Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Trafik Sigortası Gecikme Cezası

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 29.09.2014 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Trafik sigortası gecikme cezası ile ilgili merak ettiklerinizi hazırladığımız yazıda derledik.

Trafik Sigortası Gecikme Cezası
Trafik sigortası, yapılması zorunlu olan sigorta türlerinden biri olsa da ülkemizdeki pek kişi bu sigortayı yaptırmaktan kaçınıyor.

Trafik sigortası gecikme cezası ile ilgili merak ettiklerinizi hazırladığımız yazıda derledik.

Trafik sigortası, yapılması zorunlu olan sigorta türlerinden biri olsa da ülkemizdeki pek kişi bu sigortayı yaptırmaktan kaçınıyor. Trafik sigortası olmayan araçla trafiğe çıktığınızın tespit edilmesi durumunda aracınız trafikten men edilir. Aracınızı yeniden kullanabilmenizin koşulu ise zorunlu trafik sigortası yaptırmak.

Trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıktığınızda yakalanmayacağınızı düşünseniz de online işlemler sayesinde tespit edilmeniz ve ceza almanız mümkün.  Trafik sigortası işlemlerinin online sisteme geçirilmesi sonucunda ilgili işlemler internet ortamından rahatlıkla takip edilebilmekte ve sigorta sahibinin ne zaman, nerede sigortalandığı görülebilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası her yıl tekrarlanması gereken bir sigorta. Trafik sigortası yaptırmazsanız ya da süresi dolan poliçenizi yeniletmezseniz farklı cezai yaptırımlara maruz kalırsınız. Bunlardan ilki bahsettiğimiz gibi aracınızın sigortasız olduğunun tespit edilmesi durumunda aracınızın trafikten men edilmesi. Bunun yanı sıra biten poliçenizi yeniletmediğinizde maddi yaptırımla da karşılaşırsınız. Poliçenizi yaptırmanız gereken günün ertesi günü trafik sigortası poliçenizi yenilettiğinizde %5 oranında ceza ödemeniz gerekir. Geciktirdiğiniz her 30 gün için ödeyeceğiniz tutar %5 oranında artar. Trafik sigortası cezası gecikme zammı %50 oranı ile sınırlandırılmıştır.

Herhangi bir cezai işleme maruz kalmamak ve olası kaza durumlarında oluşabilecek maddi hasarlara karşı önlem almak adına trafik sigortası yaptırmayı unutmayın. Hangikredi Sigorta sayfası üzerinden sadece 3 dakikada zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

En Avantajlı Trafik Sigortasını Bul

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon