Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Yabancı Plakalı Araçla Kazada Sigorta Süreci

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 12.01.2017 Güncelleme Tarihi: 7.01.2021

Yabancı Plakalı Araçla Kazada Sigorta Süreci
Kasko ve trafik sigortaları, olası hasar durumlarına karşı güvence sağlayan sigorta türlerinden

Bu sigortaların sağladığı olanaklardan faydalanabilmek için hasar gerçekleştikten sonra yapmanız gereken bazı işlemler var. Pek çok sürücü bu işlemlerle ilgili bilgi sahibi olsa da yabancı plakalı araçla kaza yapıldığında neler yapılması gerektiği pek bilinmiyor…

Ülkemizde yabancı plakalı çok fazla araç olmasa da yine de yabancı plakalı bir araca çarpma ya da onun tarafından hasara uğrama ihtimali sıfır değil.

Uluslararası taşımacılık şirketlerine ait yabancı plakalı tırların yanı sıra özellikle yaz aylarında Türkiye’yi ziyarete gelen gurbetçilerin getirdiği araçlar kazaya karışabilirler. Yabancı plakalı bir araca çarpmanız ya da onun tarafından hasar görmeniz durumunda kasko ya da trafik sigortasından faydalanabilmek için yapmanız gereken bir dizi işlem var.

Yeşil Kart Sigortası

Türkiye’de trafiğe çıkan yabancı plakalı araçlar ve Türkiye dışında trafiğe çıkacak olan Türkiye plakalı araçlar Yeşil Kart Sigortası adı verilen bir sigortaya sahiptir. Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tarafından üretilen bu sigorta, bu sigorta sahiplerinin neden oldukları hasarların karşılanmasını sağlar.

Hasar ödemesi Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tarafından yapıldığı için hasar sonrası hasar ihbarı buraya yapılmalıdır. Yani, yabancı plakalı bir araç size çarparak aracınızda hasar oluşmasına neden olduysa Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’na başvuruda bulunabilirsiniz.

Yurt Dışından Gelen Araçlar İçin Trafik Sigortası

Hasar ihbarı nasıl yapılır?

Hasar ihbarı yapabilmek için öncelikle kaza tespit tutanağına ihtiyacınız var. Hasar gerçekleştikten sonra karşı tarafla anlaşarak kaza tespit tutanağı doldurmalısınız. Anlaşamama halinde ve bedeni hasar olması halinde polis ya da jandarma çağrılmalıdır.

Hasar ihbarında bulunabilmek için aracınızda hasara neden olan yabancı plakalı aracın markasını, plaka numarasını ve geldiği ülkeyi not etmeniz gerekir. Ayrıca aracın Yeşil Kart Sigortası’na ilişkin poliçenin fotokopisini almalısınız.

Bu belgeleri hazırlayın

Hasar ihbarı yapmak için gereken belgeleri sıralarsak gereken belgeler şu şekildedir:

 • Kaza tespit tutanağı
 • Olay anını gösteren fotoğraflar
 • Poliçe fotokopisi
 • Alkol raporu
 • İfade tutanakları
 • Görgü tespit tutanağı
 • Kazaya karışan sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopileri

Eğer ölümlü bir kaza gerçekleştiyse bu belgelere ek olarak veraset ilamı, nüfus kayıt örneği, defin ruhsatı ve gelir durumunu gösterir belge de gerekmektedir.

Kazada bedeni hasar gerçekleştiyse belgelere ek olarak doktor ya da hastane raporu, hastane giderlerine ilişkin fatura ve iş görmezlik durumu söz konusuysa buna ilişkin doktor raporu da hasar ihbarında bildirilmelidir.

Kazadan dolayı sürekli sakatlık söz konusu olduysa ek olarak daimi sakatlık oranını gösteren rapor ve gelir durumunu gösteren belge ibraz edilmelidir.

En avantajlı kasko ve trafik sigortası seçeneklerine ulaşmak için Hangikredi.com Sigorta sayfasından sigorta sorgulaması yapabilirsiniz.

Sigorta Fiyatları İçin Tıklayın
close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon