Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Eviniz Depreme Dayanıklı mı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 29.01.2020 Güncelleme Tarihi: 11.04.2022

Deprem, dünyadaki en ciddi doğal afetlerden bir tanesi olarak bilinmektedir.

Eviniz Depreme Dayanıklı mı?
Depremin her yıl büyük can kayıplarına sebep olmasının ana nedeni ise depreme karşı dayanıklı olmayan binalar.   

Doğal afetler, her ne kadar öngörülemese de, çeşitli önlemler alarak etkisi azaltılabilir ve can kayıplarının önüne geçebiliriz. Ev satın alırken depreme dayanıklı olmasına dikkat etmek ise alınacak önemlerden ilki. “Depreme dayanıklı bina nasıl olmalı?” ve “Evim depreme dayanıklı mı?” gibi soruların cevaplarını öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz. 

Ev alırken konut kredisi kullanmak istiyorsanız HangiKredi'den destek alın!

Binanın Deprem Dayanıklılığı Nasıl Anlaşılır?

Binanızın depreme dayanıklı olup olmadığını kontrol ederek gerekli önlemleri alabilir ve depremin risklerini en aza indirebilirsiniz. Binanın depreme dayanıklı olup olmadığını belirleyen unsurlar ise şu şekilde özetlenebilir:

 • Bina Yaşı: En önemli kriterlerden biri bina yaşıdır. 1999 depreminden sonra yapılan binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak tamamlandığını söyleyebiliriz; ancak yine de diğer unsurlara da dikkat etmek gerekiyor. 
 • Kolonlar: Binanın kolonları, depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda önemli ipuçları barındırabilir. Örneğin kolonların kesilmiş olması, tamamen depreme dayanıklı olmayan bir bina olduğuna işaret eder ve bu durumda derhal yetkililerin bilgilendirilmesi gerekir.  Kolon ve kirişlerde paslanma gibi durumlar varsa binanın depreme dayanıklılık konusunda yeterli olmadığı sonucuna varabiliriz.
 • Bina Zemini: Binanın nereye yapıldığı da önemli bir konudur. Örneğin, binanın bataklık bir zemine yapılması, doğrudan riskli bir durumdur. Bina, sağlam bir zemine, kaliteli malzemeler kullanılarak inşa edilmeli. Bu nedenle binanın Zemin Etüt Raporu’nu istemek, depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda faydalı bir yöntem olabilir. 

Depreme karşı dayanıklı olmayan binalar, can kayıplarının temel nedenidir.

Depreme Dayanıklı Yapı Tasarımı

AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı), yayınladığı ek yönetmelikte deprem etkisi altında binaların tasarımı için esasları belirlemiş ve depreme dayanıklı yapı tasarımı konusunda dikkat edilmesi gereken noktaları açıklamıştır.

Kesin Bilgi için: Deprem Risk Analizi

Evinizin depreme dayanıklı olup olmadığını kesin ve güvenilir bir biçimde anlamak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisans almış kurum ve kuruluşlara başvurarak bina deprem risk analizi yaptırmalısınız.

Bina Risk Tespiti yaptırmak için binanızda bulunan herkesin başvurusu gerekmiyor. Binada mülk sahibi olan birinin veya kanuni temsilcisinin müracaatı ile bina risk tespiti yapılabiliyor. Riskli binaların tespiti için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisans almış kurum ve kuruluşlara tapu ve kimlik fotokopisi ile başvurmak yeterli. Lisanslı kurum ve kuruluşları ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nden öğrenebilirsiniz.

Deprem Risk Analizi İçin Nereye Başvuru Yapılabilir?


Belediye, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü gibi resmi kurumlara başvurarak yaşadığınız binanın deprem risk durumunu kontrol ettirebilirsiniz. 

Bu kurum ve kuruluşların kontrolü ardından rapor, 7 gün içinde belediyeye gönderiliyor. İnceleme sonucunda binanızın riskli olduğu belirlenirse, 10 iş günü içerisinde Altyapı Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü’ne ve Tapu Müdürlüğü’ne yazılı olarak bildiriliyor. Binaya riskli yapı şerhi işleniyor ve binadaki tüm ev sahipleri bilgilendiriliyor. Riski yapı şerhi Bakanlık ve üniversitelerin belirlediği teknik heyet tarafından inceleniyor. Eğer, riskli olduğu bakanlıkça ve teknik heyet tarafından kabul edilirse bina 60 gün içerisinde bina yıkılıyor.

Tek Seçenek Yıkım Değil

Eğer bina risk taşıyorsa ancak bu risk yüksek değilse, binadaki mülk sahiplerinin yıkım yerine güçlendirme talep etme hakkı da var. Bu durumda, tebliğ edilen 60 günlük süre içinde güçlendirme talep etmesi ve 4/5 çoğunluk ile güçlendirme kararı alınması, güçlendirme projesinin hazırlanması ve imar mevzuatı çerçevesinde ruhsat alınması gerekiyor. 

Evinizin depreme dayanıklı olup olmadığını anlamak için bina deprem risk analizi yaptırarak büyük can kayıplarının ve yıkımların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca zorunlu deprem sigortasını düzenli olarak yaptırmanız da alabileceğiniz önlemlerden biridir. 

İnternet sitemizden Zorunlu Deprem Sigortası tekliflerini inceleyebilir ve konut sigortası için teklifler alabilirsiniz Tüm bu önlemleri alarak depremin yıkıcı etkilerinin önüne geçebilirsiniz. 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kur korumalı mevduat üst faiz sınırı kaldırıldı! 27.01.2023

  Kur korumalı mevduat üst faiz sınırı kaldırıldı!

 • Banka Çalışma Saatleri 27.01.2023

  Banka Çalışma Saatleri

 • e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir? 24.01.2023

  e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir?

 • 4A, 4B, 4C Sigorta Tanımları ve Özellikleri 24.01.2023

  4A, 4B, 4C Sigorta Tanımları ve Özellikleri

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon