Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kaza Tespit Tutanağı İle İlgili Merak Edilenler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 9.12.2015 Güncelleme Tarihi: 11.03.2024

Zorunlu trafik sigortasının teminatlarından faydalanabilmek için sadece maddi hasar olan kaza durumlarında polis çağırmaya gerek olmadan kendi aranızda kaza tespit tutanağı tutabilirsiniz.

Kaza Tespit Tutanağı İle İlgili Merak Edilenler
Kaza tespit tutanağı ile ilgili merak edilen bazı soruları sizin için derledik.

Kaza Tespit Tutanağını Nereden Temin Edebiliriz?

Kaza tespit tutanağı olası kaza durumlarına karşılık herkesin arabasında bulunmalıdır. Herhangi bir kaza durumunda polis çağrılmasına gerek olmadan kazaya karışan taraflar kendi aralarında kaza tespit tutanağı doldurarak trafik sigortası güvencesinden faydalanabilirler. Aracınızda bulunması gereken kaza tespit tutanağı, zorunlu trafik sigortası yaptırdığınız sigorta şirketi tarafından poliçenizle birlikte size gönderilir. Bu tutanağı çoğaltmanızda bir sakınca yoktur.

Kaza Tespit Tutanağına İtiraz Edilebilir mi?

Trafik sigortasının devreye girebilmesi kazaya birden fazla aracın karışmış olması gerekir. Çünkü zorunlu trafik sigortası, olası kaza durumlarında karşı tarafın hasarını karşılamaya yarar. Bu nedenle trafik sigortası güvencesinden yararlanmak istediğiniz herhangi bir kazaya karıştığınızda, kazaya karışan diğer taraflarla anlaşmaya vararak kaza tespit tutanağı doldurmanız gerekir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda tek başınıza tutanak doldurup imzalayamazsınız.

Doldurduğunuz kaza tespit tutanağının geçerli olabilmesi için kazaya karışan tüm araç sahiplerinin tutanağa imza atması gerekir. Bu imza, sizin tutanakta yazanları onayladığınız anlamına gelir. Bu yüzden itiraz edilemez.

Kaza Tespit Tutanağı Örneği ile ilgili detaylar için Bilgi Merkezi içeriğimize göz atın!

Mobil Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Teknolojinin hayatımıza kattığı kolaylıklardan biri de mobil kaza tespit tutanağı. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hazırlanan bir uygulama olan mobil kaza tespit tutanağı, cep telefonunuz aracılığı ile her an sizinle olur. Mobil kaza tespit tutanağının en büyük avantajı, tutanağın dakikalar içinde sigorta şirketine ulaşması ve hasar tazmini ile ilgili işlemin başlatılması. Normal koşullarda işlemin başlatılabilmesi için belirlenen tarihe kadar tutanak ile birlikte ruhsat fotokopisi, ehliyet fotokopisi ve kaza görüntülerinin çıktılarını sigorta şirketine iletmeniz gerekmektedir.

Kaza Tespit Tutanağı Geçerlilik Süresi Nedir?

Bir önceki maddede belirttiğimiz gibi hasar tazmininin sağlanabilmesi için kaza tespit tutanağı ile birlikte gerekli diğer evrakları belirlenen aralığında sigorta şirketine ulaştırmanız gerekir. Kaza tespit tutanağını zaman aşımına uğratacak süre 2 yıldır.

Trafikte karşı tarafın güvenliğini sağlamak amacıyla oluşturulmuş zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin yaptırması ve her yıl yeniletmesi gereken bir sigorta ürünüdür. Aracınız için en avantajlı trafik sigortası fiyatlarını Hangikredi.com üzerinden sorgulayabilirsiniz!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?

 • Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası  22.03.2024

  Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası