Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Kaç Günde Çıkar?

Evren Keskin

Yayımlama Tarihi: 24.06.2020 Güncelleme Tarihi: 7.10.2020

Bankaların sunmuş olduğu cazip kredi tekliflerini değerlendirmek ani gelişen ya da geleceği yönelik planlarınızı hayata geçirme şansı sunuyor.
Kredi Kaç Günde Çıkar?
Bu yazımızda size ihtiyaç, konut ya da taşıt alımı için yapılacak kredi başvurularında değerlendirme süreci nasıl işliyor ve kredi kaç günde çıkar sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

Bankaların sunmuş olduğu cazip kredi tekliflerini değerlendirmek ani gelişen ya da geleceği yönelik planlarınızı hayata geçirme şansı sunuyor. Bu yazımızda size ihtiyaç, konut ya da taşıt alımı için yapılacak kredi başvurularında değerlendirme süreci nasıl işliyor ve kredi kaç günde çıkar sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

Taşıt Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Yeni bir araç sahibi olmak için bankaların taşıt kredisi fırsatlarından yararlanmak istiyorsanız aklınıza takılan sorulardan biri mutlaka şudur: Taşıt kredisi kaç günde çıkar? Başvuru süreci, bankaya beyan edilen bilgiler ve araç hakkında bankaya sunulan belgelere bağlı olarak değişiklik gösterir.

Taşıt kredileri, ihtiyaç kredisi ile benzer değerlendirme kriterlerine bağlı olarak başvuru gerçekleştirilen bankanın çalışma prensipleri doğrultusunda aynı gün içinde ya da 3 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

TAŞIT KREDİSİ HESAPLAMA

Taşıt Kredisi Değerlendirme Sürecini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Taşıt kredileri kullanım sürecini hızlandırmak için dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunmaktadır. Kredi başvurusu gerçekleştirilen bankaya sunulacak gelir belgesi, sıfır kilometre araçlar için proforma fatura, 10 yaşa kadar ikinci el araçlar için araç ruhsatı gibi belgelerin eksiksiz bir şekilde sunulması gerekmektedir.

Ayrıca, ilgili kredi başvurusunun olumlu sonuçlandırılması için mevcut kredi notu değerinizin yeterli düzeyde olması da aranan şartlardan biri. Bu süreçte satın alınacak aracın tipi, markası, binek ya da ticari oluşu da değerlendirmeyi etkilemektedir. Kredi başvurusu olumlu değerlendirilen bir kişi, kredisini çekmek için bankaya davet edilmektedir. Başvuru sonucu olumsuz değerlendirilen kişiler ise bankaya sunmuş olduğu evrakları geri alması için şubeye çağrılmaktadır.

Bu süreci doğrudan etkileyen faktörlere dikkat eden tüketiciler için Taşıt kredisi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı genellikle gün içerisinde olarak cevaplanabilir.

Taşıt Kredisi Başvurusu Sırasında Araç Kaskosu ve Sigortası Olmalı Mı?

Bankalar bazı durumlarda tüketicilerin başvurularında karşılaşmış oldukları bazı risk faktörleri nedeniyle, oluşabilecek maddi kayıpları minimuma indirgemek için kasko ve hayat sigortası yaptırmanızı talep edebilirler. Bunlar bir zorunluluk olmamakla birlikte, bankaların çalışma prensiplerine bağlı gelişen durumlardır.

Tüketicilerin taşıt kredisi ihtiyaçlarını karşılamak için kredi fırsatı sunan birçok kurum, anlaşmalı kasko ve sigorta şirketleri ile gerçekleştireceğiniz işlemler sonucunda uygun kredi faiz oranları sunmaktadır.

Taşıt Kredisi İpotek Süreci Nasıl İşliyor?

Yeni bir araç satın alacak tüketicilerin bankaların sunacağı taşıt kredisi fırsatlarından yararlanırken uygulanacak ipotek ve rehin işlemleri nedeniyle kredi kullanacak kişide çekince yaratabiliyor.

Kredi başvurusunun tüm aşamalarını olumlu bir şekilde geçmeyi başarmış olsanız dahi tüm bankaların temel şartlarından birisi haline gelen rehin alımı; bankalar tarafından tüketicinin ödeme güçlüğü çekmesi ve ödemeyi gerçekleştirmemesi ihtimaline karşı uygulanmaktadır.

Aracınız üzerinde uygulanacak rehin işlemlerinin kaldırılması için tamamen manuel olarak işleyen bir yazışma gerçekleştirilmelidir. Bankaya araç kredisi kullanımı için dilekçe ile yapmış olduğunuz başvuruda olduğu gibi, tüm ödemeleriniz ve borçlarınızın tamamlanması ardından uygulanan rehin işleminin kaldırılması için yeniden bir dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Hazırlamış olduğunuz dilekçe ile bankaya yapılacak bildirimi takiben bankalar yapmış olduğunuz başvuruyu detaylı bir inceleme sürecine alacak. Bu inceleme doğrultusunda banka rehin işleminin kaldırılması için hazırlayacağı yazıyı Trafik Tescil Müdürlüğü’ne bildirecek ve aracınız üzerinde uygulanan haczin kaldırılması için yasal süreci başlatacak.

Eğer, acil bir işiniz bulunuyorsa banka tarafından hazırlanan yazıyı iki nüsha ve yetkililerin imza örnekleri ile birlikte yönlendireceği notere götürerek rehin kaldırma sürecini hızlandırabilirsiniz. İlgili noter götüreceğiniz nüshalardan birisini alıkoyacak ve diğerini tasdik ederek size geri verecek. Size verilecek bu belge ile rehin kaldırma işlemini elden takip edebilirsiniz. Fakat bu süreçte noterde işlem gerçekleştirileceği için sizden ücret talep edileceğini unutmamalısınız.

Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Her zaman hayalini kurduğunuz o eve sahip olmakla aranızdaki tek engel olan bütçe sorununu ortadan kaldırmak için bankaların fırsatlarına göz atmak istiyor olabilirsiniz. Bu süreçte bankaların konut kredisi kampanyaları hakkında birçok araştırma yapıp, değerlendirme sürecini nelerin etkilediğini merak ediyor olmalısınız.

Yeni bir ev sahibi olmak isteyen kişilere büyük bir kolaylık sağlayan krediler, tüketicilerin kira öder gibi bir ev sahibi olmasını sağlıyor. Gelişen bankacılık sistemleri ile birlikte çok kısa sürede değerlendirmeler yapılarak kredi başvurularınız hızlı bir şekilde sonuçlandırılıyor. Bu süreçte tüketicilerin dikkat etmesi gereken konulardan birisi ise sunulan kredi faiz oranları. Bankaların dönemsel değişiklik gösteren cazip kredi fırsatlarını takip etmeli ve en uygun oranı sunan banka ile çalışılmalıdır.

Konut kredisi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı başvuru yapılan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Kredi başvurusu kabul eden birçok banka değerlendirme sürecini 3 iş günü içerisinde tamamlamaktadır. Kredi kullandırma süreci toplamda 3 aşamadan oluşmaktadır.

KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Konut Kredisi Başvurusu Ön Onay Şartları Nelerdir?

Kredi kullandırma aşamalarının ilki tüketici tarafından yapılan başvuru çerçevesinde ön incelemenin tamamlanarak “Ön Onay” verilmesidir. Bankaların ön onay sürecinde aradığı bazı şartlar var. Bunlar:

 • Geri ödemelerin kaynağı,
 • Kredi başvurusu gerçekleştiren tüketicinin risk profili,
 • Kredi başvurusu gerçekleştirenin geçmiş ödeme alışkanlıkları ve potansiyel geri ödeme gücü,
 • Çeşitli senaryolar kapsamında sunulan teminatların yeterliliği.

Konut Eksperi Kaç Günde Çıkar?

Ön onay sürecinin tamamlanmasıyla birlikte eksper değerlendirme süreci başlayacak. Bu süreçte, bankaların anlaşmasına bağlı olarak SPK lisansına sahip eksperler, gayrimenkul ile ilgili olarak gerekli inceleme ve değerlemelerini yapacak. Eksper tarafından yapılacak değerlemeler şunlardır:

 • Gayrimenkulün lokasyonu
 • Bina yaşı
 • İmar durumu
 • Ulaşım kolaylığı
 • Fiziki ve teknik alt yapısı
 • Gayrimenkul üzerinde ipotek bulunup bulunmadığı

Başta olmak üzere birçok kritere dikkat edilerek yapılacak. Bankanın ilgili konutu teminat altına almasına engel olacak herhangi bir durum olup olmadığı da konut değerleme uzmanı tarafından araştırılarak raporda sunulacaktır. Ekspertiz tarafından oluşturulacak raporun bankaya teslim edilebilmesi için minimum 2 iş günü geçmesi gereklidir.

Eksper tarafından sunulacak raporda konut kredisi kullanımına engel olacak herhangi bir unsurla karşılaşılmaması durumunda başvuru işleminin son aşamasına geçilecek ve banka kredinizin yasal olarak onaylanma süreci başlayacak. Bu aşamada banka ile tüketici arasında gerekli sözleşmeler hazırlanarak imzalanacak ve ipotek işlemleri başlayacak. Banka tarafından sunulabilecek kredi tutarı ekspertiz raporunda belirlenen konut değerinin maksimum %90’ı kadar olabilir.

Konut Kredisi Tapu İşlemleri Kaç Günde Biter?

Kredi başvurusu sürecinin tamamlanabilmesi için gayrimenkul sahibinin tapu müdürlüklerine başvuru gerçekleştirmesi gerekmektedir. Öğleden önce gerçekleştirilecek başvurularda bildirilecek cep telefonlarına tapu ve ipotek ile ilgili yatırılması gereken harçların detayları iletilir. Ödemenin hızlı bir şekilde yapılması dâhilinde aynı gün ya da ilk iş gününe randevu verilerek satış işlemi tamamlanır.

İhtiyaç Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Bankaların kredi değerlendirme politikalarına bağlı olarak değişiklik gösteren bu süreç, gelişen bankacılık teknolojileri ile birlikte çoğunlukla birkaç dakika içerisinde sonuçlanmaktadır. İstisnai bazı durumlarda yapılacak değerlendirmenin sonuçlandırılması 2 iş gününe kadar uzayabilir.

İhtiyaç Kredisi Başvuru Sürecini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 • Başvuru sahibinin kredi notu ve özgeçmiş değerlendirmesi,
 • Başvuru sahibinin belgelendirilebilir geliri,
 • Başvuru sahibinin başvuru gerçekleştirilen bankada kayıtlı özlük bilgileri,
 • Başvuru sahibinin bankanın aktif müşterisi olup/olmaması,
 • Başvuru sahibinin bankacılık mevduatına bağlı mevcut likidite durumu,
 • Başvuru sahibinin talep etmiş olduğu kredi tutarı

gibi durumlar başvuru sürecinizi etkiler. 

İHTİYAÇ KREDİSİ HESAPLA

Şubeden Gerçekleştirilen Kredi Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Telefon, mobil, internet ve SMS bankacılığı yöntemiyle gerçekleştirilecek başvurularda gerekli bilgi ve belgelerin hâlihazırda bankada bulunması durumunda süreç oldukça hızlı bir şekilde sonuçlandırılmaktadır. Fakat ilk defa kredi başvurusu gerçekleştirecek bir tüketicinin başvuru işlemlerini tamamlaması için banka şubelerini ziyaret etmesi gerekiyor.

Şube yetkilisi aracılığıyla gerçekleştireceğiniz ihtiyaç kredisi başvurusu sırasında banka tarafından talep edilecek bilgi, belge ve evrakların beyanıyla birlikte değerlendirme süreci başlayacak. Başvurunuzun sonuçlandırılması ilgili bankanın prensiplerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu değerlendirme süreci çoğu durumda birkaç saat içerisinde tamamlanabilir. Fakat istisnai bazı durumlarda süreç 3 iş gününe kadar uzayabilmektedir.

Yazar Hakkında

yazar
Evren Keskin

1982 doğumlu olan Evren Keskin, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı mezunudur. Kredi ve finans alanında kişisel ilgisi üzerine yazmaya başlayan Evren, 2020 yılından beri Hangikredi ‘de hayatınızı kolaylaştıracak içerikler üretmeye devam etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

4,5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon