Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kasko İptali Nasıl Gerçekleşir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 15.09.2014 Güncelleme Tarihi: 22.12.2020

Trafik sigortası ile birlikte kasko da trafiğe çıkan araçlar için mutlaka yapılması gereken sigortalardan.

Kasko İptali Nasıl Gerçekleşir?
Kasko, trafik sigortası gibi zorunlu olmasa da, yapılmasında fayda vardır.

Trafik sigortası ile birlikte kasko da trafiğe çıkan araçlar için mutlaka yapılması gereken sigortalardan. Kasko, trafik sigortası gibi zorunlu olmasa da, yapılmasında fayda vardır. Zorunlu trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda karşı tarafta oluşan maddi ve bedeni hasarı karşılarken kasko, sizin tarafınızda oluşan maddi ve bedeni hasarı karşılar. Bu nedenle, kendinizi garantiye almak adına kasko yaptırmanız önem arz eder.

Çeşitli sebeplerden dolayı var olan kaskonuzu iptal ettirmek isteyebilirsiniz. Peki kasko iptali nasıl gerçekleşir?

Öncelikle belirtmeliyiz ki kaskonuzu başka bir kasko yaptırmamak üzere iptal ettirmek yol güvenliği açısından oldukça riskli bir hareket olacaktır. Küçük primler ödeyerek almış olduğunuz kasko sigortası, olası kaza durumlarında sizi yüklü masraflar ödemekten kurtarır. Bu yüzden yeni bir poliçe yaptırmamak üzere kaskonuzu iptal ettirmenizi tavsiye etmeyiz.

Kaskolu Aracı Satmak

Kaskolu aracınızı sattığınızda aracın kasko poliçesi yeni sahibine devredilmez, iptal edilir. Böyle bir durumda sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmadan kasko poliçesi otomatik olarak iptal edilir ve aracın yeni sahibi kasko poliçesi yaptırmak isterse kendi adına başvuruda bulunur.

Kaskosu olan aracınızın yerine yeni bir araç aldığınızda poliçenizi yeni araca devretmek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda eski aracınızın poliçesi iptal edilir ve yeni araç için yeni poliçe hazırlanır. İki kasko arasında ücret farkı oluştuysa bu ücret sigortalı tarafından karşılanır.

Kaskolu aracınızı satarak yerine yeni bir araç almazsanız kasko poliçenizi iptal ettirebilirsiniz. Böyle bir durumda kaskonun kalan günlerine göre prim hesaplaması yapılır ve bu ücret sigorta şirketi tarafından sigortalıya ödenir.

Araç Sahibinin Ölmesi Durumunda Ne Yapılır?

Araç sahibinin ölmesi durumunda kasko poliçesi iptal edilir. Böyle bir durum gerçekleştiği takdirde kasko poliçesi mirasçılara devredilir. Mirasçılar dilerse kaskoyu yeniletebilir. Eğer yeniletmek isterlerse 8 gün içinde sigorta şirketine bildirimde bulunmaları gerekir. Eğer istemezlerse, sigorta poliçesi sigorta şirketi tarafından iptal edilir ve kalan gün sayısına göre prim hesabı yapılarak mirasçılara ödeme yapılır.

Kasko fiyatları için kasko sorgulama işlemini Hangikredi.com’dan yapabilirsiniz. 

Kasko Sorgulama

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon