Çalınan ya da Pert Olan Araca Sigorta Bedeli Ne Kadar Ödenir?

Araç sahibi olmak hatta hayallerdeki otomobili satın almak, bütün bireylerin hayalidir kuşkusuz. Bireyler, yıllar boyunca çalışıp birikimler yaparak alacakları otomobilin hayalini kurarlar. Zamanı geldiğinde bir taşıt kredisi kullanarak hayallerindeki aracı satın almak için harekete geçerler. Trafikte güvenli sürüş deneyimleri yaşamak içinse kasko ve trafik sigortası yaptırmak şart. Birçok sigorta sahibi, herhangi bir olay sonucunda aracın pert olması ya da aracın çalınması ihtimalinde sigorta bedeli olarak ne kadar ödeneceğini merak eder. Bu konuda çeşitli söylentiler varsa da aslında cevap basit ve tektir.

Sigorta Sorgulama

Poliçede Belirtilen Sigorta Bedeli Mi Ödenir?

Aracın pert haline gelmesi durumlarında, sigorta şirketi tarafından ödenecek miktar, aracın hasar anındaki piyasa bedeli üzerinden hesaplanır. Dolayısıyla bu miktar, poliçedeki sigorta bedelini geri planda bırakır.

Bu uygulamayı bir örnek üzerinden anlatırsak; mesela aracınızı 50 bin TL’lik bir araç kasko bedeli üzerinden sigortalattırdınız. Fakat araç kaza yaptığı sırada, yani hasar anında piyasa değeri 40 bin TL… Bu durumda aracın sigorta tazminatı, o anki piyasa değeri olan 40 bin TL üzerinden hesaplanacaktır.

Araç Çalındığında Yapmanız Gerekenler

Oto hırsızlığı olaylarında, çalınmış olan araç 30 günlük yasal süre kapsamında bulunamamışsa, ilgili resmi makamdan alınan yazı ile sigorta şirketine başvurulur ve sigorta tazminat bedeli alınır. Sigorta tazminatı alındıktan sonra aracın bulunması ihtimalinde ise sigorta sahibi, bu durumu sigortacıya bildirmek durumundadır. Bu aşamada gerçekleşecek iki seçenek vardır:

  • Sigortalı, aldığı bedeli şirkete iade eder
  • Sigortalı, aracının mülkiyetini sigorta şirketine devreder

En uygun trafik sigortası için Hangikredi.com Sigorta sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Kaskoda Hasar Durumu İle İlgili Merak Edilenler


0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz