Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Bütçe Yapmak Tasarruf Etmeye Nasıl Yardımcı Olur?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 21.09.2021 Güncelleme Tarihi: 28.02.2024

Bütçe tasarrufu yapmanın başlangıç aşaması planlamadan geçer, bu sayede aylık ekonomik veriler çok daha net bir şekilde görülebilir.

Bütçe Yapmak Tasarruf Etmeye Nasıl Yardımcı Olur?
Kısa ya da uzun vadeli gelir-gider dengesinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için bütçe kontrolü önemlidir. Giderlerin öngörülebilir olması, harcamaların bütçeyi sarsmasının önüne geçer. Gereksiz harcamaları belirledikten sonra birikim yapmaya da başlayabilirsiniz. Bütçe yapma, ekonomik şartların uygun hâle gelmesini sağladığı gibi zamandan tasarruf edilmesine de imkân tanır.

Harcamalarınızın Tamamını Görebilirsiniz

Bütçe planlaması yapmak, harcamalarınızın tamamını kontrol altına almanız anlamına gelir. Tüm gelirlerin ve giderlerin olduğu bir tablo ile sizin için neyin gerekli ve gereksiz olduğunu çok daha rahat görebilirsiniz. Bu sayede bütçe tasarrufu yapmanın önü açılmış olur. Harcamalarınızı gereklilik sırasına göre düzenleyerek en çok ihtiyacınız olanlara daha hızlı kavuşabilirsiniz. Harcamalarınızın tamamını görmek bütçenize olumlu katkı sağlar.

Gereksiz Harcamaları Belirleyebilirsiniz

Bütçe tasarrufu için planlama yapmak, harcama alışkanlıklarınızı da görmenizi sağlar. Bir bütçe planı, giderlerinizin doğru şekilde yönetilip yönetilmediğini çok daha sağlıklı bir şekilde ortaya koyar. Bu sayede düzenli olarak harcama yaptığınız ama aslında gerekli olmayan harcamaları giderleriniz arasından çıkarabilirsiniz. Gereksiz harcamaları belirlemek tasarruf edilecek noktaların ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca sizin için çok daha elzem olan konulara bütçe ayrılmasına imkân tanır. Tatil için tasarruf önerileri gibi konular üzerine yoğunlaşarak hayatınızın her alanındaki gereksiz harcamaları ortadan kaldırabilirsiniz.

Alışverişlerinizi Kontrol Altında Tutabilirsiniz

Kişisel finans yönetimi, bütçe tasarrufu yapmak için ideal yöntemdir. Tüm harcamaları tek bir noktada görerek öncelik sıralaması yapabilirsiniz. Bu sayede alışverişlerinizi kontrol altına alarak harcamalarınızı sizin için çok daha önemli konulara yönlendirebilirsiniz. Bütçe planlaması yapmadan aylık giderlerin neler olduğunu anlamak güçtür. Ev ya da bir iş yeri için mutlaka bütçe planlaması yapılması gereklidir. Bu sayede gelirin doğru bir şekilde harcanması sağlanır. Yapılacak alışverişlerde öncelik sıralaması belirlenmesi ile rahat bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz. Gereksiz alışverişler bütçeyi en çok zorlayan etkenlerin başında yer alır. Alışverişlerinizde aidatsız kredi kartı kullanarak bankaların tahsis ettiği yıllık aidat ödemelerinden tasarruf edebilirsiniz. Bu sayede kredi kartı ile gerçekleştirdiğiniz alışverişlerde kalıcı bir kontrol sağlanır.

Zamandan Tasarruf Edebilirsiniz

Bütçe tasarrufu yaparken mutlaka planlı bir şekilde hareket etmeniz gerekir. Plan dâhilinde yapacağınız alışverişler ile bütçe dengesi sağlayabilirsiniz. Doğru ihtiyacı zamanında tedarik etmeniz mutluluğunuz için önemlidir. Planlama içerisinde kalmak zamandan da tasarruf etmenizi sağlar. Örneğin, market alışverişinize giderken evde hazırladığınız alınacaklar listesi ile çok daha hızlı hareket edebilirsiniz. Alışverişinizi hızlı bitirerek zamandan tasarruf ettiğiniz gibi ihtiyacınız olmayan bir ürünü de almazsınız. Planlı yapılan bir alışveriş hem harcamalar hem de zaman konusunda hayatınızı kolaylaştırır.

Birikim Yapabilirsiniz

Bütçe tasarrufu yapmanın en güzel yanlarından biri de birikim yapabilme potansiyelinizi arttırmasıdır. Önceliklerin belirlenmesinin ardından yapılan alışverişler, kısa dönem içerisinde tüm ihtiyaçlarınızın karşılanmasını sağlar. Gereksiz harcamaları hayatınızdan çıkardığınız için kalan paranızı da biriktirmeye başlayabilirsiniz. Bu sayede uzun dönemde satın almayı düşündüklerinize daha hızlı bir şekilde kavuşabilirsiniz. Örneğin, gereksiz harcamalarınızı hayatınızdan çıkardıktan sonra uzun dönemde ev ya da araba satın almak için para biriktirebilirsiniz. Bu durum hâlihazırda para biriktiriyorsanız da faydalıdır. En popüler para biriktirme alışkanlıkları konusunda HangiKredi üzerinden yararlı bilgiler edinebilirsiniz. Farklı birikim alışkanlıkları edinerek tasarruf edebilirsiniz.

Gelir-Gider Dengesi Sağlayabilirsiniz

Bütçe harcamaları net bir şekilde belirlendikten sonra gelir-gider dengesini ayarlamak büyük ölçüde kolaylaşır. Harcamalarınız gelirinizden çok daha fazla ise bu durum sürekli bir borç döngüsü içerisinde kalmanıza neden olur. Borç döngüsüne girmek kısa ve uzun vadeli planlarınızı altüst eder. Bu nedenle bütçe tasarrufu yapmak için öncelikli olarak sağlam bir plana ihtiyaç vardır. Bütçe planı, kısa ve uzun dönem içerisinde hangi konularda harcama yapıldığını net bir şekilde görmenizi sağlar. Böylece giderinizin gelirinizden daha fazla olmasını engellemiş olursunuz. Bu durum birikim yapmanıza da imkân tanır. Gelir-gider dengesini sağlamak için aylık faturalarınızı azaltmanın yolları konusuna da özen gösterebilirsiniz. Bu sayede bir gider kaleminden daha tasarruf sağlayabilirsiniz.

Alışveriş Bütçesi Oluşturmanın Avantajları Nelerdir?

Kişisel bir alışveriş bütçesi belirlemek gelir-gider dengesini net bir şekilde görmenizi sağlar. Kısa dönem için yapılan alışveriş planları, bütçe tasarrufu yapmanın en uygun yollarından biridir. Bu sayede öncelikleri belirleyerek alınması gerekenleri ekonominize zarar vermeden tedarik edebilirsiniz. Kısa dönemli alışverişler giderler içinde en büyük paya sahip olan kalemlerden biridir. Bu nedenle alışverişe çıkmadan önce mutlaka öncelik sırası ve bütçe belirleyerek bir liste yapmalısınız. Bu sayede alışverişi hızlı olarak tamamlayıp zamandan tasarruf edebilirsiniz. Aynı zamanda gereksiz harcama da yapmamış olursunuz.

Bilinçli Tüketim Yapmanızı Sağlar

Alışveriş bütçesi oluşturmanın en önemli avantajlarından birisi bilinçli tüketim yapma alışkanlığı kazanmanızı sağlamasıdır. Alışveriş için yapılan planlama, öncelik sıralaması yapmanıza imkân tanır. Bu sayede kısa dönem içerisinden satın almanız gerekenlere hızlıca kavuşabilirsiniz. Bilinçli tüketim, gereksiz harcamaları ortadan kaldıracağı için para biriktirmek adına gerekli olan koşulların oluşmasına da yardımcı olur. Alışveriş bütçesi oluşturarak diğer harcamalarınız için kalan payı da net bir şekilde görebilirsiniz.

İşletme Bütçesi Oluşturmak Ne Tür Tasarruflar Sağlar?

Bir işletme için bütçe çalışması yapmak tasarruf konusunda çok sayıda avantaj sağlar. İşletme bütçesi oluşturmanın tasarruf konusunda firmaya sağlayacağı avantajlar şu şekildedir:

 • Kısa ve uzun vadede yaşanması muhtemel ekonomik sorunları öngörmeyi ve önlemeyi sağlar.
 • Firma yönetiminin gerekli iktisadi davranışlar içinde olmasına yardımcı olur.
 • Bütçe ile ilgili departmanların, yöneticilerin ve çalışanların verimlilikleri ölçülebilir.
 • Firma içerisindeki tüm kısımları ortak bir amaç etrafında birleştirir.

Bütçe tasarrufu için plan yapmak kadar alınan kararlara sadık kalarak yola devam etmek de önemlidir. Plan yaptıktan sonra aksamalar olmaması için firma içinde sağlam bir denetleme mekanizması olması gerekir. Plan dâhilinde hareket etmeyi engelleyen durumların tespit edilmesi ve ortadan kaldırılması da tasarruf sağlanması için son derece önemlidir.

Aile Bütçesini Planlamak Nasıl Tasarruflar Sağlar?

Aile bütçesini planlayarak hem zamandan hem de harcamalardan tasarruf edebilirsiniz. Ev için gerekli olan önceliklerin belirlendiği bir bütçe planı, alışveriş yaparken zamandan tasarruf edilmesini sağlar. Gereksiz alışverişlerin yapılmasını engeller. Bu sayede kısa ve uzun vadede çok daha önemli olan konular için para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Bütçe tasarrufu yaparak aile bireylerinin öncelikli olan ihtiyaçları çok daha kolay bir şekilde karşılanabilir. Aile bireylerinin geleceklerine yönelik çok yönlü yatırımlar gerçekleştirilebilir.

Doğal Gaz, Su Gibi Fatura Giderlerinin Azaltılmasına Yardımcı Olur

Aile bütçesini planlamak tüm fertlerin bilinçli tüketici olma yolundaki ilk adımıdır. Su veya doğal gaz gibi faturalar her durumda mecburi olarak ödenir. Bu faturaların yüksek gelmesi farklı harcamaların kısıtlanmasını da beraberinde getirir. Aile bütçe çalışmaları da bu sayede doğal gaz ve su gibi kaynakların daha tasarruflu şekilde kullanılmasına zemin hazırlar. Dolayısıyla faturaların da azaltılmasına yardımcı olur. Öncelikli ihtiyaçların belirlenmesi ve karşılanması tüm aile fertlerinin hayatlarını çok daha mutlu bir şekilde geçirmesini sağlar.

HangiKredi'nin dijital gücü ile oluşan HangiKredi Notu'nuzu hemen öğrenin!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

6 Oy

-

3,33 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri