Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Karşılıksız Kasko Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 24.01.2019 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Kasko sigortası aracınızı hasarlara karşı maddi güvence altına almayı sağlayan avantajlı bir sigorta türü ancak kaskonuzu yaptırırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Karşılıksız Kasko Nedir?
Bunlardan en önemlisi ise karşılıksız kasko.

Karşılıksız Kasko

Aracınız bir hasara uğradığında karşılaşabileceğiniz en kötü durumlardan biri kaskonuzun karşılıksız çıkması. Karşılıksız kasko, adından da anlaşılacağı üzere kasko poliçenizin bir karşılığı olmaması anlamına gelir. Peki bu durum nelere yol açıyor? Güvenilir olmayan bir yerden kasko sigortası yaptırdığınızda kasko şirketi size haber vermeden kasko poliçenizi iptal edebilir dahası ödediğiniz poliçe tutarlarını kendi hesabına geçirebilir. Siz kasko güvencesinde olduğunuzu düşünürken aslında kaskonuz yoktur…

Bu konuyla ilgili artan şikayetler neticesinde, Tüketici Sorunları Derneği tarafından bir açıklama yapılarak tüketiciye haber vermeden kasko poliçesinin iptal edilmesi durumunda ortaya çıkacak olan tüm maddi ve manevi tazminatlardan yasal faiziyle birlikte acentelerin sorumlu olduğu belirtildi. Böyle bir durumla karşılaşıldığında yasal olarak hakkınızı aramanın yolu açık olsa da her ay kasko poliçenizi kontrol etmenizde fayda var. Tabii böyle bir sorunla karşılaşmamak için yapacağınız en iyi şey kasko poliçenizi güvenli bir yerden yaptırmak.

Hasar Meydana Gelmeden Anlaşılmıyor!

Kaskonuzun karşılıksız olup olmadığını her ay kontrol etmez ya da güvenilir bir yerden yaptırmazsanız herhangi bir hasarla karşılaşana kadar ortaya çıkmıyor. Eğer poliçenizin geçerli olduğu sene boyunca hiçbir kazaya karışmadıysanız kasko poliçenizin karşılıksız olmadığını fark edemezsiniz. Bu durumu kendileri adına avantaja dönüştürmeye çalışan kötü niyetli acenteler, kasko poliçesini iptal edip tüketiciye haber vermeyerek haksız kazanç elde ediyorlar.

Kasko sigortanızın avantajlarından yararlanmak ve mağdur olmamak için kaskonuzu güvenilir bir yerden yaptırmanızda fayda var. Sigorta sorgulama hizmeti de veren Hangikredi.com aracılığı ile güvenle kasko sorgulaması yapabilir, kasko poliçeniz için sigorta şirketlerinden kasko teklifi alabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

3,67 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri