İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Acil nakit ihtiyacının karşılamanın en çok kullanılan yollarından biri ihtiyaç kredi. Peki nedir ihtiyaç kredisi, nasıl alınır? Daha da önemlisi cayma hakkı var mı ve ödenememesi durumunda neler yapılabilir?

Merve Mumcu / Hangikredi.com

İşte bu ve  buna benzer soruların cevapları için Hangikredi.com operasyon ekibinden Tuğçe Yüzügüler’le konuştuk…

Öncelikle bize ihtiyaç kredisinin ne olduğunu açıklar mısın?

İhtiyaç kredisi bankaların bize sunduğu kredi türlerinden biri. Tüketici kredisi de olarak da adlandırılmaktadır. Daha çok nakit ihtiyaçlarımız için kullanıyoruz. Alt kategorileri var. Evlilik kredisi, eşya kredisi, tatil kredisi, eğitim kredisi gibi… 36 aya kadar maksimum kullanabiliriz ihtiyaç kredisini. Ve tabii ki ihtiyaç kredisini kullanabilmek için gelir düzeyimiz bankalardaki skor oranımız önemli.

İhtiyaç kredisinde cayma hakkı var mı?

Cayma hakkı tabii ki var… Krediyi kullanmaya karar verdik. Kredimiz onaylandı. Fakat sonrasında kullanmaktan vazgeçtik. 14 gün içerisinde kredimizden cayabiliriz. Bunun için öncelikle müşteri temsilcimize bunu belirtmiş olmamız gerekiyor. Cayma hakkını kullandığımızda kredi yani anapara ve geri iade tarihine kadar ödeyeceğimiz faiz tutarını 30 gün içerisinde kullandığımız kuruma yatırmış olmamız gerekiyor.

Diyelim ki tüketiciler ihtiyaç kredisi kullandı. Ancak ödemekte zorluk çekti. Böyle bir durumda diğer kredilerde olduğu gibi yapılandırma şansı var mı?

Kredimizi tabii ki yapılandırma yapabiliriz. Eğer krediyi ödemekte zorluk çekiyorsak bunu öncelikle müşteri temsilcimize bildirmemiz gerekiyor. Bize yeni bir ödeme planı oluşturulacak. Ödeme planının tabii ki vadesi uzayacak. Fakat aylık ödeme taksitlerimiz düştüğü için daha kolaylıkla ödeyebileceğiz kredimizi.

İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?
5 (100%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 yorum

  1. Tüketici kredisi koşulları nelerdir?

  2. Merhaba Faysal,

    Bankalardan tüketici kredisi alabilmek için belgelenebilir gelirin ve girişi minimum üç ay önce yapılmış olup hala devam eden sigortan olmalıdır. Ayrıca kredi notun da bankalar için oldukça önemli. Kredi notu ne kadar yüksek olursa başvuruların onaylanma ihtimali de o kadar yüksek oluyor.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir