Kamu Bankalarından Destek Kredisi

Destek Kredisi

Koronavirüs salgınına karşı alınan ekonomik tedbirlere bir yenisi daha eklendi. Bu süreçte hane içinde ortaya çıkabilecek işten çıkarılma ya da ücretsiz izne ayrılma gibi ekonomik sıkıntılara karşı destek olması amacıyla kamu bankaları ortak bir karar alarak 6 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi ürünü sunmaya karar verdi. 6 ay ertelemeli destek kredisi ile ilgili tüm detayları bu yazıda derledik.

Destek kredisi nedir?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklama ile kamu bankalarının, aylık geliri 5 bin TL’nin altında olan tüm vatandaşlara Temel İhtiyaç Desteği sağlayacağını duyurdu.  Üç kamu bankasının sağlayacağı bu destek, orta ve düşük gelir grubunda yer alan vatandaşların gıda, kira, fatura gibi harcamalarını salgın sürecinde daha rahat karşılayabilmesi için geliştirilmiş özel bir finansman ürünü. 6 ay ertelemeli olarak verilecek destek kredisi maksimum 36 aya kadar vadelendirilebilecek . 6 ay erteleme maksimum vade olan 36 ayın içinde değerlendirilecek. Maksimum kredi tutarı ise 10.000 TL.

Vatandaşların, salgın sürecinde ekonomik olarak olumsuz etkilenmemeleri maksadıyla sunulan destek kredisi ayrıca Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile de kullandırılabilecek. Normal şartlarda sadece KOBİ kredisi için kefalet sağlayan KGF, destek kredisi kapsamında kefile ihtiyaç duyan vatandaşlara da kefil olacak.

Destek kredisi hangi bankalarda?

Birysel İhtiyaç Desteği Kredisi olarak da adlandırılan destek kredisi Halkbank, VakıfBank ve Ziraat Bankası tarafından sunuluyor. Aylık hane geliri toplamda 5.000 TL’nin altında olan tüm vatandaşlar bu krediden yararlanabilecek. Yalnız burada bir detaya dikkatinizi çekmek istiyoruz, aynı haneye mensup eşlerden sadece bir tanesi bu krediye başvuru yapabiliyor.

Destek kredisi nasıl hesaplanır?

Destek kredisinin maksimum 10.000 TL 36 ay vade ile verilebileceğini belirtmiştik. %0,49 faiz oranı ile verilen bu kredinin hesaplama detayı şu şekilde:

TutarVade(6 ay ödeme yok)Aylık ÖdemeToplam Ödeme
10.000 TL30376 TL11.280 TL
7.500 TL30282 TL8.460 TL
5.000 TL30188 TL5.640 TL

KGF desteği ile alınabilecek bu krediye kredi notu düşük olanlar ve kredi sicili bozuk olanlar da başvurabiliyor. Ancak yine de belirtmeliyiz ki KGF kefaleti ile kredi notu düşük ya da kredi sicili bozuk olanlar başvurabilse de başvuruyu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifinde.

Destek kredisine nasıl başvurulur?

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurusu için bankaların online başvuru kanalları kullanılabiliyor. Bankaların mobil uygulamaları ya da internet şubeleri üzerinden başvuru yapabilirsiniz. 1 Nisan’dan itibaren vatandaşlar bu krediye başvurabilirler. Bankalar, başvuruları değerlendirirken ortak bir kritere göre değerlendirme yapacaklar ve bir tüketici, üç kamu bankasından sadece birine başvuru yapabilecek. Kredi başvurusu değerlendirildikten sonra tüketicinin talep ettiği tutar doğrudan hesaba yatırılacak.

İHTİYAÇ KREDİSİ HESAPLA

KOBİ destek kredisi 2020

Koronavirüse karşı alınan ekonomik önlemler kapsamında KOBİ’lere yönelik gelişmeler de var. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, KOBİ alacaklarına yönelik sağlanacak reasürans desteği, 1 Nisan 2020-1 Nisan 2021 döneminde akdedilen sigorta sözleşmelerinden kaynaklanan ancak reasürans ve retrosesyon yoluyla transferi yapılamayan riskleri kapsayacak. Reasürans desteğine ihtiyaç duyulan durumlarda ilgili tutar Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Bu karar ile birlikte KOBİ alacakları, devlet garantisi kapsamına girmiş oldu.

Kamu Bankalarından Destek Kredisi
4.1 (82.96%) 27 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

43 yorum

  1. Merhaba,

    Almak istediğiniz aslında yeni bir kredi olduğundan standart şartlar geçerli olacaktır. Bu nedenle sigorta kaydınız ve belgelenebilir geliriniz olmadan kredi alamazsınız.

  2. Merhaba Cihan,

    Kamu bankalarının destek kredilerine başvurabilirsin.

  3. 30 gundur basvuru yapmisim bir netice alamadim magduruz surekli sokaga cikma yasagi var cocuklarim ac esim dogum yapacak madi yonden cok sikinttidayim kamu bankalara sesleniyorum coluk cocugunuz yokmu zor durumdayin kredimi onaylayin allah rizasi icin ya


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir