Yabancı Plakalı Araçla Kazada Sigorta Süreci

Kasko ve trafik sigortaları, olası hasar durumlarına karşı güvence sağlayan sigorta türlerinden…

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Bu sigortaların sağladığı olanaklardan faydalanabilmek için hasar gerçekleştikten sonra yapmanız gereken bazı işlemler var. Pek çok sürücü bu işlemlerle ilgili bilgi sahibi olsa da yabancı plakalı araçla kaza yapıldığında neler yapılması gerektiği pek bilinmiyor…

Ülkemizde yabancı plakalı çok fazla araç olmasa da yine de yabancı plakalı bir araca çarpma ya da onun tarafından hasara uğrama ihtimali sıfır değil.

Uluslararası taşımacılık şirketlerine ait yabancı plakalı tırların yanı sıra özellikle yaz aylarında Türkiye’yi ziyarete gelen gurbetçilerin getirdiği araçlar kazaya karışabilirler. Yabancı plakalı bir araca çarpmanız ya da onun tarafından hasar görmeniz durumunda kasko ya da trafik sigortasından faydalanabilmek için yapmanız gereken bir dizi işlem var.

Yeşil Kart Sigortası

Türkiye’de trafiğe çıkan yabancı plakalı araçlar ve Türkiye dışında trafiğe çıkacak olan Türkiye plakalı araçlar Yeşil Kart Sigortası adı verilen bir sigortaya sahiptir. Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tarafından üretilen bu sigorta, bu sigorta sahiplerinin neden oldukları hasarların karşılanmasını sağlar.

Hasar ödemesi Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tarafından yapıldığı için hasar sonrası hasar ihbarı buraya yapılmalıdır. Yani, yabancı plakalı bir araç size çarparak aracınızda hasar oluşmasına neden olduysa Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’na başvuruda bulunabilirsiniz.

Yurt Dışından Gelen Araçlar İçin Trafik Sigortası

Hasar ihbarı nasıl yapılır?

Hasar ihbarı yapabilmek için öncelikle kaza tespit tutanağına ihtiyacınız var. Hasar gerçekleştikten sonra karşı tarafla anlaşarak kaza tespit tutanağı doldurmalısınız. Anlaşamama halinde ve bedeni hasar olması halinde polis ya da jandarma çağrılmalıdır.

Hasar ihbarında bulunabilmek için aracınızda hasara neden olan yabancı plakalı aracın markasını, plaka numarasını ve geldiği ülkeyi not etmeniz gerekir. Ayrıca aracın Yeşil Kart Sigortası’na ilişkin poliçenin fotokopisini almalısınız.

Bu belgeleri hazırlayın

Hasar ihbarı yapmak için gereken belgeleri sıralarsak gereken belgeler şu şekildedir:

  • Kaza tespit tutanağı
  • Olay anını gösteren fotoğraflar
  • Poliçe fotokopisi
  • Alkol raporu
  • İfade tutanakları
  • Görgü tespit tutanağı
  • Kazaya karışan sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopileri

Eğer ölümlü bir kaza gerçekleştiyse bu belgelere ek olarak veraset ilamı, nüfus kayıt örneği, defin ruhsatı ve gelir durumunu gösterir belge de gerekmektedir.

Kazada bedeni hasar gerçekleştiyse belgelere ek olarak doktor ya da hastane raporu, hastane giderlerine ilişkin fatura ve iş görmezlik durumu söz konusuysa buna ilişkin doktor raporu da hasar ihbarında bildirilmelidir.

Kazadan dolayı sürekli sakatlık söz konusu olduysa ek olarak daimi sakatlık oranını gösteren rapor ve gelir durumunu gösteren belge ibraz edilmelidir.

En avantajlı kasko ve trafik sigortası seçeneklerine ulaşmak için Hangikredi.com Sigorta sayfasından sigorta sorgulaması yapabilirsiniz.

Sigorta Fiyatları İçin Tıklayın
Yabancı Plakalı Araçla Kazada Sigorta Süreci
3.5 (70%) 8 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir