelinizi öğrenmek ya da kasko ücreti teklifi almak için Hangikredi.com sigorta sorgulama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.  Ayrıca trafik sigortası karşılaştırması da yapabilirsiniz.

Araç Kasko Değer Listesi

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Deprem Sonrası Konut Fiyatları Ne Olacak? 23.03.2023

  Deprem Sonrası Konut Fiyatları Ne Olacak?

 • Gram Altın ile İlgili Bilmeniz Gerekenler 23.03.2023

  Gram Altın ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

 • 5G Teknolojisinin Fintech Üzerindeki Etkileri 20.03.2023

  5G Teknolojisinin Fintech Üzerindeki Etkileri

 • e-Ticaret Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir? 17.03.2023

  e-Ticaret Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon