Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Çekmek İçin Yaş Sınırı Nedir?

Gökçe Türkmen

Yayımlama Tarihi: 31.07.2020 Güncelleme Tarihi: 31.01.2021

Bankaların acil nakit ihtiyacı için sunmuş olduğu kredi seçeneklerinden yararlanmak için belli kurallar mevcut.

Kredi Çekmek İçin Yaş Sınırı Nedir?
Bunlardan en önemlisi de yaş sınırı. 18 yaşını doldurmadan banka kredileri başvurusunda bulunmanız yasal olarak mümkün değil. Peki sadece yaşı doldurmak yeterli mi, ülkemizdeki koşullar neler, kredi kullanmak için en yüksek yaş ne, bankalar hangi yaş aralıklarında sınırlı kalıyor, yaşa göre vade seçenekleri değişiyor mu, sigorta durumu nedir, yaş sınırında kefil süreci nasıl işliyor gibi soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bankaların acil nakit ihtiyacı için sunmuş olduğu kredi seçeneklerinden yararlanmak için belli kurallar mevcut. Bunlardan en önemlisi de yaş sınırı. 18 yaşını doldurmadan banka kredileri başvurusunda bulunmanız yasal olarak mümkün değil.

Peki sadece yaşı doldurmak yeterli mi, ülkemizdeki koşullar neler, kredi kullanmak için en yüksek yaş ne, bankalar hangi yaş aralıklarında sınırlı kalıyor, yaşa göre vade seçenekleri değişiyor mu, sigorta durumu nedir, yaş sınırında kefil süreci nasıl işliyor gibi soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bankaların Yaş Sınırı Nedir?

Her bankanın kendine göre üst yaş sınırı olsa da alt sınır kesinlikle 18. Yasal olarak reşitlik üzerinden işlemlerini sağlayan bankalar, 18 yaşın altında olan kişiler için kredi de dahil olmak üzere hiçbir işlem yapmıyor. Üst yaş sınırı ise bankadan bankaya farklılık gösteriyor. Vakıfbank, Denizbank, PTT Bank ve Aktif Bank için kredi kullanmak için üst yaş sınırı 80 iken, ING ve TEB için üst sınır 70 olarak belirleniyor.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Kredi için öncelikli koşul 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Yine de reşit olan herkesin dilediği gibi kredi alması mümkün değil. Belli başlı kurallar dahilinde işlemlerin tamamlanması gerekiyor. Kredi için yaş dışındaki şartları aşağıda bulabilirsiniz:

 • Bankacılık işlemleri dahilinde ödeme ve ödeme aksatma gibi konularda herhangi bir sorun yaşanmamış olması.
 • Kredi notunun çekilecek olan kredi için yeterli olması.
 • Düzenli bir gelir seviyesine sahip olmak.

Kredi Kullanmada Üst Yaş Sınırı Nedir?

Bankalar kendilerini ödeme konusunda garantiye almak için üst yaş sınırı belirleyebiliyor. Bu, resmi bir sınır olarak değil, bankaların kendi prosedürleri üzerinden işleyiş gösteriyor. Genelde 60-65 yaş sınırına kadar bankalar kredi çekme konusunda herhangi bir sorun çıkarmıyor.

Fakat 65 yaş üstü durumlarda prosedürler biraz daha sıklaşıyor ve geri ödemelerin alınması için bankalar kendini güvence altına almak istiyor. Nadir olsa da bankaların 70 yaş üstüne de kredi kullanımı sağladığını söyleyebiliriz. 

Üst Yaş Sınırında Kefil Var Mı?

Bankaların üst yaş sınırına dikkat etmesinin sebebi ödemeler konusunda garanti sağlanması. Özellikle yüksek miktar ve uzun vade süreleri, yaş sınırı yükseldikçe daha az garanti ortaya koyuyor. Bu yüzden yaş sınırlarına sıkı sıkıya bağlı olan bankalar kefil seçeneği sunuyor.

Herhangi bir durum sonucunda ödemenin tahsil edilebileceği bir gayrimenkulü kefil olarak gösterebiliyorsanız ya da ödemeyi gerçekleştirecek bir kişi kefil oluyorsa yaş sınırları kesin olarak tutulmuyor.

Önerilen içerik: Kefilsiz kredi

Yaş Sınırında Vade Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bankaların kendilerini ödeme konusunda güvence altına almaları için yaş sınırlandırması yapılıyor. Genelde bankaların çoğunda üst yaş sınırı 80 iken bankaların kendi seçenekleri doğrultusunda değişiklik söz konusu olabiliyor.

Vadeye göre yaş sınırıın hesaplanması da üst sınır üzerinden mümkün oluyor. Örneğin kredi alacağınız bankanın üst yaş sınırı 70 ise ve siz 68 yaşındaysanız 3 sene vade ile kredi almanız mümkün değil. Ancak 70’inizi doldurduğunuz süre kadar kredinin vadesini belirleyebilirsiniz. 

Hayat Sigortasında Yaş Durumu Nasıl İşliyor?

Bankaların üst yaş sınırı konusunda referans aldıkları en önemli konu aslında hayat sigortası oluyor. Bunun sebebi de hayat sigortası sistemlerinde de üst yaş sınırı uygulamasının olması. Dolayısıyla bankaların hayat sigortalarını kontrol ederek üst yaş sınırına göre prosedürlerini uyguladıklarını söylemek mümkün.

Kefillikte Yaş Sınırı Var mı?

Kefil olmak için de kredi çekebilmek gibi en az 18 yaşında olunması gerekiyor. Üst yaş sınırı ise yine bankaların prosedürleri ile alakalı oluyor. Kredi için kefil olan kişilerin ayrım yapma gücüne sahip olması ve akli dengesinin yerinde olması gibi şartlar aranıyor. Aksi durumda bankalar kefilden para tahsil etmek istediğinde pürüzler ortaya çıkabiliyor.

Öğrenci Kredisinde Yaş Sınırı Var mı?

Eğitimine devam eden öğrenciler için bankaların sunmuş olduğu belli seçenekler söz konusu. Öğrenci kredisi de en çok tercih edilen seçeneklerden biri. Yine de belli şartları sağlamayan öğrenciler için direkt kendi adlarına kredi çekemiyor.

Bu durumda aileden biri aracıyla eğitim kredisine başvurmak mümkün. Öğrencilerin direkt kendi adlarına kredi çekebilmeleri için aşağıdaki şartları mutlaka sağlamaları gerekiyor.

 • 18 yaşının doldurulmuş olması, bazı bankalar kredinin onaylanması için alt yaş sınırını 20 olarak baz alabilmekte.
 • Düzenli olarak sağlanan gelirin resmi bir evrakla beyan edilmesi.
 • Kredi notunun kredi ve kredi kartı ödemelerine göre düzenli ve sorunsuz olması.
 • İpotek durumu söz konusu ise evli olan öğrenciler için eşin rızasının alınması.
 • Eğitim kurumlarından alınmış olan öğrenim bedelini gösteren belgenin teslim edilmesi.

Öğrenci Kredisinin Faiz Oranları Ne?

Bankaların eğitim kurumları ile belli anlaşmaları olması durumunda faiz oranlarında ve vade sürelerinde belli düzenlemeler söz konusu olabiliyor. Özellikle dönemsel olarak kredi çekme kolaylığı sağlayan faiz oranları için kesin bir kural söz konusu değil.

Eğer tercih ettiğiniz bankanın eğitim aldığınız kurumla herhangi bir anlaşması yoksa piyasa şartları neticesinde faiz oranları ile karşılaşırsınız. Bankaların anlaşmalı olduğu eğitim kurumları genelde kolejler, özel üniversiteler, pilotluk okulları ve aşçılık okulları oluyor.

Eğitim Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi almak için yaş sınırı 18 olsa da öğrencilere sunulan eğitim kredisi sayesinde bu masrafların karşılanması mümkün oluyor. Yaş sınırını tutturan öğrenciler bireysel olarak başvuruda bulunurken, kefil ile de başvuruda bulunulabilir.

Eğitim kredisi aynı zamanda ebeveynler için de sunulan bir seçenek. Okul faturası ile birlikte başvurulduğunda, ebeveynler de eğitim kredisinden faydalanabiliyor.  Eğitim kredisi için gerekli olan belgeleri aşağıda bulabilirsiniz.

Özel Sektör Çalışanı Kamu Çalışanı Emekli Vergi Levhalı
Maaş bordrosu Maaş bordrosu Emekli aylık dökümü Vergi levhası
SGK dökümü İkametgah belgesi İkametgah belgesi İmza sirküleri
İkametgah belgesi Varsa ek gelir belgesi Varsa ek gelir belgesi Oda kayıt belgesi
İş yerinden imzalı sirkü Bilanço ve gelir tablosu
Varsa ek gelir belgesi Varsa ek gelir belgesi

Yukarıda verilmiş olan belgeler, bankaların genel anlamda talep ettikleri ile sınırlı. Bankanın kendi prosedürleri ya da sizin çalışma durumunuza göre ekstra belge talebinde bulunulması gerekebilir. Aynı zamanda kefilli işlemler için de eğitim kredisi daha farklı süreçlerde ilerleyebilir.

Yazar Hakkında

yazar
Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı? 12.05.2021

  Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı?

 • Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı 11.05.2021

  Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı

 • Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi? 7.05.2021

  Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi?

 • Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık 6.05.2021

  Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon