Kazaya 2’den fazla araç karışırsa kaza tespit tutanağı nasıl tutulur?

Kasko ve trafik sigortası olası kaza durumlarında araçları maddi güvence altına alan sigorta ürünleri. Herhangi bir kaza durumunda kasko ya da trafik sigortasından faydalanabilmek için kaza tespit tutanağı doldurmanız gerekiyor. Her sürücünün aracında bulunması gereken kaza tespit tutanağının nasıl doldurulması gerektiğine ilişkin daha evvel yazılar yazmıştık. Bu yazımızda kazaya iki araç karışması halinde kaza tespit tutanağının nasıl doldurulması gerektiğini açıklamaya çalıştık.

Kazaya ikiden fazla motorlu araç karıştığında her araç sahibi ya da sürücüsü bir adet kaza tespit tutanağı doldurmalıdır. Doldurulan tutanaklar çoğaltılarak diğer araç sahiplerine ya da sürücülerine verilmelidir.

Kazaya ikiden fazla araç karıştığında kaza tespit tutanağı normal bir şekilde doldurulur. Kazaya karışan her araç sahibinin ya da sürücüsünün imzasının her formda yer alması gerekir. İmza olmaması halinde sigorta konusunda sorun çıkabilir.

İkiden fazla aracın kaza yapması halinde doldurulacak olan kaza tespit tutanaklarında kaza şeması tam olarak yer almalıdır. Gerekirse taraflar birbirlerinin formlarına bakıp şema ile ilgili bir anlaşmaya vararak çizimi bu şekilde yapmalıdır. Bu noktada akıllı telefonlardan destek alarak kazaya ait foto��raflar çekmenizde fayda var. Bu fotoğrafları sigorta şirketine sunarak kaza tespit tutanağında yer alan ifadeleri destekleyeblirsiniz.

Kazaya karışan araçlardan en az birinin sürücüsünün alkollü, ehliyetsiz ya da 18 yaşından küçük olması halinde kaza tespit tutanağı doldurmadan evvel polis çağırmalısınız. Ayrıca kaza nedeniyle ya da yaralanma gerçekleşmişse, kazaya karışan araçlardan en az birinin trafik sigortası yoksa ya da kazaya karışan araçlardan en az biri kamu kurumlarına aitse kaza tespit tutanağı tutamazsınız. Böyle bir durumla karşılaştığınızda da polis çağırmanız gerekmektedir.

En avantajlı kasko ve trafik sigortası poliçesi seçeneğine ulaşmak için Hangikredi.com Sigorta sayfasından sigorta sorgulaması yapabilirsiniz.

Hemen Sigorta Sorgula
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir