Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Bütçe Kontrolü Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 1.04.2021 Güncelleme Tarihi: 5.04.2021

Yaygın olarak bilinen bir terim olarak bütçe kontrolü, son zamanların revaçta olan konusudur.

Bütçe Kontrolü Nedir?
Oldukça önemli bir konu olan bütçe için tüm bu aşamaların titizlikle ve düzenli olarak yapılması gerekiyor.

Günümüzde kanunlarca belirlenmiş olan birçok husustan biri olan bu kontrol Sayıştaylar tarafından sağlanıyor. Kısacası bu kontrol yasama kanunu gereğince yapılırken birde kendisine bağlı olan Sayıştaylar vasıtasıyla da kontrol sağlanıyor. Bütçe kontrolünde kullanılan adımlar; planlama, ölçüm, karşılaştırma ve kontrol oluyor. Bütçe için önem arz eden her bir adımla ilgili detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz. Bu detaylar arasında yer alan bütçe kontrolünü sağlama uygulamaları ve planlama aşamaları da ayrı ayrı ele alındı. İlgili adımları öğrendikten sonra bir bütçe kontrolünün ve planlama uygulamasının nasıl yapıldığına tanıklık edecek, kendi bütçe planlarınızı kendiniz de hazırlayabileceksiniz.

Bütçe Kontrolü Nedir?

Bütçe kontrolü, gelir ve giderlerin kanunlar gereğince ilgili hükümler tarafından, kanunda belirlenmiş olan usullerin bu kanuna hâkim kurallara uygun olup olmadığının araştırılması işlemidir. Yasama organının kendisi tarafından gerçekleştirilen bu kontroller aynı zamanda da Sayıştaylar tarafından da sağlanır. Titiz işlemlerden geçen bu kontroller sayesinde bütçe planlarınız her zaman güvence altında tutulur.

Bütçe Kontrolü Nasıl Yapılır?

Harcamalar konusunda bütçe kontrol uygulamalarının yapılması hassas bir konudur. Bu nedenle yapılacak olan her kontrol için belli bir departman ve bu departmana ait belli bütçe kontrol aşamaları bulunur. Bu aşamalar, kontrolün sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi ve gelir-gider konusunda herhangi bir pürüz oluşmaması için uygulanır. Aşağıda verdiğimiz bu aşamaların neler olduğunu ve hangi adımların kullanıldığını net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bütçe Kontrolü

Bütçe Kontrolünün Uygulama Aşamaları

Bu uygulama ile birlikte bütçe kontrolü sağlıklı dört aşamadan geçer.

1. Planlama

Bu aşama bütçe belgesinin düzenlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bütçeyi kendiniz düzenlemek istiyorsanız bir önceki yılın bütçe planını baz alabilirsiniz. Bu sayede bütçenizin yansıtacağı gelir ve giderler, nasıl harcama yapıldığı içerikte yer alacaktır. Planlamanın bir bölümü farklı iş ihtiyaçlarına öncelik verilmesini sağlar. Örneğin; işe alacağınız kişi sayısı vs. gibi.

2. Ölçüm

Hazırladığınız bütçe belgeniz tamamlanıp kesinleştiğinde her bölümün yöneticileri, bütçe ile ilgili tahsisleri korurken, sarf malzemeler, baskı maliyetleri ve bordro gibi harcamalardan sorumlu olurlar. Bütçedeki her satırın giderlerini izlemek amacıyla bir finansal sisteme ihtiyaç duyulur.

3. Karşılaştırma

Ölçüm sisteminin kullanılmasıyla bütçe belgesindeki sıralamaya göre hareket edilir. Bu sayede de gerçek harcamalar ile bütçelenmiş olan harcamalar karşılaştırılabilir. Belli bölümlerde oluşabilecek aşırı yüklenmeler ve bütçe kontrol uygulamasının ayarlanması gerektiği veya departman yöneticilerinin iş senesi içerisinde artış gösteren tedarikçi ücretleri gibi beklenmedik maliyetlerin açıklanması ve aşırı harcama örneklerini haklı çıkarması da olabilmekte.

4. Kontrol

Her departman kendine has bir bütçe içerisinde veya üzerinde nasıl harcamalar yaptığını inceler ve sonrasında ise harekete geçmek zorundadır. Harcamalarla ilgili artış veya azalış amacıyla bir departman almak için yapacağınız herhangi bir eylem, kontrole eşit olur.

Bütçe Planlaması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bütçe hesaplamaları ve planlaması kadar dikkat edilmesi gereken başka özellikler ve kurallarda bulunuyor. Bunların belli başlı olanları; kaynakların nasıl ve kimler tarafından hangi amaçlarla, ne zaman kullanılacakları da bu planlama içerisinde yer alır. Örneğin; doğru olarak kullanılmayan kaynakların gün sonunda hem şirketi hem de bireyleri nasıl bir konuma düşüreceğini de belirleyen bir pusuladır diyebiliriz.

50-30-20 kuralıyla bütçenizi kolayca yönetin! 50-30-20 kuralı ile bütçe planlaması yapmanın püf noktaları nelerdir? diye merak ediyorsanız, bütçe planı yaparken dikkat etmeniz gereken noktalara "Bütçenizi Yönetmek için: 50-30-20 Kuralı" yazımız üzerinden erişebilirsiniz.

Gayeler ile düzenlenen verilerin incelenmesi ve rasyonellik açısından amaçların nedenlerinin ortaya çıkması bir araç olarak kullanılır. Bu hedeflerin gerçekleşmesi için neler yapılması veya yapılmaması gerektiği öngörüsel olarak çalışmasıdır. Kısacası bütçe söz konusu olduğu zaman planların bütününden bahsedildiğinin bilincinde olmak gerekir. 

En İyi Bütçe Planlama Uygulamaları

İşlevsel olarak uygulanabilir bir bütçe planı yaptıktan sonra sıra bu planı en iyi şekilde uygulamaya gelir. Hazırladığım bütçeleri en iyi şekilde uygulayabileceğim planlama uygulamaları var mı diye düşünüyorsanız tam olarak doğru yere ayak bastınız. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz planlama adımlarından sonra uygulama kısmına geçebileceğiniz birkaç özel ve işlev açısından yüksek performans sağlayan en iyi uygulamalar elbette ki mevcuttur.

Para kazanmak için bütün zamanınızı harcıyorsunuz. Peki, paranızı nasıl harcıyor, bütçenizi nasıl kontrol ediyorsunuz? Aklınızdaki tüm soruların yanıtı "2021’de Tasarruf Yapmanızı Sağlayacak Öneriler" yazısında!

Bütçelerinizin durumunu planlı bir şekilde iyi bir uygulama ile takip etmek birçok konuda sizin için kullanışlı olacaktır. Mesela fatura ödemeleri, ödenmesi gereken borçlar ve takip edilmesi gereken alacaklılar tarafından para akışınızın düzenli olarak en iyi konumda tutulmasını sağlar. Bunun için sizlere önereceğimiz en iyi uygulamalardan birkaçını derledik. Bu planlama uygulamaları sayesinde tüm bütçe kontrolünüzü siz kendiniz de sağlayabileceksiniz. Peki, bu planlama uygulamaları neler mi? O halde aşağıda verilmiş olan uygulamaları inceleyelim.

YNAB (You Need A Budget)

Bütçe uygulaması olarak kullanılan YNAB, sadece bu amaç için kullanılmıyor. Bunun yanı sıra tasarruflarınız ile ilgili iyileştirmeler konusunda sizlere yardımcı oluyor. Aynı şekilde bir para yönetim uygulaması olarak da düşünülebilir. YNAB, paranızı organize etme şeklinizin nasıl olduğunu takip etmenize olanak tanır.

MINT

Finansal yönetim uygulamalarının en sevilen noktası mint, araçlar arasında yer alan en iyi muhasebe programı olarak bilinir. Ayrıca Quickbook’lar da işletilen şirketin Intuit tarafından geliştirildi. Dikkat çekici olan diğer özelliklerinden biri ise Mint’in banka hesapları ile senkronize olarak çalışması ve harcamaları kategorize etmesidir.

GOODBUGET

YNAB ile benzer özellikler gösteren Goodbudget, paranızı nerede ve nasıl harcadığınızı görebilmenizi ve takip edebilmenize imkân sağlar. YNAB bireyler için kullanılıyor olsa da, Goodbudget bütçenizi bütün hane bireyleriniz ile paylaşmanıza izin vermekte. Çiftler, hane bireyleri vs. ellerindeki birikimlerini tek bir uygulama üzerinden birleştirebilirler.

Kredi kartı harcamalarınızı tutarlı yönettiğinizde bütçenize katkı sağlayacaktır, "Kredi Kartı Harcamalarınızı Düzenleyecek Tasarruf Tüyoları" yazımızla kredi kartınızı nasıl daha bilinçli kullanabilirsiniz öğrenin.

EVERY DOLLAR

Bu uygulama diğer uygulamalardan biraz farklı bir çalışma sistemine sahip. Yani every dollar, bütçesi kısıtlı olan insanlar için değildir. Eğer varlık sahibiyseniz paralarınızı, gider ve gelirlerinizi iyi bir şekilde takip etmeniz gerekir. İşte tam da bu sırada devreye Dave Ramsery’in zenginlik oluşturma yaklaşımı girer. İşlemlerinizin otomatik olarak uygulanmasını senkronize eder ve hesap bakiyenizi görüntülemenize fırsat sunar.
 
 

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finans dünyasıdan en güncel haberler ve tüm merak ettikleriniz HangiKredi'de!

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı? 12.05.2021

  Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı?

 • Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı 11.05.2021

  Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı

 • Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi? 7.05.2021

  Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi?

 • Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık 6.05.2021

  Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon