Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

DASK Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 24.10.2017 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Maalesef ülkemiz deprem kuşağı altında bulunuyor.

DASK Nedir?
Bunun en acı tecrübelerinden birini 1999 depreminde yaşadık. Bu tür afetlerde çeşitli önlemler almak mümkün. Bunlardan biri de DASK.

DASK sigorta terimini duymayan neredeyse yoktur. Özellikle ev sahibi olanların yükümlülüklerinden biri de DASK. DASK nedir, DASK’ın amacı nedir, DASK kapsamına giren binalar hangileridir, DASK kapsamına girmeyen binalar hangileridir, DASK’ın kapsadığı riskler, DASK zorunlu mu, DASK başvurusu nasıl yaptırılır gibi soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

DASK Nedir?

DASK 1999’da meydana gelen büyük depremlerin ardından çıkarılan kanun ile birlikte oluşturulmuş bir kurum ve sigorta çeşidi. Zorunlu Deprem Sigortası Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Zorunlu Deprem Sigortası sistemi ortaya konmuş ve bu sigortanın sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için de devlet tarafından Doğal Afet Sigortaları Kurumu, yani DASK ortaya çıktı.

2012 yılında bir kanun olarak da yürürlüğe giren DASK herhangi bir şekilde kâr amacı gütmeyen ve kamu ile birlikte özel iş birlikleri de sağlayan bir kurum. Zorunlu olarak yapılması gereken sigortalar için bir havuz oluşturan bu sistem, ödeme kapasitesi açısından kamu bütçesine bağlı olmadığı için de tamamen koruyucu olduğunu söylemek mümkün.

DASK sorgulama işlemi ile ilgili tüm detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

DASK’ın Amacı Nedir?

DASK’ın kuruluş amacı genel olarak değerlendirildiğinde çok fazla madde ile karşılaşmak mümkün. En temeldeki amaçlarını aşağıda bulabilirsiniz:

 1. Kamu bütçesinden bağımsız olarak tehlikeli anlarda ödeme kapasitesi oluşturabilmek.
 2. Tüm toplumu ve sigortalı olan kişileri bilgilendirmek ve aynı zamanda bilinçlendirmek.
 3. Maddelerdeki kapsamlar içerisinde yer alan tüm konutları ödenebilir prim sayesinde depreme karşı sigortalı hale getirmek.
 4. Deprem sonrasında oluşan hasarların maddi yükünü sigorta sayesinde sermaye piyasalarına dağıtmak.
 5. Depremin sonuçlarında hasar tespiti yapmak ve gerekli tazminatların ödenmesini sağlamak.
 6. Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında 33 sigorta şirketi ve ortalama 16.500 acente ile koordineli şekilde çalışmak.

DASK Kapsamına Giren Binalar Hangileridir?

DASK kapsamına giren binalar, belediyelerin de çalışmaları neticesinde belirleniyor. Bu alanların dışında kalan binalar için DASK yaptırmak mümkün değil. Aşağıda DASK kapsamına giren yapıları bulabilirsiniz.

 1. Tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete bağlı olarak taşınmazlar üzerinde mesken amacıyla inşa edilmiş olan binalar
 2. 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu içinde yer alan bağımsız bölümler
 3. Doğal afetler sonucunda devlet tarafından yaptırılmış olan ya da kredi ile yapılan meskenler

DASK Kapsamına Girmeyen Binalar Hangileridir?

 1. Kamuya ait olan binalar
 2. Köy yerleşimlerinde konumlanan binalar
 3. Taşıyıcı sistemi zarar görecek şekilde tadilat yaptırılan ya da zayıflatıldığı tespit edilen binalar
 4. Tümü ticari amaçlarla kullanılan araçlar
 5. Kamu kurumları tarafından yıkılmasına karar verilen, bakımsız, kullanıma uygun olmayan, bakımsız olan binalar

DASK Hangi Riskleri Kapsar?

Her ne kadar evin zarar görmemesi için bir güvence olsa da DASK da belli risklere göre teminat veriyor. Aşağıda DASK’ın kapsadığı riskleri görebilirsiniz:

 • Deprem
 • Deprem sonrasında oluşan yangın
 • Deprem sonucunda oluşan infilak
 • Deprem sonucunda oluşan yer kayması
 • Deprem sonrasında oluşabilecek tsunaminin zararları

Teminatın poliçelere göre de değerlendirildiğini söylemekte fayda var. En az 170 bin TL değerinde teminat verilirken, poliçedeki şartlara göre miktar artabilir.

DASK Yaptırmak Zorunlu mu?

DASK ev sahibi olan herkesin yaptırmak zorunda olduğu sigorta türlerinden biri. Başta deprem olmak üzere doğal afetlerde oluşacak riskler için teminat yaratan DASK, binanın zarar görmesi durumunda sigortasını yaptırmamış olanlara herhangi bir yardımda bulunmuyor. Aynı zamanda evin elektrik, su ve doğalgaz bağlantıları da yapılamıyor. Hem evinizde temel gereksinim olan bağlantıların sağlanması hem de risk durumunda sigorta kapsamında yardım alabilmek için DASK yaptırmanız şart.

DASK Başvurusu Nasıl Yapılır?

DASK başvuruları sigorta şirketlerinin şubelerinden olduğu gibi aynı zamanda internet üzerinden de kolaylıkla alınabiliyor. İnternetten DASK yaptırmak için size sunulan forma bazı bilgilerin doğru olarak girilmesi gerekiyor. Aşağıdaki tabloda internetten DASK başvurularında vermeniz gereken bilgileri bulabilirsiniz:

Sigorta Sahibi Sigortalanacak Bina Daire Bilgileri
İsim soyisim Açık adres Brüt yüzölçümü
Adres Tapu bilgileri Kullanım şekli
Cep telefonu İnşaat yılı
TC kimlik numarası Yapı tarzı
Vergi numarası (tüzel kişiler) Toplam kat sayısı
Hasar durumu


Yukarıda yer alan bilgilerin tamamının eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekiyor. işlemlerin tamamlanması ve doğru bir süreç yürütülmesi için herhangi bir eksik olmaması gerekiyor.

Sigorta hesaplama işlemi için sigorta sayfamızı ziyaret ederek sigorta şirketlerinden teklif alabilirsiniz.

DASK Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

DASK yaptırırken uzun süreli olması için alanında uzman ve deneyimli sigorta şirketleriyle çalışmanızda fayda var. Sigorta şirketlerinin kendi ödeme imkanları neticesinde poliçeleri kolaylıkla yatırabilir, ihtiyaçlarınızı yaptığınız yatırımlar neticesinde kolaylıkla karşılayabilirsiniz. DASK başvurusunda bulunmadan önce uzun süredir çalıştığınız bir sigorta şirketi varsa ilk teklifleri aynı yerden almanızda fayda var. Eğer sıfırdan bir sigorta şirketi ile çalışacaksanız tüm acentaları iyice gözden geçirerek tüm teklifleri değerlendirmeniz gerekiyor.

Güncel konut kredisi faiz oranları ile hesaplama yapmak ve bankaları karşılaştırmak için Konut Kredisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konut Sigortası ile DASK Aynı mı?

Konut sigortası ve DASK benzerlikler gösterse de aynı şey değil. DASK zorunlu olarak yaptırılırken, konut sigortası isteğe bağlı olarak yaptırılır. Aralarındaki en büyük fark ise DASK sadece doğal afetler sonucunda oluşan hasarları karşılamakla yükümlüyken, konut sigortası doğal afet dışında oluşabilecek fiziksel zararlar, hırsızlık ve tadilatlar için de poliçe kapsamında destek verebiliyor.

Konut sigortası için de tüm poliçeleri değerlendirerek karar vermenizde fayda var. Sigortalar yatırdığınız poliçeler kapsamında teminat sağladığı için şirketlerle konut sigortasının hangi maddeleri kapsadığını netleştirebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır? 5.06.2023

  Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

 • Varant Hisse Nedir? 1.06.2023

  Varant Hisse Nedir?

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon