Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark

Kasko ve trafik sigortası arasındaki farklar özellikle yeni araç sahibi olanların merak ettiği konulardan. Kasko ve trafik sigortası arasındaki farkları ve bu iki sigorta türü ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

  • Kasko sigortasını isteğe bağlı, trafik sigortasını ise zorunlu sigorta kapsamına girer. Zorunlu sigorta adından anlaşılacağı üzere yapmakla yükümlü olduğunuz sigorta türüdür ve her yıl yenilenmelidir. Zorunlu trafik sigortası yapmayan araçlar tespit edildiğinde cezai işleme tabi tutulurlar. Kasko ise olası hasar durumlarına karşı aracınızı güvence altına almanızı sağlayan bir sigorta türüdür ve yaptırmak tamamen sizin isteğinize kalmıştır.
  • Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafta oluşacak maddi ve bedeni zararları güvence altına alır. Herhangi bir hasar durumu oluştuğunda iki tarafın da kusurlarına bakılır ve oluşan zararlar sigorta tarafından karşılanır. Kasko sigortası ise herhangi bir hasar, yanma, çalınma ya da çalınmaya teşebbüs edilme, doğal afet sonucu zarar görme gibi durumlarda oluşabilecek zararları güvence altına alır.
  • Zorunlu trafik sigortası limitleri her yıl resmi olarak belirlenmektedir. Kasko yaptıracak kişiler farklı kapsama sahip dört kasko çeşidi arasından birini seçerek araçlarını güvence altına alabilirler.
  • Zorunlu trafik sigortası sadece belli başlı durumları teminat altına alır ancak kasko, sigorta şirketinin belirlediği ve sigorta sahibinin isteği doğrultusunda şekillenen kapsam dahilinde farklı teminatlar içerir. Bu sebeple trafik sigortası primleri kasko primlerinden daha ucuzdur.

Kasko sorgulama ve trafik sigortası sorgulama işlemleri  yapmak ve fiyat bilgisi almak için Hangikredi.com Sigorta sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 
En Avantajlı Sigortayı Bulmak İçin Tıklayın

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir