Trafik Sigortası Gecikme Cezası

Trafik sigortası gecikme cezası ile ilgili merak ettiklerinizi hazırladığımız yazıda derledik.

Trafik sigortası, yapılması zorunlu olan sigorta türlerinden biri olsa da ülkemizdeki pek kişi bu sigortayı yaptırmaktan kaçınıyor. Trafik sigortası olmayan araçla trafiğe çıktığınızın tespit edilmesi durumunda aracınız trafikten men edilir. Aracınızı yeniden kullanabilmenizin koşulu ise zorunlu trafik sigortası yaptırmak.

Trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıktığınızda yakalanmayacağınızı düşünseniz de online işlemler sayesinde tespit edilmeniz ve ceza almanız mümkün.  Trafik sigortası işlemlerinin online sisteme geçirilmesi sonucunda ilgili işlemler internet ortamından rahatlıkla takip edilebilmekte ve sigorta sahibinin ne zaman, nerede sigortalandığı görülebilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası her yıl tekrarlanması gereken bir sigorta. Trafik sigortası yaptırmazsanız ya da süresi dolan poliçenizi yeniletmezseniz farklı cezai yaptırımlara maruz kalırsınız. Bunlardan ilki bahsettiğimiz gibi aracınızın sigortasız olduğunun tespit edilmesi durumunda aracınızın trafikten men edilmesi. Bunun yanı sıra biten poliçenizi yeniletmediğinizde maddi yaptırımla da karşılaşırsınız. Poliçenizi yaptırmanız gereken günün ertesi günü trafik sigortası poliçenizi yenilettiğinizde %5 oranında ceza ödemeniz gerekir. Geciktirdiğiniz her 30 gün için ödeyeceğiniz tutar %5 oranında artar. Trafik sigortası cezası gecikme zammı %50 oranı ile sınırlandırılmıştır.

Herhangi bir cezai işleme maruz kalmamak ve olası kaza durumlarında oluşabilecek maddi hasarlara karşı önlem almak adına trafik sigortası yaptırmayı unutmayın. Hangikredi Sigorta sayfası üzerinden sadece 3 dakikada zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

En Avantajlı Trafik Sigortasını Bul

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz