Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Finansal Özgürlük Nedir?

Gökçe Türkmen

Yayımlama Tarihi: 24.12.2020 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Finansal özgürlük herkesin hayali.

Finansal Özgürlük Nedir?
Rahatça tatile gitmek, temel ihtiyaçlarınızı sorunsuz karşılamak, istediğiniz her şeyi istediğiniz zaman alabilmek ve kendi düzeniniz kendiniz kurmak istemez misiniz?

Finansal özgürlük herkesin hayali. Rahatça tatile gitmek, temel ihtiyaçlarınızı sorunsuz karşılamak, istediğiniz her şeyi istediğiniz zaman alabilmek ve kendi düzeniniz kendiniz kurmak istemez misiniz? Bu sorulara vereceğiniz cevabın olumlu olması durumunda, aksiyona dönüşmesi için finansal özgürlük konusu gündeme geliyor. Finansal özgürlük nedir, nasıl kazanılır, yatırım ve birikimlerle nasıl yönlendirilir gibi soruların yanıtları bu yazımızda!

Finansal Özgürlüğün Tanımı Nedir?

Finansal özgürlük, belli bir birikim ya da gelir seviyesi doğrultusunda, kendi para ve geçim kaynağınızı kendinizin yürütebilmesi anlamına gelir. Finansal özgürlüğünüz olduğunda geçinmek için herhangi birine bağlı olmazsınız. Hayatınıza maddi olarak istediğiniz gibi yön verebilirsiniz.

İş durumuna bağlı olmadan maddi imkanları yönetmek anlamını taşıdığı için belli bir birikim üzerinden ilerleniyor. Bu yüzden birikimlerin doğru bir şekilde yönetilmesi ve yatırıma çevrilerek kar elde edilmesi gerekiyor.

Finansal Özgürlüğün Değeri Nedir?

Finansal özgürlüğün kazanılması demek, belli bir rakamla sınırlandırılabilecek bir durum değil. Yani finansal özgürlük için bireyin mutlaka 50 bin TL ya da 100 bin TL’si olması gerekir demek mümkün değil.

Bu konuda önemli olan bireysel olarak kişilerin hayat standartları, yaşam seviyeleri, günlük ya da periyodik masrafları gibi kriterler söz konusu. Yani bir kişi için kenarda 1 milyon TL birikimi olması tam anlamıyla yeterli olabilirken, başka biri için 300 bin TL bile oldukça yeterli bir miktar. Bu yüzden finansal özgürlük ekonomik anlamda resmi bir para miktarı ve değeriyle kıyaslanamıyor.

Finansal Olarak Nasıl Özgür Olabilirim?

Vatandaşların çalışmadan finansal özgürlüklerini kazanması için en az 65 yaşına kadar çalışması, primlerini düzenli ödemesi ve emeklilik için gününü doldurması gerekiyor. Bu da insan ömrü değerlendirildiğinde çok uzun ve insanların hayatlarından çok uzun zaman götüren bir süre.

Genç yaşlardan itibaren belli taktikler uygulayarak ve birikimleri değerlendirerek emekliliği beklemeden finansal özgürlüğe sahip olmak mümkün. Gayrimenkul yatırımı, taşıt yatırımı ya da vadeli hesaplarla birikimleri değerlendirmek gibi yöntemler bu süreci kısaltabilir. Yatırım amacıyla alınacak gayrimenkuller için kredi çekmek de bir seçenek olarak düşünülebilir. 

En Doğru Yatırım İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısa süre içerisinde finansal özgürlüğünüzü kazanmak için gerekli olan adımları atmanın en önemli yollarından biri yatırım. Yatırım konusu için belli başlı taktikler olsa da kişisel birikimlerin değerlendirilmesi gerekiyor.

Kimileri için bir şirketin hissesine ortak olmak çok kolay bir yatırım yöntemiyken, kimisi için anca kenarda para tutmak ya da faize yatırmak bir yatırım yöntemi olabilir. Bu yüzden yatırımlarınızı değerlendirmek için öncelikle kendi birikimlerinizi ve maddi durumunuzu kontrol etmeniz gerekiyor. Kendi finansal durumunuzun çok üstünde bir risk almanız yatırımın size getiriden çok götürüsü olabilir. Bu yüzden özellikle ilk aşamalarda elinizdeki kaynağı ve seçenekleri iyi değerlendirmeniz gerekiyor. “En Popüler Para Biriktirme Alışkanlıkları” adlı içeriğimizden farklı para biriktirme yöntemleri ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Yatırım Seçenekleri Nelerdir?

Ekonomik düzen neticesinde finansal özgürlüğün kısa sürede elde edilmesi için yatırım yapmak oldukça önemli. Bu yüzden müşterilerin en çok tercih ettiği yatırım seçeneklerini ve özelliklerinin ne olduğunu bir kez daha belirtmek istedik.

 1. Altın: Türk yatırım ve birikim sisteminde bir gelenek haline gelen altın, değerinin uzun yıllar boyunca düşmemesi, belli bir değerde bulunması neticesinde en etkili yollardan biri oluyor.
 2. Döviz: Altın seçeneğinden sonra en çok tercih edilen yatırımlardan biri de döviz. Özellikle Türk lirasının değerinin döviz karşısında düşük olması, iniş çıkışlarda dolar yatırımı olanların daha kârlı olmasını sağlıyor. Anlık kurları takip etmek ve döviz hesaplama işlemi gerçekleştirmek için döviz sayfamızdan destek alabilirsiniz. 
 3. Vadeli Mevduat: Vadeli mevduat risksiz yatırım araçlarından biri. Seçtiğiniz vadeye göre faiz getirisi elde etmenizi sağlayan bu yöntemle hem para biriktirebilir hem de birikimlerinizin durduğu yerde değer kazanmasını sağlayabilirsiniz. Mevduat hesaplama işlemi gerçekleştirmek için mevduat sayfamızda yer alan hesaplama aracından destek alabilirsiniz. 
 4. Hisse Senedi: İyi bir yatırım uzmanı ile işbirliği içinde çalışma imkanınız varsa hisse senetleri de en iyi yatırım seçeneklerinden biri. Borsanın iyi takip edilmesi sonucunda şirketlerin hisse senetleri üzerinden uzun dönemli kar elde etmek mümkün.
 5. Repo: Kısa süreliğine elde tutulması planlanan bir gayrimenkulün önce satılıp, daha sonra ilk satan kişi tarafından tekrar satın alınması şeklinde yapılan yatırım. Repo işlemlerinde uygulanabilecek menkul kıymetler arasında devlet tahvilleri, hazine bonosu, banka bonosu, banka garantili bonolar, kamu ortaklığı idaresi ve Toplu Konut idaresine devredilen senetler yer alıyor.
 6. Yatırım Fonu: Bu yatırım seçeneğinde, halktan toplanan paraların karşılığında hisse senedi, hazine bonosu ve altın gibi sermayelerin oluşturduğu portföylerin yönetimi sağlanır. Riskleri ve getirileri iki şekilde yer bulur. A tipi olarak görülen fonlar hisse senetlerinden oluştuğu için çok daha fazla dalgalanma söz konusu olur. Vergiler ise sadece B tipi fonlar üzerinden kesilir.
 7. Emlak Alımı: Prim yapma ihtimali daha yüksek olan yerlerden alınan emlak gayrimenkulleri, yatırım için en önemli seçenekler arasında yer alıyor. Değerlenme konusu kesin olmadığı için belli riskler taşısa da en çok tercih edilen yatırım türleri arasında.
 8. Likit fonlar: B tipi fonlar arasında yerini alan bu seçenek 180 günden daha kısa vadelerde sabit gelir barındırır.
 9. Devlet Tahvili: Bu sistem devletin dışa borçlanarak kendine nakit sağlaması anlamına gelir. Yani sizin devlete vereceğiniz borcu, zaman içerisinde faiziyle geri alacağınız bir kazanım sistemi uygulanır. Özel şirketler için de bu durum söz konusu olurken, devletle iş birliği yapmak borcun geri alınması için daha garanti bir yol olarak görülür.
 10. BES: Bireysel Emeklilik Sistemi kısa süreli yatırım getirmese de uzun süreli olarak birikimlerin yönetilmesi ve bu birikimlerin üzerine eklenen katkı payları neticesinde birikimlerin çoğalması anlamına gelir.

Yatırım Yapmayı Nasıl Öğrenebilirim?

Yatırım konusu finansal özgürlüğün öncelikli adımları arasında. Buna rağmen her bir yanlış adım birikimlerin ortadan kaybolmasına sebep olabilir. Risk almadan yatırım yapmak her zaman mümkün değil. Buna karşın adımlarınızı sağlam atarak birikimlerinizi yönetebilirsiniz.

Yatırım yapmadan önce mutlaka doğru bilgi birikimini elde etmeniz gerekiyor. Her yerde yazılan genel geçer bilgilerin dışında, detaylı bilgi kaynaklarını araştırarak en doğru seçenekleri elde etmeniz gerekiyor. Ancak bu bilgilerin doğru yöntemlerle harmanlanmasının sonucunda doğru yatırımlara yönelebilirsiniz. Yatırım seçeneklerini düşünürken sadece doğru yapılanları değil, yanlış sonuçlar doğuran örnekleri de incelemelisiniz. Bu şekilde elinizdeki birikime yakın olan seçeneklerle hangi adımları atacağınıza ya da atmayacağınıza daha kolay karar verebilirsiniz. Böylece finansal özgürlüğünüze giden yolu daha iyi yönetme şansı elde edebilirsiniz.

Mobil Yatırımlar Daha mı Avantajlı?

Dijitalleşmenin getirdiği imkanlar doğrultusunda yatırımlar da yön değiştirdi. Finansal özgürlüğünüzü kazanmak için yapmak istediğiniz yatırımları mobil uygulamalar üzerinden yönetmek pek çok avantaj sağlar. Şubelerle vakit kaybetmeden anlık olarak tüm takiplerinizi mobil uygulamalar üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

En İyi Yatırım Seçeneği Hangisi?

Yazımızın önceki bölümlerinde yatırım araçlarının en avantajlılarını listelemiş olsak da hangisinin en iyi seçenek olduğunu söylemek mümkün değil. Birikime sahip olan kişilerin risk alma durumu, birikimlerinin miktarı, hangi alanları daha çok takip ettiği ve yatırım kaynakları hakkındaki bilgi donanımı oldukça önemli. Uzmanlar dışında size akıl verebilecek herhangi bir kişinin yönlendirmeleri doğrultusunda çok büyük zarara uğrama riskiniz söz konusu. Bu yüzden önünüze çıkan fırsatları ya bir uzman eşliğinde ya da kendi risk alma durumunuza göre değerlendirmeniz şart.

Yatırımlardan Ne Kadar Kâr Elde Edilir?

Yatırımlardan hangisinin size en uygun olduğunu söylemek mümkün olmadığı gibi kar miktarının da ne olduğunu önceden söylemek mümkün olamaz. Birikimlerinizin miktarına göre eklenecek faizler, devlet ya da şirket üzerinden yapılan yatırımlardaki faiz oranı ve vade değişiklikleri neticesinde kârınızda değişiklikler olur. Aracı kurumların uyguladıkları sistemler ve kurumların prosedürleri doğrultusunda da kâr oranlarında değişiklikler söz konusu oluyor. Bu yüzden yatırım yapmak istediğiniz alanı ve birikim miktarını değerlendirdikten sonra kâr oranlarınızı hesaplayabilirsiniz. 

Yazar Hakkında

yazar
Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • İtfa Nedir? 29.07.2021

  İtfa Nedir?

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon