Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Borçlarını Tek Bir Çatıda Toplamak Hesaplı mı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 1.08.2016 Güncelleme Tarihi: 22.05.2023

Kredi borçları, kredi kartı borçları derken borçlar ödeme gücünü aşacak duruma gelebiliyor.

Kredi Borçlarını Tek Bir Çatıda Toplamak Hesaplı mı?
Farklı bankalara ödeme yapmak takip açısından da oldukça zor.

Kredi taksitleri, kredi kartı ödemeleri ve diğer masraflar derken bazen borçlar bütçenizi aşacak duruma gelebiliyor. Ayrıca farklı bankalara olan borçların takibini yapmak da bir hayli zor. Bu noktada tüketicinin imdadına borç transferi kredisi yetişir. Pek çok bankanın tanıdığı bu imkânla tüm borçlarınızı tek çatı altında toplama şansınız olur. Borç transferi kredisi avantajlarını öğrenerek ödeme süreçlerinizi esnek ve pratik hâle getirebilirsiniz.

Borç Transferi Kredisi Nedir?

Öncelikle borç transferi kredisinin ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Borç transferi kredisi, farklı bankalara olan borçlarınızı tek bir banka altında toplamanızı sağlar. Örneğin A bankasına 5 bin TL, B bankasına 3 bin TL ve C bankasına da 7 TL borcunuz olduğunu varsayalım. Toplam 15 bin TL tutarındaki borcunuz için D bankasına başvurarak tüm ödemelerinizi aynı bankaya taşıyabilirsiniz.

Ödemelerinizi aynı yere taşımak için D bankasına borç transferi kredisi başvurusu yapmanız gerekir. Başvurunuz onaylandığında size tüm ödemelerinizi karşılayacak tutarda bir kredi verilir. Bu toplu para ile diğer bankalardaki borçlarınızı tek seferde kapatmanız mümkün olur. Böylece sadece D bankasına borçlanabilir ve ödemelerinizi daha kolay takip edebilirsiniz.

Size uygun faiz oranları ve vadelerle kredi hesaplamak için HangiKredi'den destek alabilirsiniz!

Ödeme Sıkıntılarıyla Başa Çıkmayı Sağlayan Borç Transferi Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Borç kapatma kredisinin avantajları arasında ilk sırada ödeme kolaylığı sağlaması gelir. Farklı bankalara olan borçlar için ayrı son ödeme tarihlerini takip etmek gerekir. Buna bağlı olarak zaman zaman aylık gelir gider dengenizi kurmakta zorlanabilirsiniz. Borç transfer kredisiyle toplam borcu aynı banka üzerinden tamamlamak mümkün hâle gelir. Bu sayede bütçenizi, ödeme planınıza göre zorlanmadan düzenleyebilirsiniz. Borç kapatma kredisi; aylık taksit tutarlarının azalması, düşük faiz oranları ve yasal takip sürecinden korunma gibi daha pek çok avantajı da beraberinde getirir.

Aylık Taksitlerin Azaltılması ve Örnek Hesaplama

Borç transferi kredisinin en büyük avantajlarından biri, aylık taksit tutarının azalması. Kredi borçlarını birleştirmek istediğinizde size 36 aya varan vade seçenekleri sunulur. Vade uzadıkça aylık taksit miktarı düşeceği için daha esnek bir ödeme planınız olur. Aşağıdaki örnekte borç transferi kredisiyle değişen aylık taksitleri görebilirsiniz.

Kalan Borç Kalan Vade Aylık Ödeme
A Bankası 5 bin TL 10 ay 500 TL
B Bankası 3 bin TL 8 ay 375 TL
C Bankası 7 bin TL 20 ay 350 TL

Faiz oranlarını hesaba katmadan yaptığımız hesaba göre üç ayrı bankaya olan borcunuz için ödemeniz gereken aylık taksit tutarı 1.225 TL. D bankasından 36 ay vade ile borç transferi kredisi aldığınızda ise ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı 416,6 TL olarak değişir.

Toplam Borç Vade Aylık Ödeme
D Bankası 15.000 TL 36 ay 416,60 TL

Taksitli borç transferi olanağından yararlanarak ödemelerinizi finansal açıdan zorlanmadan gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu noktada borç transferi kredisi faiz oranlarının nispeten daha yüksek olabileceğini belirtelim. Borç kapatma kredisi geri ödemesinde bütçenizi aşan tutarlarla karşılaşmamak için düşük faiz oranı sunan bankaları tercih edebilirsiniz.

Düşük Faiz Oranlarından Yararlanma İmkânı

Genel anlamda vade süresi uzadıkça faiz oranlarında artış meydana gelir. Borç transferi kredisinde faiz oranının yükselmesiyle geri ödenecek tutarlar değişse de her hâlükârda avantajlı olursunuz. Zira tüm borcunuzu tek bir bankaya 36 ay vade ile aktardığınız zaman aylık taksit tutarı azalır. Yani vadenin uzaması, anaparaya eklenecek toplam faizi artırsa da ödeme kolaylığı açısından faydalı bir yöntem. Öte yandan, borcunuzu taşıyacağınız banka size mevcut kredilerin faizinden daha düşük oranlar da sunabilir. Böylelikle hem uzun vade sürelerinden hem de düşük borç transferi kredisi faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

Yasal Takip Sürecinden Korunma

Kredilerden faydalanarak çeşitli amaçlarla ihtiyaç duyduğunuz finansmana ulaşabilirsiniz. Bu imkânlarla yaptığınız harcamaların ardından bankalara zamanında geri ödeme yapmanız gerekir. Kredi borcunun ödenmemesi durumunda ise çeşitli yaptırımlar uygulanır. Ödemenin 90 gün içerisinde yapılmaması hâlinde yasal takip süreci başlar. Borç transfer kredisi sayesinde bu prosedürlerle karşılaşmadan ödemelerinizi tamamlayabilirsiniz. Özellikle biriken borçlarından dolayı artık ödeme yapamayacak duruma gelmiş kişiler için yasal takip sürecine girmek yerine bu yöntemin daha uygun olduğu söylenebilir.

Kolay Borç Takibi

Çeşitli amaçlarla aldığınız kredilerin borç takibini yapmakta zorlanabilirsiniz. Bilhassa aynı anda birden fazla kredi ve kredi kartı kullananların bazen ödeme tarihlerini dahi karıştırması muhtemel. Transfer kredisiyle tüm ödemelerinizi tek çatı altında toplayabilir, borçlarınızı aksatmadan ödeyebilirsiniz. Üstelik bu olanaktan kredi kartı borcu öderken de yararlanılır. Bunun için kredi kartı borç transferi işlemlerini tamamlamanız yeterli. Ardından size borçlarınız için nakit desteği verilmesi ve ödemelerin banka tarafından gerçekleştirilmesi şeklinde iki ayrı seçenek sunulur. Bu olanaklarla kredi kartı borcunuzu kapatabilir, gecikme faizi gibi ek ödemeleri önleyebilirsiniz.

Kredi Notunun Yükseltilmesi

Finansman desteğine kolay ulaşmanız için kredi notunuzun yüksek olması son derece önemli. Bankaların nezdinde bir güvence olan bu puanın düşmemesi için kredi ödemelerini aksatmamanız gerekir. Borç transferi kredisi sayesinde söz konusu notu riske atacak durumlara karşı önlem alabilirsiniz. Bu krediyle ödemekte ya da takip etmekte zorlandığınız borçları daha rahat bir planla tamamlama şansınız olur. Böylelikle kredi notunuzu yükselterek gelecekteki nakit ihtiyaçlarınızı zorlanmadan karşılayabilirsiniz.

Finansal Stresin Azaltılması

Borç transferi kredisinin en önemli avantajlarından biri de finansal stresi azaltması. Finansal stres kısaca, bireylerin mali kontrolünü kaybetmesidir. Bu kontrolün yitirilmesiyle ödemelerin aksaması ve yasal takip süreçlerinin başlaması gibi sorunlar açığa çıkar. Ödemeleri tek bankada topladığınızda kredi borcunu planlamak için uzun zaman harcamanıza gerek kalmaz. Üstelik borç transfer kredisiyle vade süresi de uzayacağı için gelirinizin büyük bir bölümü aylık taksitlere gitmez. Bu sayede finansal açıdan rahatlayabilir, diğer harcamalarınız için de gelir ayırabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

4,5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Varant Hisse Nedir? 1.06.2023

  Varant Hisse Nedir?

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon