Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Kredi Almak İçin Gereken Şartlar

İnsanların birbirine olan güveninin azaldığı bir çağda yaşıyoruz. Tabii bu güven azalması, insanların birbirine herhangi bir şeyi emanet ya da ödünç olarak vermesini de azaltmış durumda. İşte ödünç olarak ya da borç olarak verilmesi azalan başka bir şey de para. Ama tabii buna da bir çare bulunmuş ve “kredi” denilen terim ortaya çıkmış.

Peki bankadan kredi çekmek için ne gerekli? Kredi çekmeye dair gerekli şartlar, kredi türüne göre bazı değişiklikler gösterse de bazı temel ortak temel şartlar var. Kredi çekmek için gereken temel şartları aşağıda sizin için açıkladık.

18 Yaşını Doldurmuş Olmak

Bildiğimiz gibi ülkemizde reşit (ergin) olmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekli. Bankalardan kredi çekebilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve KOBİ kredisi çekebilmek için mutlaka bu şartı sağlıyor olmalısınız.

Kredide yaş sınırı ile ilgili daha detaylı bilgi için içeriğimizden destek alabilirsiniz.

Yeterli Kredi Notuna Sahip Olmak

Bir diğer konu kredi notunuz. Finansal geçmişinize göre şekillenen kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödediyseniz, mevcut kredi ya da kredi kartı borçlarınızı düzenli ödüyorsanız, gecikmeden dolayı yasal takibe düşmediyseniz kredi notunuz yüksek çıkacaktır.

Yeterli Bir Gelire Sahip Olmak ve Bu Geliri Belgeleyebilmek

Bankaların taleplerine göre şartlar değişebilir ama genellikle çekilen kredinin aylık taksitinin 2 katı kadar gelire sahip olmanız gerekir. Yani 1000 TL aylık taksiti olan bir kredi çekebilmek için en az 2000 TL gelire sahip olmanız gerekir. Ayrıca başka bir kredinizin ödemesi devam ediyorsa, bu durum aylık gelirinizin daha yüksek olmasını gerektirebilir. Yani geliriniz 2000 TL ise ve bir de 900 TL aylık ödemesi olan bir kredinin ödemesi devam ediyorsa, bu durum çekeceğiniz ikinci kredinin verilme ihtimalini ve bu kredinin miktarını etkileyecektir. Ek olarak, aylık gelirinizi maaş bordrosu gibi geçerli bir belge ile belgelemeniz gerekecektir.

Banka faiz oranları için HangiKredi’den sorgulama yapabilirsiniz.

Yeterli Bir Süre Sigortalı Olarak Çalışmış Olmak

Kredi çekebilmek için yeterli olan sigortalı olarak çalışma süresi, genel olarak bankaların değerlendirmesine göre değişir. Ancak şöyle bir genelleme yapılabilir:

 • SGK’lı olarak çalışan birisi son iş yerinde en az 3 ay (bazı bankalar için 6 ay), toplamda ise en az 12 ay sigortalı olarak çalışmış olmalı.
 • Vergi levhalı olarak çalışan birisinin ise vergi levhasında kâr gözükmeli ve söz konusu işletmenin kuruluşunun üzerinden 1 yıldan fazla bir süre geçmiş olmalı.
 • Memur olarak çalışan yada emekli olan birisinden ise genelde belirli bir süre çalışmış olması istenmez. Ancak bu kişileri değerlendirirken kredi notu daha önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca emekli aylığına sahip olan kişi aldığı bu gelire ek olarak başka bir yerde de çalışıyor ve gelir elde ediyorsa, çalıştığı yerden elde ettiği aylık geliri belgelemesi gerekebilir.

İpotek Verilecekse Eş Rızasının Yazılı Olarak Bankaya Verilmesi

Kredi çekerken aile konutunuzu ipotek olarak verebilmeniz için eşinizden yazılı izin/onay (eş muvafakatnamesi) almanız gerekir. Ayrıca kefil göstermek zorunda kalırsanız, kefilden de eş rızası almanın yasal bir zorunluluk olduğu da belirtilmektedir.

Banka İsterse Kefil Olacak Bir Kişinin Bulunması

Kredi başvurusunda kefil, bankanın inisiyatifindedir. Banka gerekli görürse bir kişinin kefil olmasını isteyebilir. Kredide kefillik konusu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Kefilsiz Kredi adlı içeriğimizden destek alabilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi çekmek için başvurulduğunda genel olarak istenebilecek belgeler aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Özel Sektör ÇalışanlarıKamu ÇalışanlarıEmeklilerVergi Levhalılar
Nüfus cüzdanı

ya da kabul edilebilecek bir kimlik belgesi

Nüfus cüzdanı

ya da kabul edilebilecek bir kimlik belgesi

Nüfus cüzdanı

ya da kabul edilebilecek bir kimlik belgesi

Nüfus cüzdanı

ya da kabul edilebilecek bir kimlik belgesi

SGK Dökümüİkamet belgesiİkamet belgesiİmza sirküleri
Maaş bordrosuMaaş bordrosuEmekli aylık dökümü ya da emekli hesabı cüzdanıOda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsüAraç ruhsatı veya faturası(taşıt kredisi için)Tapu fotokopisi (Konut kredisi için)Güncel vergi levhası
İkamet belgesiTapu fotokopisi

(Konut kredisi için)

Araç ruhsatı veya faturası (taşıt kredisi için)Ticaret sicil gazetesi
Araç ruhsatı veya faturası (taşıt kredisi için)Ek gelir belgesi (Varsa)Ek gelir belgesi (Varsa)Bilanço ve gelir tablosu
Tapu fotokopisi (Konut kredisi için)Araç ruhsatı veya faturası(taşıt kredisi için)
Ek gelir belgesi (Varsa)Tapu fotokopisi (Konut kredisi için)

Tapu fotokopisi sadece konut kredisi başvuruları için talep edilir. Taşıt kredisi ile 0 araç alacaksanız aracın proforma faturası, ikinci el taşıt kredisi alacaksanız aracın ruhsatı ile başvurmalısınız. Maaş müşterisi olduğunuz bankadan kredi çekecekseniz, gelir belgesi götürmenize gerek yoktur.

Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlara Nasıl Uygunluk Sağlarsınız?

Öncelikle belirtmeliyiz ki belgelenebilir geliriniz yoksa kredi çekemezsiniz. Kredi çekmenize engel durum kredi notunuz ise kredi çekebilmek için mutlaka kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi Notu Yükseltme adlı içeriğimizden bu konuyla ilgili destek alabilirsiniz.

Genel olarak özetleyecek olursak kredi çekmek için şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Kredi notunun ya da kredi puanının yeterli olması (kredi notunuz 1500-1900 arasında ise kredi çekebilme ihtimaliniz yüksektir)
 • Yeterli bir gelire sahip olmak ve bu geliri belgeleyebilmek (yani geçerli bir belge ile bankaya gösterebilmek)
 • Yeterli bir süre sigortalı olarak çalışmış olmak (bu süre bankaların isteğine göre değişiklik gösterir)
 • İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak bankaya verilmesi
 • Banka isterse kefil olacak bir kişinin bulunması

En avantajlı krediyi bulmak için HangiKredi’den kredi hesaplama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Çekme Şartları Nelerdir?
3.1 (62.86%) 14 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

39 yorum

 1. Daha önce hiç kredi kartı kullanmadım kullanma ihtiyacı duymadım malum sıkıntılı zamanlar geçiriyoruz sigortalı çalışmadım son 8 aydır

 2. 1 ay sigortam var Suan çalışır durumda sigorta ihtiyaç kredisi cekebilirmiyim

 3. Merhaba Erkan,

  Bankaların talep ettiği sigortalılık süresi birbirinden farklı olabilse de genellikle minimum 3 ay sigortalı olunmasını bekliyorlar. Bu nedenle bir süre daha beklemeni tavsiye ederiz.

 4. Babam serbest meslek ihtiyaç kıredsi alırmı

 5. Merhaba Aslı,

  Eğer gelirini belgeleyebiliyorsa başvurusu onaylanabilir.

 6. Merhabalar ben 18 yaşına yeni bastım Turizm lisesi öğrencisiyim 5 ay özel bi sektörde staj yaptım stajyer sigortası geçerli olur mu ?

 7. Merhaba 4 aydır sigortalı bı şekilde çalışıyorum ihtiyaç kredisi çekebiliyirmuyum

 8. Merhaba Buse,

  Kredi notun kredi almaya uygunsa bankanın inisiyatifi doğrultusunda başvurun onaylanabilir. Dilersen sitemizden başvuru yaparak bankaların dönüşünü bekleyebilirsin.

 9. Merhaba Kaan,

  Bankalardan kredi alabilmek için sigortanın hala devam ediyor olması ve belgelenebilir gelirinin olması gerekir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir