Kredi Borçlarını Tek Bir Çatıda Toplamak Hesaplı Mı?

Kredi borçları, kredi kartı borçları derken borçlar ödeme gücünü aşacak duruma gelebiliyor. Farklı bankalara ödeme yapmak takip açısından da oldukça zor. Bu noktada tüketicinin imdadına borç transferi kredisi yetişiyor. Pek çok bankanın tanıdığı bu imkanla tüm borçlarınızı tek bir çatı altında toplayabiliyorsunuz. Peki bu yöntem hangi yönlerden avantajlı?

Borç transferi kredisi nedir?

Öncelikle borç transferi kredisinin ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Borç transferi kredisi, farklı bankalara olan borçlarınızı tek bir banka altında toplamanızı sağlayan bir kredi türü. Bir örnekle açıklamak gerekirse;

  • A bankasına 5 bin TL
  • B bankasına 3 bin TL
  • C bankasına da 7 TL

borcunuz var ve hepsi için her ay ödeme yapıyorsunuz. Bu üç bankaya olan toplam borcunuz için D bankasına başvurarak tüm borcunuzu D bankasına taşıyabilirsiniz. Bu nasıl olur? D bankasına borç transferi kredisi başvurusu yaparsanız ve başvurunuz onaylanırsa, D bankası size tüm bu borçlarınızı kapatacak tutarda kredi verir. Bu toplu para ile diğer bankalara olan borçlarınızı kapatarak sadece D bankasına borçlanmış olursunuz.

Kredi Hesapla

Borç transferi kredisinin avantajları neler?

Borç transferi kredisinin en büyük avantajı aylık taksit tutarının düşebilecek olması. Az önce verdiğimiz örnekten devam edelim.

Kalan BorçKalan VadeAylık Ödeme
A Bankası5 bin TL10 ay500 TL
B Bankası3 bin TL8 ay375
C Bankası7 bin TL20 ay350

 

Faiz oranlarını hesaba katmadan yaptığımız kaba hesaba göre üç ayrı bankaya olan borcunuz için ödemeniz gereken aylık taksit tutarı 1225 TL. D bankasından 36 ay vade ile borç transferi kredisi aldığınızda ise ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı 416,6 TL oluyor.

Toplam BorçVadeAylık Ödeme
D Bankası15 bin TL36 ay vade416, 6 TL

 

Faiz oranın eklenmesi ile tutarlar değişebilecek olsa da her halükarda tüm borcunuzu tek bir bankaya en uzun vade olan 36 ay vade ile aktardığınız zaman aylık toplam taksit tutarı azalacaktır. Vadenin uzaması, eklenecek faizi arttırsa da ödeme kolaylığı açısından faydalı bir yöntem. Bunun yanı sıra, borcunuzu taşıyacağınız banka size ödemekte olduğunuz kredilerin faiz oranlarından daha düşük faiz oranı sunabilir. Borçların birikmesinden dolayı artık ödeme yapamayacak duruma gelmiş kişiler için yasal takip sürecine girmektense bu yöntemle borcu bitirmeye çalışmak kesinlikle çok daha iyi bir yöntem.

Hemen Kredi Hesapla
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir