Kasko İptali Nasıl Gerçekleşir?

Trafik sigortası ile birlikte kasko da trafiğe çıkan araçlar için mutlaka yapılması gereken sigortalardan. Kasko, trafik sigortası gibi zorunlu olmasa da, yapılmasında fayda vardır. Zorunlu trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda karşı tarafta oluşan maddi ve bedeni hasarı karşılarken kasko, sizin tarafınızda oluşan maddi ve bedeni hasarı karşılar. Bu nedenle, kendinizi garantiye almak adına kasko yaptırmanız önem arz eder.

Çeşitli sebeplerden dolayı var olan kaskonuzu iptal ettirmek isteyebilirsiniz. Peki kasko iptali nasıl gerçekleşir?

Öncelikle belirtmeliyiz ki kaskonuzu başka bir kasko yaptırmamak üzere iptal ettirmek yol güvenliği açısından oldukça riskli bir hareket olacaktır. Küçük primler ödeyerek almış olduğunuz kasko sigortası, olası kaza durumlarında sizi yüklü masraflar ödemekten kurtarır. Bu yüzden yeni bir poliçe yaptırmamak üzere kaskonuzu iptal ettirmenizi tavsiye etmeyiz.

Kaskolu Aracı Satmak

Kaskolu aracınızı sattığınızda aracın kasko poliçesi yeni sahibine devredilmez, iptal edilir. Böyle bir durumda sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmadan kasko poliçesi otomatik olarak iptal edilir ve aracın yeni sahibi kasko poliçesi yaptırmak isterse kendi adına başvuruda bulunur.

Kaskosu olan aracınızın yerine yeni bir araç aldığınızda poliçenizi yeni araca devretmek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda eski aracınızın poliçesi iptal edilir ve yeni araç için yeni poliçe hazırlanır. İki kasko arasında ücret farkı oluştuysa bu ücret sigortalı tarafından karşılanır.

Kaskolu aracınızı satarak yerine yeni bir araç almazsanız kasko poliçenizi iptal ettirebilirsiniz. Böyle bir durumda kaskonun kalan günlerine göre prim hesaplaması yapılır ve bu ücret sigorta şirketi tarafından sigortalıya ödenir.

Araç Sahibinin Ölmesi Durumunda Ne Yapılır?

Araç sahibinin ölmesi durumunda kasko poliçesi iptal edilir. Böyle bir durum gerçekleştiği takdirde kasko poliçesi mirasçılara devredilir. Mirasçılar dilerse kaskoyu yeniletebilir. Eğer yeniletmek isterlerse 8 gün içinde sigorta şirketine bildirimde bulunmaları gerekir. Eğer istemezlerse, sigorta poliçesi sigorta şirketi tarafından iptal edilir ve kalan gün sayısına göre prim hesabı yapılarak mirasçılara ödeme yapılır.

Kasko fiyatları için kasko sorgulama işlemini Hangikredi.com’dan yapabilirsiniz. 

Kasko Sorgulama
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir