Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

İnternetten Kredi Başvurusu Yapmak Güvenli mi?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 30.01.2017 Güncelleme Tarihi: 21.03.2024

İnternetten kredi kartı ya da kredi başvurusu yapmak ne kadar yaygın olsa da insanların aklında hala güvenli olup olmadığıyla ilgili soru işaretleri var.

İnternetten Kredi Başvurusu Yapmak Güvenli mi?
Peki gerçekten internetten kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmak güvenli mi? Ya da bu tür başvuruları yapanları nelere dikkat etmeli?

Popüler bir bankacılık ürünü olan kredi, maddi ihtiyaçların toplu şekilde giderilmesi ve borçların ödenebilmesi için sıklıkla tercih edilir. Gittikçe dijitalleşen dünyamızda bankalar da birçok hizmetini sanal ortamdan talep edilebilir hâle getirmiştir. Bu anlamda bankacılık ürünleriyle ilgili tüm işlemlerin online platformlar aracılığıyla tamamlanmasının mümkün olup olmadığı kredi başvurusu sorularının başında gelir. Eskiden kredi çekmek için bankaya gitmek gerekirken teknolojinin de hayatımıza girmesiyle artık tüm işlemler internet üzerinden yapılmaya uygundur.

Online kredi başvurusunda bulunarak hem internete özel avantajlar yakalayabilir hem de oturduğunuz yerden talebinizi bankaya iletebilirsiniz. Sizin için internet aracılığıyla kredi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenleri içeren bir yazı derledik. Yazımızı okuyarak kredi başvuruları için interneti nasıl daha etkili kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. İnternetin sunduğu kolaylıklar kredi başvuru sürecini çok daha basit hâle getirir.

İnternetten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaşadığımız dijitalleşme çağında yaratılan sanal ortamlar, günlük hayatımızı basitleştirir. İnternet sayesinde erişimin daha kolay ve zahmetsiz olduğu konuların başında kredi başvuruları gelir. Bankaların da dijital ortama ayak uydurmasıyla kredi başvurusu yapmak için internetten faydalanmak mümkün hâle gelir. Sunulan yöntemler sayesinde artık ihtiyaç sahipleri bankaya gidip saatlerini harcamadan birkaç dakika içerisinde kredi çekebilirler.

Özetle online kredi başvurusu yapmanın zamandan tasarruf etmemizi sağladığı söylenebilir. Üstelik internetten kredi kartı başvurusu yaparak farklı bankacılık ürünlerine de online platformlar sayesinde erişebilmeniz mümkündür. Online kredi başvurusunda bulunabilmek için tercih edebileceğiniz birden fazla yöntem bulunur. Yazının devamını okuyarak size en uygun yöntemi bulabilir ve konut kredisi gibi ihtiyaçlarınız için interneti nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Banka Siteleri

Bankalar, şubeye gitmeden internetten kredi başvurusu yapabilmeniz için resmî sitelerinde de hizmet verir. Üyesi olduğunuz bankanın internet şubeciliğini veya mobil uygulamasını kullanarak online kredi başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru sürecinde bankaya mali durumunuz hakkında bilgiler vermeniz gerekir. Online kredi başvuru sonucu, iki aşamalı bir süreçtir. İlk aşamada bilgilerinizin doğruluğu teyit edilir ve notunuza bakılır. İkinci aşama ise talep ettiğiniz tutara göre değişiklik gösterir. Belli bir meblağın altında kredi çekmek istiyorsanız başvurunuzun onaylanması hâlinde para direkt olarak hesabınıza geçer.

Bankadan talep ettiğiniz kredi miktarı belli bir meblağın üstündeyse birtakım belgeleri ibraz etmeniz istenebilir. Böyle bir durumda kredi için gereken belgeleri toplayıp bankaya götürmelisiniz. Belgeleriniz yetkili kişiler tarafından değerlendirildikten sonra online kredi başvurusu sonucunuz tarafınıza bildirilir.

Kredi Karşılaştırma Siteleri

İnternetten kredi başvurusu yapmak istiyor ancak en avantajlısının hangisi olduğunu bilmiyorsanız karşılaştırma sitelerinden yardım alabilirsiniz. Kredi karşılaştırma siteleri, farklı bankaların sunduğu hizmetleri faiz oranlarıyla ve vade sayılarıyla sıralayarak bütçeniz için en doğru seçeneği bulmanızı sağlar. Karşılaştırma siteleri arasında öne çıkan HangiKredi, hesaplama araçlarıyla size en uygun bankacılık ürününden faydalanmanızı mümkün kılar. HangiKredi ile KOBİ, konut, taşıt ve ihtiyaç kredi başvurusu sorgulaması yapabilirsiniz. Yapacağınız sorgulama sonucunda en uygun krediyi veren bankaları listeleyerek tercihte bulunabilirsiniz.

İnternetten Kredi Başvurusu Yapmak Güvenli mi?

İnternetten Kredi Başvurusu Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Online kredi başvurusu yapmak, çoğu zaman oldukça avantajlı bir durumdur. İnternetten kredi başvurusu yaparak faydalanabileceğiniz avantajları aşağıda detaylıca inceleyebilirsiniz.

 • Online kredi başvurusu yapmanın avantajları
 • Banka şubesine gitmeden çok kısa bir süre içerisinde oldukça hızlı şekilde başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Yaptığınız başvuru sonucunu çok daha hızlı bir şekilde öğrenebilmeniz mümkündür.
 • Güncel kredi kampanyalarını ve yeni bankacılık ürünlerini internetten daha kolay inceleyebilirsiniz. Böylece bankaların kredi kampanyalarını karşılaştırma fırsatını da yakalamış olursunuz.
 • Bankaların internete özel sunduğu kampanyalardan faydalanarak düşük faizli ve yüksek limitli kredilerden yararlanabilirsiniz.

İnternetten kredi başvurusu yapmanın sunduğu ayrıcalıklar yukarıdaki gibi sıralanabilir. Siz de bankaların özel kampanyalarından yararlanıp zamandan tasarruf etmek için kredi başvurularınızda internet kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Hangi Kredi Türlerine Online Başvuru Yapılabilir?

Günümüzde tüm bankaların aktif bir web sitesi bulunur. Bu siteler aracılığıyla kredi çekebilmeniz mümkündür. Kredi online başvurusunu yaparken bankanın sizden talep ettiği bilgiler vardır. İnternet başvuruları, türü fark etmeksizin her krediye açıktır. Online başvuru yapabileceğiniz krediler şöyle sıralanabilir:

Konut, taşıt, KOBİ ve ihtiyaç kredisi başvurularını internet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Kredinin türüne ve talep ettiğiniz tutara göre bankaların sizden istediği farklılık gösterebilir. Ayrıca online kredi kartı başvurusunun da mümkün olduğunu bilmelisiniz.

Online Kredi Başvurusunda Alınan Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

Online güvenli kredi başvurusu yapmak isteyenler, ya bankaların web sitelerini kullanır ya da karşılaştırma araçları sayesinde oraya yönlendirilir. Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların hepsi “Bankacılık Kanunu”na uygun hareket etmek zorundadır. Dolayısıyla tüm işlemler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından kontrol altında tutulur. Bu da internetten yapılacak tüm başvuruların güvenli olmasını sağlar. Online kredi başvurusu yaparken mağduriyet yaşamamanız için SSL sertifikası ve kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız.

SSL Sertifikası

SSL sertifikası, site adreslerinin doğruluğunu teyit eden bir üründür. Sertifika sayesinde iki nokta arasındaki veri iletişimi şifreli kanal üzerinden yapılır. Böylece bankanın internet sitesiyle girdiğiniz etkileşim güvenle korunmuş ve karşı tarafa iletilmiş olur.

Kişisel Verilerin Korunması

Kimliği belirli olan veya tespit edilmesi mümkün gerçek kişilere ait her bilgi, kişisel veri anlamına gelir. Bu anlamda bankanın kredi ürünlerinden faydalanabilmek için paylaştığınız her bilgi kişisel veridir. Kişisel verilerinizin güvenle saklanması önem arz eder ve bilgileriniz kanunla korunur. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, özel hayatın gizliliğini esas alır. KVKK olarak da bilinen yasa, kişisel verilerin işlenmesini disiplin altına alarak internette güvenli şekilde gezinmenizi sağlar. Böylece internet üzerinden yaptığınız kredi başvurularında mağduriyet yaşama ihtimaliniz ortadan kaldırılır.
 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

8 Oy

-

2,88 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?