Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kimler Kredi Başvurusu Yapabilir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 31.01.2017 Güncelleme Tarihi: 7.03.2024

Hayallerinizi gerçekleştirmek ya da finansal özgürlüğe ulaşmak için zaman zaman desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kimler Kredi Başvurusu Yapabilir?
Nakit gereksinimi olduğunda kredi almak, tercih ettiğimiz yolların başında gelir. Ancak bu imkândan yararlanmak isteyenlerin öncelikle bazı koşulları yerine getirmesi gerekir. Özellikle ilk kez kredi başvurusu yapacakların göz önünde tutacağı birtakım noktalar var. Aradığınız finansmanı zorlanmadan bulmak için sürece kredi başvurusu için gerekli şartları öğrenerek sağlam bir adımla başlayabilirsiniz.

Kimler Kredi Başvurusu Yapabilir?

Kredi başvurusu ve çekme koşulları, çoğu zaman birbiriyle karıştırılır. Hâlbuki kredi alabilmek için gereken şartlar, başvuruda arananlara kıyasla daha kapsamlı. Yani krediye başvururken sadece belli başlı istekleri karşılamanız yeterli. Bu istekler arasında ilk sırada 18 yaşın üzerinde olmak gelir. Ayrıca en az 3 aydır sigortalı olmak ve geliri belgeleyebilmek de kredi başvuru koşulları arasındadır. Bunların yanında kredi notunuzu da hesaba katarak finansal durumunuza uygun krediler için başvuru yapabilirsiniz.

Kredi Alabilmek için Kredi Notunuz Kaç Olmalı?

Kredi notu, bankaların baktığı en temel rasyolardan biri. Kredi notu özetle, geçmişteki finansal performansınızı gösterir. Bankaların nezdinde bir güvence olan kredi geçmişi, ödeme alışkanlıklarınıza göre şekillenir. Ayrıca daha önce aldığınız kredilerin limitleri de söz konusu puanda etkili olur. İhtiyaçlarınız dâhilinde kredi çekebilmeniz için önemli olan, notunuzun en risksiz seviyede yer alması. Bu da 1.100 ile 1.499 arasındaki kredi notuna tekabül eder. Aşağıda kredi notu seviyelerini ve risk durumlarını görebilirsiniz.

 • 0-699 arası: Çok riskli
 • 700-1.099 arası: Orta riskli
 • 1.100-1.499 arası: Az riskli
 • 1.500-1699 arası: İyi
 • 1.700-1.900 arası: Çok iyi

Kredi notu risk seviyesiyle beraber başvuruların olumsuz yanıtlanma ihtimali de azalır. Örneğin kredi puanınızın 1.500 olduğunu varsayalım. İyi kabul edilen bir risk düzeyinde yer alan bu not sayesinde bankaların sunduğu kredilerden yararlanabilirsiniz. Üstelik çoğu zaman, risk ve faiz oranları arasında doğrusal ilişki bulunur. Yani kredi notunuz iyiyse daha düşük faiz seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz.

HangiKredi üzerinden en avantajlı faizlere ulaşmak ve kredi hesaplamak için ilgili linke tıklayın!

Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kredi başvurusu için gereken şartları taşıyorsanız sizden istenen belgelerle beraber bu süreci kısa sürede atlatabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle bankaya göre değişebilen bazı belgeleri tamamlamalısınız. Kredi başvurusunda talep edilen belgeler şunlardır:

Krediye Başvuran Kişi Başvuruda İstenen Belgeler
T.C vatandaşı Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport
Yabancı uyruklu kişiler Pasaport ve oturma izni belgesi, başvuru sahibinin son 3 aya ait ikametgâh kâğıdı; elektrik, su, doğal gaz ya da cep telefonu faturası
Ücretli çalışanlar Son aya ait maaş bordrosu veya çalışılan firmanın imza sirkülerinin yer aldığı maaş yazısı, özel sektör çalışanlarının SGK dökümü
Emekliler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenlenen kimlik belgesi, banka hesap hareketlerinin imzalı ve kaşeli çıktısı, emekli aylık bildirgesinin çıktısı
Tüzel kişiliği olmayan tacirler ve serbest meslek sahipleri Son yılın vergi levhasının fotokopisi, meslek odalarından alınan üyelik belgesinin fotokopisi, vergi dairesi tarafından onaylanmış, son yıla ait hesap dökümü ve özeti
Tüzel kişiliği olan firma ortakları Son yılın noter onaylı imza sirküleri, vergi levhası fotokopisi ya da e-Vergi Levhası, son iki yılın bilanço ve gelir tabloları, en son dönemin detaylı mizanı

Ayrıca meslek gruplarına göre çiftçilik belgesi gibi taleplerle de karşılaşılır. Çiftçilik belgesi, tarımsal arazinin yer aldığı il ya da ilçedeki ziraat odalarından temin edilir. Dâhil olduğunuz gruba göre sizden istenen belgeleri eksiksiz teslim ederek kredi başvurusu sürecini sorunsuz gerçekleştirebilirsiniz.

Gelir Belgesi Bulunmayanlar Nasıl Kredi Alabilir?

Bankaların istediği ortak taleplerden olan gelir belgesi, kredi kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken konular arasında. Gelir belgesi, kişinin aylık kazancını gösterir. Maaş bordrosu niteliğinde sayılan bu belgeyle kredi için uygunluk durumunuzu kanıtlayabilirsiniz. Bu noktada akıllara sıklıkla gelir belgesi göstermeden kredi kullanmanın mümkün olup olmadığı sorusu gelir. Gelir belgesi göstermeden kredi kullanabilmenin tek yolu, ipotekli ihtiyaç kredisidir. Yani size ait olan herhangi bir taşınmazı ipotek göstererek gelir belgesiz kredi kullanabilirsiniz.

Kredi Başvurusunda Sigortalılık Süresi Önemli midir?

Bankalar kredi alımında başvuru sahibinin sigortalılık süresini de önemser. Kredi başvurusu yapmak ve onay almak için en az 3 aylık bir sigortalılık süresi olmalı. Bunun temelinde bankaların kendi kaynaklarını koruma isteği yatar. Dolayısıyla bankalar, kredi ödemelerinin düzenli olmasını talep eder. Düzenli ödeme, banka gözünde kredibilitenizi yükseltir. Böylece istediğiniz tutarda kredi çekmeniz mümkün hâle gelir.

İhtiyacınıza Göre Çeşitli Kredi Türleri ve Şartları

Kredi başvurusundan onay almak için dikkate alabileceğiniz bazı hususlar bulunur. Kredi alma ihtimalini artırma yolları arasında ilk sırada stratejik kararlar vermek gelir. Zaman zaman çok fazla bankaya ve kredi türüne başvurmanın onay şansını yükselttiği yanılgısına düşebilirsiniz. Ancak bankalardan aldığınız her ret cevabı, kredi notunuzun olumsuz etkilenmesine sebebiyet verir. Bunu önlemek için tam anlamıyla ihtiyaçlarınıza cevap veren kredi türünü tercih etmelisiniz. Örneğin taşıt kredilerini, yalnızca aracın değerinin bir kısmı için çekebilirsiniz. Konut kredisinde ise sizden belirli tutarlarda teminat istenir.

Kredi türü fark etmeksizin temel başvuru şartlarını taşımanız da önemli. Bunların başında elbette risksiz seviyede yer alan kredi notu gelir. Fakat kredi puanınız düşükse de endişelenmenize gerek yok. HangiKredi üzerinden kredi notu düşük olanlara ihtiyaç kredisi veren bankaları inceleyebilir, sizin için en uygun seçeneğe kolayca başvurabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

37 Oy

-

3,19 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

Kenan
Kenan 10.02.2017 • 00:00

Ben şimdi 10000 tl kefilli kredi çekmek istiyorum hangi banka verir ve istenen belgeler nelerdir

Yanıtla Beğen(5)
ikon
Hangikredi.com 10.02.2017 • 00:00

Sayın Kenan, Kefil sadece bankanın gerekli gördüğü durumlarda kullanılabilir.

Beğen(5)

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri