Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Eviniz Depreme Dayanıklı mı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 29.01.2020 Güncelleme Tarihi: 8.06.2021

Türkiye deprem kuşağı ülkesi ve hepimiz deprem riski ile burun burunayız.

Eviniz Depreme Dayanıklı mı?
Ülkemizin deprem kuşağında yer alması, oturduğumuz evlerin depreme dayanıklı olarak yapılmasını gerekli kılıyor.

Türkiye deprem kuşağı ülkesi ve hepimiz deprem riski ile burun burunayız. Ülkemizin deprem kuşağında yer alması, oturduğumuz evlerin depreme dayanıklı olarak yapılmasını gerekli kılıyor. Gölcük, Van ve daha yeni yaşadığımız Elazığ depremi gibi can kayıplarının yaşandığı depremler gösteriyor ki ev satın alacakken depreme dayanıklı olmasına dikkat etmek deprem için alınacak önlemlerden ilki. Evi satın almadan önce, binanın sağlamlığı, yaşı, yapımında kullanılan malzemesi, bulunduğu zemin gibi kriterlere dikkat etmelisiniz. 

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşanan büyük depremlerden sonra özellikle belediyeler, inşa edilecek evlerin depreme dayanıklı olması konusunda ve yapılmış olan binaların deprem riski analizinin yapılması konusunda çalışmalarını artırdı. Risk altında olan binaların yıkılması, yeniden yapılması ve depreme dayanıklı binalar inşa edilmesi için teşvikler verilmeye başlandı. Tüm Türkiye’de başlatılan bu teşvikle eskimiş, hasarlı ve depreme dayanıklı olmadığı tespit edilen binaların yıkımına başlandı. Yeni yapılan binalar depreme dayanıklı yapılsa da kontrollere sizin de göz gezdirmenizde fayda var.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI HESAPLA

Binanın Deprem Dayanıklılığı Nasıl Anlaşılır?

Bir ev incelenirken öncelikle dış yapısında sağlam bir görüntünün bulunması gerekiyor. Çatlakların, bozulmuş bölümlerin olup olmadığı binanın sağlam olmadığına işaret eden göstergeler. 2000 yılından önce yapılmış olan bütün binaların dış görünüşü düzgün olsa da mutlaka kontrol edilmeli çünkü binanın yapımında kullanılan malzemenin tespiti sağlamlığının belirlenmesi için oldukça önemli. Hazır beton kullanılmışsa, beton dayanımı C10 ve daha azsa bina sağlam değildir.

Oturduğunuz binanın depreme karşı dayanıklı olması için nem çekmemesi ve su gibi yıkıcı etkisi bulunan etmenlere karşı korunmuş olması gerekiyor. Bina inşa edilirken su yalıtımı sağlanması sayesinde bina nem ve su gibi yıkıcı etkilere karşı korunuyor. Özellikle binanızın bodrum katında rutubet; kolon, kiriş demirlerde paslanma varsa deprem riski taşıdığını düşünebilirsiniz.

Kesin Bilgi için: Deprem Risk Analizi

Evinizin depreme dayanıklı olup olmadığını kesin ve güvenilir bir biçimde anlamak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisans almış kurum ve kuruluşlara başvurarak bina deprem risk analizi yaptırmalısınız.

Bina Risk Tespiti yaptırmak için binanızda bulunan herkesin başvurusu gerekmiyor. Binada mülk sahibi olan birinin veya kanuni temsilcisinin müracaatı ile bina risk tespiti yapılabiliyor. Riskli binaların tespiti için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisans almış kurum ve kuruluşlara tapu ve kimlik fotokopisi ile başvurmak yeterli. Lisanslı kurum ve kuruluşları ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nden öğrenebilirsiniz.

Bu kurum ve kuruluşların kontrolü ardından rapor, 7 gün içinde belediyeye gönderiliyor. İnceleme sonucunda binanızın riskli olduğu belirlenirse, 10 iş günü içerisinde Altyapı Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü’ne ve Tapu Müdürlüğü’ne yazılı olarak bildiriliyor. Binaya riskli yapı şerhi işleniyor ve binadaki tüm ev sahipleri bilgilendiriliyor. Riski yapı şerhi Bakanlık ve üniversitelerin belirlediği teknik heyet tarafından inceleniyor. Eğer, riskli olduğu bakanlıkça ve teknik heyet tarafından kabul edilirse bina 60 gün içerisinde bina yıkılıyor.

Tek Seçenek Yıkım Değil

Eğer bina risk taşıyorsa ancak bu risk yüksek değilse, binadaki mülk sahiplerinin yıkım yerine güçlendirme talep etme hakkı da var. Bu durumda, tebliğ edilen 60 günlük süre içinde güçlendirme talep etmesi ve 4/5 çoğunluk ile güçlendirme kararı alınması, güçlendirme projesinin hazırlanması ve imar mevzuatı çerçevesinde ruhsat alınması gerekiyor. 

En kısa zamanda evinizin depreme dayanıklı olup olmadığını anlamak bina deprem risk analizi yaptırmalısınız. Kolayca yapılabilen bu testi yaptırarak büyük can kayıplarının, yıkımların önüne geçmek için bir adım atmış olursunuz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon