Kredi Alabilmek İçin Gereken Şartlar

Bireysel tüketici ihtiyaç kredisi kullanabilmek için gerekli şartlar ve yerine getirmeniz gereken tüm koşullar Hangikredi’de. Kredi alabilmek için gerekli şartlar nelerdir, kredi alabilmek için kredi notu kaç olmalı, kredi alabilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor gibi soruların cevaplarını sitemizde bulabilirsiniz.

Nasıl Kredi Alabilirim?

Kredi başvurusunu onaylamak bankanın inisiyatifinde olsa da genel olarak aranan şartlar şunlardır:

 • Sigortalılık süresi: Sigorta süresinin yetersiz olması şartını ortadan kaldırmanın birincil yolu, çalışmakta olduğunuz iş yerinde 6 aylık süreyi doldurmaktan geçiyor. Bu süreden önce kredi almak zorundaysanız ve daha önce daha uzun süre çalıştığınız bir başka iş yeri varsa, buradan da bahsetmek yerinde olacaktır. Bu açıdan bir diğer çözüm önerisi ise, kredi başvurusunu, maaş aldığınız şubeden yapmak olabilir.
 • Ödenmemiş borcun olmaması: Başvuru sırasında devam eden bir borç gözükmesi varsa, kredi başvurusu onayı gerçekleşmeyecektir. Bu gecikmeyi ortadan kaldırsanız bile bankaların incelemesi bir aylık süreci kapsar. Bu yüzden ödemeyi geciktirmemeye dikkat edin. Kredi kartı borcu için başvurulan kredilerde, son dönem asgari ödeme tutarını ödemeye dikkat edin.
 • Kredi notu: Kredi alabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Kredi notunu öğrenmek için Findeks web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Düşük olması halinde öncelikle kredi notunu yükseltmek için hamlelerde bulunmanız gerekir.
 • İdari takipte olmamak: Geçmişte idari veya yasal takip altına alınan tüketicilerin, başvuru süreci içerisinde bankalarla mevduat ilişkisi oluşturarak, kredi dışı ürünlerini kullanmaları, 3 ile 6 ay arasında yapılan başvurularda onay almalarını sağlar.
 • Ödeme geçmişinin düzenli olması: Borç ve ödeme geçmişiniz önemli. Bu yüzden kredi taksitleri ile kredi kartı ödemeleri konusunda son ödeme tarihi, asgari ödeme tutarı gibi noktalara karşı hassas davranmanız önerilir.
Kredi Alma İhtimalinizi Arttırın

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi alabilmek için en önemli şart tabii ki kredi notu. Kredi alabilmek için kredi notum kaç olmalı diye soruyorsanız aşağıdaki listeyi baz alabilirsiniz ancak unutmayınız ki kredi notu alt sınırı bankadan bankaya ve hatta çekmek istediğiniz tutara göre bile değişebilir:

 • 700 – 1500 puan Kötü
 • 1500 – 1700 puan İyi
 • 1700 üzeri Çok iyi
Kredi Hesaplamak İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

1.715 Yorum

 1. ahmet özdilkural

  öncelikle iyi günler ben yabancı bayraklı gemide çalışıyorum. sigortalı değilim ve maaşım banka havalesi olarak yatıyor.bu şartlarda kredi kullanabilir miyim.

  • Sayın Ahmet Özdilkural,

   Bankalardan kredi alabilmek için sigortalı işiniz olmalıdır.

 2. alper

  benim 3 aylık sigortam var zamanında yatırılıyor 2 binliranın altında yatmıyor 3 ve 2500 arasında yatıyor kredi almak istiyorum en kısa zamanda. yardımcı olurmusunuz?

  • Sayın Alper,

   Sitemizden online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

 3. berkay

  Benim 1242 puanım var findeksten kontrol ettiğimde. enpara’da 5.000 tl kredim var düzenli ödüyorum erken yatırıyorum hep borçlarını. Kredi kartlarımı düzenli kullanıyorum. Bu durumda kredi alabilir miyim?

  • Sayın Berkay,

   Kredi başvurusunun onaylanıp onaylanmaması tamamen bankanın inisiyatifindedir.

 4. Suna

  Hayırlı aksamlar bizim 3 aydır yatıyor sigortamız ama tam yatmıyor bide findeks puanım 1156 bu durumda kredi alabilme hakim var mi

  • Sayın Suna,

   Kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir. Sitemiz üzerinden kredi başvurusu yaparak bankanın dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

 5. Kübra

  Ben Eylül de yaşımı dolduruyorum sigortam da 6 ay doluyor ama sigortam 18 yaşından önce 6 ay dolmuş oluyor bu durumda ben kredi çekebilir miyim

  • Sayın Kübra,

   Belgelenebilir geliriniz varsa ve sigortanız devam ediyorsa kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir.

 6. Gülşah

  Merhaba,
  2 yıldır aynı şirkette aralıksız çalışıyorum. Belgelenebilir net gelirim 2700 tl. ancak kredi puanım 1129
  Bu durumda ihtiyaç kredisi çekebilir miyim? Onaylanırsa ne kadarlık bir kredi çıkar?

 7. Hatice

  İyi günler ben bir dükkan devir almak istiyorum 19 yaşındayım bana kredi verirler mi

  • Sayın Hatice,

   Belgelenebilir geliriniz ve SGK kaydınız varsa kredi başvurunuz onaylanabilir.

 8. Yılmaz

  Merhaba ; 6 aylı sigortagirişim var halen devam ediyor 1 yıldır kredi kart kullanıyorum düzenli yatırıyorum 7.000 tl limiti var taksitli nakit avans çektim ama acil kredi çekmem gerekiyor taksitli nakit avans çekmem engel olur mu

  • Sayın Yılmaz,

   Nakit avans da bir kredi ürünüdür. Geliriniz ve kredi notunuz çekmek istediğiniz kredi tutarı için uygunsa kredi başvurunuz onaylanabilir.

 9. derya

  inş cnm yhaa… deli gibi kazancın var bi de kredi çekecem diyosun.

 10. Vicdanın Sesi

  40 yaşındayım o kadar gelirim yok. 25 yaşında 10000 lira maşaallah ama gelir adaletsizliği çok. ben sabahtan akşama kadar durmadan çalışıyorum, doktorlarda bizi azarlıyor.

1 84 85 86

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz