Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 3.01.2013 Güncelleme Tarihi: 24.11.2020

Araç kasko değerleri listesinde yer alan rakamlar, kasko sigortası fiyatlarının belirlenmesine en önemli etken olmakla beraber tek başlarına belirleyici değildirler.
Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?
Araç kasko değeri ise Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından belirlenen kasko değer listesi temel alınarak belirlenir.

Araç kasko değerleri listesinde yer alan rakamlar, kasko sigortası fiyatlarının belirlenmesine en önemli etken olmakla beraber tek başlarına belirleyici değildirler. Araç kasko değeri ise Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından belirlenen kasko değer listesi temel alınarak belirlenir.  Bu liste düzenli olarak güncellenerek tekrar yayınlanır.

Sigorta şirketleri kasko fiyatlarını belirlerken aşağıdaki unsurları da değerlendirirler:

Kasko Kapsamı

Kasko kapsamı ya da bir başka anlatımla otomobilinizin hangi olumsuz durumlara karşı güvence altına alındığı konusunda fiyatların belirlenmesinde rol oynar.

Standart bir kasko poliçesi kaza, çalınma ve yangın riskleri karşısında arabanızı teminat altına alır. Sigorta kapsamı genişletilerek ek hizmetler alınabilir. Doğal afet, terör olayları vb. Tabii teminat kapsamınız genişledikçe kaskonuzun fiyatı da artacaktır.

Poliçe İndirimleri

Elde ettiğiniz poliçe indirimleri de kaskonuzun fiyatını etkiler. Zaman içerisinde kazandığınız hasarsızlık indirimi, kapsam dışı tutulan teminatlardan elde edilen indirimler, araç güvenliği indirimi ve sigortalının yaşı nedeniyle kazanılan indirimler gibi…

Hasarsızlık indirimi, kasko yılı içerisinde hasar tazminatı almayan sigortalıya sunulan bir ayrıcalıktır. Güvenlik indirimi ise hırsızlığa karşı alarm taktırmak gibi tedbirler alan sigortalılara uygulanır. Yaş indirimi ise yaşı fazla olan sigortalılara, gençlere oranlara daha düşük fiyat sunulmasıdır.

Araç Yaşı, Marka ve Modeli

Otomobilin yaşı, markası ve modeli de fiyat belirlenmesinde etkendir. Otomobilin eski ya da yeni olması, markası, modeli, kullanım amacı, aksesuarları (klima, radyo, navigasyon vb) ve bunların kapsam dahilinde olup olmaması belirleyicidir.

Ruhsat Sahibinin Durumu

Ruhsat sahibinin yaşının yanı sıra ehliyetinin süresi, yaşadığı şehir, mesleği ve aracın kullanım amacı da risk faktörlerini etkilediğinden kasko fiyatlarında değişiklikler olabilmektedir.

Kasko bedelinizi öğrenmek ya da kasko ücreti teklifi almak için Hangikredi.com sigorta sorgulama sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca trafik sigortası karşılaştırması da yapabilirsiniz.

Araç Kasko Değer Listesi

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

 • Parsel Nasıl Sorgulanır? 22.07.2021

  Parsel Nasıl Sorgulanır?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon