Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Devlete Ait Bankalar 2021 Güncel Listesi

Yağmur Solakoğlu

Yayımlama Tarihi: 25.12.2020 Güncelleme Tarihi: 8.01.2021

Kamu bankaları, özel bankalardan farklı kredi koşullarına ve finansal destek paketlerine sahip olabiliyor.

Devlete Ait Bankalar 2021 Güncel Listesi
Bu yüzden oldukça merak edilen ve araştırılan bir konu. Türkiye’de hizmet veren ve kamuya ait sermayeden oluşan bankalar farklı alt başlıklar altında sınıflandırılıyor. Bunlar: Kamu mevduat bankaları, kamu katılım bankaları, kalkınma-yatırım bankaları ve TMSF bankalarıdır.

Devlet bankaları genellikle düşük oranlı faizler sunarak tüketicilerin daha uygun şartlarda finansman desteğinden yararlanmasını hedefler. Yatırım bankalarının ise diğer bankalar gibi her yerde şubesi bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra, bu bankalar faaliyetlerini kamu kurum ve kuruluşları için gerçekleştirmektedir. Siz de devlet bankaları hakkında detaylı bilgi almak ve hangilerinin nasıl koşullarda kredi verdiğini öğrenmek istiyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

2021 için güncel devlet bankası listesi aşağıdaki gibidir:

 • Birleşik Fon Bankası
 • Halkbank
 • İlbank
 • Türk Eximbank
 • Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası
 • VakıfBank
 • Vakıf Katılım
 • Ziraat Bankası
 • Ziraat Katılım

Kamu Katılım Bankaları

Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası olarak devlete ait 2 adet katılım bankası mevcuttur. Kurulma amaçları faizsiz finansman desteği vermektir.

Ziraat Katılım Bankası

675 milyon TL’lik sermaye ile 2015 yılında faaliyete geçen bankanın Türkiye genelinde 45 şubesi mevcuttur.

Vakıf Katılım Bankası

805 milyon TL’lik sermaye ile 2015 yılında kurulan banka, anonim şirket olma özelliğine sahiptir. Sermayesinin %99’u Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, diğer %1’lik kısmı ise üç farklı vakfa aittir.

En uygun kredi seçeneğine ulaşmak için HangiKredi’den kolayca kredi hesaplama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kamu Mevduat Bankaları

Türkiye’de yer alan Kamu Mevduat Bankaları Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası olmak üzere üç adettir. Kamu mevduat bankaları devlet bankasıdır ve mevduat bankası niteliği ile hizmetlerini sunarlar. Bu bankalar, tamamen devlete ait olan bankalardır.

Halkbank

Halk Bankası olarak da anılan Halkbank, 1933 yılında kurulmuştur. Kurulma amacı, sanayi, ticaret ve gelişim odağında ilerlemek için halka destek vermektir. Bunun yanı sıra özel bankaları, bankacılık alanında bilgilendirmek de hedeflerinden biridir.

Güncel olarak Türkiye’de aktif hizmetler sunan Halkbank, yurt dışında yaşayan Türklere de hizmet vermeye devam etmektedir. Halkbank günümüzde konut, ihtiyaç, taşıt ve farklı kredi çeşitleriyle uygun faiz oranları sunmaktadır. Buna ek olarak mevduat hesaplarına yüksek faiz oranları veren Halkbank, e vadeli hesaplarla da yüksek getiriler sunar.

Halkbank resmi web adresi: halkbank.com.tr

VakıfBank

VakıfBank 1954’te Adnan Menderes tarafından kurulmuştur. Özel bankalara nazaran kredi faiz oranları daha düşük, mevduat faiz oranları ise daha yüksektir. Vakıflar Bankası’nın ülkemiz dışında Amerika, Almanya, Irak, Avusturya, Bahreyn ve Kıbrıs, olmak üzere 6 ülkede şubeleri yer alır.

VakıfBank resmi web adresi: vakifbank.com.tr

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası Türkiye’de en fazla işlem yapan devlet bankalarının başında gelmektedir. 1863 yılında Osmanlı döneminde faaliyete başlamış olan Ziraat Bankası, Türkiye’nin ilk kurulan bankasıdır. Ziraat Bankası, ilk yıllarında ülke sandıkları için çalışıyordu. Cumhuriyetin ilanından sonrasında da hizmet vermeye devam etti.

Ziraat Bankası Türk toplumunda tarafından oldukça güven duyulan bir bankadır. Özellikle emekliler tarafından en sık kullanılan ve tercih edilen bankadır. Ziraat Bankası özel bankalardan oldukça farklı işler. Bu farklardan en büyüğü düşük oranlı faizler sunmasıdır. Yurt dışında pek çok şubesi bulunan Ziraat Bankası’nın Türkiye’de 1785 tane şubesi bulunur.

Ziraat bankası resmi web adresi: ziraatbank.com.tr

En avantajlı ihtiyaç kredisi seçeneğine ulaşmak için HangiKredi’den güncel oranlarla ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yapabilirsiniz.

Kalkınma ve Yatırım Bankaları

Türkiye’de yer alan Kalkınma-Yatırım Bankaları şu şekildedir: İller Bankası, Türkiye Kalkınma Bankası ve Türk Eximbank. Kalkınma ve yatırım bankalarının görevi, resmi ve özel kuruluşların yapacağı yatırımlar için finansman desteği sunmaktır. Diğer bankalarla temel farklarının başında mevduat fonu almamaları ve kabul etmemeleri gelir.

İlbank

1933 senesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün yönergeleri ile kurulan banka, yerel yönetimlere kredi desteği, teknik destek ve danışmanlık verir. Adı İlbank A.Ş olarak da geçen bir kamu bankasıdır.

Türk Eximbank

Türk Eximbank ve diğer adıyla Türkiye İhracat Kredi Bankası, 1987’de ihracatı artırmak hedefiyle kurulmuş olan bir yatırım bankasıdır. Bu çerçevede ithalat ve ihracat yapan girişimcilere nakit, kredi, garanti ve sigorta desteği verir.

Eximbank adı İngilizce’de ihracat ve ithalat anlamını taşıyan Export-İmport kelimelerinden türemiştir.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası

Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım bankası olarak 1975 yılında kanun hükmünde kararname ile faaliyete geçen banka, kalkınma desteği vermek amacıyla dış kurumlar ile anlaşmalar ve müzakereler gerçekleştirir. Türkiye Kalkınma Bankası; sanayi, eğitim, enerji, sağlık ve turizm gibi sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler için finansman desteği sunar.

TMSF Bankaları

TMSF  bünyesinde olan bankalar Adabank ve Birleşik Fon Bankasıdır. Açılımı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu olan TMSF, tasarruf sahibi bireylerin haklarını korumak için usulsüzlük ve yolsuzluk yapan bankaları fona geçirir. Fona dahil olan bu bankalar kamuya bağlı olarak devam ederler.

Birleşik Fon Bankası

Birleşik Fon Bankası da TMSF’nin bünyesinde bulunan bankalardan biridir. Kuruluşu 1958 yılına uzanan Birleşik Fon Bankası’nın yönetim, denetim ve temettü dışında bütün ortaklık hakları TMSF’ye aittir.

Kesin onaylı kredi nedir? Detaylar bu içerikte!

Devlet Bankaları Arasında En Avantajlısı Hangisidir?

Aynı özel bankalar gibi devlet bankaları da yeni kampanyalar yaparak avantajlı hizmetler sunabiliyor. Bu kampanyalar arasında düşük faiz oranları gibi pek çok seçenek mevcuttur.

Sizin için en uygun olan banka ve krediye kampanyalar ile faiz oranları gibi etmenleri göz önünde bulundurarak karar verebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Türkiye Bankalar Birliği‘nin sayfasından bütün bankaların sermayeleriyle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kamu Bankaları Faizsiz Kredi Verir mi?

Kamu bankaları dönemsel olarak başlattıkları kredi kampanyalarıyla müşterilerine faizsiz ya da çok uygun faizli kredi sunabiliyorlar. Bu kredi kampanyalarından biri de yeni tip Koronavirüs salgını sonrasında normalleşme sürecini kolaylaştırmak amacıyla başlatılmıştı.

Destek Kredisi Kapsamında Hangi Krediler Sunuldu?

Kamu bankalarının sunmuş olduğu destek kredisi kampanyası bitmiş olsa da kampanyaya ait detaylara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Konut Kredisi

Sıfır ya da ikinci el konut satın almada, düşük faiz oranı ve 12 aya kadar geri ödemesiz 15 yıla varan vade imkanlarıyla ve %0,64 faiz oranıyla finansman olanağı sunuldu. İkinci el konutlar için de en fazla 12 ay ödemesiz dönemli, en fazla 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,74 faiz oranı ile finansman imkanı verildi.

Taşıt Kredisi İmkanları

Ülke içinde üretim yapan anlaşmalı şirketlerden sıfır kilometre binek araç ya da ticari araç alacak bireysel/kurumsal müşterilere firmalar ile geçerli olan anlaşmalar özelinde farklılık göstermek üzere aylık yüzde 0,49-0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi verildi.

İkinci el binek araç ya da ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere de yüzde 0,82 faiz oranı olanağı tanındı.

Yazar Hakkında

yazar
Yağmur Solakoğlu

1989 yılında doğan Yağmur Solakoğlu, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi ve Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunudur. 2013 yılından bu yana; kurumsal iletişim, içerik editörlüğü, sosyal medya yönetimi, blog yazarlığı gibi iletişim alanının çeşitli bölümlerinde görev almaktadır. Güncel olarak tasarruf, finans ve ekonomi içerik editörlüğünü severek icra etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

3,5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • İtfa Nedir? 29.07.2021

  İtfa Nedir?

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon