Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Borç Kapatma Kredisi ile Kredi Yapılandırma

Gökçe Türkmen

Yayımlama Tarihi: 16.07.2020 Güncelleme Tarihi: 6.01.2021

Borç kapatma kredisi, belli başlı bankalar tarafından müşterilerine sunulan ayrıcalıklardan biridir.
Borç Kapatma Kredisi ile Kredi Yapılandırma
İhtiyaç kredisinin bir alt hizmeti olarak sunulan bu kredi türü, kullanıcıların finansman ürünlerinde dağınık bir şekilde bulunan borçlarını, toplu olarak aldıkları kredi ile taksit taksit ödemesi anlamına gelmektedir. Yani birden fazla borcun toplam tutarı kadar toplu bir kredi çekerek, tek bir büyük borcu taksitle ödemektir.

Borç kapatma kredisi, belli başlı bankalar tarafından müşterilerine sunulan ayrıcalıklardan biridir. İhtiyaç kredisinin bir alt hizmeti olarak sunulan bu kredi türü, kullanıcıların finansman ürünlerinde dağınık bir şekilde bulunan borçlarını, toplu olarak aldıkları kredi ile taksit taksit ödemesi anlamına gelmektedir. Yani birden fazla borcun toplam tutarı kadar toplu bir kredi çekerek, tek bir büyük borcu taksitle ödemektir.

Çok borcu olan kullanıcıların tercih ettiği bu kredi türü sayesinde, müşteriler kredi yapılandırma imkanı buluyor. Bazı bankalarda borç kapatma kredisini borç transferi kredisi ismi ile de bulabilirsiniz. 

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Borç kapatma kredisi, ihtiyaç kredisinin bir alt ürünü olmasına rağmen bütün bankalarda sunulmuyor. Bankaların inisiyatifi ile kullanıcıların kullanımına açılan bu kredi türünü edinebileceğiniz kurumları ve hangi kampanya adı altında bulunduğu aşağıda görebilirsiniz: 

Banka Kredi Üst Limiti Vade Sigorta Tahsis Ücreti Tahsis Oranı
Şekerbank Borç Kapatma Kredisi 100.000 TL 36 Ay Var Binde 5
QNB Finansbank Borç Kapatma Kredisi 50.000 TL 36 Ay Var Binde 5
Halkbank Dost İhtiyaç Kredisi 50.000 TL 36 Ay Var Yok
Denizbank Transfer Kredisi 50.000 TL 36 Ay Var Binde 5

Borç Kapatma Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüm kredi hizmetlerinde olduğu gibi borç kapatma kredisi için de bankaların şubelerinden, mobil şubelerinden ya da mobil uygulamalarından başvuru yapılması mümkün. Şubelerde görevli kişi aracılığı ile internet üzerinden de ekrana çıkacak formu doldurarak ihtiyaç kredi başvurusunu tamamlayabilirsiniz.

Bankaya hemen iletilmesine karşın gerekli incelemelerin yapılması ve kredinin uygunluğunun tespit edilmesi için ortalama 1 gün bekleme süresi bulunuyor. Yapılan başvurunun ardından belirlenen kredi miktarı, müşteriden istenen belgelerin beyan edilmesi neticesinde kısa sürede tanımlanır ve borçların ödenmesi gerçekleşir.

2020 Borç Kapatma Kredisi Faizleri Nedir?

Bankaların faiz oranları, kredi türlerine ve kendi prosedürlerine göre değişiklik gösterir. Borç kapatma kredisi seçeneklerinde de aynı durum söz konusu. 2020 yılında gelen düzenlemeler neticesinde en uygun kredi faiz seçeneği 4 yıl yani 36 ay üzerinden düşünüldüğünde aylık yüzde 0,79 üzerinden hesaplanmakta. Yani 36 ay vade ile 10.000 TL değerinde alınan borç kapatma kredisinin aylık ödeme tutarı 329 TL, geri ödenecek toplam tutar ise 11.900 TL olarak belirlenir.

Burada dikkat edilmesi gereken konu, çok uygun görünen bu faiz oranının bankadan bankaya farklılık göstermesi ve sürekli güncellenmesi. Krediye başvurmadan önce bankaların internet sitesi üzerinden güncel faiz ve vade oranlarını kontrol edebilirsiniz. 

Borç Kapatma Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Borç kapatma kredinizin hesaplanabilmesi için öncelikle mevcuttaki kredi ve kredi kartı borçlarınızın toplam tutarı tespit edilir. Bu tespit yapılırken bankanın kendi sisteminde bulunan veriler direkt olarak çekilirken, müşterilerden de kendi durumlarını net bir şekilde ortaya koyan borç belgeleri istenir.

Güncel borçların belirlenmesinin hemen ardından, klasik bir kredi işlemi yapılır gibi aylık ödemenin maaşın yarısını geçmeyeceği şekilde kredi tutarı ve vadesi belirlenerek müşteriye sunulur. Şubelerden direkt olarak öğrenilen kredi tutarına, bankaların hesaplama merkezlerinden de ulaşabilirsiniz. Yine de krediyi alabilir olmanız bankadan size gelecek resmi bilgi ile netleşecektir. 

Borç Kapatma Kredisi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bankalardaki tüm kredi ve kredi kartı işlemlerinde olduğu gibi borç kapatma kredileri için de belli şartların sağlanması gerekiyor. Bankadan bankaya koşullar değişse de genel anlamda belli durumlar söz konusu. Peki bu şartlar neler?

 • Borçlara istinaden ya da kanunen herhangi bir idari takibin olmaması. 
 • Gelir belgesinin, resmi geçerliliği olacak şekilde beyan edilebilmesi. 
 • Konut kredisi haricindeki borçların vadesinin 36 aydan fazla olmaması. 
 • Talep edilen kredinin aylık taksit tutarının maaşın yarısını geçmemesi.
 • Teminat olarak ipotek verilmesi durumunda eşin rızasının alınması.
 • Güncel kredi ya da kredi kartı borçlarının tutarlarının belgelerle tespit edilmesi.

Borç Kapatma Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Borçla borç kapatma kavramı her ne kadar kötü olarak algılansa da dağınık halde bulunan banka borçlarını belli bir düzenlemeye sokmak oldukça avantajlı oluyor. Kullanıcıların her ay birden fazla ödeme yapmasına sebep olan dağınık borçları bir araya toplayan borç kapatma kredisinin avantajlarını aşağıda bulabilirsiniz:

 1. Tüm kredi ya da kredi borçlarının tek bir çatı altında toplanarak ödeme ve takibinin kolaylaşması.
 2. 36 ay vade seçeneği sayesinde aylık olarak ödenecek miktarların düşmesi.
 3. Geciken taksitler de kredi hesaplaması dahil edildiği için yüksek oranlı gecikme faizleri ortadan kalkmış olur.
 4. Dağınık olan borçlardan herhangi biri için takip süreci ortadan kalkar.
 5. Ödemelerin belli bir düzene girmesinden kaynaklı kredi notu yükselişe geçer.

Borç Kapatma Kredisinde Kredi Notu Ne Kadar Etkili?

Kredi notu, tüm kredi işlemleri için oldukça önemli. Kullanıcıların borçlarına ne kadar sadık oldukları, ne kadar düzenli ödeme yaptıklarını gösteren notlandırma sistemi, ihtiyaç kredilerinde de ilk bakılan kriter. Fakat borç kapatma kredisi zaten müşterilerin, ödemelerde zorlandıkları için tercih ettikleri bir yapılandırma olduğu için bankalar daha esnek davranabiliyor.

Direkt olarak kredi notu önemli değil demek mümkün değil. Çünkü kullanıcıların borçlarını toparlamasının önemli olduğu kadar, bankaların da kendilerini güvence altına alması önemli. Bu yüzden başvuru zamanına kadar çok büyük sorun yaşamamış olan ama yine de kredisi çok yüksek olmayan müşteriler için belli kolaylıklar sağlanıyor.

Şubelerden borç kapatma kredisine başvurulduğu takdirde kredi notunuz hakkında nasıl bir işlem uygulanacağı hakkında daha detaylı bilgi veriliyor. 

Borç Kapatma Kredisi İçin Hangi Belgeler İsteniyor?

Borç kapatma kredisi seçeneklerini sunan bankalar kendi işleyişlerine göre farklı belgeler talep edebilir. Bankadan bankaya istenen belgeler değişiklik gösterse de genel anlamda beyan edilmesi gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz. 

Kredi çekmenin ya da borç transferi yapmanın en önemli noktası belgelerinizi doğru hazırlamanızdır. Kredi için gerekli belgeler sayfamızdan eksiksiz bilgi alabilirsiniz.

Özel Sektör Çalışanı Kamu Çalışanı Emekliler Vergi Levhalı Kurumlar
Maaş Bordrosu Maaş Bordrosu Emekli Aylık Dökümü Güncel Vergi Levhası
SGK Döküm Belgesi İkametgah Belgesi İkametgah Belgesi İmza Sirküsü
İkametgah Belgesi Ek Gelir Belgesi Ek Gelir Belgesi Oda Kayıt Belgesi
İş Yerinden İmza Sirküsü Borç Belgesi Borç Belgesi Bilanço ve Gelir Tablosu
Ek Gelir Belgesi Ek Gelir Belgesi
Borç Belgesi Borç Belgesi

Konut Kredisi ve İhtiyaç Kredisi Birleştirilebilir mi?

Borç transfer kredisi genelde ihtiyaç kredilerini ya da kredi kartlarının borçlarını yapılandırmak için kullanılır. Hem konut kredisi hem de ihtiyaç kredisi bulunan müşterilerin en sık sorduğu konu bu ikisinin birleştirilmesinin mümkünlüğü.

Konut kredisinin şartlarına bakıldığında, alımların desteklenmesi için alınan krediler belli vergilerden muaf tutulmakta ve 360 aya kadar vade verilmekte. İhtiyaç kredilerinde ise vade sayısı en fazla 36 ay. Vade süreleri ve vergi durumları düşünüldüğünde, bu iki kredinin birleştirilmesi henüz mümkün değil. 

Banka Dışındaki Borçlar Borç Kapatma Kredisine Dahil Edilebilir mi?

Bankalar bünyesinde bulunmayan hiçbir borç, borç kapatma kredisine dahil edilmez. Merkez bankası ve bankaların doğruladığı sistem içerisinde tüm dökümanların görülmesi ve buna göre işlemlerin yapılması gerekiyor. Dolayısıyla banka dışı borçlar bu sisteme dahil olamıyor.

Fakat bankaların bazı kolaylıklar sağladığı durumlar oluyor. Müşterinin kredi notu yeterliyse ve yapılandırma sistemi de el veriyorsa, borç kapama kredisinin yanında aynı zamanda ihtiyaç kredisi de verilebilmektedir.

Bu durum da yine krediyi veren bankaların güncel limitlerine ve kurallarına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Krediyi almak istediğiniz bankanın kendi internet sitesi üzerinden, tüm bu detayları öğrenebilirsiniz. 

Borç Kapatma Kredisinden Sonra Borçlar Nasıl Ödeniyor?

Borç kapatma kredisinin en önemli mantığı finansman üzerinden alınmış olan tüm borçların bir çatı altında toplanmasıdır. Esas amaç ve sunulan imkanlar bu yönde olduğu için kullanıcıların kendi inisiyatifine bırakılması mümkün değil.

Çıkan borç kapatma kredisinden hemen sonra, kredinin alındığı kurum, müşterinin finansman üzerinde bulunan tüm borçlarını otomatik olarak kapatır. Dolayısıyla kredi sahibine tanımlanan kredi müşterinin eline geçmeden, sadece borçlarının tek bir banka sisteminde toplandığı bir alan yaratılmış olur. Diğer borçlu olduğu kurumlarla da yeni bir alışverişe kadar herhangi bir borç bağlantısı kalmaz.

Borçlarınızın ödenip ödenmediğine dair gerekli belgeleri, krediyi kullandığınız yeni bankadan ya da borç ödediğiniz diğer kurumlardan isteyebilirsiniz. 

Yazar Hakkında

yazar
Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

4,5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

127 Yorum

Azim Başatlı
Azim Başatlı 19.07.2020 • 00:00

5.500tl borc 6ay taksitli kapatma

Yanıtla Beğen(0)
Ahmet
Ahmet 16.12.2019 • 00:00

3000 TL maaşla özel sektör calusaniyim Maaş müşteri si olduğum vakıf banktan 30000 TL Kredi çektim artı diğer kart borclarim 15000 TL yapılandırmak istiyorum ne önerirsiniz?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 17.12.2019 • 00:00

Sayın Ahmet, Bankaların kredi yapılandırma kriterleri farklılık göstermektedir. Bu nedenle bankanızdan yapılandırma faizini öğrenerek aşağıdaki linkten kredinizi yeniden hesaplayabilirsiniz. https://www.hangikredi.com/kredi/hesaplama-araclari/kredi-yapilandirma-hesaplama

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • İtfa Nedir? 29.07.2021

  İtfa Nedir?

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon