Yurt Dışından Gelen Araçlar İçin Trafik Sigortası

Bilindiği üzere trafik sigortası ülkemizde yapılması zorunlu olan bir sigorta türü. Yurt dışında yaşıyorsanız ve aracınızla Türkiye’ye gelmeyi düşünüyorsanız trafik sigortası yaptırmalısınız. Zorunlu trafik sigortası, olası kaza durumlarında karşı tarafın hasarını güvence altına aldığından yurt dışından gelmiş olan araçlar için de geçerlidir. Bunun için uluslararası geçerliliği olan Yeşil Kart Uygulaması isimli bir uygulama mevcuttur. Türkiye, bu uygulamaya 1 ocak 1953 tarihinde geçmiştir.

İçindekiler

Yeşil Kart Nedir?

Yeşil Kart Sistemi ya da diğer adıyla Motorlu Taşıt Sigorta Sertifikası ile kendi ülke sınırlarından çıkan araçların, gittikleri ülkede neden olabilecekleri hasar durumlarına karşı önlem alınması hedeflenmiştir. Yeşil Kart sahibiyseniz hangi ülkede olursanız olun neden olduğunuz hasar sigorta tarafından karşılanır. Bu da size yabancısı olduğunuz bir ülkede yüklü masraflar ödemekten kurtarır.

Yeşil Kart Sistemi’ne üye ülkelerde Yeşil Kart Bürosu bulunmaktadır. Tüm Yeşil Kart Büroları, Bürolar Konseyi denilen uluslararası bir konseye bağlıdır. Bu konsey, Yeşil Kart uygulaması ile ilgili kararların alındığı ve koşulların belirlendiği kurumdur. Tüm ülke büroları, Konsey’in aldığı kararlara uymak zorundadır.
Yeşil Kart sahibiyseniz ülkeden her çıkışınızda yeniden sigorta yaptırmanıza gerek yoktur. Yeşil Kart uygulamasından faydalanabilmeniz için gittiğiniz ülkede Yeşil Kart Bürosu olması gerekir. Gittiğiniz ülkede herhangi bir kazaya karışmanız durumunda Yeşil Kart Bürosu’na başvurmalısınız.

Türkiye’de bu uygulama ile ilgilenen kurum Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’dur. Yabancı plakalı aracınızla Türkiye’ye geldiğinizde bir kaza durumu ile karşılaşırsanız hasar tazmini için Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’na başvurmanız gerekir. Aynı şekilde Türkiye plakalı aracınızla yurt dışına çıkıp bir kaza durumu ile karşılaşırsanız o ülkenin Yeşil Kart Bürosu’na başvurmalısınız.

Trafik sigortası sorgulaması yapmak ve teklif almak için Hangikredi.com Sigorta sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Hemen Sigorta Teklifi Al

Yurt Dışından Gelen Araçlar İçin Trafik Sigortası
3 (60%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

6 yorum

 1. Merhaba Ben ingiltereden arabamla birlikte geldim inglterede turkiye icinsigorta yapmıyorlar ancak avrupa ülkelerini kapsıyor onun icin sinirden turkiyeye girişte kapıda 3 aylık trafik sigortası yaptırdım fakat sigortam bitmek uzere yenilemek icin internetten arama yapmak istedim fakat plaka bölümünde yabancı plakayı kabul etmediği icin hata veriyor.yaptirdigim sigortayı aradım beni habire telefon numarası veriyor saga sola yönlendirip duruyor bende sizin sitenizi arkadastan adim yardimci olursanız sevinirim teşekkürler

  arabamın bilgileri ). husisi oto plaka- KW12UMV. MODEL). 2012 volkswagen Passat CC 1.8 TFSI

 2. Sayın Atilla Ertit,

  Sigorta şirketleri ile birebir görüşmenizi tavsiye ederiz.

 3. Benim anlamadığım nokta şu,
  Ben de İngiltereden arabamla geleceğim. Benim sigortam bütün Avrupayi kapsıyor ve ayrıca Türkiye içinde yeşil kart veriyor. Ki İngilterede ki kanun bütün sigorta şirketlerinin (FULL COMPARENSIVE olanlar için.) yeşil kart vermesine zorunluluk getirmiş. Yani ben Türkiyeye girerken gümrükte benden trafik sigortası yapmam istenir mi acaba?

 4. Sayın Orhan,

  Mevcut sigortanızla ilgili poliçenizde yer alan kapsama bilgilerini kontrol edebilirsiniz.

 5. Ben kibristan gelicem yola çıkmadan internetten sigorta yaptırmak istiyorum mümkün mü bu ve nasıl yaptirabilirim

 6. Merhaba Halil,

  Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’na başvurarak trafik sigortası yaptırabilirsiniz.

  İyi günler dileriz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir