Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Araç kasko değerleri listesinde yer alan rakamlar, kasko sigortası fiyatlarının belirlenmesine en önemli etken olmakla beraber tek başlarına belirleyici değildirler. Araç kasko değeri ise Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından belirlenen kasko değer listesi temel alınarak belirlenir.  Bu liste düzenli olarak güncellenerek tekrar yayınlanır.

Sigorta şirketleri kasko fiyatlarını belirlerken aşağıdaki unsurları da değerlendirirler:

Kasko Kapsamı

Kasko kapsamı ya da bir başka anlatımla otomobilinizin hangi olumsuz durumlara karşı güvence altına alındığı konusunda fiyatların belirlenmesinde rol oynar.

Standart bir kasko poliçesi kaza, çalınma ve yangın riskleri karşısında arabanızı teminat altına alır. Sigorta kapsamı genişletilerek ek hizmetler alınabilir. Doğal afet, terör olayları vb. Tabii teminat kapsamınız genişledikçe kaskonuzun fiyatı da artacaktır.

Poliçe İndirimleri

Elde ettiğiniz poliçe indirimleri de kaskonuzun fiyatını etkiler. Zaman içerisinde kazandığınız hasarsızlık indirimi, kapsam dışı tutulan teminatlardan elde edilen indirimler, araç güvenliği indirimi ve sigortalının yaşı nedeniyle kazanılan indirimler gibi…

Hasarsızlık indirimi, kasko yılı içerisinde hasar tazminatı almayan sigortalıya sunulan bir ayrıcalıktır. Güvenlik indirimi ise hırsızlığa karşı alarm taktırmak gibi tedbirler alan sigortalılara uygulanır. Yaş indirimi ise yaşı fazla olan sigortalılara, gençlere oranlara daha düşük fiyat sunulmasıdır.

Araç Yaşı, Marka ve Modeli

Otomobilin yaşı, markası ve modeli de fiyat belirlenmesinde etkendir. Otomobilin eski ya da yeni olması, markası, modeli, kullanım amacı, aksesuarları (klima, radyo, navigasyon vb) ve bunların kapsam dahilinde olup olmaması belirleyicidir.

Ruhsat Sahibinin Durumu

Ruhsat sahibinin yaşının yanı sıra ehliyetinin süresi, yaşadığı şehir, mesleği ve aracın kullanım amacı da risk faktörlerini etkilediğinden kasko fiyatlarında değişiklikler olabilmektedir.

Kasko bedelinizi öğrenmek ya da kasko ücreti teklifi almak için Hangikredi.com sigorta sorgulama sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca trafik sigortası karşılaştırması da yapabilirsiniz.

Araç Kasko Değer Listesi
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir