Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Bütçe Kontrolü

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 1.04.2021 Güncelleme Tarihi: 8.09.2021

Yaygın olarak bilinen bir terim olarak bütçe kontrolü, son zamanların revaçta olan konusudur.

Bütçe Kontrolü
Oldukça önemli bir konu olan bütçe için tüm bu aşamaların titizlikle ve düzenli olarak yapılması gerekiyor.

Bazı kurumlar için kanunlar doğrultusunda, resmî bir işlem olarak yapılan bütçe kontrolü, kişisel ekonomik durumun düzenlenmesi için şahsi ya da kurumsal olarak da yapılabilir.

Günümüzde kanunlarla belirlenmiş birçok husustan biri olan bütçe kontrolü, sayıştaylar tarafından yapılır. Yasama organları tarafından yürütülürken sayıştay tarafından denetlenir. Bütçe kontrolünde kullanılan adımlar; planlama, ölçüm, karşılaştırma ve kontrol şeklindedir. Bu adımların eksiksiz uygulanması ve sürecin doğru yönetilmesi gerekmektedir.

Ekonomik durumun iyi seviyelerde olması için gerekli olan bütçe kontrolü, resmî kurumlarda kanunlar kapsamında gerçekleştirilir. Dolayısıyla belirli bir prosedürü vardır ve ilgili kurumlar, söz konusu prosedürlere uygun bir şekilde bütçe planlaması yapmalıdır. Bu bütçe kontrolü sürecini referans alarak siz de kendiniz ya da işletmeniz için planlamalarınızı yapabilirsiniz.

Bütçe planlaması sonrası tasarruflarınızı değerlendirmek için bir mevduat hesabı açabilirsiniz.

Bütçe Kontrolü Nedir?

Bütçe kontrolü; gelir ve giderlerin, kanunlarda yer alan ilgili hükümler doğrultusunda, kanuna konu olan bütçe hareketlerinin, şartlara uygun olup olmadığının araştırılması işlemidir. Yasama organının kendisi tarafından gerçekleştirilen bu kontroller, aynı zamanda sayıştaylar tarafından da yapılır. Titiz işlemlerden geçen bu kontroller sayesinde bütçe planları her zaman güvence altında tutulur.

Bütçe Kontrolü Nasıl Yapılır?

Harcamalar konusunda bütçe kontrol uygulamalarının yapılması oldukça önemlidir. Bu nedenle yapılacak olan her kontrol için belli bir departman ve bu departmana ait belli bütçe kontrol prosedürü bulunur. Bu aşamalar, kontrolün sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi ve gelir-gider konusunda herhangi bir pürüz oluşmaması için uygulanır. Bütçe kontrolünün uygulama aşamaları aşağıdaki gibidir.

Bireysel bütçe kontrolünüzü sağlamak için “Bu yöntemlerle tasarruf yapın!” başlıklı yazımızdan ipuçları alabilirsiniz.

Planlama

Bu aşama bütçe belgesinin düzenlenmesi açısından önemlidir. Bütçeyi kendiniz düzenlemek istiyorsanız bir önceki yılın bütçe planını baz alabilirsiniz. Bu sayede bütçenizin yansıtacağı gelir ve giderler, nasıl harcama yapıldığı içerikte yer alacaktır. Planlamanın bir bölümü farklı iş ihtiyaçlarına öncelik verilmesini sağlar. Örneğin; işe alacağınız kişi sayısı vb.

Ölçüm

Hazırladığınız bütçe belgeniz tamamlanıp kesinleştiğinde her bölümün yöneticileri, bütçe ile ilgili tahsisleri korurken sarf malzemeleri, baskı maliyetleri ve bordro gibi harcamalardan sorumlu olurlar. Bütçedeki her satırın giderlerini izlemek amacıyla bir finansal sisteme ihtiyaç duyulur.

Karşılaştırma

Ölçüm sisteminin kullanılmasıyla bütçe belgesindeki sıralamaya göre hareket edilir. Bu sayede de gerçek harcamalar ile bütçelenmiş olan harcamalar karşılaştırılabilir. Belli bölümlerde oluşabilecek aşırı yüklenmeler ve bütçe kontrol uygulamasının ayarlanması gerektiği veya departman yöneticilerinin iş senesi içerisinde artış gösteren tedarikçi ücretleri gibi beklenmedik maliyetlerin açıklanması ve aşırı harcama örneklerini haklı çıkarması da olabilmekte.

Kontrol

Her departman kendine has bir bütçe içerisinde veya üzerinde nasıl harcamalar yaptığını inceler ve sonrasında ise harekete geçmek zorundadır. Harcamalarla ilgili artış veya azalış amacıyla bir departman almak için yapacağınız herhangi bir eylem, kontrole eşit olur.

Bütçe Planlaması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bütçe hesaplamaları ve planlaması kadar dikkat edilmesi gereken başka özellikler ve kurallar da bulunur. Kaynakların nasıl ve kimler tarafından, hangi amaçlarla, ne zaman kullanılacakları da bu planlama içerisinde yer alır. Örneğin; doğru olarak kullanılmayan kaynakların gün sonunda hem şirketi hem de bireyleri nasıl bir konuma düşüreceğini de belirleyen bir pusula olarak adlandırılabilir.

Bu doğrultuda HangiKredi’den tasarruf yapmanızı sağlayacak öneriler alabilirsiniz.

Gayeler ile düzenlenen verilerin incelenmesi ve rasyonellik açısından amaçların nedenlerinin ortaya çıkması bir araç olarak kullanılır. Bu hedeflerin gerçekleşmesi için neler yapılması veya yapılmaması gerektiği öngörüsel olarak çalışılmalıdır. Kısacası bütçe söz konusu olduğu zaman planların bütününden bahsedildiğinin bilincinde olmak gerekir.

En İyi Bütçe Planlama Uygulamaları

Bütçe planlamasının stratejik olarak yapılması yeterli değildir. Önemli olan bu planı finansal işlemlere göre uyarlamak ve takibini doğru yapmaktır. Bu aşamada bazı aplikasyonlardan destek alabilirsiniz. Bütçenizin durumunu planlı bir şekilde iyi bir uygulama ile takip etmek birçok konuda sizin için kullanışlı olur. Örneğin fatura ödemeleri, kredi kartı borçları, kredi taksitleri ve takip edilmesi gereken alacaklılar tarafından para akışının düzenli olarak en iyi konumda tutulmasını sağlar.

YNAB (You Need A Budget)

Bütçe uygulaması olarak kullanılan YNAB, farklı fonksiyonlara da sahip bir uygulama olarak geliştirilmiş. Bütçe takibinin yanı sıra tasarruflarınız ile ilgili iyileştirmeler konusunda da size yardımcı olur. Aynı şekilde bir para yönetim uygulaması olarak da düşünülebilir. YNAB, paranızı organize etme şeklinizin nasıl olduğunu takip etmenize olanak tanır.

Mint

Finansal yönetim uygulamaları arasında en çok tercih edilenlerden birisi olan Mint, aynı zamanda en iyi muhasebe programları arasında gösterilmektedir. Dikkat çekici olan diğer özelliklerinden biri ise Mint uygulamasının banka hesapları ile senkronize olarak çalışması ve harcamaları kategorize etmesidir.

Goodbudget

YNAB ile benzer özellikler gösteren Goodbudget, paranızı nerede ve nasıl harcadığınızı görebilmenize ve takip edebilmenize imkân sağlar. YNAB bireyler için kullanılıyor olsa da, Goodbudget bütçenizi bütün hane bireyleriniz ile paylaşmanıza izin vermektedir. Çiftler, hane bireyleri vs. ellerindeki birikimlerini tek bir uygulama üzerinden birleştirebilirler.

Every Dollar

Bu uygulama diğer uygulamalardan biraz farklı bir çalışma sistemine sahip. Yani Every Dollar, bütçesi kısıtlı olan kişi ve kurumlar için işlevsel değildir. Eğer geniş bir bütçeye sahipseniz varlıklarınızı ve gelir - giderlerinizi iyi bir şekilde takip etmeniz gerekir. Every Dollar, İşlemlerinizin otomatik olarak uygulanmasını senkronize eder ve hesap bakiyenizi görüntülemenize fırsat sunar.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Devalüasyon Nedir? 8.02.2023

  Devalüasyon Nedir?

 • KKM ve Dövizden Dönüşümlü KKM Farkı 7.02.2023

  KKM ve Dövizden Dönüşümlü KKM Farkı

 • Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi 6.02.2023

  Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi

 • Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur? 1.02.2023

  Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon