Zorunlu Trafik Sigortası Nedir, Nasıl Seçilir?

Trafik sigortası tüm araç sahiplerini yapmakla yükümlü olduğu bir sigorta türü. Trafik sigortası seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları Hangikredi.com pazarlama ekibinden Fulya Aras Usta’ya sorduk.

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Tüketiciler trafik sigortası seçerken nelere dikkat etmeli?

Trafik sigortası içerisinde yer alan kaza ve hasar teminatları başınıza gelebilecek her kazayı karşılamak üzere yapılmaz. Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen teminatlar öncelikli olarak kazalar içindir. Kaza teminat haricindeki sağlık masrafları, sakatlanma teminatı veya vefat gibi teminatlar başınıza gelecek her kaza için limitler konulmuştur. Bu nedenle sigorta seçerken sigorta firmasının sunmuş olduğu teminatları detaylı bir şekilde incelemenizde yarar var.

Peki tüketiciler poliçeyi imzalarken nelere dikkat etmeli poliçede?

Poliçe oluşturulurken, aracınızla ilgili poliçede yazan marka, model ve kullanım şekli ile ilgili bilgilerin doğruluğu mutlaka kontrol edilmelidir. Trafik sigortası geçerlilik süresi 1 yıldır. Bu nedenle poliçenin başlangıç ve bitiş tarihleri de kontrol edilmelidir. Poliçenin bitiş tarihi belirtilen gün saat 12:00’de sona ermektedir. Poliçede muafiyet ya da müşterek sigorta uygulamaları varsa detaylıca kontrol edilmeli bunların size sağladığı avantaj ve dezavantajlar mutlaka öğrenilmelidir.

Zorunlu Trafik Sigortası Teklifi İçin Tıklayın

Trafik sigortası fiyatları neye göre belirleniyor?

Trafik sigortası fiyatı herkes için aynı değildir. Zorunlu trafik sigortası, sigortayı yaptırdığımız firmaya arac��n markasına, modeline, yılına ve kayıtlı olduğu ile göre değişkenlik gösterir. Hatta sizin daha önce kazaya karışıp karışmadığınız da fiyatı etkileyen bir unsurdur. Bu nedenle en ilgi trafik sigortası teklifini almak için bütün sigortaların fiyatlarını karşılaştırmalısınız. Bunun dışında daha önce herhangi bir kazaya karışmadıysanız hasarsızlık indiriminden yararlanabilirsiniz. Poliçe yaptırırken mutlaka hasarsızlık indiriminden yararlanıp yararlanmadığınızı kontrol etmelisiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir, Nasıl Seçilir?
5 (100%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir