Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kasko Sahipleri Pert Durumunda Ne Yapmalı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 7.01.2015 Güncelleme Tarihi: 30.03.2023

Kasko sigortası herhangi bir hasar durumunda sigortalıyı yüksek meblağlar ödemekten kurtaran, isteğe bağlı bir sigorta türü.

Kasko Sahipleri Pert Durumunda Ne Yapmalı?
Hasar sonrası oluşan pert durumlarında da sigortalının yararlanabileceği kasko sigortasında, pert durumunda yapılması gerekenleri derledik.

Kaskolu aracınız bir trafik kazası sonrasında kullanılamaz hâle geldiyse, yani pert olduysa, sigorta şirketinden belirli bir miktar ödeme alabilirsiniz.

Kasko, aracınızı ve sizi pek çok farklı riske karşı güvence altına alır. Özel ve isteğe bağlı bir mal sigortasıdır ve poliçe teminatları değişkenlik gösterir. Aracınız trafik kazası sonrası pert olduysa, aracınızın değerini önemli ölçüde karşılayabilecek bir miktarda ödeme alırsınız. Fakat bunun için poliçenizde ilgili teminatın bulunması gerekir. Ayrıca yapmanız gereken birtakım işlemler vardır.

Aracınızın zorunlu trafik sigortası mutlaka vardır fakat bu bir sorumluluk sigortası olduğu için sizin uğradığınız zararla değil, yarattığınız zararla ilgilenir. Aracınız tam hasarlı durumda olsa bile size ödeme yapmaz. Bu gibi durumlar için pert araç kaskosu yaptırmanız gerekir. Yaptırdığınız kaskonun teminatlarını inceleyerek bu konuda bir teminatın varlığından emin olmalı, belirtilen limitleri detaylı bir şekilde incelemelisiniz.

Pert Kasko Sigortası Nedir?

Pert kasko sigortası, geniş kapsamlı teminatlara sahip bir sigortacılık ürünüdür. Bu teminatlardan en önemlisi, aracınızı tam hasar, yani pert durumuna karşı koruma altına almasıdır. Ayrıca aracın çalınması ve ulaşılamaması durumunda da geçerli olan bir poliçedir. Teminat olarak genellikle aracın değeri kadar bir limit belirlenir. Pert araç kasko fiyatları da verilen teminatın limitine göre değişir.

Ekspertiz Nedir? Ekspertiz Raporun Çıkarılması Ne Demek?

Ekspertiz, tam hasar durumunun tespit edilmesi için görevlendirilen eksperin inceleme yapması işlemidir. Bu inceleme, yani ekspertiz sonucunda araçtaki hasarın boyutu ve onarım giderleri hesaplanır. Hesaplanan tutar kaza tarihindeki sigorta rayiç değerine ulaşır ya da geçerse araç tam hasarlı kabul edilir. Söz konusu süreç eksper tarafından rapor edilir. Bu rapora ekspertiz raporu adı verilir ve ilgili belge, hasar ödemesi için sigorta şirketine ulaştırılır.

Pert Araç Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Pert durumu, sigortalı aracın %70 ya da daha fazlasının hasara uğraması veya onarım giderlerinin sigorta değerine yaklaşması demektir. Hasar sonucu oluşan pert durumlarında aşağıdaki belgelerle birlikte 5 iş günü içinde sigorta şirketine hasar bildirimi yapmalı ve eksper talep etmelisiniz:

 • Kaza raporu
 • Alkol raporu
 • Aracın hasardan sonraki fotoğrafları
 • Ruhsat fotokopisi
 • Ehliyet fotokopisi
 • Sigorta primlerinin ödendiğine dair makbuzlar

Olası kazalarda mağdur olmamak ve maddi sıkıntılar yaşamamak adına kasko yaptırmanızda fayda vardır. En avantajlı kasko tekliflerine HangiKredi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pert Durumunda Sigorta Ödemesi Nasıl Gerçekleşir?

Pert araç kasko ödemesi, ilgili prosedürlerin tamamlanması sonucunda yapılır. Öncelikle aracın tam hasarlı bir durumda olması gerekir. Araç sahibi, oluşan hasarı beş iş günü içerisinde ihbar etmeli ve gerekli evrakların tamamını hazırlamalıdır. Ardından bir eksper görevlendirilir ve bu eksperin hazırladığı ekspertiz raporu dikkate alınır. Raporda aracın tam hasarlı olarak görülmesi hâlinde ödeme yapılır.

Pert Olmuş Araca Pert Kasko Sigortası Yapılabilir mi?

Tam hasarlı olarak kaydedilen araçların daha sonra onarılıp trafiğe çıkması da mümkün olabilmektedir. Bu durumda ilgili aracın sahibi, tam hasar almış araca kasko yaptırmak isterse, sigorta şirketleri tarafından reddedilebilir. Çünkü daha önce tam hasar almış bir araç en yüksek risk grubundadır ve şirketler bu gibi durumlarda kasko yapmak istemezler. Fakat pert kasko sigortası, bazı durumlarda bu niteliğe sahip araçlar için de geçerli olabilmektedir.

Hasar konusu ile ilgili tüm detaylara “Kaskoda Hasar Durumu İle İlgili Merak Edilenler” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Araç Pert Olunca Ne Kadar Alınır?

Pert kasko poliçesi üzerinde, tam hasar sonucu ödenmesi gereken tazminat limitleri açıkça belirtilir. Araç pert kasko bedeli, aracın piyasa değeri baz alınarak belirlenir. Fakat tam hasar durumunda sigorta şirketinin yapacağı ödeme poliçenin kesildiği gün poliçeye yazılan tutar kadar olmayabilir. Çünkü ödeme, aracın güncel piyasa değeri üzerinden hesaplanır. Örneğin poliçede aracın değeri 150.000 TL olarak belirtilmiş olabilir. Bir süre sonra aracın piyasa değeri 100.000 TL’ye düşer ve ardından tam hasar alırsa, 100.000 TL ödeme alınır.

Araç kasko değer listesi üzerinden aracınızın güncel piyasa değerini öğrenebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?