Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kazaya İkiden Fazla Araç Karışırsa Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 1.09.2016 Güncelleme Tarihi: 31.12.2021

Herhangi bir kaza durumunda kasko ya da trafik sigortasından faydalanabilmek için kaza tespit tutanağı doldurmanız gerekiyor.

Kazaya İkiden Fazla Araç Karışırsa Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur?
Bu yazımızda kazaya iki araç karışması halinde kaza tespit tutanağının nasıl doldurulması gerektiğini açıklamaya çalıştık.

Kazaya ikiden fazla motorlu araç karıştığında her araç sahibi ya da sürücüsü bir adet kaza tespit tutanağı doldurmalıdır. Doldurulan tutanaklar çoğaltılarak diğer araç sahiplerine ya da sürücülerine verilmelidir.

Kazaya ikiden fazla araç karıştığında kaza tespit tutanağı normal bir şekilde doldurulur. Kazaya karışan her araç sahibinin ya da sürücüsünün imzasının her formda yer alması gerekir. İmza olmaması halinde sigorta konusunda sorun çıkabilir.

İkiden fazla aracın kaza yapması halinde doldurulacak olan kaza tespit tutanaklarında kaza şeması tam olarak yer almalıdır. Gerekirse taraflar birbirlerinin formlarına bakıp şema ile ilgili bir anlaşmaya vararak çizimi bu şekilde yapmalıdır. Bu noktada akıllı telefonlardan destek alarak kazaya ait fotoğraflar çekmenizde fayda var. Bu fotoğrafları sigorta şirketine sunarak kaza tespit tutanağında yer alan ifadeleri destekleyeblirsiniz.

Kazaya karışan araçlardan en az birinin sürücüsünün alkollü, ehliyetsiz ya da 18 yaşından küçük olması halinde kaza tespit tutanağı doldurmadan evvel polis çağırmalısınız. Ayrıca kaza nedeniyle ya da yaralanma gerçekleşmişse, kazaya karışan araçlardan en az birinin trafik sigortası yoksa ya da kazaya karışan araçlardan en az biri kamu kurumlarına aitse kaza tespit tutanağı tutamazsınız. Böyle bir durumla karşılaştığınızda da polis çağırmanız gerekmektedir.

En avantajlı kasko ve trafik sigortası poliçesi seçeneğine ulaşmak için Hangikredi.com Sigorta sayfasından sigorta sorgulaması yapabilirsiniz.

Hemen Sigorta Sorgulayın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • E-Devlet Üzerinden SGK Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır? 30.09.2022

  E-Devlet Üzerinden SGK Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

 • Kesin Onaylı Kredi Kartı Nedir? 28.09.2022

  Kesin Onaylı Kredi Kartı Nedir?

 • HangiKredi'den Ümraniyespor Forması Hediye 28.09.2022

  HangiKredi'den Ümraniyespor Forması Hediye

 • Dijital Ayak İzi Nedir? 27.09.2022

  Dijital Ayak İzi Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon