Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Altın Hesabı Kârlı mı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 17.06.2016 Güncelleme Tarihi: 12.05.2023

Birikimleri altın üzerinden yapmak Türk halkı için artık neredeyse geleneksellik boyutunda.

Altın Hesabı Kârlı mı?
Ülkemizde birikim yapmak isteyen pek çok kişi altını tercih ediyor. 

Yastık altı olarak da ifade edilen altın yatırımını klasik yöntemlerle yapmak çalınabilme ihtimalinden dolayı riskli. Kiralık kasaya koymak ise ekstra masraf. Bunların yerine hem güvenli hem de kârlı olacak bir yöntem var: Altın hesabı.

Altın Hesabı Nedir?

Öncelikle altın hesabının ne olduğunu kısaca açıklayalım. Vadesiz altın hesabı açtırabileceğiniz gibi birikimlerinizi katlamak için vadeli altın hesabı da açtırabilirsiniz. Altın hesabı için var olan altınlarınızı bankaya götürebilir ya da paranızı altın üzerinden değerlendirebileceğiniz bir hesap açtırabilirsiniz. Hesabı açtırdıktan sonra vadeye koyarak kazanç elde edebilirsiniz.

Gelelim kârlı olup olmadığına. Altın zaten değeri sürekli değişen bir yatırım aracı olduğundan uzun süreçte kâr getiriyor. Fakat altını yüksekken alıp ilerleyen zamanda değerinin düşmesi de söz konusu. Vadeli altın hesabı açtırdığınızda altının değeri değişse de siz belirlediğiniz vade süresince kâr elde etmeye devam ediyorsunuz. Yani altın piyasasındaki değişiklikten dolayı kâr ya da zarar etmenizi bir kenara koyarsak var olan altınlarınızla belirlediğiniz vade süresince kazanç sağlarsınız. Sektörde söz sahibi olan tüm uzmanlar da altın birikimlerini altın hesabı üzerinden yürütmek konusunda hemfikir.

Evde ya da kiralık kasada sakladığınızda belki zarar bile edebileceğiniz altınlarınızı vadeli altın hesabına koyarak doğru bir yatırım yapabilirsiniz. Güncel altın fiyatlarına Hangikredi.com Yatırım sayfasından ulaşabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

81 Oy

-

2,79 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

3 Yorum

Naci
Naci 27.07.2020 • 00:00

Merhabalar, Örneğin bankada "vadesiz" olarak 100 bin TL var, bunu altın hesabı olarak yine "vadesiz"e çevirmek doğru mudur? Önerir misiniz? Kârı olur mu? Olursa ne kadar olur? Teşekkürler,

Yanıtla Beğen(24)
ikon
Hangikredi 28.07.2020 • 00:00

Merhaba Naci, Maalesef bu konuda herhangi bir yönlendirmede bulunmamız doğru değil. Sitemizdeki hesaplama araçlarını kullanarak hangi hesabın senin için daha avantajlı olacağına karar verebilirsin.

Beğen(22)

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri