Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Tatil İçin Tasarruf Önerileri

Evren Keskin

Yayımlama Tarihi: 17.06.2020 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Her zaman yoğun geçen iş hayatı ve kalabalık şehir yaşantısından uzaklaşmak, sessiz ve sakin bir tatil yapmak için birçok fırsat kovalarız.

Tatil İçin Tasarruf Önerileri
Tatil fırsatlarını değerlendirmek, hep hayal ettiğimiz yerlere tatile gitmek isteriz.

Her zaman yoğun geçen iş hayatı ve kalabalık şehir yaşantısından uzaklaşmak, sessiz ve sakin bir tatil yapmak için birçok fırsat kovalarız. Tatil fırsatlarını değerlendirmek, hep hayal ettiğimiz yerlere tatile gitmek isteriz. Bu yazımızda özellikle bayram tatili gibi yoğun dönemlerle planlayacağımız seyahatlerde tasarruf edebilmek için nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Eskiden tatil yerleri ile ilgili yalnızca oraya giden arkadaşlarımızdan bilgi alırdık. Bugün ise internetin yaygınlaşmasıyla birlikte hayal ettiğimiz tatil yerleri hakkında dakikalar içerisinde merak ettiğimiz tüm detaylara ulaşabiliyoruz. Bir tatil planı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şeyler konaklama imkânlarının nasıl olduğu ve tatil planınız için yapmış olduğunuz tasarruf (bütçe) planlamasının yeterli olup olmayacağıdır. Neyse ki aklınıza takılan tüm bu sorulara yanıt vererek, her anlamda eksiksiz bir tatil planı yapmanızı sağlayacak çevrim içi servisler bulunuyor.

Peki, ekonomik bir tatil planı yapmak için hep gitmek istediğimiz yerlerden vazgeçmek gerekli mi? Elbette hayır! Tüm sevdikleriniz ile tatil için ayırmış olduğunuz bütçe doğrultusunda dilediğiniz tatil yerine size özel oluşturulmuş fırsatlardan yararlanarak seyahat edebilirsiniz. Tüm bu fırsatlardan yararlanmak için ihtiyacınız olan şey internet ve internete erişim sağlayabileceğiniz bir cihaz.

Dilerseniz cep telefonunuzdan, dilerseniz bilgisayarınızdan ziyaret edeceğiniz Airbnb gibi internet siteleri, uygun konaklama imkânları size sunuyor. Dünyanın dört bir yanında konaklama hizmeti sağlayan işletme ve kurumlar çevrim içi servisler üzerinden gerçekleştireceğiniz rezervasyon işlemlerinde size özel teklifler oluşturarak harika bir tatil imkânı sağlıyor.

İnternetin benzersiz tatil fırsatlarına ev sahipliği yaptığı aşikâr. Fakat mümkün olduğunca fazla tasarruf yapmak için neler yapılabilir? Sizler için hazırladığımız bu yazıda tatil için tasarruf önerileri paylaşacağız.

Alternatif Teklifleri İnceleyin, Tüm Karşılaştırma Sayfalarını Kontrol Edin

Otel seçimi yaparken yalnızca ajanslara ve alışkanlıklarınıza bağlı kalmayın. Çevrim içi servisleri ziyaret edin. Bu servisler anlaşma sağladıkları otel ve konaklama servislerinden size özel teklifler alarak ideal seçiminizi yapmanızı sağlıyor.

Belirli bir kişi ya da kuruma bağlı kalmamak, konaklama masraflarınızı neredeyse yarı yarıya düşürmenizi sağlar. Bu sayede daha uzun konaklamalar gerçekleştirebilir ve tatilinizi uzatabilirsiniz.

Tüm bu süreçte dikkat etmeniz gereken en önemli şey ayırmış olduğunuz tatil bütçesi. Ödemeleriniz için bütçenizin yeterli olmaması halinde bankaların sunduğu cazip tatil kredisi fırsatlarından yararlanarak tatil masraflarınızı tüm yıla yayabileceğiniz küçük taksitlere bölebilirsiniz.

Planınızı Hafta İçi Yapın

Çoğu zaman tatil planımızı hafta sonu tatiliyle birleştirerek yaparız. Bizimle aynı fikre sahip onlarca kişi olduğu için hafta sonları planlanan tatiller çoğu zaman maliyetlerin yükselmesine neden olur. Talepte yaşanan artış uçak, otobüs ve konaklama hizmetlerinin fiyatlarını artırıyor.

Kendi aracınız ile seyahat etmeyi düşünmüyorsanız, hafta sonu tatil merkezlerine ulaşım sağlayan servislerde boş yer bulma sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle özellikle salı ve çarşamba günü başlayan bir tatil planı düzenleyebilirsiniz.

Ucuz Uçak Bileti Kovalayın

Erkenden alacağınız, ileriye dönük tatil planlarınız için aceleci davranmayın. Ulaşım için ucuz uçak bileti kovalamayı deneyin. Çoğu hava yolu şirketi özel günler başta olmak üzere yılın bazı günlerinde şaşırtıcı indirimler uygular. İndirimlerden anında haberdar olmak ve hava yolu şirketlerinin fiyatlarını karşılaştırmak için SkyScanner gibi çevrim içi rezervasyon sitelerini tercih edebilirsiniz.

Sadece en popüler hava yolu şirketine bağlı bir plan oluşturmayın. Alternatif firma ve siteleri de gözden geçirin. Dünyanın dört bir noktasına sefer düzenleyen onlarca güvenilir hava yolu şirketi olduğunu unutmayın. Bazı alışkanlıklarınızı değiştirmek, tatil planınızın önündeki en büyük engellerden birisi olan bütçenizi hafifletebilir.

TATİL KREDİSİNDE AVANTAJLI FAİZ ORANLARI!

Yükünüzü Hafifletin

Bazen tatil için yanımıza almayı düşündüğümüz eşyaların dozunu kaçırabiliyoruz. Seyahat sırasında gerçekten ihtiyacınız olan eşyaların dışına çıkmadan, mümkün olduğunca hafif bir valiz hazırlamaya çalışın. Valizinizi tekrardan gözden geçirin, yerleştirdiğiniz birçok eşyaya aslında hiç ihtiyacınız olmadığını fark edeceksiniz. Fazla ağırlıklarınızdan kurtularak, ekonomik seferleri tercih edebileceğinizi unutmayın.

Popüler Mekanlara Bağlı Kalmayın

Tatil planınızı yaparken çoğu tatil merkezinde popülerleşmiş ve artık birer “Marka” olarak kabul edilen, herkesin ziyaret etmek için can attığı mekanlardan uzak durmaya çalışın. Bu mekanlarda alacağınız ürün ve hizmetlerin neredeyse eşdeğerini (belki de daha iyisini) daha sakin ve henüz çok duyulmamış adreslerde de bulabileceğinizi unutmayın.

Henüz çok duyulmamış bu mekanları nasıl bulabileceğiniz merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için seyahat öncesinde bir araştırma yapmalı ve yerel rehberlerin paylaşımlarını takip etmelisiniz. Yerel rehberler bu tarz mekanların daha fazla ziyaretçi çekmesi için içerikler oluşturur. Ayrıca seyahat acenteleri ve belediyelerin oluşturduğu sayfalara da göz gezdirebilirsiniz.

Rotanızı Değiştirin

Tatil için planladığınız rotanın dışına çıkmayı hiç düşündünüz mü? Evet, sık sık duyduğunuz popüler tatil yerleri ilginizi çekiyor olabilir. Tüm dünyayı etkisi altına almış Koronavirüsün etkilerinin ülkemizde hafiflemesiyle birlikte çizeceğiniz tatil planında bazı değişiklikler yapmanız hem cebinizi hem sağlığınızı koruyacaktır.

Covid19 sıkıntıları kalkarken gidebileceğiniz yerler hakkında araştırma yapabilir, keşfedilmeyi bekleyen harika tatil merkezlerini bulabilirsiniz. Kalabalıktan uzak, bolca temiz havanın yer aldığı sessiz, sakin ve huzurlu bir hafta sonunun dahi size çok iyi geleceğinden emin olabilirsiniz.

Bütçenizi Gözden Geçirin

Çıkacağınız yolculukta hangi harcamaları yapacağınızı önceden planlayın. Yapacağınız planlamaya bağlı olarak bütçenizi gözden geçirin ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda bankanızın size sunacağı cazip tatil kredisi fırsatlarını gözden geçirin. Sevdikleriniz ile çıkacağınız unutulmaz bir yolculukta her şeyin hayal ettiğiniz gibi ilerleyeceğinden emin olun.

Erken Rezervasyon Fırsatlarını Değerlendirin

Tatile hemen çıkmanızı gerektiren bir neden yoksa planlarınızı bir süre daha ertelemeyi deneyin. Otel ve hava yolu şirketleri çoğu zaman şaşırtıcı erken rezervasyon indirimleri uygulayabiliyor. Birkaç ay ileriyi düşünerek yapacağınız bir rezervasyon konaklama ve ulaşım masraflarınızdan yarı yarıya tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Tarihleri Esnetmeyi Deneyin

Bayram tatili için bir plan yapıyorsanız bayram haftasına denk gelen tarihler içerisinde karşılaşacağınız fiyatlar bütçenizi fazlasıyla zorlayacaktır. Bunun yerine tarihlerde biraz daha esnek olmayı deneyin ve bayramdan bir hafta önce ya da sonrası için karşılaştırmalar yapın. Tatile bir hafta erken ya da geç çıkmak özellikle alacağınız uçak biletinde ciddi bir fiyat farkı oluşturacaktır.

Yerel Etkinlikleri Takip Edin

Seyahat edeceğiniz bölgeye özgü bazı etkinlikleri takip edin. Tatilinizi biraz daha renklendirmek için katılabileceğiniz herhangi bir organizasyon olup olmadığını araştırın. Bu konuda bilgi almak için yerel internet siteleri ve turizm ofislerine ulaşmayı deneyin. Özellikle yurt dışına düzenleyeceğiniz seyahatlerde yerel belediyeler turistlere özel ücretsiz şehir tanıtım turları düzenlemektedir.

Kendin Pişir Kendin Ye

Her şey dahil oteller ve konaklama yerleri yerine, kendi damak zevkinize uygun yemekler hazırlayabileceğiniz apart otel tarzı seçenekleri gözden geçirin. Tatil yapan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bölgelerde dışarıdan yemek oldukça pahalı olabiliyor. Bu tarz yerlerde çoğu zaman 2 kişilik basit bir yemek siparişinde dahi 100 ₺’ye varan hesaplarla karşılaşabilirsiniz.

Zaten her zaman evde yemek yapıyorum, tatilde bari yemek yapmayayım diye düşünmeyin. Tatilde yemeğe yapacağınız masraftan tasarruf etmek, daha lüks ve uzun bir tatil planı oluşturmanızı sağlayabilir. Üstelik tüm yemekler kendi damak zevkinize uygun olarak hazırlanır.

Yazar Hakkında

yazar
Evren Keskin

1982 doğumlu olan Evren Keskin, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı mezunudur. Kredi ve finans alanında kişisel ilgisi üzerine yazmaya başlayan Evren, 2020 yılından beri Hangikredi ‘de hayatınızı kolaylaştıracak içerikler üretmeye devam etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon