Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Borçlarını Tek Bir Çatıda Toplamak Hesaplı Mı?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 1.08.2016 Güncelleme Tarihi: 13.11.2020

Kredi borçları, kredi kartı borçları derken borçlar ödeme gücünü aşacak duruma gelebiliyor.
Kredi Borçlarını Tek Bir Çatıda Toplamak Hesaplı Mı?
Farklı bankalara ödeme yapmak takip açısından da oldukça zor.

Kredi borçları, kredi kartı borçları derken borçlar ödeme gücünü aşacak duruma gelebiliyor. Farklı bankalara ödeme yapmak takip açısından da oldukça zor. Bu noktada tüketicinin imdadına borç transferi kredisi yetişiyor. Pek çok bankanın tanıdığı bu imkanla tüm borçlarınızı tek bir çatı altında toplayabiliyorsunuz. Peki bu yöntem hangi yönlerden avantajlı?

Borç transferi kredisi nedir?

Öncelikle borç transferi kredisinin ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Borç transferi kredisi, farklı bankalara olan borçlarınızı tek bir banka altında toplamanızı sağlayan bir kredi türü. Bir örnekle açıklamak gerekirse;

 • A bankasına 5 bin TL
 • B bankasına 3 bin TL
 • C bankasına da 7 TL

borcunuz var ve hepsi için her ay ödeme yapıyorsunuz. Bu üç bankaya olan toplam borcunuz için D bankasına başvurarak tüm borcunuzu D bankasına taşıyabilirsiniz. Bu nasıl olur? D bankasına borç transferi kredisi başvurusu yaparsanız ve başvurunuz onaylanırsa, D bankası size tüm bu borçlarınızı kapatacak tutarda kredi verir. Bu toplu para ile diğer bankalara olan borçlarınızı kapatarak sadece D bankasına borçlanmış olursunuz.

Kredi Hesapla

Borç transferi kredisinin avantajları neler?

Borç transferi kredisinin en büyük avantajı aylık taksit tutarının düşebilecek olması. Az önce verdiğimiz örnekten devam edelim.

  Kalan Borç Kalan Vade Aylık Ödeme
A Bankası 5 bin TL 10 ay 500 TL
B Bankası 3 bin TL 8 ay 375
C Bankası 7 bin TL 20 ay 350

Faiz oranlarını hesaba katmadan yaptığımız kaba hesaba göre üç ayrı bankaya olan borcunuz için ödemeniz gereken aylık taksit tutarı 1225 TL. D bankasından 36 ay vade ile borç transferi kredisi aldığınızda ise ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı 416,6 TL oluyor.

  Toplam Borç Vade Aylık Ödeme
D Bankası 15 bin TL 36 ay vade 416, 6 TL

Faiz oranın eklenmesi ile tutarlar değişebilecek olsa da her halükarda tüm borcunuzu tek bir bankaya en uzun vade olan 36 ay vade ile aktardığınız zaman aylık toplam taksit tutarı azalacaktır. Vadenin uzaması, eklenecek faizi arttırsa da ödeme kolaylığı açısından faydalı bir yöntem. Bunun yanı sıra, borcunuzu taşıyacağınız banka size ödemekte olduğunuz kredilerin faiz oranlarından daha düşük faiz oranı sunabilir. Borçların birikmesinden dolayı artık ödeme yapamayacak duruma gelmiş kişiler için yasal takip sürecine girmektense bu yöntemle borcu bitirmeye çalışmak kesinlikle çok daha iyi bir yöntem.

Hemen Kredi Hesapla
close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon