Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Katılma Hesabı Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 17.01.2020 Güncelleme Tarihi: 24.10.2023

Birikimlerinizi yatırıma dönüştürmek gibi bir plana sahipseniz elinizdeki parayı bankanız aracılığıyla işleyebilir ve miktarını artırabilirsiniz.

Katılma Hesabı Nedir?
Bunun için bankaların sizlere sunmuş olduğu katılma hesaplarını tercih edebilirsiniz. “Katılma hesabı nedir?” sorusuna cevap verdiğimiz içerik ile merak ettiğiniz pek çok konuda bilgi sahibi olmanız mümkündür. Bu sorunun cevabına ulaşarak değerlendirmek ve yatırıma dönüştürmek istediğiniz paranızı doğru noktaya taşımanız da kolaylaşır.

Katılma Hesabı Nedir?

Son dönemlerde finans sektörüne ilgi duyanların sık sık karşısına çıkan katılma hesabı, kullanıcılarına pek çok yönden avantaj sağlamayı amaçlayan bir fon türüdür. Bazı bankalar tarafından katılım hesabı olarak da adlandırılır. “Katılım hesabı ne demek?” sorusuna ise kısaca kâr ve zarar ortaklığına dayalı olarak geliştirilmiş vadeli bir yatırım aracı şeklinde cevap vermek mümkündür. Bu hesaba yalnızca Türk lirası değil; euro, dolar ve altın cinsinden de birikimlerinizi yatırabilirsiniz.

Yatırımlar üzerinden kâr sağlamayı amaçlayan katılma hesabının en büyük özelliği tamamen faizsiz bankacılık esasına dayalı olmasıdır. Ticaret, eğitim ve sanayi gibi sektörleri yatırım amaçlı kullanan bu hesap, elinizdeki parayı değerlenmenize olanak tanır. Bu sektörlerden elde edilen kâr, hesabınızı açarken belirlenen oranlarda sizinle paylaşılır. En başta ne kadar gelir elde edeceğiniz belli olmasa da kazanılan kârdan alacağınız payın oranı nettir. Bu noktada “Katılım hesabı zarar eder mi?” sorusu da sıklıkla merak edilir. Bu fon türünde kişilerin yatırımları tamamen kâr-zarar ortaklığı çerçevesinde paylaşılır. TL, dolar, euro ve altın katılma hesabı getirisi olduğu gibi götürüsü de olabilen bir yatırım aracıdır.

Katılma Hesabı Nasıl Açılır?

Katılım hesabı açma konusunda olumlu bir karar verdiyseniz birikimlerinizi farklı sektörler ile değerlendirmeye hazırlanabilirsiniz. Bunun için öncelikle katılma hesabı açan bankaları öğrenmeli ve kendiniz için en uygun olanı seçmelisiniz. Bugün pek çok banka katılım hesapları aracılığıyla kullanıcılarının birikimlerini yönetir. Ziraat Bankası, Türkiye Finans Bankası, Albaraka Türk, Kuveyt Türk ve Vakıf Bankası, bünyesinde katılma hesabına yer veren kurumlar arasındadır. Dilediğiniz bankanın şubesine giderek “Katılım hesabı nasıl açılır?” konusundaki sorularınıza yanıt alabilirsiniz. Seçtiğiniz bankanın online şubesi varsa internet üzerinden de katılma hesabı açmanız mümkündür. Ayrıca söz konusu bankanın mobil uygulamasını indirerek veya çağrı merkezleri ile iletişime geçerek kolaylıkla katılma hesabı sahibi olabilirsiniz.

Katılma Hesabı Online Açılabilir mi?

Bankaların dijital dünyada yer almasıyla artık hesap açma-kapatma işlemleri ve çok daha fazlası online olarak yapılabilir hâle gelmiştir. Bu noktada, tercih ettiğiniz bankanın internet sitesinden veya mobil uygulamasından kolaylıkla katılma hesabı açabilirsiniz. Açılış işleminin tamamlanmasının ardından tüm hesap hareketlerinizi de söz konusu kanallar üzerinden takip etmeniz mümkündür. Bu sayede yatırımlarınız sürekli eliniz altına olur ve pratik bir şekilde işlem yapabilirsiniz.

Katılma Hesabının Özellikleri Nelerdir?

Katılma hesaplarının özellikleri bankaya göre farklılık gösterir. Katılma hesaplarının genel özelliklerini ise şu şekilde açıklamak mümkündür:

 • Katılma hesabı; TL, dolar, euro ve altın cinsinden birikimler için kullanılabilir.
 • Para biriminden bağımsız olarak minimum açılış tutarı 250 TL’dir.
 • Altın için başlangıç limiti 50 gramdır.
 • 1-3-6 ay, 1 yıl ve daha uzun süreli hesaplar açılabilir.
 • Farklı özelliklere sahip hesap türleri bulunur.
 • Hesap türlerine göre kâr paylaşım oranları bankaya göre farklılık gösterir.
 • Hesabın türüne göre belirlenen limitler dâhilinde para çekmek mümkündür. Bu gibi durumlarda vade bozulmaz.
 • Katılma hesabının getiri oranı vadenin sonunda belli olur. Hesabın sağladığı kâr ancak vade bitiminde öğrenilir.
 • Vade bitiminde brüt kazanç üzerinden vergi kesintisi yapılır.

Katılma Hesabı Türleri Nelerdir?

Katılma hesabı türlerine her bir banka farklı isim verir. Hesapların özellikleri de birbirlerinden farklı olabilir. Örneğin birikimli katılma hesabı küçük miktardaki birikimler ile uzun vadeli yatırımlar yapmak isteyenler için idealdir. Her bir hesap türünün açılış ve alt bakiyesi farklılık gösterir.

TL Cinsi Katılma Hesabı

TL cinsinden birikimleriniz ile katılma hesabı açmak istiyorsanız kâr paylaşım oranlarını önceden bilmek daha doğru yatırımlar yapmanıza imkân sağlar. TL cinsinden kâr paylaşım oranları hesap türüne ve vadesine göre değişir. Hesap türüne göre bakiye miktarları 250 ile 1.000.000 TL arasında değişkenlik gösterir. Örneğin, 250 TL minimum bakiye ile bir katılım hesabı açtığınızda 1 aylık paylaşım oranı %85 olarak belirlenmiştir. Vade süresi uzadıkça kâr paylaşım oranı da artar. Oranlar bankaya göre değişiklik gösterir.

USD ve Euro Cinsi Katılma Hesabı

USD ve euro cinsinden katılma hesaplarının kâr paylaşım oranları TL ile benzer kriterler doğrultusunda değişkenlik gösterir. Oranlar üzerinde belirleyici etkiye sahip olan iki temel kriter hesap türü ve vade süresidir. Örneğin, minimum bakiye ile katılma hesabı açtığınızda 1 aylık kâr paylaşım oranı %50’dir. Benzer şekilde süre arttıkça kâr oranı da artar. Döviz cinsinden açılan hesaplar için de vergi ödeme zorunluluğu söz konusudur.

Katılma Hesabı Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Katılım hesabı açmak için tercih ettiğiniz bankanın bireysel kullanıcısı olmanız yeterlidir. Cari hesabınızın olduğu banka aracılığı ile kolayca bu fon türünden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede birikimlerinizi değerlendirmek için ekstra bir çaba sarf etmenize gerek kalmaz. Son derece pratik bir şekilde katılma hesabınızı açarak yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Katılma Hesabı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Katılma hesabı için herhangi bir belge gerekmemektedir. Dilediğiniz zaman, online şubeden ya da bankanızın mobil uygulamasından tek bir tıklama ile katılma hesabı açabilirsiniz. Ancak bahsi geçen bankanın bireysel kullanıcısı değilseniz öncelikle cari hesap açmanız gerekir. Bu noktada bankalara göre değişen belgeler söz konusudur.

Kimler Katılma Hesabı Açabilir?

Birikimlerini banka aracılığıyla sağlam yatırımlara dönüştümek ve yüksek kâr oranları ile elindeki paraya değer kazandırmak isteyen herkes katılma hesabı açabilir. Katılım hesabı hizmeti sunan bankalardan birine gitmeniz yeterlidir. Dilerseniz bu işlemi mobil uygulama, internet şubesi veya çağrı merkezi aracılığı ile de yapabilirsiniz.

Katılma Hesaplarına Uygulanan Stopaj Oranları Nasıldır?

Katılma hesapları stopaj oranları vade süresine göre değişiklik gösterir. Bu noktada TL katılma hesaplarında stopaj oranlarını tablo üzerinden inceleyebilirsiniz.

TL Cinsi Katılma Hesabı Stopaj Oranları

Vade Oran
İlk 6 Ay %5
1 Yıl Vadeli Hesaplar %3
1 Yıldan Uzun Süreli Vadeli Hesaplar %0


Katılma Hesabının Avantajları Nelerdir?İlk 1 yıl için euro ve USD için belirlenen stopaj oranı ise %20’dir. Döviz cinsinde 1 yıldan daha fazla hesaplar için söz konusu oran %18’e düşer. Stopaj oranları zaman içinde değişiklik gösterebilir. Hesap açtırmadan önce konuyla ilgili bankanızdan bilgi alabilirsiniz. Euro ve USD içinden daha farklı bir yatırım aracı arayışındaysanız “Döviz hesabı nasıl açılır?” başlıklı içeriğine göz atabilirsiniz.

Kâr-zarar ortaklığı ile faizsiz bankacılık prensiplerine uygun olan katılma hesabı, bu yönleri ile kullanıcılarına pek çok avantaj sağlar. Birikimlerinizi faizsiz olarak farklı sektörlerde kullanmanıza imkân tanıyan bu fon türü, yatırım yapılan kurumun elde ettiği kârın belirli bir yüzdesini hesap sahiplerine sunar. Bu hesap türü, birikim olarak tuttuğunuz paranıza değer kazandırmanın en kısa ve mantıklı yollarından biridir. İyi yönetilen hesaplar hem kısa hem de uzun vadede tasarruflarınızdan kâr elde etmenizi sağlar. Konu ile alakalı daha fazla bilgi sahibi olmak ve tasarruflarınızı akıllıca yönetmek için “Birikim hesabı nedir?” başlıklı içeriğe de göz atabilirsiniz. Bu sayede size uygun olan fon türünü çok daha kolay bir şekilde seçebilirsiniz.

Katılma Hesabı Kâr Ettirir mi?

Ticaret, sanayi, eğitim gibi güçlü sektörlerin finansmanında kullanılan katılma hesapları, söz konusu alanlar üzerinden elde edilen kârın belirli bir bölümünü yatırımcılar ile paylaşır. Bu durumda “Katılma hesabı ne kadar kazandırır?” sorusu sıkça sorulur. Bu sorunun cevabı sizin seçtiğiniz hesap türüne ve vade süresine göre değişiklik gösterir.

Katılma Hesabı Birleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Birden fazla katılma hesabına sahipleri için bankalar birleştirme işlemi sunar. Katılma hesabı birleştirme yöntemi tüm fonlarınızı tek bir noktadan takip etmenizi mümkün kılar. Bu noktada bankanızdan yeni bir katılma hesabı açma talebinde bulunarak birleştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Katılma Hesabı Açan Bankalar Hangileridir?

Faizsiz ve kâr-zarar ortaklığı çerçevesindeki katılma hesabı hizmetini günümüzde pek çok banka sunmaktadır. Katılım hesabı olan bankaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Ziraat Katılım Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası

Katılma Hesabı ile Vadeli Hesap Arasındaki Farklar Nelerdir?

Katılma hesabı ile yatırım hesabı arasındaki farklardan en önemlisi faiz uygulamasıdır. Katılma hesabına para yatırırken belirli bir faiz oranı söz konusu değildir. Bu nedenle vade sonundaki kazanç da belirsizdir. Katılma hesabı hesaplaması yapmak da bu nedenle mümkün olmaz. Vade sonunda vergiler kesilir ve elde edilen kâr ya da zarar hesap sahibine ödenir. Yatırım hesabında ise tam tersi bir durum vardır. Hesaba belirli bir faiz oranı dâhilinde para yatırılır. Hesabın vadesi dolduğunda ise söz konusu faiz tasarrufa artı olarak yansır. Vadeli hesaplarda paranın faiz getirisi ile vade sonundaki değerini anlık olarak görebilirsiniz. Dolayısıyla iki hesap arasındaki en temel farklardan biri de birikimlerin durumunu vade başında ya da sonunda görmek olarak söylenebilir. “Yatırım fonu kazandırır mı, türleri nelerdir?” başlıklı içerik ile bu konu hakkında çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Katılma Hesabı Açmak Güvenli mi?

Katılım hesabı devlet güvencesi altında olan bir fon türüdür. Bu hizmeti veren bankalar, TMSF garantisi altında oldukça güvenli bir sisteme sahiptir. Tamamen kendi seçeceğiniz banka üzerinden açacağınız hesapla birikimlerinizi güvenli şekilde artırmanız mümkündür. Bu noktada hesap açmadan önce belirli detaylara dikkat ederek yatırım sürecini çok daha risksiz ve kazançlı hâle getirebilirsiniz. Öncelikle katılma hesabınızın hangi türde olacağına karar vermelisiniz. Paylaşım oranları hesap türlerine göre değişir. Vadeyi de kendi beklentilerinize göre ayarlamalısınız. Tüm bu konular hakkında banka yetkilisinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Kişisel beklentilerinize ve tasarruf tutarınıza uygun bir hesap açarak yüksek güvence ile paranızın değerlenmesini sağlayabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?