Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Finansal Özgürlük Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 24.12.2020 Güncelleme Tarihi: 16.03.2023

Ekonomik durum, hayatınız boyunca atacağınız ve atmak istediğiniz hemen her adımı doğrudan etkiler.

Finansal Özgürlük Nedir?
Bu nedenle önce bir gelir sahibi olmak, giderlerin tümünü karşılayabilmek ve ardından keyfi harcamalara da bütçe ayırabilmek gerekir. Böyle bir duruma erişebilmek için gereken şey ise finansal özgürlüktür.

Finansal özgürlüğün olmadığı bir bireysel ekonomide, pek çok istekten vazgeçmek kaçınılmaz bir durum hâline gelir.

Finansal Özgürlük Nedir?

Finansal özgürlük, bir bireyin maddi konuda başka bir bireye bağlı olmaması anlamını taşır. Bireyin gelir ve gider konusundaki tüm kararları ve sorumlulukları kendisine aittir. Fakat bu sadece bir gelir elde etmek anlamında değildir. Çünkü finansal özgürlüğün ifade ettiği asıl durum, maddi anlamda daha rahat harekete geçebilmektir. Bu nedenle, ancak belirli bir gelir seviyesinin üzerine çıkıldığında söz konusu olur.

Finansal konuda özgürlüğe sahip olabilmeniz için, giderlerinizin üzerinde bir gelire sahip olmanız gerekir. Kısaca anlatmak gerekirse, tüm temel ve zorunlu harcamalar yapıldıktan sonra, o dönem içerisinde kazanılan paradan bir miktar artması gerekir. Kendinizi bir işletme olarak düşünürseniz, bu her dönem kâr ediyor olmanız anlamına gelir.

Her gelir döneminde ne kadar paranın artması ile finansal özgürlüğünü sağlanacağı ise yaşam tarzına ve beklentilere göre değişir. Asgari yaşam standartlarında bir finansal özgürlük için cüzi bir miktarın artması yeterlidir. Fakat daha lüks bir yaşam standardı, ancak ekstra kaynakların oluşturacağı boyuttaki bir gelirle mümkündür. Bu nedenle yatırım yapmak son derece önemlidir.

Finansal Özgürlüğe Ulaşmanın Yolları Nelerdir?

Mütevazı bir finansal özgürlüğe ulaşmak için basit yöntemler denemek yeterli olabilir. Örneğin para biriktirme alışkanlıkları edinmek, küçük ölçekte bir özgürlük için izlenebilecek ideal bir yöntemdir. Fakat daha esnek ve daha özgür bir finansal duruma ulaşmak için önce birkaç adım atmalı, ardından da pasif gelir sağlayacak bir yatırım yapmalısınız.

Borçlarınızı Kapatın

Borçlar; bireysel, kurumsal ya da ulusal fark etmeksizin her boyuttaki ekonominin en önemli yüküdür. Bu nedenle kendinize finansal anlamda bir özgürlük tanımak istiyorsanız, borçlanmadan harcama yapmayı alışkanlık hâline getirmelisiniz. Eğer mevcut borçlarınız varsa ilk adımı bu borçları kapatarak atmalısınız. Keyfi harcamaların hemen hepsine belirli bir süre ara vermek, borçları kısa sürede kapatmanız konusunda size yardımcı olabilir.

Emekliliğinizi Planlayın

Finansal özgürlük sadece gençlikte değil, yaşlılıkta da elde edilmesi gereken bir durumdur. Plansız emekliliklerde, emeklilik maaşının yetersiz kalması durumunda maddi açıdan sıkıntılar yaşanabilir. Hatta emeklilik yaşındaki bireylerin yeniden işe başlaması gerekebilir. Bu gibi durumlar yaşamamak adına emeklilik planınızı erkenden yapın ve gerekirse özel bir emeklilik planına dahil olun.

Tasarruf Yapın

Farkında olmadan yapılan ve küçük gibi görünen harcamalar, totalde ciddi bir maddi yük doğurur. Bu nedenle tasarruf yapmak her zaman gerekli olan bir eylemdir. Alışverişlerde fiyat/performans ürünlerine yönelmek, dönemsel kampanyaları takip etmek, indirimlerden yararlanmak gibi alışkanlıklar, teker teker küçük miktarlarda tasarrufa destek olabilirler. Ama dönem sonunda cüzdanda önemli bir meblağ kalabilir.

Tasarruf konusunda göz ardı edilen unsurlardan biri de faturalardır. Elektrik, su, doğal gaz gibi kullandıkça ödediğiniz hizmetlere karşı, kullanım miktarını azaltacak önlemler almalısınız. Bununla birlikte faturalandırılmış ya da abonelik periyotlarına bölünmüş hizmetler için paket içeriklerini kontrol etmelisiniz. İhtiyacınız olmayan hizmetlere fazladan para ödemek yerine en ekonomik aboneliklere yönelerek tasarruf yapabilirsiniz.

Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Pasif Gelir Elde Etmeye Çalışın

Finansal özgürlük elde edebilmiş olan bireylerin önemli bir kısmı pasif gelir elde etmektedir. Pasif gelir, siz uyurken bile size para kazandırabildiği için bir işte çalışıp iki maaş alıyor olduğunuzu düşünebilirsiniz. Başlangıçta bir miktar sermaye ve belirli bir zaman ayırmanız gereken pasif kaynaklar, uzun vadede size ciddi oranlarda getiri sağlayabilirler. Öyle ki doğru bir pasif kaynak yatırımı ile bir işe olan ihtiyacınızı bile ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sayede sadece finansal değil, sosyal bir özgürlüğe de sahip olabilirsiniz.

Yatırım Yapın

Finansal özgürlük için yatırım yapmak, belirli bir süre sonunda hayal ettiğiniz özgürlüğe ulaşmanızı sağlayabilir. Yatırım her zaman, her koşulda önerilen bir ticari eylemdir. Fakat yatırımın risklerinin olduğunu da unutmamalısınız. Seçeceğiniz yatırım araçları, yatırım yöntemleri ve yatırıma ayırdığınız bütçe gibi detaylar çok önemlidir. Bazı yatırım araçlarında kazan oranı yüksektir ama bir garantisi yoktur ve ciddi kayıplar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle bilginiz dahilinde bir yatırım aracına yönelmeli ya da gerekli eğitim ve danışmanlık hizmetlerini almalısınız.

Finansal Özgürlük Yolunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Finansal özgürlük acele edilmemesi ama aynı zamanda geç de kalınmaması gereken birtakım eylemler sonucunda kazanılır. Dolayısıyla uzun ve sabır gerektiren bir yoldan da geçmeniz gerekebilir. Finansal özgürlüğe ulaşabilme yolunda dikkat etmeniz gereken detaylardan bazıları ise şöyledir:

 1. Mevcut finansal durumunuzu tespit edin.
 2. Toplam gelirlerinizden toplam giderlerinizi çıkararak durumunuzu görün.
 3. Eğer negatif bir durumdaysanız, giderlerinizi gözden geçirin.
 4. Zorunlu olmayan harcamalardan feragat etmeyi göze alın.
 5. Eksi durumdan kurtulmak için bu durumu yaratan giderleri ortadan kaldırmaya çalışın.
 6. Ay başında bütçe planı, ay içerisinde de sık sık bütçe takibi yapın.
 7. Finansal durumunuzu sürekli olarak izleyin.
 8. Doğrudan finansal özgürlük hedefi yerine bu özgürlüğü sağlayabilecek adımları hedef olarak belirleyin.
 9. Gerçekçi, ölçülebilir, ulaşılabilir ve makul hedefler ile artı bakiyenizi artırın.
 10. Finansal özgürlük kotanızı belirleyip o noktaya ulaşmanızı sağlayacak birikimler ve yatırımlar yapın.

Finansal Özgürlüğün Göstergeleri Nelerdir?

Finansal özgürlüğe sahip olmak demek, pek çok farklı konuda da özgürlüğü elde etmek demektir. Örneğin bir şehri ziyaret edebilme özgürlüğünüz bile finansal durumunuza bağlıdır. İstediğiniz şehre seyahat etmeniz, istediğiniz otelde konaklamanız, yeme - içme tercihlerinde kısıtlı olmamanız, finansal özgürlük göstergelerinden sadece birkaçıdır.

Daha büyük ölçekte bir finansal özgürlük düşünüldüğünde, mevcut aracı yeni modeli ile değiştirerek segmentini yükseltmek de bir örnek olarak gösterilebilir. Yapılan yatırımların miktarı artar ve bu da dolaylı olarak gelirin katlanmasını sağlar. Çünkü yatırım için ayrılan bütçeye destek olabilecek bir gelir de bulunduğu için riske girme konusunda çekingen davranmaya gerek kalmaz.

Finansal anlamda özgür olmanın en önemli göstergesi, maddi kaynağa ihtiyaç duyulan hedeflerin gerçekleştirilebilmesidir. Bu nedenle göstergeler kişiden kişiye değişir. Sadece maddi anlamda değil, manevi anlamda da sizi ferahlatabilecek durumlar için bu kavram rahatlıkla kullanılabilir.

Yatırım Yapmanın Finansal Özgürlük Yolunda Etkileri Nelerdir?

Yatırım yaparak, finansal anlamdaki özgürlük için sağlam temeller atmak mümkündür. Çünkü kısa, orta ya da uzun vadeli yatırım yapma özgürlüğü vardır ve kısa vadeli yatırımlar sürekli gelir getirirken uzun vadeli yatırımlar ciddi kazançlar sağlar.

Pasif Gelir Kaynağı Yaratır

Yapılan yatırımlar, türüne göre farklılık göstermekle birlikte birer pasif gelir kaynağına dönüşebilirler. Örneğin kiraya verilen bir ev ya da vadeli mevduat hesabında bulunan bir para, size çalışmadığınızda da gelir sağlama fırsatı sunar. Maaşlı çalışıyorsanız ya da bir işletme sahibiyseniz, mevcuttaki aktif geliriniz dışında da sürekli cebinize para girmesini sağlayabilirsiniz. Bu durumda finansal özgürlük seviyeniz zamanla yükselir.

Her Zaman Paraya Dönüştürülebilir

Doğru bir şekilde yapılan yatırımlar her zaman kazançlıdır. Özellikle uzun vadeli yatırımlar, finansal özgürlüğünüzün en önemli güvenceleri arasındadır. Bir gayrimenkule sahip olduğunuzu ya da altın biriktirdiğinizi düşünün. Bu varlıklar olası bir ekonomik sıkıntıda ya da dilediğiniz bir zamanda hızlıca paraya dönüştürülebilir. Dolayısıyla bu yatırımlar size hem finansal özgürlük vadeder, hem de bu özgürlüğünüzün zedelenmesini önler.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

12 Oy

-

3,25 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?