Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Birikim Hesabı Nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 12.07.2016 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Birikimlerinizi değerlendirmek ve yön vermek için kullanabileceğiniz farklı bankacılık hizmetleri var.

Birikim Hesabı Nedir?
Bunlardan biri de birikim hesabı.

Birikimlerinizi değerlendirmek ve yön vermek için kullanabileceğiniz farklı bankacılık hizmetleri var. Bunlardan biri de birikim hesabı. Bir mevduat hesabı türü olan birikim hesabı ile tasarruflarınızı hem güvende tutabilir hem de değerine değer katabilirsiniz.

Türk Lirası ya da döviz olarak var olan mevduat hesabınız üzerinden birikim hesabı açmanız mümkün. Paranız, birikim hesabında bankanız tarafından belirlenen faiz oranına göre yine bankanın belirlediği ya da bazı bankalar için sizin belirlediğiniz vadede değer kazanır.

Birikim hesabı faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Şubesiz bankacılık hizmeti veren bankalar genellikle daha yüksek faiz oranları sunabilmektedirler.

Birikim Hesabı Nasıl Açılır?

Müşterisi olduğunuz bankadan birikim hesabı açmak istiyorsanız bireysel bankacılık hizmetlerini kullanarak kendiniz bir birikim hesabı oluşturabilirsiniz. Bu hesaba düzenli olarak yapacağınız para transferleri ile paranız birikir. Bireysel bankacılık hizmetlerini kullanmıyorsanız bankanızın herhangi bir şubesinden ya da telefonla bankacılık hizmetinden destek alabilirsiniz.

Herhangi bir bankanın müşterisi değilseniz ya da müşterisi olmadığınız bir bankadan birikim hesabı açtırmak istiyorsanız, hesap açtırmak istediğiniz bankaya ait bir şubeye nüfus cüzdanınızla giderek talepte bulunabilirsiniz. Şubesiz bankacılık hizmeti veren bankaları tercih ederseniz şubeye gitmenize gerek kalmadan banka yetkilileri sizin belirlediğiniz saatte sizin belirlediğiniz yerde sizinle görüşerek işlemlerinizi gerçekleştirecektir.

Tüm Bankaları İnceleyin…

Birikim hesabınıza düzenli para transferleri yaparak birikimlerinizin de kazancınızın da artmasını sağlayabilirsiniz. Birikim hesabı her bankada farklı özelliklere sahip. Birikim hesabı açtırmak istiyorsanız öncelikle tüm bankaları incelemenizi tavsiye ederiz. Bu farklılıklar genellikle vade konusunda olmakta. Kimi banka birikim hesabını belli bir vadede düzenli olarak para aktarımı yapılması şartıyla verir.

Örnek Hesaplama

Bir örnekle açıklama gerekirse x bankasından birikim hesabı vadesi 5 yıldır. Bu beş yıl içinde düzenli olarak para aktarımında bulunmanız gerekir. Faiz kazancınız yıllık dönemlerde ana paranıza eklenir. Ya da bir başka bankaya göre bu vade süresi 1 yıl olabilir ve faiz kazancı aylık olarak ana paranıza eklenebilir. Bu tip uzun vadeli birikim hesaplarında, hesabınızdan para çekmek istediğinizde vade bozulmuş sayılır. O zamana kadar kazandığınız faiz oranı sizden alınmaz lakin içinde olduğunuz dönemin faiz getirisini alamazsınız. Kimi bankalarda da birikim hesabı günlük işlem görmektedir. Yani günlük olarak kazandığınız faiz kazancı birikim hesabınıza yansır. Bu tip hesapların avantajı Dilediğiniz zaman paranızı çekebilecek olmanız. Faiz getirisi günlük olarak hesaba işlediğinden vade bozulması gibi bir durum söz konusu değildir.

Birikimlerinize yön vermek için farklı yatırım olanaklarına Hangikredi.com Yatırım sayfasından ulaşabilirsiniz. Hangikredi.com Yatırım sayfası aracılığı mevduat faiz oranlarını inceleyebilir, vadeli mevduat hesapları ile ne kadar kazanabileceğinizi öğrenebilir, güncel döviz ve altın fiyatlarından haberdar olabilirsiniz.

Mevduat Hesaplama

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon