Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir, Nasıl Seçilir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 7.06.2017 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Trafik sigortası tüm araç sahiplerini yapmakla yükümlü olduğu bir sigorta türü.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir, Nasıl Seçilir?
Trafik sigortası seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları Hangikredi.

Trafik sigortası tüm araç sahiplerini yapmakla yükümlü olduğu bir sigorta türü. Trafik sigortası seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları Hangikredi.com pazarlama ekibinden Fulya Aras Usta’ya sorduk.

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Tüketiciler trafik sigortası seçerken nelere dikkat etmeli?

Trafik sigortası içerisinde yer alan kaza ve hasar teminatları başınıza gelebilecek her kazayı karşılamak üzere yapılmaz. Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen teminatlar öncelikli olarak kazalar içindir. Kaza teminat haricindeki sağlık masrafları, sakatlanma teminatı veya vefat gibi teminatlar başınıza gelecek her kaza için limitler konulmuştur. Bu nedenle sigorta seçerken sigorta firmasının sunmuş olduğu teminatları detaylı bir şekilde incelemenizde yarar var.

Peki tüketiciler poliçeyi imzalarken nelere dikkat etmeli poliçede?

Poliçe oluşturulurken, aracınızla ilgili poliçede yazan marka, model ve kullanım şekli ile ilgili bilgilerin doğruluğu mutlaka kontrol edilmelidir. Trafik sigortası geçerlilik süresi 1 yıldır. Bu nedenle poliçenin başlangıç ve bitiş tarihleri de kontrol edilmelidir. Poliçenin bitiş tarihi belirtilen gün saat 12:00’de sona ermektedir. Poliçede muafiyet ya da müşterek sigorta uygulamaları varsa detaylıca kontrol edilmeli bunların size sağladığı avantaj ve dezavantajlar mutlaka öğrenilmelidir.

Zorunlu Trafik Sigortası Teklifi İçin Tıklayın

Trafik sigortası fiyatları neye göre belirleniyor?

Trafik sigortası fiyatı herkes için aynı değildir. Zorunlu trafik sigortası, sigortayı yaptırdığımız firmaya aracın markasına, modeline, yılına ve kayıtlı olduğu ile göre değişkenlik gösterir. Hatta sizin daha önce kazaya karışıp karışmadığınız da fiyatı etkileyen bir unsurdur. Bu nedenle en ilgi trafik sigortası teklifini almak için bütün sigortaların fiyatlarını karşılaştırmalısınız. Bunun dışında daha önce herhangi bir kazaya karışmadıysanız hasarsızlık indiriminden yararlanabilirsiniz. Poliçe yaptırırken mutlaka hasarsızlık indiriminden yararlanıp yararlanmadığınızı kontrol etmelisiniz.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon