Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Finansal Sağlık Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 21.09.2021 Güncelleme Tarihi: 2.11.2021

Günümüz dünyasında finansal sağlık, parasal olarak kendi kendine yetme durumu ve iyilik hâli olarak giderek daha da önem kazanan bir kavramdır.

Finansal Sağlık Nedir?
Her bir bireyin, finansal olarak mevcut durumda geçimini üstlendiği kişiler ile birlikte güvende hissetmesi ve ihtiyaçlarını karşılayacak kaynaklara sahip olmasını ifade eder. 

Finansal sağlığın sürdürülebilir olması ve ortaya çıkan ani masrafları da kapsaması önemlidir.

Finansal Sağlık Neden Önemlidir?

İyi ve istikrarlı bir finansal sağlığa sahip olmak sizin ve beraberinizdekilerin güzel bir hayat sürdürmesinin anahtarıdır. Yaşam tarzınızı olumlu yönde geliştirmek için gerekli olan güvenli ve özgür alanı sunar. Eğitim, sağlık, evlilik, ev ve araba almak gibi yaşam döngüsünün bir parçası olan deneyimleri sizi memnun edecek şekilde yaşamanız finansal sağlığınızla doğrudan ilişkilidir.

Herkesin hayattaki hedeflerine ve hayallerine giden yolda karşısına farklı zorluklar çıkabilir. Bu gibi durumlarda iyi yönetilen bir finansal sağlık, çözüme daha kolay ulaşmanızı sağlar. Fakat bunun genele uygulanabilecek evrensel bir formülü yoktur. Bireysel olarak içinde bulunulan koşullar ve finansal olanaklar birbirinden farklıdır. Benzer şekilde finansal iyiliği sağlama ve sürdürme yöntemi de kişilere göre farklılıklar gösterir. Bu açıdan finansal okuryazarlık önemli bir kavram olarak karşımıza çıkar. İyi bir finansal okuryazar olmak piyasa verilerini analiz edip yatırım için değerlendirmenizi mümkün hâle getirir. Böylece finansal iyilik hâliniz sürekli güncel kalır.

Finansal Sağlık Analizi Nasıl Yapılır?

Finansal sağlığınızı mevcut geliriniz ile en verimli şekilde sürdürmek için şu bileşenleri analiz etmenizde büyük yarar var:

Böylece maddi kaynaklarınızı uygun şekilde yönetmeniz mümkün olabilir. Bu konudaki becerilerinizi geliştirmeniz finansal sağlık durumunuzu analiz edip kısa, orta ve uzun vadede daha iyi planlama yapmanızı sağlar.

Gelir-Gider Denge Analizi

Mevcut kazancınız ile ay sonunda parasız kalıyor ve üstüne borçlarınızı bir türlü kapatamıyorsanız gelir-gider dengesi üzerinde daha çok durmanız gerekir. Öncelikle kira ve faturalar gibi temel giderlerinizi belirleyip yazmanız faydalı olacaktır. Bu tutarlar çıktıktan sonra kalan para ile yapacağınız harcamaların ihtiyaç mı yoksa istek mi olduğu üzerinde iyice düşünmelisiniz. İhtiyaçlarınızı önem ve öncelik sırasına göre karşılarken isteklerinizi sınırlandırıp zamana yaymanız iyi bir seçenektir. Gelir-gider dengenizi sağlarken bütçe yapmak da analiz için işinizi kolaylaştıran bir yöntemdir.

Yatırım ve Birikim

Gelir ve gider dengesi konusunda doğru bir alışkanlık kazandıktan sonra yatırım ve birikim olanaklarını araştırmaya başlayabilirsiniz. Bu konudaki yönelimlerinizi analiz etmeniz finansal sağlığınız açısından yararlı olur. Bütçenizi oluştururken gelirinizin bir kısmını düzenli olarak birikimleriniz için ayırmaya dikkat edebilirsiniz. Finansal sağlık durumunuza göre farklı dönemlerde ve vadelerde birikimlerinizi artırmak üzere çeşitli yatırım araçlarını kullanmanız mümkündür. Bir süre sonra farklı yatırımlardan elde ettiğiniz sonuçları kıyaslayarak da birikimlerinize yön verebilirsiniz. Vadeli mevduat, döviz ya da emtia gibi yatırım ve birikim yapabileceğiniz enstrümanlar hakkında bilgi edinmek için “Riski en düşük yatırım aracı hangisidir?” içeriğini de inceleyebilirsiniz.

Finansal sağlık durumunuzu analiz ederken tasarruf edebileceğiniz uygulamaları belirlemenizin de iyileştirici etkileri olur. Gelirinize göre giderlerinizin ağır bastığı durumlarda tasarruf edebileceğiniz alanları bulmak dengeyi yeniden sağlamanıza yardım eder. Giderlerinizi detaylı şekilde yazıp incelerken evde enerji tasarrufu yapmak, kısa mesafeleri yürümek ya da bazı isteklerinizi ertelemek gibi size uygun olacak seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Üstelik çoğu tasarruf yöntemi ile kişisel sağlığınızı ya da çevreyi korumaya yönelik bir eylemin parçası olarak iki farklı kazanç elde edebilirsiniz.

Finansal Sağlığınızı Kötü Etkileyebilecek Durumlar

Finansal sağlığınızı kötü yönde etkileyebilecek durumlar her zaman söz konusudur. Bu durumlar sizin iradeniz dışında gelişebileceği gibi bazen farkında olarak ya da olmayarak tekrar ettiğiniz davranışlarınızdanda kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir durumu tespit ettiğinizde finansal iyilik hâlinin yaşamınıza ve kişisel sağlığınıza olan etkilerini göz önünde bulundurarak gerekli düzeltmeleri yapmak için kendinizi motive edebilirsiniz.

Bilinçsiz Harcamalar Yapmak

Gelir-gider dengesini negatif yönde bozan ve borçları arttıran durumların başında bilinçsiz harcamalar yapmak gelir. Bazen dışarıda fazla yemek yemek, arkadaş buluşmalarında ya da tatillerde düşünmeden para harcamak ya da ihtiyaç olmayan kıyafetler almak gibi bilinçsiz bir tutum içine girilebilir. Bu noktada önemli olan gereksiz harcamaları bir alışkanlığa dönüşmeden kontrol altına alabilmektir. Böylece bir süre sonra gelir-gider dengenizi yeniden sağlamanız mümkün olur. Sürdürülebilirlik açısından bütçenize az sayıda küçük keyfî harcama kalemleri eklemeniz de bu durumu kontrol altında tutmak için faydalı olabilir.

Tasarruf Yapmamak

Sınırlı bir gelire sahip olup tasarruf yapmamak birikimlerimizin ve finansal güvencemizin önündeki en büyük engellerden bir tanesidir. Kişisel hedeflerimiz için geleceğe yönelik ya da ani oluşabilecek durumlara karşı para biriktirmek, çeşitli tasarruf yöntemlerini uygulamadan mümkün olmayabilir. Gelir-gider dengesinin ve finansal sağlığın istikrarı için tasarruf yapmanın rolü büyük önem arz eder.

Finansal Sağlığımızı Korumak İçin Hangi Alışkanlıkları Edinmeliyiz?

Finansal sağlığınızı korumak için işe, endişelerinizi geride bırakıp kontrolü ele almak ve para algınızı iyileştirecek doğru alışkanlıklar edinmekle başlayabilirsiniz. Kişisel finans hedeflerinizi belirledikten sonra mantığa uygun bir planlama ile amaçlarınızı uygun süreler içinde gerçekleştirmeye odaklanabilirsiniz. Kendi gelir seviyenize ve koşullarınıza uygun olarak koyduğunuz bu hedeflerin iyi tanımlanmış, ulaşılabilir ve ölçülebilir olması da önemlidir. Bu yolda finansal okuryazarlık ve para yönetimi konularındaki güncel bilgileri de takip etmek gerekir.

Bütçe Oluşturun

Finansal sağlık için kişisel bütçenizi oluşturmak gelir-gider dengesini kavramak için önemli bir adımdır. Bir süre tüm giderlerinizi gözlemleyip kaydettikten sonra bütçe düzenlemesine gitmeniz işinizi kolaylaştırabilir. Böylece temel ihtiyaçlarınız ile gerekli olmayan ya da zamana yayılabilecek harcamalarınız belirli hâle gelir. İyi bir bütçe hazırlayıp buna uyduğunuzda bilinçsiz harcamalardan ve borçlanmaktan kaçındığınızı göreceksiniz. HangiKredi’de “Bütçe kontrolü nedir?” içeriğini inceleyerek bu konuda detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Borçlarınızı Yönetin

Bu noktada asıl önemli mesele ne için borçlandığınızdır. Çünkü tüm borçlar finansal sağlığınız için bir tehdit oluşturmaz. Bireysel emeklilik ya da eğitim kredisi gibi bazı borçlar geleceğiniz için iyi birer yatırımdır. Bu borçlar da bütçeniz çerçevesinde doğru şekilde planlanmalıdır. Kontrolsüz kredi kartı harcamaları gibi yükler ise size getirisi olmayan ve kaçınılması gereken borçlardandır.

Acil Durum Fonu Oluşturun

Hayatınızın akışı içerisinde meydana gelebilecek beklenmedik durumlara karşı bir acil durum fonu oluşturup birikim yapmanız yerinde bir tercihtir. Bu fonu gerektiğinde kendiniz ya da çocuklarınız gibi bakımlarını üstlendiğiniz kişiler için kullanabilirsiniz. Acil durumlarda diğer birikimlerinizi harcamadan bu dönemi atlatmanız için de önceden böyle bir planlama yapmanız yararlı olur.

Finansal Sağlık İçin Varlık-Borç Dengesi Neden Önemlidir?

Gelir seviyeniz ne olursa olsun, varlık-borç dengenizi oluşturup korumak ve akıllı mali kararlar almak sürdürülebilir bir finansal sağlık durumu için yapılması gerekenlerdendir. Bu pek çok açıdan eskilerin “kendi yağında kavrulmak” olarak niteledikleri durumun modern bir tanımıdır. Finansal denge sağlanarak temel giderlerin, ihtiyaçların, isteklerin, birikimlerin ve acil harcamaların yönetimi sağlıklı şekilde gerçekleşir. HangiKredi finansal sağlığınızı inşa ederken kendinize özel bir yol haritası oluşturmanıza destek olur. Brütten nete maaş hesaplama gibi araçlar ile gelir ve gider bileşenleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Finansal Özgürlük ile Finansal Sağlığın Nasıl Bir İlişkisi Vardır?

Finansal özgürlük, bireyin parasal olarak başka kişilere bağlı olmaması ve maddi açıdan rahat şekilde harekete geçebilmesidurumunu ifade eder. Finansal özgürlük için gelirin toplam giderlerden daha yüksek olması gerekir. Hedeflediğiniz yaşam kalitesinin ve alım gücünün yüksekliğine göre gelir farkı da artmalıdır. Bu parasal özgürlük hâline ulaşmak için ise iyi yönetilen ve sürdürülebilir bir finansal sağlık gereklidir. Finansal sağlık çerçevesinde giderler düzenlenip çeşitli yatırım fırsatları değerlendirildiğinde elde edilen sonuç ile finansal özgürlük gerçekleşir.

HangiKredi'nin dijital gücü ile oluşan HangiKredi Notu'nuzu hemen öğrenin!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Bankaların Emeklilik Promosyon ve Kampanyaları 1.12.2022

  Bankaların Emeklilik Promosyon ve Kampanyaları

 • Borsaya Yatırımcı İlgisi Çok Yoğun 29.11.2022

  Borsaya Yatırımcı İlgisi Çok Yoğun

 • EYT İçin Çırak ve Staj Sigortası Başlangıç Olarak Sayılabilir mi? 25.11.2022

  EYT İçin Çırak ve Staj Sigortası Başlangıç Olarak Sayılabilir mi?

 • Faiz Oranları, Konut Satışları Ve Fiyatlar 23.11.2022

  Faiz Oranları, Konut Satışları Ve Fiyatlar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon