Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, zorunlu olarak yapılması gereken sigorta türlerinden biridir. Yaptırılmaması halinde araç sahibine ceza uygulanır. Zorunlu trafik sigortasının asıl amacı, olası hasar durumlarında, karşı tarafta oluşacak maddi ve bedeni hasarların karşılanmasını sağlamaktır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Karşılar?

Az önce de belirttiğimiz gibi zorunlu trafik sigortasının esas amacı hasar durumlarında karşı tarafta meydana gelebilecek maddi ve bedeni hasarları karşılamaktır. Bu sigorta türünde her araç için teminatlar aynı olmakla birlikte teminatların limitleri araç türüne göre değişiklik gösterebilir. Bedeni hasar kapsamında vefat ve tedavi masrafları, maddi zarar kapsamında da kazaya karışan ve kusursuz olan araçta olan aracın maddi hasarlarının giderilmesi karşılanır.

Zorunlu Trafik Sigortası Poliçesi Teklifi Al

Zorunlu Trafik Sigortası Her Yıl Yenilenmeli

Zorunlu trafik sigortasının her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Bu sigortaya sahip olmayan araçların trafiğe çıkması yasaktır ve yakalanmaları halinde trafikten men edilirler. Aracınız herhangi bir çevirme sonucunda yakalanabileceği gibi araç muayenesi sırasında da trafik sigortası yönünden kontrol edilmektedir. Araçların sigortasız olduğunun fark edilmesi halinde araç trafik şubelerinin otoparklarına çekilir.  Trafik sigortası yapıldıktan sonra araç geri alınabilir ancak bir de para cezası ödenmesi gerekmektedir. Aracınızın trafikten men edilmemesi için sigorta yenileme tarihlerinize özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Hasarsızlık İndirimi

Trafik sigorta primlerinde hasarsızlık indirimi ya da prim artırımı araca göre değil ruhsat sahibine göre değişiklik gösterir. Sigortalının herhangi bir kazaya karışmaması halinde bir sonraki yenileme döneminde hasarsızlık indirimi uygulanır. Kazaya karışmış ya da sık sık hasara yol açan sürücüler için prim artırımı söz konusudur.

En Uygun Trafik Sigortası Nasıl Bulunur?

Daha önce de belirttiğimiz gibi zorunlu trafik sigortasında teminatlar belli olsa da prim tutarları sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. En avantajlı trafik sigortasını bulmak için sigorta şirketlerini gezmek yerine online hizmetlerden destek alabilirsiniz. Dilerseniz Hangikredi.com üzerinden sigorta sorgulaması yapabilirsiniz.

En Avantajlı Trafik Sigortası Teklifini Bul
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir