Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Evli Çiftler İçin Para Biriktirme Yolları

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 23.09.2016 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Gelir gider dengesini ayarlamak ve ev geçindirmek bu esnada da para biriktirmeye çalışmak pek çok evli çift gibi imkansız görünebilir.

Evli Çiftler İçin Para Biriktirme Yolları
Para biriktirmek, hele de evliyseniz, gerçekten oldukça zor ama imkansız değil.

Para biriktirmek her zaman avantajlıdır fakat evlilik sürecinde giderlerin artması, birikimi zorunlu kılan durumlardan biridir.

Evlilik, pek çok yeni gider kalemi yaratan ve mevcut giderleri de artıran bir durumdur. Dolayısıyla evli çift olarak birikim yapma ihtiyacı duyabilirsiniz. Aylık bütçe planlaması ile ilk adımı atabilirsiniz. Tasarruf etmeyi alışkanlık hâline getirmeniz birikim yapmanızı kolaylaştırır. Birikim sürecinde ise bankaların vadeli mevduat ve birikim hesaplarını tercih edebilirsiniz.

Gelir gider dengesini ayarlamak ve ev geçindirmek, bu esnada da para biriktirmeye çalışmak pek çok evli çift için imkânsız gibi görünebilir. Evlilik sürecinde para biriktirmek çok zor olsa da imkânsız değildir. Küçük noktalara dikkat edip bazı yöntemleri uygulayarak kolayca para biriktirebilirsiniz. Bunun için birikim nasıl yapılır, birikim yöntemleri nelerdir gibi konular hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Bütçenizi Ay Başında Planlayın

Hanenize giren parayı planlamadan harcamak yerine ay başında bütçe planlaması yapın. Kira, faturalar, mutfak masrafı, cep harçlığı gibi gider kalemleri ve tüm ihtiyaçlarınız için üst limit belirleyin. Belirlediğiniz limitlere sadık kalın ve üzerine çıkmamaya çalışın. Ayrıca ay içinde yaptığınız tüm harcamaları not ederek ay sonunda yaptığınız gereksiz ya da fazla harcamaları da takip etmelisiniz. Bu sayede gelecek ayın planlamasını daha tasarruflu bir şekilde yaparak bütçe kontrolü sağlayabilirsiniz.

Bütçenizi Ay Başında Planlayın

Önce Tasarruf, Sonra Birikim Yapın

Fatura ödemeleri, bütçe içinde önemli bir gider kalemidir. Fatura tutarını daha aza indirmek için su, elektrik ve doğal gazı özenli kullanmaya dikkat edin. Sadece ihtiyaç dahilinde su ve elektrik kullanımı bu noktada önemlidir. Enerji tasarrufu yapan cihazları tercih etmelisiniz. Düzenli kombi ve petek bakımı yaptırarak doğalgaz israfını da önleyebilirsiniz.

Periyodik market ve mağaza giderlerinden tasarruf edebilmek için dikkat etmeniz gereken detaylar ise şöyledir:

 • Market ve mağaza harcamalarınızı ihtiyaçlar dahilinde yaptığınızdan emin olun.
 • İhtiyaç dışı ürünlerin keyfi olarak alınmasının bütçeyi zora sokan en önemli sebeplerden biri olduğunu unutmayın.
 • Tasarruf yapmanın yollarından biri de market ve mağazaların indirim kampanyalarını takip etmektir.
 • İhtiyaçlarınızı indirim dönemlerinde karşılayarak tasarruf etmeniz mümkündür.

Sosyal aktivitelerinizi sonlandırmayın ama bir süre birikim yapabilmek için mümkün olan en alt seviyeye indirin. Sinemada film izlemek yerine evde izlemek, arkadaşlarla dışarıda görüşmek yerine evde toplanmak, arkadaşlarla kitap değiş tokuşu yapmak gibi alternatif yollara başvurarak da harcamalarınızdan bir miktar tasarruf sağlamanız mümkündür.

Birikim Yapacağınız Ortak Bir Hesap Açın

En çok tercih edilen birikim yapma yöntemleri arasında bankada para biriktirmek de yer alır. İster altın hesabı ister vadeli mevduat hesabı seçeneğini tercih ederek paranızı güvenli bir şekilde biriktirebilirsiniz. Aile olarak birlikte birikim yapabileceğiniz ortak bir hesap açın ve her ay buraya küçük de olsa bir miktar para koymaya çalışın. Parayı hesabınıza ay sonunda değil, ay başında koymaya özen gösterin. Ay sonunda elde kalan parayı hesaba koymak verimsiz bir yöntemdir. Bu durumda hesaba para yatırma ve maaş gününüzü aynı tarihte denkleştirmeniz son derece faydalı olur. Ayrıca altın fiyatları sürekli değiştiği için altın hesaplama işlemini erkenden yapmanız da kâr oranınızı artırabilir.

HangiKredi üzerinden “En çok faizi hangi banka veriyor?” gibi sorularınıza yanıt alabilir, ortak hesabınız için en doğru bankanın hangisi olduğunu bulabilirsiniz.

Birikim Hesaplarından Yararlanın

Vadeli mevduat hesaplarından daha farklı bir prensiple çalışan birikim hesapları da birikim yapmanın yolu olarak kabul edilebilir. Birikim hesabındaki paranıza günlük faiz işler ve uzun vadede önemli bir kazanç sağlarsınız. Ayrıca acil durumlarda faiz kaybı yaşamadan paranızı çekmeniz mümkündür. Bu yöntem ile hem birikim yaparsınız hem de faiz getirisi kazanırsınız. Dikkat etmeniz gereken nokta ise birikim oranıdır. Tüm bankaların oranlarını karşılaştırıp sizin için en avantajlı ve en yüksek olanı seçmelisiniz.Bu yöntem için önce banka hesabı açmanız, ardından da bu hesap üzerinden birikim hesabı açmanız gerekmektedir.

Aile Bütçesi İçin: Kredi Kartları ve Üyelikler Arasındaki İnce Çizgiyi Koruyun

Eğer aile bireyleri ile ortak ya da ayrı ayrı kullandığınız kredi kartları varsa kartlı harcamalarınıza dikkat etmeniz de tasarruf ve birikim açısından yardımcı olur. Kart limitiniz bütçenizi aşmamalıdır. Ayrıca kartlı harcamalarınızı yakından takip edip bir sonraki ekstre borcunuzu önceden tahmin etmelisiniz. Aksi hâlde bütçenizi aşabilir, tasarruf ve birikim yapma planlarınızı gerekleştiremeyebilirsiniz.

Kredi kartınıza bağlı aylık üyelikleriniz de önemli bir gider kalemine dönüşebilir. Üyelik ücretleri otomatik olarak alındığı için yaptığınız harcamanın farkında olmazsınız. Bu nedenle kaç adet üyeliğiniz olduğunu takip edin ve üye olduğunuz programların sayısını minimuma indirin. Ayrıca yıllık kart ücreti de sizin için ekstra bir giderdir. Bu noktada aidatsız kredi kartı seçeneklerine göz atarak daha ekonomik bir kredi kartı kullanmaya başlayabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

42 Oy

-

3,07 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

1 Yorum

Can
Can 25.11.2016 • 00:00

Özellikle market alışverişinde liste yapmak ve listeye uymak market giderlerimi ciddi oranda azalttı. Kredi kartı extrelerime hep bakarım ben, geçtiğimiz aylardaki market masraflarıma göre yaklaşık %20 daha az harcamışım. Cips, kola gibi lüzumsuz şeylerde girmiyor artık eve. Herkese tavsiye ederim...

Yanıtla Beğen(9)

Son Eklenen İçerikler

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?

 • Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse 2.07.2024

  Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse