Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 7.04.2021 Güncelleme Tarihi: 7.04.2021

Elektriğe, suya ve doğalgaza yansıyan zamlar bugünlerde herkesi zorlamaktadır.

Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları
 Ancak bazı yöntemler sayesinde faturaları azaltmanın yolları söz konusu. Gelin birlikte inceleyelim!

Dönemsel olarak güncellenen ve sürekli değişen ekonomik faaliyetler ile birlikte birçok finansal işlemlerde değişiyor. Bunların başında yer alan ve çoğu insan tarafından fazlasıyla mağdur olunan bir konuda, faturalara yansıyan faizler ve zamlar oluyor. Aslında önemli bir husus olan faturalar, kişilerin geçim kaynakları arasında onları maddi açıdan zorlayacak bir fiyata tabii olabiliyor. Örneğin; yakın geçmişte 70 TL olarak gelen bir elektrik faturası şu anki ekonomik duruma göre neredeyse 100 TL ve üzeri bir ücretle güncelleniyor.

Elektriğe, suya ve doğalgaza yansıyan zamlar kişiyi bugünlerde zorluyor. Özellikle de korona süreci ile artan işsizlik ile paralel olarak işsiz kalan veya asgari ücrete bile tabii olmayan kişiler için bu durum daha da üzücü olmakta. Ancak bazı yöntemler sayesinde faturaları azaltmanın yolları söz konusu. Bu yollar ve yöntemler ile birlikte kişiler azda olsa rahatlamakta.

Türkiye’de yaşanan Covid-19 salgını yüzünden herkes evlerine kapanmak ve bu salgından korunmak zorunda kaldı. Sağlık açısından korunmak için evlerimize kapandık ama bu sefer de işsizlik konusunda sıkıntılar yaşamaya başladık. Malum evde kaldığımız her süre bize elektrik ve su faturası olarak geri dönüyor. Faturalarda meydana gelen artışlarla birlikte çoğu kişi mağdur oluyor. Birkaç dikkatli hamlelerimiz ile faturalarımızda bir azalma meydana getirebiliriz. .Peki, bu faturalar ve faturaları azaltma yolları neler?

Işıkları Çok Fazla Kullanmayın!

Işıklar diğer bir deyimle lambalar, en çok kullandığımız ışık kaynaklarıdır. Onlar olmadan işlerimizin çoğunu halledemeyiz. Fakat bu günlerde kullanım oranlarımızı azaltmalı ve salgın süreci geçene kadar bu yöntemlere dikkat etmeliyiz. Işıktan tasarruf etmenin yolları ile elektrik faturalarında bir iyileşme kazanç elde edebiliriz.

 • Odanızda zaman geçiriyor veya ders çalışıyorsanız bu süreyi azda olsa azaltmalısınız. Odanızdan çıktığınız zaman eğer odanıza hemen dönmeyecekseniz ışığınızı kapatmaya özen göstermeniz sizin ve ailenizin yararına olur.
 • Binalarınızdaki ışıklar otomatik veya sensörlü değilse değiştirerek ışıkları otomatik hale getirebilirsiniz. Bu sayede belli bir saniye bekledikten sonra sönen ışıklar elektrik faturanızın hafiflemesi konusunda iyi bir adım olur.
 • Buzdolabı içerisinden bir şey çıkarmak istediğinizde bunu önceden planlamanızda yarar var. Aksine buzdolabını açıp dakikalarda beklemek size zarar olarak dönecektir. Bekleyen dolabın ışıkları boşa elektrik harcadıkça elektrik faturanız kabaracaktır. Aynı şekilde eğer buzdolaplarınızın dondurucularını son dereceye kadar açıyorsanız bu buzlanmaya ve daha çok elektrik harcamaya sebep olacaktır. Bu nedenle dondurucu seviyesini en aza indirmeniz önemli bir yere sahip.
 • Kullanmakta olduğunuzu ampulleri inceleyin ve eğer bu ampuller tasarruflu değilse tasarruflu olan ampuller ile değiştirebilirsiniz.
 • Ders çalıştığınızda veya kitap okuma saatlerinizde bütün odanın ışıklarını açmak yerine küçük aydınlatma ışıklarınızı açabilir ya da pille çalışan aydınlatma cihazlarını tercih edebilirsiniz.

Çamaşır Makinesine Dikkat!

Çamaşırlarınızı makineye attıktan sonra aslında daha önemli bir adıma geçiyorsunuz. Bu adım elbette ki makinelerinizin harcayacağı elektrik düzeyi ile ilgili. Kısacası çamaşırlarınız için ideal yıkama kapasitesini ayarlamanız hem sizin hem de aile bireyleriniz için tasarruflu olacaktır.

 1. Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra makinede kurutmak ve elektrik enerjisi harcamak yerine çamaşırlarınızı asarak kurumalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede elektrikten enerji tasarrufu yaptığınız gibi temiz oksijen ve D vitamini olan güneş sayesinde elbiseleriniz de hijyenik olacaktır.
 2.  Bulaşıklarınızı elde yıkamak yerine bulaşık makinelerinize atabilirsiniz. Bulaşık makineleri hem sudan hem de elektrikten tasarruf eder.
 3. Bulaşıkları yıkarken makinenizi ekonomik ya da 50 dereceye denk gelen bölümlere ayarlamanız enerji tasarrufu için önemlidir.

Kredi kartı harcamalarınızı tutarlı yönettiğinizde bütçenize katkı sağlayacaktır, "Kredi Kartı Harcamalarınızı Düzenleyecek Tasarruf Tüyoları" yazımızla kredi kartınızı nasıl daha bilinçli kullanabilirsiniz öğrenin. 

Cihazların Fişlerini Prizde Bırakmayın!

 • Uydular, televizyonlar veya müzik setleri tüm bunlar kullanılan en yaygın araçlar. Bu araçlar kullanılmadığında kesinlikle prizde fişleri bırakılmamalıdır.
 • Gece uykusunda televizyonun sizlere eşlik etmesini seviyorsanız bunu da tasarrufa çevirebilirsiniz. Şöyle ki eğer siz televizyon izlerken uyuya kalırsanız sabaha kadar saatlerce TV açık kalacak ancak bunu otomatik kapanmaya ya da uykuya ayarlarsanız bu sayede siz uyuduktan sonra televizyonda otomatik olarak kapanacak ve elektriği fazla harcamamış olacak.
 • Herhangi biri cihazı alacağınız zaman bu cihazların enerji verimli ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Televizyonları veya bilgisayarlarınızı kapattıktan sonra iş bitmiyor. Yapmanız gereken en önemli adım bulunuyor. Bu adım tabi ki fişleri prizden çekmek oluyor. Cihazlar kapalıda olsa elektrik açısından enerji tüketirler bu tüketimi ortadan kaldırmak için fişleri mutlaka çekmelisiniz.

"7 Basit Yöntemle Enerji Tasarrufu Sağlayıp Bütçenizi Korumanın Yolları" yazısında belirttiğimiz basit değişikliklerle enerjiden tasarruf ederek hem doğayı koruyabilir hem de bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

Ampul Sayısını En Aza İndirin

Elektrik, doğalgaz ve su faturalarını azaltmak istiyorsanız alınması gereken önlemlere ayak uydurmanız gerekiyor. Bunların başında ampul sayılarındaki artış geliyor.

 • Genellikle bir evin tavanında mevcut olarak bulunan ampul sayısı fazla olabiliyor. Mesela salon tavanında en azından 3-4 ampul bulunuyor. Bu da demek oluyor ki enerji tasarrufu en az seviyede. Elektrik harcamasını en aza indirmek için ampul sayısını azaltmak çok doğru bir hamle olacak.
Ampul Kullanımını Azaltarak Elektrik Harcamanızı Düşürebilirsiniz

Ütüyü Kullanırken Dikkat!

Isı kaynağı olan ütü, elektrik enerji açısından çok fazla tüketime sebebiyet veriyor. Isı arttıkça harcanan enerji ve elektrik artıyor. Bu nedenle de fatura kabarık geliyor.

 • Ütü yaparken ütü bittikten sonra değil bitmeden 5 dakika kadar öncesinde fişi prizden çekmelisiniz. Bu sayede enerjiden tasarruf edersiniz. Çünkü 5 dakika içerisinde ütü de yüklü olan ısı zaten kıyafetlerinizi ütülemek için yeterli olacaktır.

Zamanınızı biriktiremezsiniz ama paranızı biriktirerek kendinize ayırdığınız zamanları en güzel şekilde değerlendirebilirsiniz. "2021’de Tasarruf Yapmanızı Sağlayacak Öneriler" yazısını mutlaka inceleyin!

 Doğalgaz Faturasını Azaltmak İçin Neler Yapmalıyım?

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte artan ısı kullanımı arasında elektrik sobaları, komiler ve klimalar yer alıyor. Bilhassa elektrik faturasına fazlasıyla yansıyan doğalgaz için tedbir almak faturanın yükünü hafifletmemize olanak tanır.

 1. Evin her konumunu ısıtan doğalgazı doğru bir şekilde kullanmalıyız. Mesela bulunduğunuz oda dışındaki diğer odaları kullanmıyorsanız o odalardaki radyatörleri kapatmalısınız. Kapatırken de radyatörlerin önünü yanını vs. boş bırakmanız ısı sıcaklığını vermesi konusunda kolaylık sağlayacaktır.
 2. Radyatörlerin iyi bir ısı vermesi için hijyenik olarak yılda en az bir kerede olsa temizlenmesi ve havasının alınması gerekir. Bu sayede hem ısı hem de enerji boşuna gitmez ve elektrik faturası kabarık gelmez.

 Su, En Değerli Varlığımız

Covid-19 süresince verdiğimiz salgın mücadelesi hala devam ederken bu noktada önemli olan hijyen kurallarına dikkat etmemiz gerekiyor. Ancak hijyen açısından tedbirlerimizi alırken de suyu heba etmeden sakince ve gerektiği kadar kullanılmasına özen göstermeliyiz. Su kullanımını en aza indirmek hem sudan hem de su faturasından tasarruf etmemizi sağlar.

 • Ellerinizi köpürtüp sabunlarken birkaç dakika ayırmanız gerekir. Tabi bu süre içerisinde suyu kapalı olarak bekletmelisiniz. Yoksa dakikalarca akan su hem su kaybına hem de faturanın kabarık gelmesine sebebiyet verir.
 • Dişlerinizi fırçalarken suyu açık bırakmamalısınız.
 • Her dakika ellerinizi yıkamak yerine ellerinizi yıkadıktan sonra yanınızda dezenfektan veya kolonya gibi alkol bazlı hijyen maddelerini taşıyabilir ve sağlığınızı bu şekilde de koruyabilirsiniz.
 • Ev temizliği yaparken belli bir miktar suyu kaba alabilir ve o su eşliğinde bölgesel temizlikler yapabilirsiniz.
 • Sebze ve meyveleri saatlerce yıkamak yerine bir kere yıkadıktan sonra sirkeli su içerisinde bekletebilirsiniz. Bu sayede sudan tasarruf sağlarken, sebzelerinizin de sağlıklı bir şekilde temizlenmesinde önemli bir katkı sağlamış olursunuz.
   

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finans dünyasıdan en güncel haberler ve tüm merak ettikleriniz HangiKredi'de!

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı? 12.05.2021

  Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı?

 • Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı 11.05.2021

  Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı

 • Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi? 7.05.2021

  Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi?

 • Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık 6.05.2021

  Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon