Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 3.01.2013 Güncelleme Tarihi: 10.05.2023

Araç kasko değerleri listesini incelerken karşınıza farklı rakamlar çıkar; bu değerlerin tespit edilmesinde aracın modeli ve yaşı gibi birden fazla kriter esas alınır.

Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB), bu listeyi her yıl yeniden yayımlar. Düzenli olarak güncellenen araç kasko değerleri listesini ve poliçe fiyatlarını etkileyen unsurlara dair detayları yazının devamından öğrenebilirsiniz.

Kasko Kapsamı

Özetle kasko, araçlardaki maddi hasarların poliçede belirlenen şartlar dâhilinde karşılanmasıdır. Standart bir kasko poliçesi; kaza, çalınma ve yangın riskleri karşısında arabanızı teminat altına alır. Sigorta kapsamı genişletilerek ek hizmetler alınabilir. Aşağıda genişletilmiş kasko ile sunulan ek teminatlardan bazılarını görebilirsiniz.

 • Yurt dışı teminatı
 • Doğal afetler
 • Terör ve savaş
 • Anahtar kaybı
 • Kemirgen zararı
 • İkame araç
 • Ferdi kaza
 • Mini onarım

Kasko fiyatları, güvencenin kapsamına göre değişiklik gösterir. Yani teminat kapsamınız genişledikçe kaskonuzun fiyatı da artar. Genişletilmiş kasko bedeli de tıpkı standart teminatlar da olduğu gibi güncel araç değeri listesine göre belirlenir. Daha ekonomik bir seçenek arıyorsanız nispeten sınırlı güvence sunan dar kasko poliçelerine yönelebilirsiniz.

Poliçe İndirimleri

Elde ettiğiniz poliçe indirimleri de kaskonuzun fiyatını etkiler. Bunlara; hasarsızlık indirimi, kapsam dışı tutulan teminatlardan elde edilen indirimler, araç güvenliği indirimi ve sigortalının yaşı nedeniyle kazanılan indirimler örnek verilebilir. Hasarsızlık indirimi, kasko yılı içerisinde hasar tazminatı almayan sigortalıya sunulan bir ayrıcalıktır. Güvenlik indirimi ise hırsızlığa karşı alarm taktırmak gibi tedbirler alan sigortalılara uygulanır. Yaş indiriminde yaşı fazla olan sigortalılara için gençlere oranlara daha düşük fiyatlar sunulur.

Araç Yaşı, Marka ve Modeli

Kasko fiyatları, araçların kasko değerine göre belirlenir. Aracın kasko değerinin tespit edilmesinde dikkate alınan farklı faktörler bulunur. Bunlardan biri de aracın yaşıdır. Aracın yaşının yüksek olması, kasko değerinin düşük olmasına sebebiyet verir. Buna bağlı olarak söz konusu araç için poliçe fiyatı da nispeten daha az olur. Araç kasko fiyatlarının tespit edilmesinde göz önünde tutulan diğer kriterler aşağıdaki gibidir.

1. İkinci el araçlarda masraf ve kaza riskinin fazla olmasından dolayı daha yüksek kasko fiyatlarına rastlanır.
2. Kasko fiyatlarında araçta yer alan radyo, klima ve televizyon gibi aksesuarlar da etkili olur.
3. İkinci el piyasası hareketli olan araçlarda diğerlerine kıyasla daha farklı poliçe fiyatları uygulanır.
4. Aracın ticari ya da binek olmasına göre kasko fiyatlarında değişiklik gözlemlenir.

Aracınızın üst segmentte yer alması, kasko fiyatını artıran faktörler arasında. Ayrıca aracın kaza geçmişi de bu konuda gözetilen kriterlerden biridir. Araçta kaza nedeniyle değişen bir parçanın olması durumunda kasko fiyatının yükselebileceği söylenebilir.

Ruhsat Sahibinin Durumu

Ruhsat sahibinin yaşının yanı sıra; ehliyetinin süresi, yaşadığı şehir, mesleği ve aracın kullanım amacı da kasko bedelini etkiler. Bu nedenle söz konusu kriterlere göre kasko fiyatlarında değişiklikler olabilir. HangiKredi’de aracınızın güncel kasko değerini öğrenebileceğiniz Araç Kasko Değer Listesi yer alır. Bu listeyi inceledikten sonra kasko ücreti teklifi almak için sigorta sorgulama sayfasını ziyaret etmenizde fayda var. Dilerseniz HangiKredi üzerinden zorunlu trafik sigortası karşılaştırması da yapabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

1,75 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri