Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kazaya İkiden Fazla Araç Karışırsa Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 1.09.2016 Güncelleme Tarihi: 5.09.2023

Trafikte meydana gelen kazalar hem günlük hayatınızı hem finansal durumunuzu etkileyebilir.

Kazaya İkiden Fazla Araç Karışırsa Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur?
Tam da bu noktada devreye zorunlu trafik sigortası girer. Çeşitli teminatlar içeren trafik sigortası, kazada karşı tarafın uğradığı zararları karşılar. Sadece maddi hasar olan kazalarda kendi aranızda tutanak düzenleyerek zorunlu trafik sigortasının teminatlarından faydalanabilirsiniz. Bu yazıda kaza tespit tutanağına dair merak edilen bazı soruları sizin için derledik.

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Kaza tespit tutanağı, en az iki aracın karıştığı kazalarda düzenlenen belgedir. Yalnızca maddi hasarın meydana geldiği kazalarda taraflar, kolluk kuvvetlerini çağırmaya gerek kalmadan olay anını kendi açılarından aktarır. 1 Nisan 2008 tarihli 2017/8 sayılı genelgede kaza tespit tutanağının usul ve esasları yer alır. Bu genelgeye göre düzenlenen tutanak, kusur oranlarının tespitinde ve sigorta süreçlerinde rol oynar.

Kaza Sonrasında Tutulması Gereken Tespit Tutanağı Neden Önemlidir?

Kaza nedeniyle oluşan hasarların tazmini için öncelikle zorunlu trafik sigortası ve kasko ayrımını bilmelisiniz. Tüm motorlu araç sahiplerinin yaptırdığı zorunlu trafik sigortası, kazada karşı tarafa maddi güvence sağlar. İhtiyari trafik sigortası olarak da bilinen kasko ise sizin zararlarınızı giderir. Sigorta poliçenizin sağladığı imkânlardan yararlanabilmek için araç kaza tespit tutanağı düzenleme işlemini eksiksiz yapmalısınız. Aksi takdirde kusur oranları doğru belirlenemez. Buna bağlı olarak zarar tazminleri aksar ve kaza tespit tutanağına itiraz edilmesi gibi hukuki süreçler açığa çıkar.

Kaza Tespit Tutanağını Nereden Temin Edilebilir?

Kaza tespit tutanağı, herkesin arabasında bulunmalıdır. Böylece kazaya karışan taraflar, polis ya da jandarma çağırmaya gerek kalmadan kendi aralarında tutanak doldurabilir. Kaza tespit tutanağı, zorunlu trafik sigortası yaptırdığınız sigorta şirketi tarafından poliçenizle birlikte size gönderilir. Bu tutanağı çoğaltmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Kaza tespit tutanağınız yoksa ilgili belgeyi matbu evrak satışı yapan yerlerden temin edebilirsiniz.

Mobil Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Teknolojinin hayatımıza kattığı kolaylıklardan biri de mobil kaza tespit tutanağı. Mobil kaza tespit tutanağı uygulaması, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulur. Akıllı cep telefonları üzerinden düzenlenen mobil kaza tespit tutanağı, belgenin dakikalar içerisinde sigorta şirketine ulaşmasını sağlar. Normalde işlemin başlatılabilmesi için belirlenen tarihe kadar tutanakla beraber kaza görüntülerinin çıktıları, ruhsat ve ehliyet fotokopisini sigorta şirketine iletilir. Mobil kaza tespit tutanağında bu işlemlere gerek kalmadığı için belgelerin teslimi ve hasarların tazmini daha çabuk gerçekleştirilir.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kazanın ardından yaşanan anlaşmazlıkları önlemenin yolu, eksiksiz düzenlenmiş bir tutanaktan geçer. Böylece kazada kusur oranları doğru hesaplanır ve tarafların hakları korunur. Kaza tespit tutanağı düzenleme işleminde şu adımları izleyebilirsiniz.

1. Kazanın yapıldığı tarih yazılır.
2. Kazanın gerçekleştiği adres bilgileri doldurulur.
3. Vakaya şahit olan varsa o kişinin iletişim bilgileri kayda geçirilir.
4. Sürücü bilgileri yazılır.
5. Araç bilgileri işlenir.
6. Trafik sigortası poliçe bilgileri kâğıda dökülür.
7. Uygun kutulara işaret konularak konuya açıklık getirilir.
8. Kazaya eğer yurt dışından gelmiş Yeşil Kart belgeli bir araç karışmış ise bu alan doldurulur.
9. Araçların darbe aldıkları noktalar işaretlenir.
10. Çarpışma yerinin ve olay anın bir taslağı çizilir.
11. Sürücülerin kendi bakış açılarından kazanın oluşumu anlatılır.
12. Taraflar, tutanağı okuduktan sonra imza atar.

Her iki sürücü tarafından imzalanmamış kaza tespit tutanağı geçersiz sayılır. Kazaya ikiden fazla aracın karışması hâlinde ise tutanakta tüm tarafların ıslak imzası aranır. Ayrıca yabancı plakalı araç ile kaza durumunda yurt dışından gelen aracın sürücüsü kusurluysa Türkiye Motorlu Taşıt Bürosuna (TMTB) ihbarda bulunmalısınız.

Kaza Tespit Tutanağı Hangi Hallerde Doldurulmaz?

Öncelikle kaza tespit tutanağının sadece maddi hasarlı trafik kazalarında doldurulabileceğini hatırlatalım. Yani kaza tespit tutanağı formu her durumda düzenlenmez. Bazı nedenlerden ötürü kazanın meydana geldiği mevkiye göre trafik polisi veya jandarma çağırmak gerekebilir. Aşağıda söz konusu tutanağın doldurulmadığı durumları görebilirsiniz.

 • Kaza neticesinde ölüm veya yaralanma meydana gelmişse
 • Sürücülerden birinin ehliyeti yoksa
 • Kaza yapan araçlardan biri resmî hizmete mahsus ise
 • Herhangi bir kamu malı ya da olayla ilgisiz 3. bir şahsın malı zarar görmüşse
 • Taraflardan birinin trafik sigortası yoksa
 • Sürücülerden birinin alkollü olma şüphesi varsa

Bu koşullara rağmen doldurulan tutanakların herhangi bir geçerliliği yoktur. Sayılan durumların varlığı hâlinde doğrudan kolluk kuvvetlerine haber vermelisiniz. Böylece sürecin yasal sınırlar çerçevesinde ilerlemesi sağlayabilirsiniz.

Oluşabilecek maddi hasarlara karşı aracınızı teminat altına almak için Kasko Sigortası sayfamıza göz atın!

Kaza Tespit Tutanağı Doldurulduktan Sonraki Süreç Nasıl İşler?

Kaza tespit tutanağı süreci, bazı detaylara bağlı olarak değişiklik gösterir. Örneğin zincirleme kazada tutanak doldururken her sürücünün bu işlemi ayrı ayrı yapması gerekir. Kaza tespit tutanağı çoğaltma işleminin ardından tüm kopyaların imzalanmış olması da önemli. Ayrıca kaza tespit tutanağı düzenledikten sonra da bazı işlemlere önem vermelisiniz. Bunların başında trafik sigortasında hasar ihbar süresi gelir. Kaza tespit tutanağı çıktısını 5 iş günü içinde sigorta şirketine teslim etmelisiniz. İhbarı takip eden süreçler ise şu şekilde:

 • Sigorta şirketi, kaza tespit tutanağını inceledikten sonra aracınız için hasar kaydı dosyası açar.
 • Hasar dosyasını, araçların sigorta ve kaza bilgilerinin yer aldığı veri sistemi TRAMER’e gönderir.
 • Burada yapılan incelemeler sonucunda tarafların kusur oranı ortaya çıkar.
 • TRAMER tarafından tespit edilen oran, sigorta şirketine bildirilir.
 • Sigorta şirketi, bu orana bağlı kalarak ödeme yapabilir ya da itiraz hakkını kullanabilir.

Sigorta şirketi orana itiraz ettiğinde yeniden belirleme işlemi yapılır. Aynı sürecin ardından bu kez nihai oran tespit edilir. Yani TRAMER’in sunduğu yeni oran, artık kesin olarak kabul edilir. Sigorta şirketleri, söz konusu rakam üzerinden 8 iş günü içinde ödeme gerçekleştirir.

Kaza Tespit Tutanağının Geçerlilik Süresi Nedir?

Hasar tazmini için kaza tespit tutanağıyla birlikte gerekli diğer belgeleri belirlenen zaman aralığında sigorta şirketine ulaştırmalısınız. Kaza tespit tutanağı, 2 yılın ardından zaman aşımına uğrar. Bu süre zarfında sigorta şirketine iletilmeyen tutanakların herhangi bir geçerliliği kalmaz.

Kaza Sonrasında Tutanak Tutulmazsa Ne Olur?

Sigorta şirketleri, kazanın ardından oluşan hasarları tespit eder. Daha sonra aracınız için bir hasar kaydı açar ve ilgili dosyayı TRAMER’e gönderir. Maddi hasarları zorunlu trafik sigortasından karşılamak için kaza tespit tutanağını eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. Çünkü kaza tespit tutanağı olmadan tazminat almanız ve diğer haklarınızı talep etmeniz mümkün değildir. Ayrıca 5 günlük trafik sigortası hasar ihbar süresini kaçırmamanız gerektiğini de tekrar hatırlatalım.

Kaza Tespit Tutanağı Üzerinde Anlaşılmadığı Durumda Ne Yapılmalı?

Olası bir kaza durumunda kaza tespit tutanağını nasıl dolduracağınızı bilmelisiniz. Ancak tüm detaylara hâkim olunsa da bazen taraflar arasında anlaşma sağlanamıyor. Tabii buna bağlı olarak sigorta ve kasko süreçleri de aksıyor. Ancak kaza tespit tutanağında anlaşamama hâlinde başvurabileceğiniz bazı yöntemler var. Tarafların uzlaşamadığı bir trafik kazasında yapılması gerekenler şöyle:

 • Kazaya karışan araçları hareket ettirmeden polis ya da jandarmaya haber verin.
 • Gelen görevliye kaza zaptı tutturun ve alkol raporu alın.
 • Görgü tanıkları varsa onlar için görgü tanığı tespit tutanağı tutturun.
 • Kazaya karışan araçlara ait trafik sigortası poliçesi ile sürücüye ait ehliyet ve araç ruhsatının fotokopilerini alın.
 • Kendi sigorta şirketinize ya da karşı tarafın sigorta şirketine verilmek üzere farklı açılardan kazaya ait fotoğraflar çekin.

Kaza nedeniyle aracınızda oluşan hasarın kasko ya da trafik sigortası ile karşılanabilmesi için topladığınız belgeleri kendi sigorta şirketinize ve karşı tarafınkine ulaştırmalısınız. Bu belgeleri ilettikten sonra sigorta süreci başlar ve hasar tazmini yapılır. Böylece tek taraflı kaza tespit tutanağı aracılığıyla uğradığınız zararı karşılayabilirsiniz.

Taraflar Kaza Tespit Tutanağına Sonradan İtiraz Edebilir mi?

Trafik kazalarında düzenlenen tutanak üzerinden hangi tarafın daha fazla kusurlu olduğuna karar verilir. Kazalarda kusur oranları, sigorta şirketinden alacağınız ödemenin miktarını belirler. Bu bağlamda; %0, %50, %75 ve %100 gibi sabit oranlar bulunur. Kaza tespit tutanağı suç oranına daha sonra itiraz etme hakkınız var. Kaza tespit tutanağı kusur oranına itiraz, 5 iş günü içinde gerçekleştirilir. Eğer mevcut kusur oranlarından memnun değilseniz Sigorta Birliği Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

Kusur oranlarının yeniden hesaplanmasını istiyorsanız 2 yıl içinde yargı yolundan da yararlanabilirsiniz. Ancak hasar tespitinin daha doğru yapılması için bu işlemin mümkün olduğunca erken gerçekleştirilmesi önemli. Zira hasar tespitinde aracın uğradığı zarar ve kazanın olduğu yerde bulunan kameraların çektiği görüntüler gibi detaylar incelenir. Yapılan değerlendirmelerin ardından kaza hasar tespit tutanağı itirazına olumlu ya da olumsuz bir cevap verilir.

HangiKredi ile Aracınıza Uygun Sigorta Tekliflerine Hızlıca Ulaşabilirsiniz!

Hem kendi aracınızın hem de kusurlu olduğunuz kazalarda karşı tarafın maddi güvenliğini sağlamak için kasko ve trafik sigortası yaptırmalısınız. HangiKredi, sigorta şirketleri arasından en uygun poliçe teklifini bulmanıza yardımcı olur. Poliçeye dâhil olan güvenceleri ve talep edebileceğiniz ek teminatları gösterir. Dilerseniz Hangikredi.com sigorta sorgulama sayfası aracılığıyla en avantajlı kasko ve trafik sigortası tekliflerine dakikalar içinde ulaşabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri