Çalınan ya da Pert Olan Araca Sigorta Bedeli Ne Kadar Ödenir?

Araç sahibi olmak hatta hayallerdeki otomobili satın almak herkesin hayalidir kuşkusuz. Zamanı geldiğinde bir taşıt kredisi kullanarak hayallerindeki aracı satın almak için harekete geçerler. Trafikte güvenli sürüş deneyimleri yaşamak içinse kasko ve trafik sigortası yaptırmak şart. Birçok sigorta sahibi, herhangi bir olay sonucunda aracın pert olması ya da aracın çalınması ihtimalinde sigorta bedeli olarak ne kadar ödeneceğini merak eder. Bu konuda çeşitli söylentiler olsa da aslında cevap basit ve tek…

Poliçede Belirtilen Sigorta Bedeli Mi Ödenir?

Aracın pert haline gelmesi durumlarında, sigorta şirketi tarafından ödenecek miktar, aracın hasar anındaki piyasa bedeli üzerinden hesaplanır. Dolayısıyla bu miktar, poliçedeki sigorta bedelini geri planda bırakır.

Bu uygulamayı bir örnek üzerinden anlatırsak; mesela aracınızı 50 bin TL’lik bir araç kasko bedeli üzerinden sigortalattırdınız. Fakat araç kaza yaptığı sırada, yani hasar anında piyasa değeri 40 bin TL… Bu durumda aracın sigorta tazminatı, o anki piyasa değeri olan 40 bin TL üzerinden hesaplanacaktır.

Araç Çalındığında Yapmanız Gerekenler

Oto hırsızlığı olaylarında, çalınmış olan araç 30 günlük yasal süre kapsamında bulunamamışsa, ilgili resmi makamdan alınan yazı ile sigorta şirketine başvurulur ve sigorta tazminat bedeli alınır. Sigorta tazminatı alındıktan sonra aracın bulunması ihtimalinde ise sigorta sahibi, bu durumu sigortacıya bildirmek durumundadır. Bu aşamada gerçekleşecek iki seçenek vardır:

  • Sigortalı, aldığı bedeli şirkete iade eder
  • Sigortalı, aracının mülkiyetini sigorta şirketine devreder

En uygun trafik sigortası için Hangikredi.com Sigorta sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Sigorta Sorgulama

Çalınan ya da Pert Olan Araca Sigorta Bedeli Ne Kadar Ödenir?
1 (20%) 7 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir