Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Alışveriş Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 15.09.2020 Güncelleme Tarihi: 16.03.2023

Alışveriş kredisi, bankalar ve özellikle de e-ticaret sitelerinin kullandırdığı bir kredi türüdür.

Alışveriş Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?
Kredi kartı için geçerli olan taksit sınırlama mevzuatı sonrasında, yüksek fiyatlı ürünleri anında nakit alma imkanı bulunmayan ya da nakit parasını bir anda harcamayı tercih etmeyen kullanıcılar satın almak istedikleri ürünler için alışveriş kredisi alabilir.

Alışveriş Kredisi Nedir?

Tüketicilerin yüksek fiyatlı ürün ihtiyaçları için verilen bir ihtiyaç kredisi türüdür. Yeni bir eve taşınma ya da benzeri durumlarda duyulan ihtiyaca yönelik bir kredi olan alışveriş kredisi ile nakit paranızın cebinizde kalması mümkün oluyor. Bu kredi çeşidini anlaşmalı banka ve mağazalarda, çoğunlukla kolayca başvuru yaparak alabilirsiniz.

Alışveriş Kredisi Başvuru Süreci Nasıldır?

Alışveriş kredisi çoğu zaman anlaşmalı mağazaların ürünlerini aldığınızda ödeme sürecinde bir imkan olarak karşınıza çıkar. İnternet üzerinden ya da doğrudan mağaza alışverişi fark etmeksizin, kredi seçeneği alışveriş bitiminde sunulur ve başvurunuz kısa sürede değerlendirilir. Bilgilerinizin banka aracılığıyla kontrol edilmesi sonucunda ne kadar kredi alabileceğiniz öğrenilir. Bu etapta, tüm kredi alma aşamalarında olduğu gibi yine kredi notunuz büyük önem taşır. Bankalar kredi notunuz ve gelir durumunuzu kontrol ederek onay verip vermeyeceğine karar verir.

Kefilsiz kredi hakkında bilgi almak için "Kefilsiz Kredi Nedir?" içeriğimizden destek alabilirsiniz.

Alışveriş Kredisi Nedir?

Alışveriş Kredisi Nasıl Alınır?

Alışveriş kredisi almak için online başvuru ya da mağazadan direkt başvuru yapabilirsiniz. Alışveriş kredisi ile ilgili koşullar ve kurallar ise aşağıdaki gibidir:

 • Kişisel bilgileriniz banka sistemlerinde yer aldığı için alışveriş kredisi için size yalnızca kimlik doğrulama soruları sorulur, başka ek bir evrak talep edilmez.
 • Alışveriş kredisinde kredi tahsis (dosya) masrafı mevcut değildir.
 • Sigorta talep edilmez.
 • Kredi kullandırma koşulları ve kredi değerlendirmesi tamamen başvurulan bankaların  inisyatifindedir.
 • Alışveriş kredisi başvurusunda kefil istenmez. Müşterisi olduğunuz bankaya başvuruda bulunduğunuz için kişisel bilgileriniz banka sistemlerinde yer alır.
 • Kredi için başvuru yaptıktan hemen sonra banka kredi notunuza göre talebinizi hemen onaylar ya da reddeder. Online alışverişte sipariş onayı olduysa krediyi kullandığınızı anlayabilirsiniz.
 • Alışveriş kredisi ödemelerinizi diğer tüm kredilerdeki gibi şubelerden, ATM’lerden ya da internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz.

Bankaların güncel kredi faiz oranlarını öğrenmek için ihtiyaç kredisi sayfamıza göz atabilirsiniz.

Alışveriş Kredisi Kullandıran Bankalar

Banka Kredi Tutarı (TL) Vade Anlaşmalı e-Ticaret Sitesi
İş Bankası 750 TL-15.000 TL 3-36 Ay N11, Genpa.com.tr
Yapı Kredi 750 TL-15.000 TL 3-36 Ay Hepsiburada
Garanti BBVA 750 TL-15.000 TL 3-36 Ay Genpa.com.tr, Gittigidiyor, Hepsiburada, N11, Mediamarkt, İncehesap, General Mobile, Samsung
Fibabanka 500 TL-30.000 TL 3-36 Ay Vatan Bilgisayar, Arçelik

Alışveriş kredisi veren bankalarda yukarıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi gibi verilen kredi miktarı 750 TL ile 15.000 TL arasındadır. Vade ise yine bütün bireysel kredilerde olduğu gibi en fazla 36 aydır. Fakat kredi kartları için düzenlemede olduğu gibi bu kredi tipinde de cep telefonu, tablet alışverişlerinde en fazla vade 6 ay, bilgisayar alışverişlerinde ise 12 ay olarak limitlendirilmiştir. Buna ek olarak bankaların verdiği alışveriş kredisinin önemli bir avantajı da herhangi bir sigorta, tahsis ücreti ya da gelir belgesi istenmemesidir.

Hızlı kredi başvurusu ve bankaların faiz oranlarını karşılaştırmak için anında kredi sayfamızdan destek alabilirsiniz.

Alışveriş Kredisi ile Her Ürün Satın Alınabilir mi?

Bankanın anlaşmalı olduğu e-ticaret siteleri ve diğer markaların bünyesinde barındırdığı tüm ürünler alışveriş kredisi ile rahatlıkla alınabilir. Market alışverişi de bu kapsam dahilindedir. Ayrıca oldukça pahalı teknolojik ürünleri de bu kredi ile almanız mümkün.

Bankaların markalarla farklı anlaşmaları söz konusu olduğundan tüm ürünler için alışveriş kredisi kullanamayabilirsiniz. Bir ön araştırma ile bankaların websitesinden ve ilgili anlaşmalı kurum üzerinden kredi kullanım koşullarını öğrenebilirsiniz.

Kredi kullandırma koşulları tümüyle bankalara aittir!

Ne Kadar Kredi Çekebilirim? hesaplama aracını kullanarak gelirinize göre alabileceğiniz kredi miktarını öğrenebilirsiniz.

Faizsiz Alışveriş Kredisi Alınabilir mi?

Alışveriş kredisi bankaların çoğu zaman ihtiyaç kredisi kategorisi kapsamında sundukları bir alt kredi tipi olduğu için faizsiz kredi kullanmak ne yazık ki olanaksız. Faiz oranları bankalara göre farklılık gösterse de tümünde geri ödemeler faizle yapılır. Yüksek tutarlı krediler ve uzun vadeler için özellikle düşük faiz oranları veren bankaları seçmeniz sizin için faydalı olur.

Faizsiz kredi ile ilgili tüm merak ettikleriniz için Faizsiz Bankacılık Sistemi Nedir? adlı içeriğimizden destek alabilirsiniz.

Alışveriş Kredisi Veren İnternet Siteleri

Alışveriş kredisi veren internet sitelerinden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz:

 • Hepsiburada
 • Genpa
 • N11
 • Mediamarkt

Söz konusu websiteleri için bankaların alışveriş kredisi şartları farklılıklar gösterebilmekle beraber, genelde koşullar aşağıdaki gibidir:

 • 750-15.000 TL kredi tutarı
 • 36 aya kadar vade olanakları
 • Online başvuru

Hepsiburada alışveriş kredisini; İş Bankası, Garanti BBVA, Yapı Kredi ve Fibabanka aracılığıyla alabilirsiniz. Sepet tutarınız oranında alışveriş krediniz gerekli kontroller yapılmasının ardından hemen onaylanarak hesabınıza gönderilir. Kredi verme koşulları ve kredi değerlendirmesi ise tümüyle bankalara aittir.

Genpa alışveriş kredisini, genpa.com.tr’den yapacağınız alışverişlerde alabilirsiniz. İş Bankası ve Garanti BBVA seçeneklerinden istediğinizi seçerek 36 aya varan vadelerle kredinizi kullanabilirsiniz.

N11 alışveriş kredisini Garanti BBVA aracılığıyla kullanabilirsiniz. Bunun için ürünü aldıktan sonra ödeme sırasında Garanti BBVA Alışveriş Kredisi’ni seçerek devam edebilirsiniz. Ödeme esnasında Garanti BBVA müşteri numarası ya da TCKN girerek, internet bankacılığı parola ve şifreniz ile ödemenizi yapabilirsiniz.

Mediamarkt.com.tr’den yapacağınız alışverişlerinizde 3 aydan 36 aya kadar olan vadeler ile alışveriş kredisi kullanabilir, ihtiyacınız olan teknolojik ürünü anında alarak ödemenizi daha rahat yapabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

24 Oy

-

3,75 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Vergi Türleri Nelerdir? 19.04.2024

  Vergi Türleri Nelerdir?

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?