Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kaza Tespit Tutanağı İle İlgili Merak Edilenler

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 9.12.2015 Güncelleme Tarihi: 17.08.2021

Zorunlu trafik sigortasının teminatlarından faydalanabilmek için sadece maddi hasar olan kaza durumlarında polis çağırmaya gerek olmadan kendi aranızda kaza tespit tutanağı tutabilirsiniz.

Kaza Tespit Tutanağı İle İlgili Merak Edilenler
Kaza tespit tutanağı ile ilgili merak edilen bazı soruları sizin için derledik.

Zorunlu trafik sigortasının teminatlarından faydalanabilmek için sadece maddi hasar olan kaza durumlarında polis çağırmaya gerek olmadan kendi aranızda kaza tespit tutanağı tutabilirsiniz. Kaza tespit tutanağı ile ilgili merak edilen bazı soruları sizin için derledik.

Kaza Tespit Tutanağını Nereden Temin Edebiliriz?

Kaza tespit tutanağı olası kaza durumlarına karşılık herkesin arabasında bulunmalıdır. Herhangi bir kaza durumunda polis çağrılmasına gerek olmadan kazaya karışan taraflar kendi aralarında kaza tespit tutanağı doldurarak trafik sigortası güvencesinden faydalanabilirler. Aracınızda bulunması gereken kaza tespit tutanağı, zorunlu trafik sigortası yaptırdığınız sigorta şirketi tarafından poliçenizle birlikte size gönderilir. Bu tutanağı çoğaltmanızda bir sakınca yoktur.

Kaza Tespit Tutanağına İtiraz Edilebilir Mi?

Trafik sigortasının devreye girebilmesi kazaya birden fazla aracın karışmış olması gerekir. Çünkü zorunlu trafik sigortası, olası kaza durumlarında karşı tarafın hasarını karşılamaya yarar. Bu nedenle trafik sigortası güvencesinden yararlanmak istediğiniz herhangi bir kazaya karıştığınızda, kazaya karışan diğer taraflarla anlaşmaya vararak kaza tespit tutanağı doldurmanız gerekir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda tek başınıza tutanak doldurup imzalayamazsınız.

Doldurduğunuz kaza tespit tutanağının geçerli olabilmesi için kazaya karışan tüm araç sahiplerinin tutanağa imza atması gerekir. Bu imza, sizin tutanakta yazanları onayladığınız anlamına gelir. Bu yüzden itiraz edilemez.

Kaza Tespit Tutanağı Örneği

Mobil Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Teknolojinin hayatımıza kattığı kolaylıklardan biri de mobil kaza tespit tutanağı. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hazırlanan bir uygulama olan mobil kaza tespit tutanağı, cep telefonunuz aracılığı ile her an sizinle olur. Mobil kaza tespit tutanağının en büyük avantajı, tutanağın dakikalar içinde sigorta şirketine ulaşması ve hasar tazmini ile ilgili işlemin başlatılması. Normal koşullarda işlemin başlatılabilmesi için belirlenen tarihe kadar tutanak ile birlikte ruhsat fotokopisi, ehliyet fotokopisi ve kaza görüntülerinin çıktılarını sigorta şirketine iletmeniz gerekmektedir.

Kaza Tespit Tutanağı Geçerlilik Süresi Nedir?

Bir önceki maddede belirttiğimiz gibi hasar tazmininin sağlanabilmesi için kaza tespit tutanağı ile birlikte gerekli diğer evrakları belirlenen aralığında sigorta şirketine ulaştırmanız gerekir. Kaza tespit tutanağını zaman aşımına uğratacak süre 2 yıldır.

Trafikte karşı tarafın güvenliğini sağlamak amacıyla oluşturulmuş zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin yaptırması ve her yıl yeniletmesi gereken bir sigorta ürünüdür. Aracınız için en uygun trafik sigortasını Hangikredi.com üzerinden sorgulayabilir, trafik sigortası fiyatları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Trafik Sigortası Fiyatları

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon