Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Trafik Sigortasını Gününden Önce Yenilemek

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 10.10.2016 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Trafik sigortası poliçenizin belirli bir bitiş tarihi vardır ve siz bu tarihten önce poliçenizi yenilemek istiyor olabilirsiniz.

Trafik Sigortasını Gününden Önce Yenilemek
Peki bu durumun ne gibi sonuçları olur?

Zorunlu trafik sigortası yenileme gerektiren bir sigorta türüdür. Bu nedenle her yıl yenilemek durumunda kalırsınız. Poliçenizi ne zaman yenilemeniz gerektiğini ise bitiş tarihine bakarak görebilirsiniz. Fakat bu tarihten önce poliçeyi yenilemeniz de mümkündür. Trafik sigortasını gününden önce yenilemek her zaman avantajlıdır. Bitiş tarihinden önce poliçenizi yenilemeniz, bittikten sonraki olası gecikmelerin önüne geçer ve dönemsel fiyat artışlarından etkilenmezsiniz.

Eğer motorlu taşıtlar grubuna dahil olan bir aracınız varsa, trafik sigortası yaptırma zorunluluğunuz bulunur. Sigortası olmayan bir araçla trafiğe çıkmanız yasal bir suçtur ve yakalanmanız hâlinde aracınız bağlanır. Bunun üzerine trafik cezası yersiniz, aracın çekilmesi için çekici ve otoparkta beklediği süre için otopark ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Ardından gecikmeli sigorta yaptıracağınız için poliçe tutarınız da yüksek olur. Bu gecikmeye düşmemek için günü gelmeden sigorta yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Günü Gelmeden Zorunlu Araç Sigortası Yapılabilir mi?

Zorunlu araç sigortanızı yeniletmek için son gün, poliçenizin bitiş tarihidir. Araç sahipleri genellikle poliçenin bittiği gün sigorta acentesi ile iletişime geçerek ya da bizzat giderek poliçesini yeniletir. Fakat bu işlem ini son günü beklemeye gerek yoktur. Günü gelmeden de zorunlu araç sigortası yapılabilir.

Günü gelmeden sigorta yaptırmak, geçerli olan sigortanın devre dışı kalması anlamına gelmez. Çünkü aracınızın sigortası varken yeni bir sigorta yaptırdığınızda, yeni poliçenin başlangıç tarihi, eski poliçenin bitiş tarihine denk gelir. Örneğin bitiş tarihine 1 ay kalmış bir sigortayı yenilediğinizde, bu 1 ay boşa gitmez ve bu sürede eski poliçeniz geçerliliğini korur. Eski sigortanız bittiği an yeni sigortanız devreye girer.

Zorunlu Trafik Sigortasını Gününden Önce Yenilemenin Avantajı Var mı?

Araç sigortasını gününden önce yeniletmek, her konuda avantaj sağlar. Zorunlu trafik sigortası teminatları, sadece poliçenin bitiş tarihine kadar geçerlidir. Dolayısıyla poliçenizin süresi bittiğinde yenisini yaptırana kadar sigortası sayılırsınız. Örneğin sigortanızın bitiş tarihinin ertesi günü poliçenizi yeniletmek için yola çıktığınızda kaza yaparsanız, oluşan hasarı sigorta şirketi karşılamaz. Poliçenizi gününden önce yenilerseniz, eskisi bittiği an yenisi başlayacağı için olası kazalarda sorun yaşamazsınız.

Trafik Sigortasını Gününden Önce Yenileyince Fiyat İndirimi Oluyor mu?

Zorunlu trafik sigortasını gününde önce yenilemenin bir avantajı daha vardır. Bu avantaj, sigorta fiyatıyla ilgilidir. Poliçeyi gününden önce yenilediğinizde özel bir indirim kazanmazsınız. Yani normal şartlarda poliçenizin bitiş tarihindeki fiyat ile gününden önce yenilenen poliçenin fiyatı aynı olur. Fakat bir indirim uygulaması olmasa da fiyatın değişme ihtimali vardır.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları pek çok etkene bağlı olarak hesaplanır ve sürekli değişebilme potansiyeli bulunmaktadır. Erkenden yenildiğiniz bir poliçe için, o anki fiyat tarifesine göre hesaplama yapılır. Örneğin poliçeniz bitmeden 15 gün önce yenilerseniz, 15 gün sonra trafik sigortalarına gelecek genel bir zamdan etkilenmemiş olursunuz. Bu da maddi açıdan size bir avantaj sağlar.

Zorunlu trafik sigortası hesaplama işlemlerinizi HangiKredi üzerinden yaparak fiyat teklifi alabilirsiniz.

Trafik Sigortası En Erken Kaç Gün Kala Yapılmalı?

Trafik sigortasının erken yapılması ile ilgili herhangi bir gün sınırı yoktur. Fakat sigorta şirketleri, kendi çalışma prensipleri doğrultusunda bir sınır belirleyebilir. Örneğin poliçeniz bitmeden 1 ay önce yenilemek istediğinizde, her sigorta şirketinden teklif alamayabilirsiniz. Bazı şirketler ise 15 günden önce size teklif vermez. Olası risklerin önüne geçmek ve daha avantajlı bir şekilde sigorta yaptırmak istiyorsanız, poliçenizin bitiş tarihinden en geç 1 hafta önce yenileme işlemini yaptırmalısınız.

Arabanın Sigorta Günü Geçerse Ne Olur?

Zorunlu trafik sigortası poliçesinin geçerlilik süresi 1 yıldır. Bitiş tarihi poliçe üzerinde yazar ve bu 1 yıl dolduğunda, sigortanızı yeniletmeniz gerekir. Yenileme gününü geçerse pek çok problemle karşılaşabilir ve maddi zarara uğrayabilirsiniz. Günü geçen poliçenizi yenilemek istediğinizde, olması gerekenden çok daha fazla bir sigorta ücreti ödemeniz gerekir. Çünkü sigorta şirketlerinin gözünde daha riskli bir müşteri olursunuz ve gecikme cezası poliçenize eklenir.

Arabanın sigorta günü geçerse trafikte sigortasız bir araçla geziyor olursunuz. Bu durumdayken yakalanırsanız 144 TL trafik sigortası yaptırmama cezası yersiniz. Belirli tarihe kadar ödemezseniz, bu cezaya da gecikme zammı eklenir. Bununla birlikte karşılaşacağınız problemlerden bazıları şöyledir:

 • Aracınız trafikten men edilir.
 • Aracınız bağlanır.
 • Bağlanan araç çekici ile çekilir.
 • Çekilen araç otoparka götürülür.
 • Aracı otoparktan alabilmek için sigorta yaptırmanız gerekir.
 • Aracınızı alırken çekici ücreti sizden tahsil edilir.
 • Aracın otoparkta kaldığı her gün için ayrıca ücret ödersiniz.

Trafik Sigortasını Değiştirmek İstiyorsanız Ne Yapmalısınız?

Türkiye’de aktif olarak hizmet veren ve trafik sigortası yaptırabileceğiniz onlarca sigorta şirketi vardır. Bu sigorta şirketlerinden dilediğinizi seçmekte özgürsünüz. Her şirket size bir fiyat teklifi sunar ve standart poliçe teminatlarına ek hizmetlerle poliçe satmaya çalışır. Sigorta yenileme sürecinde hataya düşülen durumlardan biri de her yıl aynı şirketten sigorta yaptırmaktır. Böyle bir zorunluluk yoktur ve biten poliçenizi farklı bir sigorta şirketinden ve farklı bir acenteden yenileyebilirsiniz.

Sigortanız Otomatik Yenilenir mi?

Aracınızın sigortası otomatik olarak yenilenmez. Yenileme işlemi için bir sigorta acentesinden hizmet alarak poliçenizi yenilemeniz gerekmektedir. Sürekli çalıştığınız bir acente varsa acente personellerinden size sigortayı yenilemenizi hatırlatmasını isteyebilirsiniz. Pek çok acente, siz talep etmeseniz de bu hizmeti size sunar. Otomobil, kamyonet, motosiklet gibi motorlu taşıtlardan herhangi birine sahipseniz, her yıl sigorta poliçenizi yenilemek için gerekli işlemleri tamamlamanız gerekir ve poliçenizin otomatik olarak yenilenmesi söz konusu değildir.

Kasko ve zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemleriniz için HangiKredi’den destek alabilir, en avantajlı fiyatlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Trafik sigortası ile kasko arasındaki farkları merak ediyorsanız Bilgi Merkezi içeriğimize göz atın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

17 Oy

-

3,82 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon