Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 4.07.2017 Güncelleme Tarihi: 16.12.2021

Acil nakit ihtiyacını karşılamanın en çok kullanılan yollarından birisi ihtiyaç kredisi.

İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?
Peki nedir ihtiyaç kredisi, nasıl alınır? Daha da önemlisi cayma hakkı var mı ve ödenememesi durumunda neler yapılabilir? 

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi bankaların bize sunduğu kredi türlerinden biri. Tüketici kredisi de olarak da adlandırılmaktadır. Daha çok nakit ihtiyaçlarımız için kullanıyoruz. Alt kategorileri var. Evlilik kredisi, eşya kredisi, tatil kredisi, eğitim kredisi gibi… 36 aya kadar maksimum kullanabiliriz ihtiyaç kredisini. Ve tabii ki ihtiyaç kredisini kullanabilmek için gelir düzeyimiz bankalardaki skor oranımız önemli.

HangiKredi'nin dijital gücü ile oluşan HangiKredi Notu'nuzu hemen öğrenin!

"50 Bin TL üzeri kredilerde ise ihtiyaç kredisi vade sayısı 17 Eylül 2021 tarihinde 36 aydan 24 aya indirildi."

İhtiyaç kredisinde cayma hakkı var mı?

Cayma hakkı tabii ki var… Krediyi kullanmaya karar verdik. Kredimiz onaylandı. Fakat sonrasında kullanmaktan vazgeçtik. 14 gün içerisinde kredimizden cayabiliriz. Bunun için öncelikle müşteri temsilcimize bunu belirtmiş olmamız gerekiyor. Cayma hakkını kullandığımızda kredi yani anapara ve geri iade tarihine kadar ödeyeceğimiz faiz tutarını 30 gün içerisinde kullandığımız kuruma yatırmış olmamız gerekiyor.

Kredi Yapılandırma 

Diyelim ki tüketiciler ihtiyaç kredisi kullandı. Ancak ödemekte zorluk çekti. Böyle bir durumda diğer kredilerde olduğu gibi yapılandırma şansı var mı?

Kredimizi tabii ki yapılandırma yapabiliriz. Eğer krediyi ödemekte zorluk çekiyorsak bunu öncelikle müşteri temsilcimize bildirmemiz gerekiyor. Bize yeni bir ödeme planı oluşturulacak. Ödeme planının tabii ki vadesi uzayacak. Fakat aylık ödeme taksitlerimiz düştüğü için daha kolaylıkla ödeyebileceğiz kredimizi.

HangiKredi.com’da kredi yapılandırma hesaplama aracı ile mevcut kapatma tutarı ve aylık taksit hakkında bilgi alabilir, bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. 

Kredi yapılandırma yapmak kredi notunu düşürür mü diye merak ediyorsanız Bilgi Merkezi içeriğimize göz atın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

88 Oy

-

3,38 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

Faysal
Faysal 29.05.2020 • 00:00

Tüketici kredisi koşulları nelerdir?

Yanıtla Beğen(7)
ikon
Hangikredi 29.05.2020 • 00:00

Merhaba Faysal, Bankalardan tüketici kredisi alabilmek için belgelenebilir gelirin ve girişi minimum üç ay önce yapılmış olup hala devam eden sigortan olmalıdır. Ayrıca kredi notun da bankalar için oldukça önemli. Kredi notu ne kadar yüksek olursa başvuruların onaylanma ihtimali de o kadar yüksek oluyor.

Beğen(12)

Son Eklenen İçerikler

 • 2022 Yılında Riskler ve Fırsatlar 26.01.2022

  2022 Yılında Riskler ve Fırsatlar

 • Reasürans Nedir? 25.01.2022

  Reasürans Nedir?

 • Yatırım Getirisi(ROI) Nedir? 20.01.2022

  Yatırım Getirisi(ROI) Nedir?

 • Hız Sevenlere DEFI 2.0 18.01.2022

  Hız Sevenlere DEFI 2.0

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon