Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kasko Sahipleri Pert Durumunda Ne Yapmalı?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 7.01.2015 Güncelleme Tarihi: 19.11.2020

Kasko sigortası herhangi bir hasar durumunda sigortalıyı yüksek meblağlar ödemekten kurtaran, isteğe bağlı bir sigorta türü.
Kasko Sahipleri Pert Durumunda Ne Yapmalı?
Hasar sonrası oluşan pert durumlarında da sigortalının yararlanabileceği kasko sigortasında, pert durumunda yapılması gerekenleri derledik.

Kasko sigortası herhangi bir hasar durumunda sigortalıyı yüksek meblağlar ödemekten kurtaran, isteğe bağlı bir sigorta türü. Hasar sonrası oluşan pert durumlarında da sigortalının yararlanabileceği kasko sigortasında, pert durumunda yapılması gerekenleri derledik. 

Sigorta şirketleri pert araçlara yönelik farklı teminatlar sunar. Bu noktada sigorta poliçeniz hazırlanırken, sigorta şirketinizin pert konusundaki teminat ve uygulamalarını incelemenizde fayda vardır. Hangikredi.com aracılığı ile sigorta sorgulama yaparak sigorta şirketlerinin sunduğu teminat, uygulama ve kasko fiyatları ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Eksper

Pert durumunun tespit edilmesi için görevlendirilen eksper, hasarlı araç için parça ve onarıma yönelik yapılacak masrafları raporlayarak diğer evraklar ile beraber sigorta şirketine gönderir. Yapılan inceleme sonucunda parça ve onarıma yönelik giderler, kaza tarihindeki sigorta rayiç değerine ulaşır ya da geçerse araç tam hasarlı kabul edilir.

Aracın pert olması durumunda sigorta şirketi, azami teminat limitini aşmamak kaydıyla kaza tarihindeki sigorta rayiç bedelini belirler ve pert bedeli rayiç bedelden düşülür. Bir sonraki adımda ise rayiç bedelinden arta kalan kısım sigortalıya ödenir ve pert araç sigortalıya bırakılır. Pert aracın satış ve yasal devir işlemleri sigortalı tarafından yapılır.

Pert Araç Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Pert, sigortalı aracın %70 ya da daha fazlasının hasara uğraması veya onarım giderlerinin sigorta değerine yaklaşması demektir. Hasar sonucu oluşan pert durumlarında aşağıdaki belgelerle birlikte 5 iş günü içinde sigorta şirketine hasar bildirimi yapmalı ve eksper talep etmelisiniz:

 • Kaza raporu
 • Alkol raporu
 • Aracın hasardan sonraki fotoğrafları
 • Ruhsat fotokopisi
 • Ehliyet fotokopisi
 • Sigorta primlerinin ödendiğine dair makbuzlar
En Avantajlı Kaskoyu Bul

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon