Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Tamamlayıcı trafik sigortası nedir?

Merve Mumcu

Merve Mumcu

7.12.2018

Trafikte neden olabileceğiniz kaza gibi durumlarda üçüncü kişilere vereceğiniz maddi ve bedeni hasarları karşılamaya yönelik olan Zorunlu Trafik Sigortasının teminatları belli limitlere bağlıdır.

Tamamlayıcı trafik sigortası nedir?

Bu limitlerin yetmediği durumlarda sigortalının mağduriyetinin önüne geçebilmek amacıyla sigorta şirketleri tarafından sunulan ekstra bir hizmet var: Tamamlayıcı Trafik Sigortası! Zorunlu trafik sigortası teminatları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve tüm sigorta şirketleri aynı teminatları sunar.

Trafikte neden olabileceğiniz kaza gibi durumlarda üçüncü kişilere vereceğiniz maddi ve bedeni hasarları karşılamaya yönelik olan Zorunlu Trafik Sigortasının teminatları belli limitlere bağlıdır. Bu limitlerin yetmediği durumlarda sigortalının mağduriyetinin önüne geçebilmek amacıyla sigorta şirketleri tarafından sunulan ekstra bir hizmet var: Tamamlayıcı Trafik Sigortası!

Zorunlu trafik sigortası teminatları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve tüm sigorta şirketleri aynı teminatları sunar. Tamamlayıcı Trafik Sigortası ise sigorta şirketlerinin tüketiciler için sunduğu ekstra bir teminattır. Poliçenize ek olarak düzenlenen Tamamlayıcı Trafik Sigortası ile zorunlu trafik sigortası poliçenizin kapsamını genişleterek, trafik sigortasının karşılamadığı durum ve tutarları maddi güvence altına alabilirsiniz.

Tamamlayıcı trafik sigortası neler sunar?

Mevcut Zorunlu Trafik poliçenize ek olarak düzenlenen Tamamlayıcı Trafik poliçesi ile, hem trafik poliçenizin limitleri genişletilmekte hem de kaza sonrası ikame araç, çekici ,araç çilingir, acil ambulans gibi hizmetlerden faydalanma imkanı sunulmaktadır.

Tamamlayıcı Trafik Sigortası teminatları nelerdir?

Tamamlayıcı Trafik Sigortası kapsamında sunulan teminatlar sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilse de genel olarak şu teminatlar sunulmaktadır:

 • İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı (3. kişilere verilebilecek zararlara karşı mali güvence)
 • Yol Yardım Hizmetleri
 • Ekstra Asistans (İkame araç, çekici, taksi ücret vb.)
 • Araç Bakım

İhtiyari  Mali Mesuliyet teminatı nedir?

Trafikte neden olabileceğiniz bir kaza neticesinde 3. kişilere verdiğiniz maddi ve bedeni zararlar zorunlu trafik poliçenizdeki yasal limitler çerçevesinde maddi olarak karşılanır. Zorunlu trafik sigortası poliçenizin limitinin yetmediği durumlar için İhtiyari Mali Mesuliyet diye bir teminat oluşturulmuştur. Tamamlayıcı Trafik Sigortası poliçenize dahil ettireceğiniz İhtiyari Mali Mesuliyet teminatı sayesinde herhangi bir hasar durumunda büyük bir maddi yükün altına girmeniz önlenmiş olur. İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı ile 250.000 TL’ye kadar ekstra güvence sağlayabilirsiniz.

En avantajlı Zorunlu Trafik Sigortası seçeneğine ulaşmak için Hangikredi.com Zorunlu Trafik Sigortası sorgulama aracını kullanarak hemen sorgulama yapabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulamak İçin Tıklayın!

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hangi Krediyi Alsam Diyenler İçin Tavsiyeler 22.01.2021

  Hangi Krediyi Alsam Diyenler İçin Tavsiyeler

 • Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri 4.01.2021

  Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri

 • Parite Nedir? 3.01.2021

  Parite Nedir?

 • En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar 3.01.2021

  En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.