Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Altın Hesabı Kârlı Mı?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 17.06.2016 Güncelleme Tarihi: 19.01.2021

Birikimleri altın üzerinden yapmak Türk halkı için artık neredeyse geleneksellik boyutunda.

Altın Hesabı Kârlı Mı?
Ülkemizde birikim yapmak isteyen pek çok kişi altını tercih ediyor. Yastık altı olarak da ifade edilen altın yatırımını klasik yöntemlerle yapmak çalınabilme ihtimalinden dolayı riskli. Kiralık kasaya koymak ise ekstra masraf. Bunların yerine hem güvenli hem de kârlı olacak bir yöntem var: Altın hesabı.

Birikimleri altın üzerinden yapmak Türk halkı için artık neredeyse geleneksellik boyutunda. Ülkemizde birikim yapmak isteyen pek çok kişi altını tercih ediyor. Yastık altı olarak da ifade edilen altın yatırımını klasik yöntemlerle yapmak çalınabilme ihtimalinden dolayı riskli. Kiralık kasaya koymak ise ekstra masraf. Bunların yerine hem güvenli hem de kârlı olacak bir yöntem var: Altın hesabı.

Altın Hesabı Nedir?

Öncelikle altın hesabının ne olduğunu kısaca açıklayalım. Vadesiz altın hesabı açtırabileceğiniz gibi birikimlerinizi katlamak için vadeli altın hesabı da açtırabilirsiniz. Altın hesabı için var olan altınlarınızı bankaya götürebilir ya da paranızı altın üzerinden değerlendirebileceğiniz bir hesap açtırabilirsiniz. Hesabı açtırdıktan sonra vadeye koyarak kazanç elde edebilirsiniz.

Gelelim kârlı olup olmadığına. Altın zaten değeri sürekli değişen bir yatırım aracı olduğundan uzun süreçte kâr getiriyor. Fakat altını yüksekken alıp ilerleyen zamanda değerinin düşmesi de söz konusu. Vadeli altın hesabı açtırdığınızda altının değeri değişse de siz belirlediğiniz vade süresince kâr elde etmeye devam ediyorsunuz. Yani altın piyasasındaki değişiklikten dolayı kâr ya da zarar etmenizi bir kenara koyarsak var olan altınlarınızla belirlediğiniz vade süresince kazanç sağlarsınız. Sektörde söz sahibi olan tüm uzmanlar da altın birikimlerini altın hesabı üzerinden yürütmek konusunda hemfikir.

Evde  ya da kiralık kasada sakladığınızda belki zarar bile edebileceğiniz altınlarınızı vadeli altın hesabına koyarak doğru bir yatırım yapabilirsiniz. Güncel altın fiyatlarına Hangikredi.com Yatırım sayfasından ulaşabilirsiniz.

Altın Fiyatları

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

4 Yorum

Naci
Naci 27.07.2020 • 00:00

Merhabalar, Örneğin bankada "vadesiz" olarak 100 bin TL var, bunu altın hesabı olarak yine "vadesiz"e çevirmek doğru mudur? Önerir misiniz? Kârı olur mu? Olursa ne kadar olur? Teşekkürler,

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 28.07.2020 • 00:00

Merhaba Naci, Maalesef bu konuda herhangi bir yönlendirmede bulunmamız doğru değil. Sitemizdeki hesaplama araçlarını kullanarak hangi hesabın senin için daha avantajlı olacağına karar verebilirsin.

Beğen(0)
İbrahim
İbrahim 9.07.2020 • 00:00

Altın hesabında alış işe satış arasında uçurum olmasının sebebi nedir 15 tl farkmı olur

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 14.07.2020 • 00:00

Merhaba İbrahim, Bankaların çalışma prosedürleri gereği alış-satışta fark olabiliyor.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • HangiKredi Notu Nasıl Yükseltilir? 25.09.2021

  HangiKredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 • HangiKredi Notu Nedir? 22.09.2021

  HangiKredi Notu Nedir?

 • Finansal Stresle Baş Etmenin Yöntemleri 22.09.2021

  Finansal Stresle Baş Etmenin Yöntemleri

 • Finansal Sağlık Nedir? 22.09.2021

  Finansal Sağlık Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon