Yurt Dışından Gelen Araçlar İçin Trafik Sigortası

Bilindiği üzere trafik sigortası ülkemizde yapılması zorunlu olan bir sigorta türü. Yurt dışında yaşıyorsanız ve aracınızla Türkiye’ye gelmeyi düşünüyorsanız trafik sigortası yaptırmalısınız. Zorunlu trafik sigortası, olası kaza durumlarında karşı tarafın hasarını güvence altına aldığından yurt dışından gelmiş olan araçlar için de geçerlidir. Bunun için uluslararası geçerliliği olan Yeşil Kart Uygulaması isimli bir uygulama mevcuttur. Türkiye, bu uygulamaya 1 ocak 1953 tarihinde geçmiştir.

Yeşil Kart Nedir?

Yeşil Kart Sistemi ya da diğer adıyla Motorlu Taşıt Sigorta Sertifikası ile kendi ülke sınırlarından çıkan araçların, gittikleri ülkede neden olabilecekleri hasar durumlarına karşı önlem alınması hedeflenmiştir. Yeşil Kart sahibiyseniz hangi ülkede olursanız olun neden olduğunuz hasar sigorta tarafından karşılanır. Bu da size yabancısı olduğunuz bir ülkede yüklü masraflar ödemekten kurtarır.

Yeşil Kart Sistemi’ne üye ülkelerde Yeşil Kart Bürosu bulunmaktadır. Tüm Yeşil Kart Büroları, Bürolar Konseyi denilen uluslararası bir konseye bağlıdır. Bu konsey, Yeşil Kart uygulaması ile ilgili kararların alındığı ve koşulların belirlendiği kurumdur. Tüm ülke büroları, Konsey’in aldığı kararlara uymak zorundadır.
Yeşil Kart sahibiyseniz ülkeden her çıkışınızda yeniden sigorta yaptırmanıza gerek yoktur. Yeşil Kart uygulamasından faydalanabilmeniz için gittiğiniz ülkede Yeşil Kart Bürosu olması gerekir. Gittiğiniz ülkede herhangi bir kazaya karışmanız durumunda Yeşil Kart Bürosu’na başvurmalısınız.

Türkiye’de bu uygulama ile ilgilenen kurum Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’dur. Yabancı plakalı aracınızla Türkiye’ye geldiğinizde bir kaza durumu ile karşılaşırsanız hasar tazmini için Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’na başvurmanız gerekir. Aynı şekilde Türkiye plakalı aracınızla yurt dışına çıkıp bir kaza durumu ile karşılaşırsanız o ülkenin Yeşil Kart Bürosu’na başvurmalısınız.

Trafik sigortası sorgulaması yapmak ve teklif almak için Hangikredi.com Sigorta sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Hemen Sigorta Teklifi Al


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

2 Yorum

  1. Atilla Ertit

    Merhaba Ben ingiltereden arabamla birlikte geldim inglterede turkiye icinsigorta yapmıyorlar ancak avrupa ülkelerini kapsıyor onun icin sinirden turkiyeye girişte kapıda 3 aylık trafik sigortası yaptırdım fakat sigortam bitmek uzere yenilemek icin internetten arama yapmak istedim fakat plaka bölümünde yabancı plakayı kabul etmediği icin hata veriyor.yaptirdigim sigortayı aradım beni habire telefon numarası veriyor saga sola yönlendirip duruyor bende sizin sitenizi arkadastan adim yardimci olursanız sevinirim teşekkürler

    arabamın bilgileri ). husisi oto plaka- KW12UMV. MODEL). 2012 volkswagen Passat CC 1.8 TFSI

    • Sayın Atilla Ertit,

      Sigorta şirketleri ile birebir görüşmenizi tavsiye ederiz.

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz