Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Yurt Dışından Gelen Araçlar İçin Trafik Sigortası

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 9.11.2015 Güncelleme Tarihi: 16.03.2023

Yurt dışından gelen araçlar için trafik sigortası prosedürleri daha farklı işler ve yeşil kart sigortası yaptırma şartı aranır.

Yurt Dışından Gelen Araçlar İçin Trafik Sigortası

Zorunlu trafik sigortası, Türkiye gibi pek çok ülkede mevcut bir sigortacılık ürünüdür. Bu poliçe ile sorumluluklar teminat altına alınır ve trafik kazalarında hatalı olan tarafın yarattığı hasar, sigorta şirketi tarafından mağdura ödenir.

Yurt dışından Türkiye’ye gelen araçlar kaza yaptığında da aynı süreç işlemektedir. Bunun için yurt dışından gelen aracın yeşil kart sigortasına sahip olması gerekmektedir.

Bilindiği üzere trafik sigortası ülkemizde yapılması zorunlu olan bir sigorta türü. Yurt dışında yaşıyorsanız ve aracınızla Türkiye’ye gelmeyi düşünüyorsanız trafik sigortası yaptırmalısınız. Zorunlu trafik sigortası, olası kaza durumlarında karşı tarafın hasarını güvence altına aldığından yurt dışından gelmiş olan araçlar için de geçerlidir. Bunun için uluslararası geçerliliği olan yeşil kart sigortası uygulaması mevcuttur. Türkiye, bu uygulamaya 1 ocak 1953 tarihinde geçmiştir.

Yurt Dışından Gelen Araçların da Trafik Sigortası Yapma Zorunluluğu Var mı?

Türkiye’de aktif olarak trafikte yer alan tüm motorlu taşıtlar için trafik sigortası zorunludur. Trafikte aktif olarak yer alacaklarından dolayı yurt dışından gelen araçlar için trafik sigortası zorunluluğu da elbette vardır. Bu araçlar, yeşil kart uygulaması dahilinde “Motorlu Taşıt Sigorta Sertifikası” almakla yükümlüdürler.

Yeşil kart sistemi ya da diğer adıyla Motorlu Taşıt Sigorta Sertifikası ile kendi ülke sınırlarından çıkan araçların, gittikleri ülkede neden olabilecekleri hasar durumlarına karşı önlem alınması hedeflenmiştir. Yeşil kart sigortası sahibiyseniz hangi ülkede olursanız olun neden olduğunuz hasar sigorta tarafından karşılanır. Bu da size yabancısı olduğunuz bir ülkede yüklü masraflar ödemekten kurtarır.

Yeşil kart sigortasının geçerli olduğu ülkelerde Yeşil Kart Bürosu bulunmaktadır. Tüm yeşil kart büroları, Bürolar Konseyi adı verilen uluslararası bir kuruma bağlıdır. Bu konsey, yeşil kart uygulaması ile ilgili kararların alındığı ve koşulların belirlendiği kurumdur. Tüm ülke büroları, konseyin aldığı kararlara uymak zorundadır.

Yurt Dışından Gelen Araçların Trafik Sigortası Bizim Trafik Sigortamıza Göre Değişiyor mu?

Yurt dışından gelen araçlar için yapılan yeşil kart sigortası ile standart zorunlu trafik sigortası, aynı teminat limitlerine sahip olmaktadır. Yeşil kart sigortası da aynı sigorta şirketleri tarafından, Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu adına yapılmaktadır. Bu sigorta kazalarda sadece karşı tarafa verilen hasarı karşıladığı için ayrıca kasko sigortası yaptırmanızda fayda vardır.

Yeşil kart sahibiyseniz ülkeden her çıkışınızda yeniden sigorta yaptırmanıza gerek yoktur. Yeşil kart uygulamasından faydalanabilmeniz için gittiğiniz ülkede Yeşil Kart Bürosu olması gerekir. Gittiğiniz ülkede herhangi bir kazaya karışmanız durumunda Yeşil Kart Bürosu’na başvurmalısınız.

Türkiye’de bu uygulama ile ilgilenen kurum Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’dur. Yabancı plakalı aracınızla Türkiye’ye geldiğinizde bir kaza durumu ile karşılaşırsanız hasar tazmini için Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’na başvurmanız gerekir. Aynı şekilde Türkiye plakalı aracınızla yurt dışına çıkıp bir kaza durumu ile karşılaşırsanız o ülkenin Yeşil Kart Bürosu’na başvurmalısınız.

HangiKredi üzerinden avantajlı kasko ve sigorta teklifi alabilirsiniz.

Hangi Sigorta Şirketleri Yurt Dışından Gelen Araçları Sigortalıyor?

Bir bankadan taşıt kredisi alındıktan sonra sadece aynı kuruluş aracılığı ile sigorta yaptırılabileceği doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Yurt dışından gelen araçlar için trafik sigortası şirketlerinin hemen hepsi hizmet verir. Sigorta şirketleri, mevcut ürünleri arasına yeşil kart poliçesini de ekleyerek yurt dışından gelen araçları sigortalayabilir. Bu nedenle ulaşılabilen her şirketten teklif almak, fiyat konusunda avantaj sağlar. Yurt dışından gelen araçları sigortalayan sigorta şirketlerinden bazıları şöyledir:

 • Groupama
 • HDI
 • Mapfre
 • Doğa
 • Anadolu
 • Ankara

Yurt Dışından Gelen Araçların Trafik Sigortası Ücretleri Ne Kadar Oluyor?

Yurt dışından gelen araçlar için trafik sigortası fiyatları, yurt içindeki zorunlu trafik sigortasına göre farklı seviyelerde olabilir. Yeşil kart sigortası adı altında kesilen bu poliçenin fiyatı, pek çok farklı kritere göre belirlenir. En önemli belirleyici unsur ise tercih edilecek sigorta şirketidir. Her bir sigorta şirketi kendine göre bir değerlendirme yaparak fiyat teklifi sunar. Teminatların çoğu aynı olsa da şirketlerin yol yardımı gibi bazı ek hizmetler sunması mümkündür.

Yurt Dışından Gelen Araçlara Sigorta Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

Yurt dışından geldiğiniz araç için trafik sigortası yaptırırken bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Bu detaylar, olası problemleri kolayca çözebilmenize yardımcı olur. En önemli detay poliçedir. Poliçe, sigorta şirketi ile sizin aranızda imzalanan bir sözleşmedir ve rizikoların gerçekleşmesi durumunda bu sözleşme geçerlidir. Dolayısıyla poliçe detaylarını dikkatli bir şekilde okumalı, haklarınızı ve sorumluluklarınızı önceden bilmelisiniz. Bu noktada trafik sigortası ve kasko arasındaki fark hakkında bilgi sahibi olmanız da size avantaj sağlar. Hangi durumlarda haklı olacağınızı bildiğiniz takdirde poliçe teminatlarından sorunsuzca faydalanabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

66 Oy

-

3,27 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

6 Yorum

Halil
Halil 14.02.2020 • 00:00

Ben kibristan gelicem yola çıkmadan internetten sigorta yaptırmak istiyorum mümkün mü bu ve nasıl yaptirabilirim

Yanıtla Beğen(6)
ikon
Hangikredi 11.03.2020 • 00:00

Merhaba Halil, Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’na başvurarak trafik sigortası yaptırabilirsiniz. İyi günler dileriz.

Beğen(8)
Orhan
Orhan 22.07.2019 • 00:00

Benim anlamadığım nokta şu, Ben de İngiltereden arabamla geleceğim. Benim sigortam bütün Avrupayi kapsıyor ve ayrıca Türkiye içinde yeşil kart veriyor. Ki İngilterede ki kanun bütün sigorta şirketlerinin (FULL COMPARENSIVE olanlar için.) yeşil kart vermesine zorunluluk getirmiş. Yani ben Türkiyeye girerken gümrükte benden trafik sigortası yapmam istenir mi acaba?

Yanıtla Beğen(6)
ikon
Hangikredi.com 30.07.2019 • 00:00

Sayın Orhan, Mevcut sigortanızla ilgili poliçenizde yer alan kapsama bilgilerini kontrol edebilirsiniz.

Beğen(7)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?

 • Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası  22.03.2024

  Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası