Altın Hesabı Kârlı Mı?

Birikimleri altın üzerinden yapmak Türk halkı için artık neredeyse geleneksellik boyutunda. Ülkemizde birikim yapmak isteyen pek çok kişi altını tercih ediyor. Yastık altı olarak da ifade edilen altın yatırımını klasik yöntemlerle yapmak çalınabilme ihtimalinden dolayı riskli. Kiralık kasaya koymak ise ekstra masraf. Bunların yerine hem güvenli hem de kârlı olacak bir yöntem var: Altın hesabı.

İçindekiler

Altın Hesabı Nedir?

Öncelikle altın hesabının ne olduğunu kısaca açıklayalım. Vadesiz altın hesabı açtırabileceğiniz gibi birikimlerinizi katlamak için vadeli altın hesabı da açtırabilirsiniz. Altın hesabı için var olan altınlarınızı bankaya götürebilir ya da paranızı altın üzerinden değerlendirebileceğiniz bir hesap açtırabilirsiniz. Hesabı açtırdıktan sonra vadeye koyarak kazanç elde edebilirsiniz.

Gelelim kârlı olup olmadığına. Altın zaten değeri sürekli değişen bir yatırım aracı olduğundan uzun süreçte kâr getiriyor. Fakat altını yüksekken alıp ilerleyen zamanda değerinin düşmesi de söz konusu. Vadeli altın hesabı açtırdığınızda altının değeri değişse de siz belirlediğiniz vade süresince kâr elde etmeye devam ediyorsunuz. Yani altın piyasasındaki değişiklikten dolayı kâr ya da zarar etmenizi bir kenara koyarsak var olan altınlarınızla belirlediğiniz vade süresince kazanç sağlarsınız. Sektörde söz sahibi olan tüm uzmanlar da altın birikimlerini altın hesabı üzerinden yürütmek konusunda hemfikir.

Evde  ya da kiralık kasada sakladığınızda belki zarar bile edebileceğiniz altınlarınızı vadeli altın hesabına koyarak doğru bir yatırım yapabilirsiniz. Güncel altın fiyatlarına Hangikredi.com Yatırım sayfasından ulaşabilirsiniz.

Altın Fiyatları
Altın Hesabı Kârlı Mı?
2 (40%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

4 yorum

  1. Altın hesabında alış işe satış arasında uçurum olmasının sebebi nedir 15 tl farkmı olur

  2. Merhaba İbrahim,

    Bankaların çalışma prosedürleri gereği alış-satışta fark olabiliyor.

  3. Merhabalar,
    Örneğin bankada “vadesiz” olarak 100 bin TL var, bunu altın hesabı olarak yine “vadesiz”e çevirmek doğru mudur? Önerir misiniz? Kârı olur mu? Olursa ne kadar olur? Teşekkürler,

  4. Merhaba Naci,

    Maalesef bu konuda herhangi bir yönlendirmede bulunmamız doğru değil. Sitemizdeki hesaplama araçlarını kullanarak hangi hesabın senin için daha avantajlı olacağına karar verebilirsin.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir