Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kazaya 2’den fazla araç karışırsa kaza tespit tutanağı nasıl tutulur?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 1.09.2016 Güncelleme Tarihi: 19.01.2021

Herhangi bir kaza durumunda kasko ya da trafik sigortasından faydalanabilmek için kaza tespit tutanağı doldurmanız gerekiyor.

Kazaya 2’den fazla araç karışırsa kaza tespit tutanağı nasıl tutulur?
Her sürücünün aracında bulunması gereken kaza tespit tutanağının nasıl doldurulması gerektiğine ilişkin daha evvel yazılar yazmıştık. Bu yazımızda kazaya iki araç karışması halinde kaza tespit tutanağının nasıl doldurulması gerektiğini açıklamaya çalıştık.

Kasko ve trafik sigortası olası kaza durumlarında araçları maddi güvence altına alan sigorta ürünleri. Herhangi bir kaza durumunda kasko ya da trafik sigortasından faydalanabilmek için kaza tespit tutanağı doldurmanız gerekiyor. Her sürücünün aracında bulunması gereken kaza tespit tutanağının nasıl doldurulması gerektiğine ilişkin daha evvel yazılar yazmıştık. Bu yazımızda kazaya iki araç karışması halinde kaza tespit tutanağının nasıl doldurulması gerektiğini açıklamaya çalıştık.

Kazaya ikiden fazla motorlu araç karıştığında her araç sahibi ya da sürücüsü bir adet kaza tespit tutanağı doldurmalıdır. Doldurulan tutanaklar çoğaltılarak diğer araç sahiplerine ya da sürücülerine verilmelidir.

Kazaya ikiden fazla araç karıştığında kaza tespit tutanağı normal bir şekilde doldurulur. Kazaya karışan her araç sahibinin ya da sürücüsünün imzasının her formda yer alması gerekir. İmza olmaması halinde sigorta konusunda sorun çıkabilir.

İkiden fazla aracın kaza yapması halinde doldurulacak olan kaza tespit tutanaklarında kaza şeması tam olarak yer almalıdır. Gerekirse taraflar birbirlerinin formlarına bakıp şema ile ilgili bir anlaşmaya vararak çizimi bu şekilde yapmalıdır. Bu noktada akıllı telefonlardan destek alarak kazaya ait foto��raflar çekmenizde fayda var. Bu fotoğrafları sigorta şirketine sunarak kaza tespit tutanağında yer alan ifadeleri destekleyeblirsiniz.

Kazaya karışan araçlardan en az birinin sürücüsünün alkollü, ehliyetsiz ya da 18 yaşından küçük olması halinde kaza tespit tutanağı doldurmadan evvel polis çağırmalısınız. Ayrıca kaza nedeniyle ya da yaralanma gerçekleşmişse, kazaya karışan araçlardan en az birinin trafik sigortası yoksa ya da kazaya karışan araçlardan en az biri kamu kurumlarına aitse kaza tespit tutanağı tutamazsınız. Böyle bir durumla karşılaştığınızda da polis çağırmanız gerekmektedir.

En avantajlı kasko ve trafik sigortası poliçesi seçeneğine ulaşmak için Hangikredi.com Sigorta sayfasından sigorta sorgulaması yapabilirsiniz.

Hemen Sigorta Sorgula

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon