Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Evli Çiftler İçin Para Biriktirme Yolları

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 23.09.2016 Güncelleme Tarihi: 11.11.2020

Gelir gider dengesini ayarlamak ve ev geçindirmek bu esnada da para biriktirmeye çalışmak pek çok evli çift gibi imkansız görünebilir.
Evli Çiftler İçin Para Biriktirme Yolları
Para biriktirmek, hele de evliyseniz, gerçekten oldukça zor ama imkansız değil.

Gelir gider dengesini ayarlamak ve ev geçindirmek bu esnada da para biriktirmeye çalışmak pek çok evli çift gibi imkansız görünebilir. Para biriktirmek, hele de evliyseniz, gerçekten oldukça zor ama imkansız değil. Küçük noktalara dikkat edip bazı yöntemleri uygulayarak kolayca para biriktirebilirsiniz.

Bütçenizi ay başında planlayın

Hanenize giren parayı planlamadan harcamak yerine ay başında bütçe planlaması yapın. Krai, faturalar, mutfak masrafı, cep harçlığı… Kalem kalem çıkarttığınız tüm ihtiyaçlarınız için üst limit belirleyin ve bunun üstüne çıkmamaya çalışın. Ayrıca ay içinde yaptığınız tüm harcamaları not ederek ay sonunda yaptığınız gereksiz  ya da fazla harcamaları da görebilirsiniz.

Önce tasarruf, sonra birikim

Fatura ödemeleri bütçe içinde önemli bir kalem. Fatura tutarını daha aza indirmek için su, elektrik ve doğal gazı özenli kullanmaya dikkat edin. Boş yere akıtmadığınız su, açık unutmadığınız lamba hem sizin için hem de ülkemiz için kâr.

Market ya da mağazalarda gereksiz harcamalar yapmamaya özen gösterin. Bu noktada özellikle market alışverişlerinde kampanyaları takip etmek sizin yararınıza olacaktır. Giyim alışverişleri için de indirim dönemlerini bekleyebilirsiniz.

En Çok Faizi Hangi Banka Veriyor?

Sosyal aktivitelerinizi sonlandırmayın ama bir süre birikim yapabilmek için aza indirin. Sinemada film izlemek yerine evde izlemek, arkadaşlarla dışarıda görüşmek yerine evde toplanmak, arkadaşlarla kitap değiş tokuşu yapmak gibi alternatif yollara başvurarak da harcamalarınızı bir nebze olsun kısabilirsiniz.

Birikim yapacağınız ortak bir hesap açın

İster altın hesabı ister vadeli mevduat hesabı… Aile olarak birlikte birikim yapabileceğiniz ortak bir hesap açın ve her ay buraya küçük de olsa bir miktar para koymaya çalışın. Koyacağınız miktarı “ay sonunda kalanı koymak” şeklinde belirlerseniz bilin ki bu yanlış olur çünkü her zaman elde olan harcanır. Ay başında maaşlarınızı aldığınızda küçük bir miktar parayı hesabınıza koyarak bu paranın varlığını unutmak birikim yapmak için en etkili yoldur.

Birikim yapacağınız vadeli mevduat hesabını seçmek için HangiKredi Yatırım sayfasından destek alabilirsiniz.

En Kârlı Vadeli Mevduat Hesabını Bulmak İçin Tıklayın

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

1 Yorum

Can
Can 25.11.2016 • 00:00

Özellikle market alışverişinde liste yapmak ve listeye uymak market giderlerimi ciddi oranda azalttı. Kredi kartı extrelerime hep bakarım ben, geçtiğimiz aylardaki market masraflarıma göre yaklaşık %20 daha az harcamışım. Cips, kola gibi lüzumsuz şeylerde girmiyor artık eve. Herkese tavsiye ederim...

Yanıtla Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon