Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Trafik Sigortasında Hasar İhbar Süresi

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 30.11.2016 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Trafik sigortası, ülkemizdeki her aracın yaptırmakla yükümlü olduğu bir zorunlu sigorta türü.

Trafik Sigortasında Hasar İhbar Süresi
Herhangi bir kaza durumunda, hatasız olmanıza rağmen sizin tarafınızda hasar meydana gelirse bu hasarın tazmini kazaya neden olan kişinin trafik sigortasından karşılanıyor.

Trafik sigortası, ülkemizdeki her aracın yaptırmakla yükümlü olduğu bir zorunlu sigorta türü. Herhangi bir kaza durumunda, hatasız olmanıza rağmen sizin tarafınızda hasar meydana gelirse bu hasarın tazmini kazaya neden olan kişinin trafik sigortasından karşılanıyor. Trafik sigortasından faydalanabilmek için hasar ihbar süresini aşmadan ihbardan bulunmanız gerekiyor…

Kaza durumu ile karşılaştığınızda mutlaka kaza tespit tutanağı tutmanız gerekmekte. Kaza tespit tutanağına yazılacaklarla ilgili karşı tarafla anlaşma sağlayamamanız halinde polis çağırmanız gerekir. Eğer karşı tarafla fikir birliği sağlarsanız trafik polisi çağırmanıza gerek kalmadan kaza tespit tutanağı tutarak olay yerinden ayrılabilirsiniz. Kaza tespit tutanağı ile birlikte kazanın farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarına da ihtiyacınız vardır.

Trafik Sigortası Teklifi Al

Doldurduğunuz kaza tespit tutanağı ve ilgili diğer belgelerle birlikte vakit kaybetmeden sigorta şirketine ya da ilgili acenteye başvuru yapmanız gerekir. Kazadan sonra ilgili belgelerle sigorta şirketine başvurmanız için sınırlanan süre kasko poliçesi genel şartlarında şu şekilde ifade edilmiştir: “Rizikonun gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 5 iş günü içinde hasarın, sigorta şirketine bildirilmesi gerekir.” Bu madde doğrultusunda hasar gerçekleştikten sonra ilgili belgelerle beş iş günü içinde hasar tazmini için başvuruda bulunmanız gerekir.

Hasar ihbarı yapmak için şu belgelere ihtiyacınız vardır:

 • Acente ve poliçe no
 • Hasar tarihi ve detaylarını içeren kaza tespit tutanağı
 • Tahmini hasar miktarı
 • Sigorta poliçesinin fotokopisi
 • Alkol raporu
 • Görgü tespit tutanağı
 • Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopileri
 • Hasara ait fotoğraflar
 • Rehinli ve ipotekli araçlar için bankadan alınacak resmi belge

En avantajlı trafik sigortası seçeneğine ulaşmak için Hangikredi.com Zorunlu Trafik Sigortası sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Trafik Sigortası Sorgulamak İçin Tıklayın

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon