Kaskoda Eksik Sigorta

Kasko, zorunlu olmamakla birlikte pek çok araç sahibinin yaptırdığı bir sigorta ürünü.

Kasko sigortası çok fazla kişi tarafından yaptırılıyor olsa da bilinmeyen çok fazla yönü var. Bunlardan biri de “eksik sigorta” uygulaması.

Sigortaya konu olan araç hasara uğradığı andaki değeri, poliçede belirtilen sigorta bedelinden yüksek ise bu duruma “eksik sigorta” denir.

Etkileri neler?

Eksik sigorta, fazla bilinmese de aslında oldukça önemli bir uygulama. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında sigorta şirketi, hasar tazminatını eksik öder.

Kaskonuzda eksik sigorta sorunu ile karşılaşmamak için eksik sigortaya neden olan halleri bilmenizde fayda var. Eksik sigortaya neden olan durumları aşağıda sıraladık.

Poliçeniz yapılırken aracınızın sigorta bedelini eksik bildirerek poliçenizi eksik sigorta uygulaması ile satın aldıysanız hasar oluştuğunda, hasar tutarını eksik alacaksınız demektir.

Bu noktaya dikkat!

Kasko yaptırırken o an için kasko fiyatının daha az çıkmasını sağlasa da bir hasarla karşılaşmanız durumunda eksik sigorta uygulamasından dolayı durum aleyhinize döner.

Kaskonuzu alırken “hasar ikame zeyili” teminatını poliçenize ekletmediyseniz ve bir hasarla karşılaştıysanız sigorta şirketi hasar tazminatını öder ve ödenen tutar aracın sigorta bedelinden düşer. Bundan sonra poliçeniz eksik sigorta bedeli ile devam eder.

Eksik sigorta uygulaması ile karşılaşmamak için sigorta poliçeniz yapılırken aracınızda bulunan aksesuarları da poliçeye dahil ettirebilir ya da aracınızın değerini piyasa değerine zeyil ettirerek yükseltebilirsiniz.

En avantajlı kasko sigortasını bulmak için Hangikredi.com sigorta sayfasından sorgulama yapabilirsiniz.

Kasko Fiyatları İçin Tıklayınız
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir