Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 4.07.2017 Güncelleme Tarihi: 24.11.2020

Acil nakit ihtiyacının karşılamanın en çok kullanılan yollarından biri ihtiyaç kredi.
İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?
Peki nedir ihtiyaç kredisi, nasıl alınır? Daha da önemlisi cayma hakkı var mı ve ödenememesi durumunda neler yapılabilir? Merve Mumcu / Hangikredi.

Acil nakit ihtiyacının karşılamanın en çok kullanılan yollarından biri ihtiyaç kredi. Peki nedir ihtiyaç kredisi, nasıl alınır? Daha da önemlisi cayma hakkı var mı ve ödenememesi durumunda neler yapılabilir?

Merve Mumcu / Hangikredi.com

İşte bu ve  buna benzer soruların cevapları için Hangikredi.com operasyon ekibinden Tuğçe Yüzügüler’le konuştuk…

Öncelikle bize ihtiyaç kredisinin ne olduğunu açıklar mısın?

İhtiyaç kredisi bankaların bize sunduğu kredi türlerinden biri. Tüketici kredisi de olarak da adlandırılmaktadır. Daha çok nakit ihtiyaçlarımız için kullanıyoruz. Alt kategorileri var. Evlilik kredisi, eşya kredisi, tatil kredisi, eğitim kredisi gibi… 36 aya kadar maksimum kullanabiliriz ihtiyaç kredisini. Ve tabii ki ihtiyaç kredisini kullanabilmek için gelir düzeyimiz bankalardaki skor oranımız önemli.

İhtiyaç kredisinde cayma hakkı var mı?

Cayma hakkı tabii ki var… Krediyi kullanmaya karar verdik. Kredimiz onaylandı. Fakat sonrasında kullanmaktan vazgeçtik. 14 gün içerisinde kredimizden cayabiliriz. Bunun için öncelikle müşteri temsilcimize bunu belirtmiş olmamız gerekiyor. Cayma hakkını kullandığımızda kredi yani anapara ve geri iade tarihine kadar ödeyeceğimiz faiz tutarını 30 gün içerisinde kullandığımız kuruma yatırmış olmamız gerekiyor.

Diyelim ki tüketiciler ihtiyaç kredisi kullandı. Ancak ödemekte zorluk çekti. Böyle bir durumda diğer kredilerde olduğu gibi yapılandırma şansı var mı?

Kredimizi tabii ki yapılandırma yapabiliriz. Eğer krediyi ödemekte zorluk çekiyorsak bunu öncelikle müşteri temsilcimize bildirmemiz gerekiyor. Bize yeni bir ödeme planı oluşturulacak. Ödeme planının tabii ki vadesi uzayacak. Fakat aylık ödeme taksitlerimiz düştüğü için daha kolaylıkla ödeyebileceğiz kredimizi.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

Faysal
Faysal 29.05.2020 • 00:00

Tüketici kredisi koşulları nelerdir?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 29.05.2020 • 00:00

Merhaba Faysal, Bankalardan tüketici kredisi alabilmek için belgelenebilir gelirin ve girişi minimum üç ay önce yapılmış olup hala devam eden sigortan olmalıdır. Ayrıca kredi notun da bankalar için oldukça önemli. Kredi notu ne kadar yüksek olursa başvuruların onaylanma ihtimali de o kadar yüksek oluyor.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • Para Piyasası Kurulu Nedir? 21.06.2021

  Para Piyasası Kurulu Nedir?

 • Hayat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler 21.06.2021

  Hayat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Evden Para Kazanmanın Yolları 21.06.2021

  Evden Para Kazanmanın Yolları

 • İleti Yönetim Sistemi - İYS Nedir? 17.06.2021

  İleti Yönetim Sistemi - İYS Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon