Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 4.07.2017 Güncelleme Tarihi: 8.12.2023

Acil nakit ihtiyacını karşılamanın en çok kullanılan yollarından birisi ihtiyaç kredisi.

İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?
Peki nedir ihtiyaç kredisi, nasıl alınır? Daha da önemlisi cayma hakkı var mı ve ödenememesi durumunda neler yapılabilir? 

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi bankaların bize sunduğu kredi türlerinden birisidir. Tüketici kredisi olarak da adlandırılmaktadır. Daha çok nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullanıyoruz. Alt kategorileri de mevcuttur: Evlilik kredisi, alışveriş kredisi, tatil kredisi, eğitim kredisi gibi… İhtiyaç kredisinde maksimum 36 aya kadar vade seçeneğinden yararlanabiliriz. Ayrıca ihtiyaç kredisini kullanabilmek için gelir düzeyimiz ve bankalardaki skor oranımız önemli.

HangiKredi Finansal Raporu ile Kredi Sağlığınızı Öğrenin!

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Şubeye gitmeden kredi başvurunuzu rahatlıkla yapabilirsiniz. Pandemi ile birlikte gelişen uzaktan bankacılık sistemleri sayesinde internet bağlantınızın olduğu bir yerde güvenli şekilde bankaya başvurabilir, işleme uyumlu akıllı telefonunuz ile görüntülü görüşme yaparak tüketici kredinize başvurabilirsiniz.

Şubeye gitmeden kredi başvurusu alan bankalara HangiKredi Uzaktan Müşteri Edinimi sayfamız üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?
İhtiyaç kredinize HangiKredi ile başvurun.

İhtiyaç Kredisinde Cayma Hakkı Var mı?

Cayma hakkı tabii ki var… Diyelim ki krediyi kullanmaya karar verdik. Kredimiz onaylandı. Fakat sonrasında kullanmaktan vazgeçtik. 14 gün içerisinde kredimizden cayabiliriz. Bunun için öncelikle müşteri temsilcimize bunu belirtmiş olmamız gerekiyor. Cayma hakkını kullandığımızda kredi yani anapara ve geri iade tarihine kadar ödeyeceğimiz faiz tutarını 30 gün içerisinde kullandığımız kuruma yatırmış olmamız gerekiyor.

İhtiyaç Kredisine Başvur

Kredi Yapılandırma 

Diyelim ki tüketiciler ihtiyaç kredisi kullandı. Ancak ödemekte zorluk çekti. Böyle bir durumda diğer kredilerde olduğu gibi yapılandırma şansı var mı?

Kredimizi tabii ki yapılandırma yapabiliriz. Eğer krediyi ödemekte zorluk çekiyorsak bunu öncelikle müşteri temsilcimize bildirmemiz gerekiyor. Bu sayede bize yeni bir ödeme planı oluşturulabilir. Yapılandırma ile beraber ödeme planının vadesi de uzamış olacak. Fakat aylık ödeme tutarlarımız düştüğü için kredimizi daha kolaylıkla ödeyebileceğiz.

HangiKredi.com’da kredi yapılandırma hesaplama aracı ile mevcut kapatma tutarı ve aylık taksit hakkında bilgi alabilir, bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. 

Kredi yapılandırma yapmak kredi notunu düşürür mü diye merak ediyorsanız Bilgi Merkezi içeriğimize göz atın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

298 Oy

-

3,11 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

1 Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?