Zorunlu Trafik Sigortasında Zaman Aşımı Nedir?

Trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göreği yapılması zorunlu bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkan araçlara cezai yaptırım uygulanır.

Zorunlu trafik sigortasının asıl amacı trafikte gerçekleşebilecek olası hasar durumları için karşı tarafı güvence altında almaktadır. Yani yaptırdığınız trafik sigortası, herhangi bir kazaya karışmanız ve suçlu olmanız durumunda karşı tarafta oluşan maddi ve bedeni hasarların karşılanmasını sağlar. Trafik sigortasından faydalanabilmek için hasar oluştuğunda yapmanız gereken bazı şeyler var. Trafik sigortasında zaman aşımına uğramamak için zaman aşımı süresi geçmeden ilgililerle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Herhangi bir hasar durumu ile karşılaşıldığında olay mahallinde yapılması gereken ilk şey kaza tutanağı tutmak ve kazaya karışan araçları farklı açılardan fotoğraflamaktır. Trafik sigortasının sağladığı teminatlardan faydalanmak istiyorsanız kazanın oluş tarihinden itibaren 2 yıl içinde yetkililerle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu süreyi aşmanız halinde hasar, teminat kapsamından çıkacaktır.

Kazada yaralanma varsa ve bunun için manevi tazminat talep edilecekse zaman aşımı süresi değişiyor. Bu gibi durumlarda kazadan itibaren 5 yıl süreniz vardır. Beş yıl geçtiği takdirde zaman aşımı olacaktır.

Kazada yaralanma veya ölüm gerçekleştiyse ve buna yönelik olarak Güvence Hesabı’na tazminat davası açılacaksa yine uzamış zaman aşımı geçerlidir. Böyle bir durumda zorunlu trafik sigortası zaman aşımı süresi yaralanmlar için 8, vefat durumları için 15 yıldır.

Poliçenizin olduğu sigorta şirketi iflat ettiyse ve Güvence Hesabı’na tazminat davası açacaksanız süre yine değişiyor. Böyle bir durumda normal koşullar altında 2 yıl olması gereken zaman aşımı 10 yıla çıkmakta.

Hangikredi.com aracılığı ile trafik sigortası fiyatlarını öğrenebilir ve trafik sigortası teklifi alabilirsiniz.
Trafik Sigortası Sorgulama


0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz