Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kasko Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 3.01.2021 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Aracınızın farklı riskler altında zarara uğraması halinde maddi hasar desteği, özel kasko sigortası şartları doğrultusunda sigorta şirketi tarafından sağlanıyor.

Kasko Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 Aracınızın farklı riskler altında zarara uğraması hâlinde maddi hasar desteği, özel kasko sigortası şartları doğrultusunda sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Kasko sigortası teminatları, şirketler ve poliçeler nezdinde farklılık gösterdiği için seçim sırasında titiz davranmalısınız. Öncelikle tercih edeceğiniz şirket hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Satın alacağınız poliçenin teminatlarını detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Hasarsızlık indirimi ve ikame araç hizmeti sunan bir poliçe seçmeniz her zaman daha avantajlıdır.

Kasko, trafik sigortası gibi yaptırmak zorunda olduğunuz bir sigorta türü değildir. Ancak muhtemel kazalar sonucunda araç sahibini koruduğu için kasko yapılması, araç sahibine fayda sağlayan bir durumdur. Eğer kasko yaptırmak istiyorsanız, bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Başta sigorta şirketi ve poliçe teminatları olmak üzere göz önünde bulundurmanız gereken pek çok unsur vardır.

Kasko Şirketleri ile İlgili Araştırma Yapın

Seçim aşamasında diğer tüm konularda olduğu gibi tek bir şirkete bağlı kalmayın. Kasko şirketlerini incelerken verdikleri teminatları iyi analiz etmek gerekir. Her kaskonun teminatları gereksinimlerinizi karşılayamayabilir. Böyle bir durumda ek ücret ödeyerek kaskonuzun kapsamını genişletmeniz mümkündür. Sizin için en iyi teklifi veren şirketle anlaşmadan önce bütün maddeleri incelediğinizden ve tereddütünüz olmadığından emin olmalısınız. Bununla birlikte;

 • Bu hizmeti veren birçok şirketten teklif alın.
 • Teklif kapsamında yer alan her şeyi ve kaza anında geçerli olan finansal miktarı iyice inceleyin.
 • Şirketin iletişim politikasını da dikkatle gözden geçirin.
 • Muhtemel problemlerde iletişim içinde olacağınız yetkili servisleri ve müşteri hizmetlerini araştırın.
 • Poliçeyi yalnızca fiyatın ucuzluğu ya da pahalılığı üzerinden değerlendirmeyin. Fiyatlar dahilinde hangi ihtiyaçlarınızın ne oranda karşılandığına bakın.

Aracınızın Değerini Analiz Edin

Aracınızın değerini analiz etmeniz kasko seçimi açısından son derece yararlı olur. Bazı durumlarda kaskoyu pahalı bulabilirsiniz fakat gerçek değeri bulduğunuz zaman olası bir kaza durumunda daha az zarar etmeniz mümkün olur. Aracınızın değeri ikinci el ya da sıfır olmasına göre doğal olarak farklılık gösterir. Eğer aracınız sıfır ise poliçedeki değer ile anahtar teslim fiyatı aynı olmalı. Aracınız ikinci el ise de piyasa değeriyle arasında fark bulunmamalı.

Kasko değer listesi yardımıyla aracınızın değerini öğrenebilirsiniz.

Kasko Şirketinin Teminatlarını Gözden Geçirin

Tüm sürücüler, gereksinimlerine uygun olarak kasko sigortasının kapsama alanını seçebilir. Standart poliçeler ile geniş çerçeveli poliçelerde verilen teminatlar farklıdır. Bütün bunları iyice anlayabilmek ve en mantıklı kasko sigortasını bulmak için teminatları incelemeniz faydalı olur.

Bütün sigorta şirketleri aynı teminatları vermez. Bunun yanı sıra seçmiş olduğunuz kasko çeşidine göre de alacağınız hizmetler değişiklik gösterir. Poliçedeki özel ve genel koşulları titizlikle okumalı, bu koşulların hangi durumları içerdiğini anlamalısınız. Faydalanacağınız teminatları önceden bilmeniz, doğması muhtemel sorunlarda iki tarafın da net olmasını sağlar.

Dar kasko paketlerinde bulunan teminatlar kısıtlıdır, fakat fiyatları daha uygundur. Poliçelerde bulunması gereken standart teminatlar, dar paketlerde mevcuttur ancak ek güvence talep ederseniz dar yerine geniş kapsamlı kaskoları seçmelisiniz. Bu durumda daha fazla ücret ödemeniz gerekir.

Servis ve Yedek Parça Tercihinize Dikkat Edin

Poliçelerde onarıma ilişkin olarak yetkili ya da özel servis bilgisi bulunur. Bunun yanı sıra yedek parça ile ilgili orijinal ya da yan sanayi ürünlerinin hangi durumlarda kullanılacağı bilgisi de poliçede mevcuttur. Bu bilgilerin poliçede yer alıp almadığını kontrol edin, eğer bir tereddütünüz olursa imza atmadan önce sorularınızın cevabını netleştirmeye özen gösterin.

Muafiyetli ya da Müşterek Poliçeler ile İlgili Araştırma Yapın

Sigorta şirketleri daha az ödeme yapmanız için müşterek ya da muafiyetli poliçeler de hazırlarlar. Muafiyetli poliçede sigorta şirketi ile anlaşmanız sonucunda aracınızda oluşan zararın bir bölümünü siz ödersiniz. Ödeyeceğiniz hasar bedeli çoğu zaman toplam zararın yüzde 1’i veya yüzde 2’si kadardır.

Sigorta firmaları müşterek ya da muafiyetli sigortaları aynı poliçede sunabildikleri gibi ayrı olarak da hazırlayabilirler. Muafiyetli sigortada olduğu şekilde müşterek sigortada da zararın bir kısmını siz ödersiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken konu, hasarın ne kadarını ödeyeceğinizi ilk etapta belirlemeniz gerektiğidir. Durumun pozitif ve negatif yönlerini değerlendirmeden bir karar vermekte aceleci olmamalısınız.

Kasko poliçenizi iptal ettirme hakkınız da vardır. Poliçenizi iptal ettirmek istiyorsanız “Kasko İptali Nasıl Gerçekleşir?” başlıklı yazımıza göz atarak konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hasarsızlık İndirimini Sorun

Kasko poliçelerine dilerseniz ilave bir ücret ödeyerek hasarsızlık koruma teminatı ekletmeniz de mümkündür. Aracınız hasar almadığında zaten hasarsızlık indiriminden yararlanırsınız. Fakat bu teminatı ilave ettirirseniz, aracınız hasar görse bile hasarsızlık indiriminden faydalanmaya devam edebilirsiniz.

Cam kırılması, ayna kırılması ya da parçaların orijinalliğinin değişmesi hasarsızlığı etkileyebilir. Bununla ilgili olarak hasarsızlığı bozmayacak durumları sigorta şirketi ile görüşmeniz gerekir. Hangi durumlarda aracın hasarlı hale geldiğini öğrenmelisiniz.

İkame Araç Hizmetini Netleştirin

Kaskoda diğer önemli faktörlerden bir tanesi de ikame araç verilip verilmediğidir. Standart poliçelerde kaza olduğunda, araç tamir edilene kadar geçen bir hafta ya da 15 günlük dönemde kasko şirketi size başka bir araç sağlar.

Tamir daha uzun sürerse ikame aracı kullanabilmek için ilave ücret ödemeniz gerekir. Bu yüzden poliçeye “onarım süresi sonlanana kadar” ifadesini ekletmelisiniz. İkame aracınızın modelini ve yakıt tipini de aynı şekilde ilave ücretler ödeyerek seçme hakkınız vardır.

Ayrıca karşılıksız kasko riskine karşı güvende olmak için poliçenizi güvenilir bir şirketin, güvenilir bir acentesinden temin etmelisiniz.

Hep Güvende Olmak İçin Kasko Poliçesi Ödemelerini Düzenli Yapın

Kaskonun özel koşullar kısmı, poliçenizin kapsamı konusunda büyük önem taşır. Bu yüzden dikkatlice okuyarak imzalamanız gerekir. Teminatınızın süreklilik arz etmesi için primlerin ödeme tarihleri de son derece ciddi bir öneme sahiptir.

Poliçe ücretinin son ödeme tarihini 15 gün geçirmeniz hâlinde, pek çok sigorta şirketi tarafından sigortanız durdurulabilir. Bu durumda sigortalı olmadığınız için doğabilecek risklere karşı güvenceniz olmaz. İstenmeyen durumlara karşı aracınızı devamlı güvence altında tutmak için, poliçe ödemelerinizi geciktirmemelisiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri