Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kasko Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yağmur Solakoğlu

Yayımlama Tarihi: 3.01.2021

Aracınızın farklı riskler altında zarara uğraması halinde maddi hasar desteği, özel kasko sigortası şartları tarafından sağlanıyor.
Kasko Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracınızın farklı riskler altında zarara uğraması halinde maddi hasar desteği, özel kasko sigortası şartları tarafından sağlanıyor.

Kasko, trafik sigortası gibi yaptırmak zorunda olduğunuz bir sigorta türü değil. Ancak muhtemel kazalar sonucunda araç sahibini koruduğu için kasko yapılması araç sahibinin faydasına olan bir durum. Siz de kasko seçimi yapmak istiyorsanız ve aklınızda soru işaretleri varsa, bu içerikten destek alabilirsiniz.

Kasko Şirketleri ile İlgili Araştırma Yapın

Seçim aşamasında diğer tüm konularda olduğu gibi tek bir şirkete bağlı kalmayın. Bu hizmeti veren birçok şirketten teklif alın. Teklif kapsamında yer alan her şeyi ve kaza anında geçerli olan finansal miktarı iyice inceleyin. Buna ek olarak şirketin iletişim politikasını da dikkatlice gözden geçirin. Muhtemel problemlerde iletişim içinde olacağınız yetkili servisleri ve müşteri hizmetlerini araştırın. Poliçeyi yalnızca fiyatın ucuzluğu ya da pahalılığı üzerinden değerlendirmeyin. Fiyatlar dahilinde hangi ihtiyaçlarınızın ne oranda karşılandığına bakın.

Aracınızın Değerini Analiz Edin

Aracınızın değerini analiz etmeniz kasko seçimi açısından son derece yararlı olacaktır. Bazı durumlarda kaskoyu pahalı bulabilirsiniz fakat gerçek değeri bulduğunuz zaman olası bir kaza durumunda daha az zarar etmeniz mümkün olur. Aracınızın değeri ikinci el ya da sıfır olmasına göre doğal olarak farklılık gösterir. Eğer aracınız sıfır ise poliçedeki değer ile anahtar teslim fiyatı aynı olmalı. Aracınız ikinci el ise de piyasa değeriyle arasında fark bulunmamalı. Kasko değer listesi yardımıyla aracınızın değerini bulabilirsiniz.

Kasko Şirketinin Teminatlarını Gözden Geçirin

Tüm sürücüler gereksinimlerine uygun olarak kasko sigortasının kapsama alanını seçebilir. Standart kaskolar ile geniş çerçeveli sigortalarda verilen teminatlar farklıdır. Bütün bunları iyice anlayabilmek ve en mantıklı kasko sigortasını bulmak için teminatları incelemeniz faydalı olur.

Bütün sigorta şirketleri aynı teminatları vermez. Bunun yanı sıra seçmiş olduğunuz kasko çeşidine göre de alacağınız hizmetler değişiklik gösterir. Poliçedeki özel ve genel koşulları titizlikle okumalı, bu koşulların hangi durumları içerdiğini anlamalısınız. Faydalanacağınız teminatları peşinen bilmeniz, doğması muhtemel sorunlarda iki tarafın da net olmasını sağlar.

Dar kasko paketlerinde bulunan teminatlar kısıtlıdır, fakat fiyatları daha uygundur. Her kasko paketinde bulunması gereken teminatlar dar kaskoda mevcuttur, ancak ek güvence talep ederseniz dar kasko yerine geniş kapsamlı kaskoları seçmelisiniz. Bu durumda daha fazla ücret ödemeniz gerekir.

Kasko değer listesi araştırmanız için sitemizin ilgili sayfasını kullanabilirsiniz.

Servis ve Yedek Parça Tercihinize Dikkat Edin

Poliçelerde onarıma ilişkin olarak yetkili ya da özel servis bilgisi bulunuyor. Bunun yanı sıra yedek parça ile ilgili orijinal ya da yan sanayi ürünlerinin hangi durumlarda kullanılacağı bilgisi de poliçede mevcut. Bu bilgilerin poliçede yer alıp almadığını kontrol edin, eğer bir tereddüttünüz olursa imza atmadan önce sorularınızın cevabını netleştirmeye özen gösterin.

Zorunlu trafik sigortası sorgulaması için Sigorta sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Muafiyetli ya da Müşterek Poliçeler İle İlgili Araştırma Yapın

Sigorta şirketleri daha az ödeme yapmanız için müşterek ya da muafiyetli poliçeler de hazırlarlar. Muafiyetli poliçede sigorta şirketi ile anlaşmanız sonucunda aracınızda oluşan zararın bir bölümünü siz ödersiniz. Ödeyeceğiniz hasar bedeli çoğu zaman toplam zararın yüzde 1’i veya yüzde 2’si oranındadır.

Sigorta firmaları müşterek ya da muafiyetli sigortaları aynı poliçede sunabildikleri gibi ayrı olarak da hazırlayabilirler. Muafiyetli sigortada olduğu şekilde müşterek sigortada da zararın bir kısmını siz ödersiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken konu, hasarın ne kadarını ödeyeceğinizi ilk etapta belirlemeniz gerektiğidir. Durumun pozitif ve negatif yönlerini değerlendirmeden bir karar vermekte aceleci olmamalısınız.

Hangi kasko en iyisi? En iyi kaskoyu bulmanıza yardımcı olacak tüm ipuçları bu içerikte!

Hasarsızlık İndirimini Sorun

Kasko poliçelerine dilerseniz ilave bir ücret ödeyerek hasarsızlık koruma teminatı ekletmeniz mümkün. Aracınız hasar almadığında zaten hasarsızlık indiriminden yararlanırsınız. Fakat bu teminatı ilave ettirirseniz, aracınız hasar görse bile hasarsızlık indiriminden faydalanmaya devam edebilirsiniz.

Bununla ilgili olarak hasarsızlığı bozmayacak durumları sigorta şirketi ile görüşmeniz gerekir. Hangi durumlarda aracın hasarlı hale geldiğini öğrenmelisiniz. Cam kırılması, ayna kırılması ya da parçaların orijinalliğinin değişmesi hasarsızlığı nasıl etkiliyor, sormanızı öneririz.

İkame Araç Hizmetini Netleştirin

Kaskoda diğer önemli faktörlerden bir tanesi de ikame araç verilip verilmediğidir. Standart kasko poliçelerinde kaza olduğunda araç tamir edilene kadar geçen bir hafta ya da 15 günlük dönemde kasko şirketi size başka bir araç sağlar.

Tamir daha uzun sürerse ikame aracı kullanabilmek için ilave ücret ödemeniz gerekir. Bu yüzden poliçeye “onarım süresi sonlanana kadar” ifadesini ekletmelisiniz. İkame aracınızın modelini ve yakıt tipini aynı şekilde ilave ücretler ödeyerek seçme hakkınız mevcut.

Karşılıksız kasko adını hiç duymadıysanız, yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hep Güvende Olmak İçin Kasko Poliçesi Ödemelerini Düzenli Yapın

Kaskonun özel koşullar kısmı, aracınızın kasko kapsamı anlamında büyük önem taşıyor. Bu yüzden dikkatlice okuyarak imzalamanız gerekir. Teminatınızın süreklilik arz etmesi için kasko primlerinizin ödeme tarihleri de son derece hayati bir yere sahip.

Poliçe ücretinin son ödeme tarihini 15 gün geçirmeniz halinde, pek çok sigorta şirketi tarafından sigortanız durdurulabilir. Bu durumda sigortalı olmadığınız için doğabilecek risklere karşı güvenceniz olmaz. İstenmeyen durumlara karşı aracınızı devamlı güvence altında tutmak için, poliçe ödemelerinizi geciktirmemelisiniz.

Sonsöz olarak kasko şirketlerini incelerken verdikleri teminatları iyi analiz etmek gerekir. Her kaskonun teminatları gereksinimlerinizi karşılayamayabilir, böyle bir durumda ek ücret ödeyerek kaskonuzun kapsamını genişletmeniz mümkün. Kasko yaptırırken yapılan en sık yanlış teminatları iyi analiz etmemek ve çabuk karar vermektir. Sizin için en iyi teklifi veren şirketle anlaşmadan önce bütün maddeleri incelediğinizden ve tereddütünüz olmadığından emin olmalısınız.

Yazar Hakkında

yazar
Yağmur Solakoğlu

1989 yılında doğan Yağmur Solakoğlu, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi ve Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunudur. 2013 yılından bu yana; kurumsal iletişim, içerik editörlüğü, sosyal medya yönetimi, blog yazarlığı gibi iletişim alanının çeşitli bölümlerinde görev almaktadır. Güncel olarak tasarruf, finans ve ekonomi içerik editörlüğünü severek icra etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı? 12.05.2021

  Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı?

 • Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı 11.05.2021

  Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı

 • Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi? 7.05.2021

  Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi?

 • Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık 6.05.2021

  Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon