Kimler Kredi Başvurusu Yapabilir?

Nakit ihtiyacı duyulduğunda kredi almak birçoğumuzun başvurduğu yollardan biri konumunda. Ancak bunun da belirli şartları mevcut. Özellikle ilk kez kredi başvurusu yapacakların dikkat etmesi gereken noktalar mevcut.

Peki bankalara kimler hangi şartları yerine getirirse kredi talebinde bulunabilir? Ve bu şartlar yerine getirilse bile bankaların talep eden kullanıcıya olumlu yanıt verme kriterleri neler?

18 yaş şartı

Hangikredi.com’dan Tülay Güven, bankalardan kredi alabilmenin ilk şartının 18 yaşını doldurmuş olmak gerektiğinin altını ısrarla çiziyor: “18 yaşından küçük hiçbir Türk vatandaşı kefil gösterse bile kredi kullanamıyor.”

Güven, “Sonrasında düzenli bir gelir. Buna bağlı olarak sigortalılık süresi ve yüksek kredi notu isteniyor” diyor. Bunların her banka tarafından istenin genel özellikle olduğuna dikkat çeken Güven, banka özelinde de bankaların farklı taleplerde bulunabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Gelir belgesi yok ise…

Bankaların istediği ortak taleplerden olan gelir belgesi de kredi kullanmak isteyenlerin en fazla dikkat etmese gereken konulardan. Peki gelir belgesi göstermeden kredi kullanmak mümkün mü? Bu konuda Güven bankaların açık bir kapı bıraktığını belirtiyor ve ekliyor: “Gelir belgesi göstermeden kredi kullanabilmenin tek yolu ipotekli ihtiyaç kredisidir. Herhangi bir taşınmanızı ipotek göstererek ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz”

Sigortalılık süresi neden önemli?

Bankalar kredi alımında kredi başvuru sahibinin sigortalık süresini de önemsiyor. Bunun nedenini sorduğumuzda ise Güven şu şekilde yanıt veriyor: “Banka borç veren taraf olduğu için ödemelerin de düzenli olmasını talep ediyor. En az 3 aylık bir sigortalılık süresinin olması gerekiyor. Bu da düzenli bir ödeme demek banka için. Düzenli ödeme banka gözünde kredibilitenizi biraz daha yükseltiyor.

Kredi notu en az kaç olmalı?

Son dönemde bankaların baktığı en temel rasyolardan biri kredi notu. Güven bu konuyla ilgili olarak, “Bildiğiniz üzere bankalar öncelikle kredi notuna bakıyor. Bankalar krediyi kullandırırken faiz oranlarını da bu kredi notlarına göre belirleyebiliyor. Önemli olan burada en az risksiz seviyede olmak. Bu da 1.100 ile 1.499 arasındaki kredi notuna tekamül ediyor. 1499 – 1900’e kadar olan kredi notu ise yüksek kredi notu. Bu durumda kredibiliteniz daha da yükseldiği için kredi almanız biraz daha kolaylaşabiliyor.

Kredi Hesaplamak İçin Tıklayın En Avantajlı Kredi Kartları İçin Tıklayın
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 yorum

  1. Ben şimdi 10000 tl kefilli kredi çekmek istiyorum hangi banka verir ve istenen belgeler nelerdir

  2. Sayın Kenan,

    Kefil sadece bankanın gerekli gördüğü durumlarda kullanılabilir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir