Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Maaş Hesaplama

Brütten nete, netten brüte maaş hesaplayın.

Hesaplamak istediğiniz ücret tipini seçin
Medeni durum
Eşiniz çalışıyor mu?
Çalışma durumu
 • Bu tablo yılı verileri esas alınarak hesaplanmıştır.
 • Rakam asgari ücretin altında olduğunda hesaplama yapılmaz.
 • Hesaplanan tutarlar bilgilendirme amaçlıdır, resmi belge olarak kullanılamaz. Gereken durumlarda uzman veya danışman bilgisine başvurulması tavsiye edilir.
 • Net maaş çalışanların maaşını alırken en çok karışıklık yaşadığı terimlerden biri. Net maaş, isminden de anlaşıldığı gibi işverenin yapılan tüm kesintilerin sonunda size emeğinizin karşılığı olarak direkt verdiği tutarı ifade eder. Net maaş, brütten vergilerin ve diğer kesintilerin çıkarılmasından sonra ortaya çıkar. Daha açık ifade etmek gerekirse maaş gününüzde elden ya da hesabınıza yatırılarak kullanımınız için size teslim edilen tutar net maaşı ifade eder. Brüt maaşın kesintileri otomatik olarak yapılır ve sizden herhangi bir ödeme talep edilmez.

 • Brüt maaş, bir çalışanın hak ettiği fakat içinden vergiler ve sigorta gibi masrafların kesilmemiş halini ifade eder. Maaşınızın 3.000 TL olması bu değeri alacağınız anlamına gelmez. Brüt olarak 3.000 TL maaşa sahipseniz, gerekli kesintilerle birlikte net maaşınız belirlenir ve ödeme yapılır. Brüt geliri bir bakıma verdiğiniz hizmetten dolayı elde ettiğini kar olarak görebilirsiniz. Kesintilerle birlikte sizin net kazancınız belirir. Çoğu firma maaş görüşmelerinde brüt maaş değil, net ücret üzerinden anlaşma yapar, vergi ve sigorta giderleri ile çalışanlardan kesilmek yerine hiç yansıtılmaz bile.

 • Net maaş ve brüt maaşın neler ifade ettiğini ve hangi kesintilerin yapıldığını çalıştığınız kurumun insan kaynaklarından maaş bordrosu talep ederek öğrenebilirsiniz. Maaş bordrosunda yer alan tablodaki rakamlar üzerinden direkt olarak ilişki kurabilirsiniz.

  Net maaş ve brüt maaş arasındaki farklar

  • Başlangıç aşamasında kesinti yapılmadan önce belirlenen tutar brüt maaş olarak adlandırılır. Vergi ve kesintilerin yapılarak kişilerin kullanımına verilen tutar ise net maaş olarak adlandırılır.
  • Brüt maaş net maaştan daha yüksek rakamları ifade eder. - Net maaş her zaman için brüt maaşa bağlı olarak hesaplanır.
  • Brüt maaş içerisinde işverenin her yıl ödediği rakamlar dahil edilir ve aylara göre değişiklik gösterebilir, net maaşta ise zam olmadığı sürece değişiklik olmaz.

 • Brüt maaş üzerinden net maaş hesaplanırken belli miktarlarda vergi ve sigorta kesintisi söz konusu olabiliyor. Çalışanın sigorta girişi ve gelirleri üzerinden vergilerin miktarlarında da değişiklik meydana gelir. Aşağıda kesinti yapılırken standart olarak hangi kalemlerin brüt maaştan düştüğünü bulabilirsiniz:

  1. Sosyal güvenlik primi çalışanlarının tahsisi
  2. İşsizlik sigortası çalışanının dağılımı
  3. Gelir vergisi matrahı
  4. Gelir vergisi
  5. Damga vergisi

 •  

   

  BRÜT MAAŞ

  4.000 TL

  Sosyal Güvenlik Primi Çalışanlarının Tahsisi %14

  -560 TL

  İşsizlik Sigortası Çalışanının dağılımı %1

  -40 TL

  Gelir vergisi matrahı

  -3.400 TL

  Gelir vergisi %15

  -510 TL

  Damga vergisi (0,00759)

  -30,36 TL

  Toplam Kesintiler

  -1.140,36 TL

  NET MAAŞ

  2.859,64 TL