Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kazaya İkiden Fazla Araç Karışırsa Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 1.09.2016 Güncelleme Tarihi: 5.01.2023

Herhangi bir kaza durumunda kasko ya da trafik sigortasından faydalanabilmek için kaza tespit tutanağı doldurmanız gerekiyor.

Kazaya İkiden Fazla Araç Karışırsa Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur?
Bu yazımızda kazaya iki araç karışması halinde kaza tespit tutanağının nasıl doldurulması gerektiğini açıklamaya çalıştık.

İkiden Fazla Araç Kazaya Karışırsa Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur?

Kaza yapmak, hemen hemen herkesin başına gelebilecek talihsiz durumlardan biri. Bir anlık dalgınlık ya da ihmal sonucunda karşılaşılabilen bu soruna karşı alabileceğiniz önlemler var. Bunlar arasında elbette kasko ve zorunlu trafik sigortası yaptırmak ilk sırada gelir. Kasko, kaza yaptığınızda sizin uğradığınız zararları giderir. Trafik sigortası ise karşı tarafın kaybını karşılar. Ancak herhangi bir kazada kasko ya da trafik sigortasından faydalanabilmek için öncelikle kaza tespit tutanağını doldurmanız gerekiyor.

Kazaya ikiden fazla motorlu araç karıştığında her araç sahibi ya da sürücüsü bir adet kaza tespit tutanağı doldurmalı. Doldurulan tutanaklar çoğaltılarak diğer araç sahiplerine ya da sürücülerine verilmeli. Kazaya ikiden fazla araç karıştığında kaza tespit tutanağı normal bir şekilde doldurulur. Kazaya karışan her araç sahibinin ya da sürücüsünün imzasının her formda yer alması gerekir. İmza olmaması hâlinde sigorta konusunda sorun çıkabilir. Böyle problemlerle karşılaşmamak için trafik kazasında yapılması gerekenleri ve tespit tutanağı doldurmaya dair tüm adımları detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

Kazaya Karışan Taraflar Tespit Tutanağını Doldururken Nelere Dikkat Etmeli?

İkiden fazla aracın kaza yapması hâlinde doldurulacak olan kaza tespit tutanaklarında kaza şeması tam olarak yer almalı. Gerekirse taraflar birbirlerinin formlarına bakıp şema ile ilgili bir anlaşmaya vararak çizimi bu şekilde yapmalı. Bu noktada akıllı telefonlardan destek alarak kazaya ait fotoğraflar çekmenizde fayda var. Bu fotoğrafları sigorta şirketine sunarak kaza tespit tutanağında yer alan ifadeleri destekleyebilirsiniz.

Tutanağın yasal prosedürlere uygun şekilde doldurulması da son derece önemli. Yani hem sürücüler hem de araçlar hakkındaki tüm detayların eksiksiz bir şekilde verilmesi gerekir. Böylece kasko ve sigorta süreçlerinin aksamadan işlemesi mümkün olur. Aşağıda kaza tespit tutanağının nasıl hazırlanacağını görebilirsiniz.

1. Kazanın yapıldığı tarih ve adres yazılır.
2. Kazaya tanıklık edenlerin iletişim bilgileri verilir.
3. Sürücü ve araç bilgileri doldurulur.
4. Trafik sigortası poliçe bilgileri aktarılır.
5. Kaza anını tasvir eden kutucuklar işaretlenir.
6. Araçların darbe aldığı bölümler gösterilir.
7. Taraflar tutanağı imzalar.

Kaza tespit tutanaklarında tarafların olayı kendi açılarından aktarmasını sağlayan bölümler bulunur. Kırmızı ışık ihlali ve kavşakta geçiş önceliğine uymamak gibi bilgilerin olduğu kutucuklar yer alır. Böylece ikiden fazla aracın karıştığı kazalara neden olan tarafları tespit etmek mümkün olur. Tabii bu sayede kusur oranı gibi sigorta ödemesinde bir hayli önemli olan detaylar da belirlenir. Dilerseniz kaza tespit tutanağı örneğini inceleyerek bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kişilerin Kaza Tespit Tutanağını Doğru Doldurması Neden Önemlidir?

Kaza tespit tutanağı, araçlarda meydana gelen hasarları ve hangi tarafın hatalı olduğunu gösterir. Kazada karşı tarafın uğradığı zararı, sigorta şirketiniz aracılığıyla karşılayabilirsiniz. Fakat bunun için öncelikle söz konusu tutanağı doldurmanız gerekir. Aksi takdirde maddi hasarı kendi cebinizden ödemek gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kaza tespit tutanağını önemli kılan bir diğer nokta da kasko imkânından yararlanmak. Kaza yaptığınızda karşı tarafla beraber siz de maddi kayba uğrayabilirsiniz. Bunun için de tıpkı trafik sigortası süreçlerinde olduğu gibi bir tutanağa ihtiyacınız var.

Kaza Tespit Tutanağı Doldurulduktan Sonraki Süreç Nasıl İşler?

Kaza tespit tutanağı süreci, bazı detaylara bağlı olarak değişiklik gösterir. Örneğin zincirleme kazada tutanak doldururken her sürücünün bu işlemi ayrı ayrı yapması gerekir. Kaza tespit tutanağı çoğaltma işleminin ardından tüm kopyaların imzalanmış olması da önemli. Ayrıca göz ardı edilmeyecek bazı kaza tespit tutanağı sonrası işlemleri de var. Bunların başında trafik sigortasında hasar ihbar süresi gelir. Kaza tespit tutanağı çıktısını 5 iş günü içinde sigorta şirketine teslim etmeniz önemli. İhbarı takip eden süreçler ise şu şekilde:

 • Sigorta şirketi, kaza tespit tutanağını inceledikten sonra aracınız için hasar kaydı dosyası açar.
 • Hasar dosyasını araçların sigorta ve kaza bilgilerinin yer aldığı veri sistemi TRAMER’e gönderir.
 • Burada yapılan incelemeler sonucunda tarafların kusur oranı ortaya çıkar.
 • TRAMER tarafından tespit edilen oran, sigorta şirketine bildirilir.
 • Sigorta şirketi, bu orana bağlı kalarak ödeme yapabilir ya da itiraz hakkını kullanabilir.

Sigorta şirketi orana itiraz ettiğinde yeniden belirleme işlemi yapılır. Aynı sürecin ardından bu kez nihai oran tespit edilir. Yani TRAMER’in sunduğu yeni oran, artık kesin olarak kabul edilir. Sigorta şirketleri söz konusu rakam üzerinden ödeme gerçekleştirir. Bu ödemeyi 8 iş günü içerisinde yapar.

Taraflar Hangi Durumlarda Kaza Tespit Tutanağı Tutamaz?

Yaptığınız kazaların ardından mutlaka tutanak doldurmalısınız. Fakat bu duruma istisna oluşturan bazı hususlar da mevcut. Örneğin kazaya karışan araçlardan en az birinin sürücüsünün alkollü, ehliyetsiz ya da 18 yaşından küçük olması hâlinde kaza tespit tutanağı doldurmadan evvel polis çağırmalısınız. Kaza tespit tutanağının düzenlenmediği diğer durumlar ise şöyle:

 • Kaza nedeniyle ölüm ya da yaralanma gerçekleşmişse
 • Kazaya karışan araçlardan en az birinin trafik sigortası yoksa
 • Kazaya karışan araçlardan en az biri kamu kurumlarına aitse
 • Sürücülerden birinin akıl sağlığı yeterli değilse

Böyle durumlarla karşılaştığınızda polis çağırmanız gerektiğini tekrar belirtelim. Kaza tespit tutanağının temel şartlarından biri de maddi hasarın meydana gelmesi. Eğer kaza sırasında taraflardan herhangi birinde zarar oluşmadıysa bu tutanağı doldurmanıza gerek kalmaz.

Kaza Tespit Tutanağında Anlaşmazlık Yaşanırsa Ne Olur?

Kimi zaman birden fazla aracın karıştığı kazaların tespit tutanağında anlaşmazlıklar olabilir. 3 araçlı kazada tutanak düzenleme gibi süreçlerde taraflarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden polise ya da jandarmaya haber vermenizde yarar var. Kaza yerine gelen görevliye gereken bilgileri eksiksiz aktarmanız da son derece önemli.

Sürecin hızlı ilerlemesi adına kazanın görgü tanıklarından ve çektiğiniz fotoğraflardan destek alabilirsiniz. Ayrıca sizden kazaya dâhil olan sürücülerin ehliyet, sigorta poliçesi ve araç ruhsatının fotokopisi istenebilir. Bu adımları izleyerek kaza tespit tutanağında anlaşmazlık durumunda yaşayacağınız sorunları önlemeniz mümkün.

HangiKredi Sigorta Sorgulama Hizmetleri ile Aracınızı Güvende Tutun!

HangiKredi, trafik kazası sonrasında hem sizin hem de karşı tarafın maddi kaybını giderecek sigorta hizmetlerine ulaşmanıza yardımcı olur. Sigorta şirketleri arasında değişen teminatları ve ek güvenceleri görmenizi sağlar. Böylece sizin için en uygun sigorta poliçesi teklifini kolaylıkla bulmanıza destek verir. Hiç vakit kaybetmeden avantajlı kasko ve trafik sigortası poliçesi seçeneğine ulaşmak için Hangikredi.com sigorta sayfasından hemen sigorta sorgulayın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Devalüasyon Nedir? 8.02.2023

  Devalüasyon Nedir?

 • KKM ve Dövizden Dönüşümlü KKM Farkı 7.02.2023

  KKM ve Dövizden Dönüşümlü KKM Farkı

 • Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi 6.02.2023

  Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi

 • Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur? 1.02.2023

  Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon