Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Zorunlu Trafik Sigortasında Zaman Aşımı Nedir?

Merve Mumcu

Merve Mumcu

16.09.2015

Trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre yapılması zorunlu bir sigorta türüdür.

Zorunlu Trafik Sigortasında Zaman Aşımı Nedir?

Trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre yapılması zorunlu bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkan araçlara cezai yaptırım uygulanır.

Zorunlu trafik sigortasının asıl amacı trafikte gerçekleşebilecek olası hasar durumları için karşı tarafı güvence altında almaktadır. Yani yaptırdığınız trafik sigortası, herhangi bir kazaya karışmanız ve suçlu olmanız durumunda karşı tarafta oluşan maddi ve bedeni hasarların karşılanmasını sağlar. Trafik sigortasından faydalanabilmek için hasar oluştuğunda yapmanız gereken bazı şeyler var. Trafik sigortasında zaman aşımına uğramamak için zaman aşımı süresi geçmeden ilgililerle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Trafik Sigortası Teklifi Al

Herhangi bir hasar durumu ile karşılaşıldığında olay mahallinde yapılması gereken ilk şey kaza tutanağı tutmak ve kazaya karışan araçları farklı açılardan fotoğraflamaktır. Trafik sigortasının sağladığı teminatlardan faydalanmak istiyorsanız kazanın oluş tarihinden itibaren 2 yıl içinde yetkililerle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu süreyi aşmanız halinde hasar, teminat kapsamından çıkacaktır.

Kazada yaralanma varsa ve bunun için manevi tazminat talep edilecekse zaman aşımı süresi değişiyor. Bu gibi durumlarda kazadan itibaren 5 yıl süreniz vardır. Beş yıl geçtiği takdirde zaman aşımı olacaktır.

Kazada yaralanma veya ölüm gerçekleştiyse ve buna yönelik olarak Güvence Hesabı’na tazminat davası açılacaksa yine uzamış zaman aşımı geçerlidir. Böyle bir durumda zorunlu trafik sigortası zaman aşımı süresi yaralanmlar için 8, vefat durumları için 15 yıldır.

Poliçenizin olduğu sigorta şirketi iflat ettiyse ve Güvence Hesabı’na tazminat davası açacaksanız süre yine değişiyor. Böyle bir durumda normal koşullar altında 2 yıl olması gereken zaman aşımı 10 yıla çıkmakta.

Hangikredi.com aracılığı ile trafik sigortası fiyatlarını öğrenebilir ve trafik sigortası teklifi alabilirsiniz.
Trafik Sigortası Sorgulama

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı 3.03.2021

  Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı

 • Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2.03.2021

  Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır 1.03.2021

  Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır

 • Emtia Nedir, Türleri Nelerdir? 18.02.2021

  Emtia Nedir, Türleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.