Kasko Sahipleri Pert Durumunda Ne Yapmalı?

Kasko sigortası herhangi bir hasar durumunda sigortalıyı yüksek meblağlar ödemekten kurtaran, isteğe bağlı bir sigorta türü. Hasar sonrası oluşan pert durumlarında kasko sahiplerinin yapması gerekenleri derledik.

Sigorta şirketleri pert araçlara yönelik farklı teminatlar sunar. Bu noktada sigorta poliçeniz hazırlanırken, sigorta şirketinizin pert konusundaki teminat ve uygulamalarını incelemenizde fayda vardır. Hangikredi.com aracılığı ile sigorta sorgulama yaparak sigorta şirketlerinin sunduğu teminat, uygulama ve kasko fiyatları ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Eksper

Pert durumunun tespit edilmesi için görevlendirilen eksper, hasarlı araç için parça ve onarıma yönelik yapılacak masrafları raporlayarak diğer evraklar ile beraber sigorta şirketine gönderir. Yaplan inceleme sonucunda parça ve onarıma yönelik giderler, kaza tarihindeki sigorta rayiç değerine ulaşır ya da geçerse araç tam hasarlı kabul edilir.

Aracın pert olması durumunda sigorta şirketi, azami teminat limitini aşmamak kaydıyla kaza tarihindeki sigorta rayiç bedelini belirler ve pert bedeli rayiç bedelden düşülür. Bir sonraki adımda ise rayiç bedelinden arta kalan kısım sigortalıya ödenir ve pert araç sigortalıya bırakıllır. Pert aracın satış ve yasal devir işlemleri sigortalı tarafından yapılır.

Pert Araç Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Pert, sigortalı aracın %70 ya da daha fazlasının hasara uğraması veya onarım giderlerinin sigorta değerine yaklaşması demektir. Hasar sonucu oluşan pert durumlarında aşağıdaki belgelerle birlikte 5 iş günü içinde sigorta şirketine hasar bildirimi yapmalı ve eksper talep etmelisiniz:

–          Kaza raporu

–          Alkol raporu

–          Aracın hasardan sonraki fotoğrafları

–          Ruhsat fotokopisi

–          Ehliyet fotokopisi

–          Sigorta primlerinin ödendiğine dair makbuzlar
En Avantajlı Kaskoyu Bul


0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz