Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Tatil İçin Tasarruf Önerileri

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 17.06.2020 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Her zaman yoğun geçen iş hayatı ve kalabalık şehir yaşantısından uzaklaşmak, sessiz ve sakin bir tatil yapmak için birçok fırsat kovalarız.

Tatil İçin Tasarruf Önerileri
Tatil fırsatlarını değerlendirmek, hep hayal ettiğimiz yerlere tatile gitmek isteriz.

Tatilinizi daha rahat geçirebilmek için bütçenizi doğru yönetmelisiniz ve birtakım tasarruf yöntemlerinden destek almalısınız.

Genellikle bayram dönemlerine ya da yaz aylarına denk getirilen tatiller, ekstra bir masraf kalemidir. Fakat iş dönemindeki yorgunluktan kurtulmak ve hoş vakit geçirmek için gerekli bir masraftır. Önemli olan detay, tatil sürecini tasarruflu bir şekilde geçirebilmektir. Uçak bileti, bütçe planı, detaylı araştırma ve kampanyalardan yararlanma gibi tasarruf önerileri sayesinde masraflarınızı azaltmanız mümkündür.

Yıl boyunca planını yaptığınız bir tatili maddi sıkıntı yaşamadan geçirebilmek adına tasarruf konusunda dikkatli olmalısınız. Tatil için tasarruf yöntemlerinden faydalanarak bütçenizi daha geniş tutabilir ya da dar olan bütçenize uygun bir tatil planlayabilirsiniz.

Tatil İçin Tasarruf Önerileri

Alternatif Teklifleri İnceleyin, Tüm Karşılaştırma Sayfalarını Kontrol Edin

Otel seçimi yaparken yalnızca ajanslara ve alışkanlıklarınıza bağlı kalmayın. Çevrim içi servisleri ziyaret edin. Bu servisler, anlaşma sağladıkları otel ve konaklama servislerinden size özel teklifler alarak ideal seçimi yapmanızı sağlar.

Belirli bir kişi ya da kuruma bağlı kalmamak, konaklama masraflarınızı neredeyse yarı yarıya düşürmenizi sağlar. Bu sayede daha uzun konaklamalar gerçekleştirebilir ve tatilinizi uzatabilirsiniz.

Tüm bu süreçte dikkat etmeniz gereken en önemli şey ayırmış olduğunuz tatil bütçesi. Ödemeleriniz için bütçenizin yeterli olmaması halinde bankaların sunduğu tatil kredisi fırsatlarından yararlanarak tatil masraflarınızı tüm yıla yayabileceğiniz küçük taksitlere bölebilirsiniz.

Planınızı Hafta İçi Yapın

Çoğu zaman tatil planları hafta sonu ile birleştirilerek yapılır. Bu durum da hafta sonlarındaki yoğunluğun sebebidir. Talepte yaşanan artış uçak, otobüs ve konaklama hizmetlerinin fiyatlarını artırır. Hafta içi tatilleri genellikle daha ekonomik olur.

Kendi aracınız ile seyahat etmeyi düşünmüyorsanız, hafta sonu tatil merkezlerine ulaşım sağlayan servislerde boş yer bulma sorunuyla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle özellikle salı ve çarşamba günü başlayan bir tatil planı düzenleyebilirsiniz.

Ucuz Uçak Bileti Araştırın

İleri tarihlerdeki tatil planlarınız için aceleci davranmayın. Şehir dışı ya da yurt dışı planlarınızda alacağınız uçak bileti için detaylı araştırma yapın. Çoğu hava yolu şirketi özel günler başta olmak üzere yılın bazı günlerinde büyük oranlı indirimler uygular. İndirimlerden anında haberdar olmak ve hava yolu şirketlerinin fiyatlarını karşılaştırmak için çevrim içi rezervasyon sitelerini tercih edebilirsiniz.

Sadece en popüler hava yolu şirketlerine bağlı bir plan oluşturmayın. Alternatif firma ve siteleri de gözden geçirin. Dünyanın dört bir noktasına sefer düzenleyen onlarca güvenilir hava yolu şirketi olduğunu unutmayın. Bazı alışkanlıkları değiştirmek, tatil planınızın önündeki bütçe engelini aşmak için önemli tasarruflar sağlar.

Yükünüzü Hafifletin

Tatil için yanınıza alacağınız eşyaları doğru seçin. Seyahat sırasında gerçekten ihtiyacınız olan eşyaların dışına çıkmadan, mümkün olduğunca hafif bir valiz hazırlamaya çalışın. Valizinizi tekrardan gözden geçirin ve ihtiyacınız olmayan eşyaların bazılarını evde bırakın. Fazla ağırlıklarınızdan kurtularak ekonomik seferleri tercih edebileceğinizi unutmayın.

Popüler Mekânlara Bağlı Kalmayın

Tatil planınızı yaparken çoğu tatil merkezinde popülerleşmiş ve markalaşmış, ziyaret etmek için talebin çok olduğu mekânlardan uzak durmaya çalışın. Bu mekânlarda alacağınız ürün ve hizmetlerin neredeyse eşdeğerini daha sakin ve henüz çok duyulmamış adreslerde, daha ekonomik fiyatlarla bulabileceğinizi unutmayın.

Ekonomik ve sakin mekânlar popüler olmadıkları için duymamış olabilirsiniz. Bunun için internet üzerinden yerel sitelere ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Özellikle tatilinizi geçireceğiniz il ve ilçe belediyelerinin sitelerinden ve sosyal medya hesaplarından faydalanmanız mümkündür.

Rotanızı Değiştirin

Belirli bir tatil planına bağlı kalarak her seferinde aynı bölgeye seyahat ediyor olabilirsiniz. Fakat bunun alternatiflerini de değerlendirmeniz, daha ekonomik ve tasarruflu bir tatil planı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Standart rotanızı daha yakınlardaki farklı bir rotaya çevirdiğinizde tatil masraflarını azaltma şansınız olur.

Bütçenizi Gözden Geçirin

Çıkacağınız yolculukta hangi harcamaları yapacağınızı önceden planlayın. Yapacağınız planlamaya bağlı olarak bütçenizi gözden geçirin ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda bankanızın size sunacağı tatil kredisi fırsatlarını değerlendirin. Bütçe planı, her tasarrufta olduğu gibi tatil tasarruflarında da en etkili yöntemlerden biridir. Bütçe planı sayesinde sürpriz bir harcamayla karşılaşmanız bütçenizi zorlamaz.

Erken Rezervasyon Fırsatlarını Değerlendirin

Tatile hemen çıkmanızı gerektiren bir neden yoksa planlarınızı bir süre daha ertelemeyi deneyin. Otel ve hava yolu şirketleri çoğu zaman avantajlı erken rezervasyon indirimleri uygularlar. Birkaç ay ileriyi düşünerek yapacağınız bir rezervasyon, konaklama ve ulaşım masraflarınızdan yarı yarıya tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Tarihleri Esnetmeyi Deneyin

Bayram tatili için bir plan yapıyorsanız bayram haftasına denk gelen tarihler içerisinde karşılaşacağınız fiyatlar bütçenizi zorlayabilir. Bunun yerine tarihlerde biraz daha esnek olmayı deneyin ve bayramdan bir hafta öncesi ya da sonrası için karşılaştırmalar yapın. Tatile bir hafta erken ya da geç çıkmak, özellikle alacağınız uçak biletinde ciddi bir fiyat farkı oluşturur.

Yerel Etkinlikleri Takip Edin

Seyahat edeceğiniz bölgeye özgü bazı etkinlikleri takip edin. Tatilinizi biraz daha renklendirmek için katılabileceğiniz herhangi bir organizasyon olup olmadığını araştırın. Bu konuda bilgi almak için yerel internet siteleri ve turizm ofislerine ulaşmayı deneyin. Özellikle yurt dışına düzenleyeceğiniz seyahatlerde yerel belediyeler turistlere özel ücretsiz şehir tanıtım turları düzenlemektedir.

Kamp Alanları Araştırın

Tatilinizi bahar ya da yaz aylarına denk getiriyorsanız, konaklama detayını masraf kalemlerinden çıkarabilirsiniz. Bunun için ücretsiz bir şekilde ya da ekonomik fiyatlarla kamp yapabileceğiniz bir tatil yeri araştırıp kendi çadırınızda konaklayabilirsiniz. Ayrıca kamp alanında kendi yemeklerinizi kendiniz pişireceğiniz ve ücretli mekânlardan ziyade doğanın içinde gezeceğiniz için önemli ölçüde tasarruf sağlayabilirsiniz.

Önceden Gittiğiniz Yerlere Giderseniz Maliyeti Ön Görmeniz Mümkün

Eğer sürpriz bir masrafla karşılaşmak istemiyorsanız, geçmişteki tatil planlarınızı tekrarlayabilirsiniz. Daha önce gittiğiniz yerlere giderseniz, ne kadar bütçeye ihtiyaç duyacağınızı da önceden bilirsiniz. Planınızı da bu bütçeye göre yapabilir, ekstra masrafları aradan çıkarabilirsiniz.

Tatilde karşınıza çıkacak sürprizlere karşı hazırlıklı olmak için anında kredi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Yolculuğa Çıkarken Yanınıza Sandviç Alın ve Termosta Çayınızı - Kahvenizi Hazırlayın

Yolculuk sürecinde beslenme ihtiyacınızı karşılamak için yol üzerindeki restoranları ve dinlenme tesislerini tercih ederseniz, ortalamanın üzerinde ücretler ödemeniz gerekir. Bunu önlemek adına sandviç ve benzeri yiyecekler hazırlayarak yanınıza alın. Ayrıca bir termos edinip çay ya da sıcak su doldurarak içecek ihtiyaçlarınızı da ekonomik bir şekilde karşılayabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri