Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Yurt Dışından Gelen Araçlar İçin Trafik Sigortası

Merve Mumcu

Merve Mumcu

9.11.2015

Bilindiği üzere trafik sigortası ülkemizde yapılması zorunlu olan bir sigorta türü.

Yurt Dışından Gelen Araçlar İçin Trafik Sigortası

Yurt dışında yaşıyorsanız ve aracınızla Türkiye’ye gelmeyi düşünüyorsanız trafik sigortası yaptırmalısınız.

ilindiği üzere trafik sigortası ülkemizde yapılması zorunlu olan bir sigorta türü. Yurt dışında yaşıyorsanız ve aracınızla Türkiye’ye gelmeyi düşünüyorsanız trafik sigortası yaptırmalısınız. Zorunlu trafik sigortası, olası kaza durumlarında karşı tarafın hasarını güvence altına aldığından yurt dışından gelmiş olan araçlar için de geçerlidir. Bunun için uluslararası geçerliliği olan Yeşil Kart Uygulaması isimli bir uygulama mevcuttur. Türkiye, bu uygulamaya 1 ocak 1953 tarihinde geçmiştir.

Yeşil Kart Nedir?

Yeşil Kart Sistemi ya da diğer adıyla Motorlu Taşıt Sigorta Sertifikası ile kendi ülke sınırlarından çıkan araçların, gittikleri ülkede neden olabilecekleri hasar durumlarına karşı önlem alınması hedeflenmiştir. Yeşil Kart sahibiyseniz hangi ülkede olursanız olun neden olduğunuz hasar sigorta tarafından karşılanır. Bu da size yabancısı olduğunuz bir ülkede yüklü masraflar ödemekten kurtarır.

Yeşil Kart Sistemi’ne üye ülkelerde Yeşil Kart Bürosu bulunmaktadır. Tüm Yeşil Kart Büroları, Bürolar Konseyi denilen uluslararası bir konseye bağlıdır. Bu konsey, Yeşil Kart uygulaması ile ilgili kararların alındığı ve koşulların belirlendiği kurumdur. Tüm ülke büroları, Konsey’in aldığı kararlara uymak zorundadır.
Yeşil Kart sahibiyseniz ülkeden her çıkışınızda yeniden sigorta yaptırmanıza gerek yoktur. Yeşil Kart uygulamasından faydalanabilmeniz için gittiğiniz ülkede Yeşil Kart Bürosu olması gerekir. Gittiğiniz ülkede herhangi bir kazaya karışmanız durumunda Yeşil Kart Bürosu’na başvurmalısınız.

Türkiye’de bu uygulama ile ilgilenen kurum Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’dur. Yabancı plakalı aracınızla Türkiye’ye geldiğinizde bir kaza durumu ile karşılaşırsanız hasar tazmini için Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’na başvurmanız gerekir. Aynı şekilde Türkiye plakalı aracınızla yurt dışına çıkıp bir kaza durumu ile karşılaşırsanız o ülkenin Yeşil Kart Bürosu’na başvurmalısınız.

Trafik sigortası sorgulaması yapmak ve teklif almak için Hangikredi.com Sigorta sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Hemen Sigorta Teklifi Al

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

6 Yorum

Halil 14.02.2020 • 00:00

Ben kibristan gelicem yola çıkmadan internetten sigorta yaptırmak istiyorum mümkün mü bu ve nasıl yaptirabilirim

Yanıtla Beğen(0)
Hangikredi 11.03.2020 • 00:00

Merhaba Halil, Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’na başvurarak trafik sigortası yaptırabilirsiniz. İyi günler dileriz.

Beğen(0)
Orhan 22.07.2019 • 00:00

Benim anlamadığım nokta şu, Ben de İngiltereden arabamla geleceğim. Benim sigortam bütün Avrupayi kapsıyor ve ayrıca Türkiye içinde yeşil kart veriyor. Ki İngilterede ki kanun bütün sigorta şirketlerinin (FULL COMPARENSIVE olanlar için.) yeşil kart vermesine zorunluluk getirmiş. Yani ben Türkiyeye girerken gümrükte benden trafik sigortası yapmam istenir mi acaba?

Yanıtla Beğen(0)
Hangikredi.com 30.07.2019 • 00:00

Sayın Orhan, Mevcut sigortanızla ilgili poliçenizde yer alan kapsama bilgilerini kontrol edebilirsiniz.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Hangi Kredi Diyenler İçin Tavsiyeler 22.01.2021

  Hangi Kredi Diyenler İçin Tavsiyeler

 • Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri 4.01.2021

  Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri

 • Parite Nedir? 3.01.2021

  Parite Nedir?

 • En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar 3.01.2021

  En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.