Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 13.01.2015 Güncelleme Tarihi: 30.03.2023

Araç sahibi olanların yasal olarak yaptırmak zorunda oldukları sigorta türleri arasında yer alan trafik sigortası, birçok sürücünün yaptırdığı ve kullandığı bir sigorta seçeneğidir.

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark
Hakkında bazı bilgiler hala ya eksik ya da yaygın olarak yanlış bilinen trafik sigortası özellikleri ile ilgili bazı temel noktaları açıklayacağız.

Trafik Sigortası Kapsamı

Trafik sigortası kapsamı, birçok sürücünün ve trafik sigortası başvurusu yapacak olan bireyin yanlış bilgileri olan bir alan. Hala birçok insan, söz konusu trafik kazasında ortaya çıkan hasarda kendileri kusurlu olsalar bile, trafik sigortasının tüm hasarı karşılayacağını düşünüyor. Oysa yapılan son düzenlemeler ile birlikte bu durum tamamen ortadan kalktı.

Trafik sigortası içerisinde yer alan kaza ve hasar teminatları, başınıza gelecek her kazayı karşılamak üzere yapılmıyor. Daha açık bir ifadeyle, teminatlar öncelikli olarak kazalar içindir. Kaza teminatı haricindeki sağlık masrafları, sakatlanma teminatı ya da vefat teminatı gibi teminatlarda, her birinin kaza başına geçerli olacak bir limiti vardır ve sigorta her kazayı karşılamak üzere yapılmaz.
Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir?

Trafik Sigortası Fiyatları

Özellikle bankaların ve bazı sigorta türlerinde geçerli olmak üzere sigorta şirketlerinin yaptığı sigorta paketlerinde, çoğunlukla belli başlı teminatlar, sigorta başvurusu yapmak isteyen herkes için geçerli olur. Ancak trafik sigortası için durum pek öyle değildir.

Trafik sigortası fiyatları, “Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası” kapsamında değerlendirilir ve her sigorta şirketinin uyguladığı trafik sigortası birbirinden farklıdır.

Trafik sigortası hesaplama işlemlerinde bunun yanı sıra sigorta sahibi olacak kişinin yaşına, cinsiyetine, kaç yıldır sürücü belgesi sahibi olduğuna, ehliyet sınıfına ve hatta illere göre bile fiyatlar değişebiliyor.

Kasko ile Trafik Sigortası Arasındaki Fark

En çok kafa karıştıran bölüm ise aslında burası: Kasko ile trafik sigortası arasındaki fark nedir, bu bilgi bir yana, ikisinin farklı olduğunu bile bilmeyen sürücüler mevcut.  Peki, iki sigorta seçeneği arasındaki temel fark nedir tam olarak? Şöyle özetleyebiliriz:

Trafik sigortası, trafikte kaza ve hasarlarda her iki tarafı da güvence altına almak içindir, oysa kasko sigortasını sadece kendi aracınız ve kendinizi güvenceye almak için yaparsınız.

Kasko zorunlu bir sigorta değilken trafik sigortasını yaptırmak yasal olarak zorunludur.

Kasko kapsamı sizin tercihinize ve sigorta şirketinin size sunduğu teminat alternatiflerine göre değişirken trafik sigortası ise belli başlı teminatları kapsamı içerisine alır.

Trafik Sigortasının Geçerlilik Alanı Neresidir?

Trafik sigortası teminatlarının dünyanın her yerinde geçerli olduğu bilgisi de yanlıştır. Esasen siz, sigorta başvurusu sırasında önce şirketin sunmakta olma şartı olmakla birlikte sunulan bu teminatları ekstra olarak seçmediğiniz sürece, zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortasının geçerlilik alanı sadece yurt içinde geçerli olmakta. Eğer sürekli yurt dışında araç kullanıyorsanız ve garantiye almak istiyorsanız, ek ödemeler yaparak ve ek teminatlar alarak yurt dışında trafik sigortası teminatlarından da faydalanabilirsiniz.

Tüm sigorta şirketleri tarafından sunulan trafik sigortası fiyatları ve teminatları arasında en güncel verilere ulaşmak ve güvenle sigorta başvurusu yapmak için Hangikredi.com sigorta hesaplama aracını 7/24 ücretsiz ve kesintisiz olarak kullanabilirsiniz.
En Avantajlı Trafik Sigortasını Bul

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?

 • Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası  22.03.2024

  Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası