Katılma Hesabı Nedir?

Katılma Hesabı

Son dönemlerde sıkça duyduğumuz faizsiz bankacılık ürünleri pek çok kişinin tercihi. Bankacılık ürünlerini kullanmak isteyen fakat faiz nedeniyle kullanamayan tüketiciler, inanç hassasiyetlerine uygun şekilde hizmet veren katılım bankalarının faizsiz bankacılık ürünlerinden her alanda yararlanıyor. Birikim yapmak isteyen tüketicilerin katılım bankalarındaki vadeli mevduat hesabı alternatifi ise katılma hesapları…

Katılma Hesabında Nasıl Birikim Yapılır?

Katılım bankalarının sunduğu katılma hesabı, diğer bankaların sunduğu vadeli mevduat hesabının dengi niteliğinde. Katılma hesabı, kâr-zarar ortaklığı çerçevesinde geliştirilmiş olan ve faizsiz bankacılık ilkelerine dayanan bir hesap türüdür. 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl vade ile katılım bankası hesabı açılabilir.

Katılma hesabında, vadeli mevduattan farklı olarak kar-zarar ortaklığı çerçevesinde getiriler paylaşılıyor. Vadeli mevduat hesaplarında, vade bitiminde kazanacağınız tutar net bir şekilde belliyken katılma hesabında size kazanacağınız tutar net olarak söylenemiyor. Bankaya yatırdığınız para, banka tarafından ticaret, sanayi ve hizmet sektörlerinde işletilerek kâr etmesi durumunda size pay verilir. Alacağınız pay oranı hesap açılışında bellidir. Kâr sistemine dayandığından vade bitiminde elde edilen kazanç faizsiz kazanç olarak nitelendiriliyor. Vade sonunda elde ettiğiniz gelirden stopaj kesintisi yapılır.

Katılma Hesabı Zarar Eder Mi?

Kâr-zarar sistemine dayanan bu hesap türünde zarar etme olasılığınızın da olduğunu belirtmemiz gerekir. Piyasada işletilen paranızın zarar etmesi durumunda herhangi bir kazanç elde edemezsiniz. Bankanın paranızı işletmesi ile ilgili kâra ortak olduğunuz gibi zarara da ortak olmuş olursunuz. Zarar durumunda, hesaba yatırdığınız ana para eksilir.

VADELİ MEVDUAT HESAPLA

Katılma Hesabı Nasıl Açılır?

Birikimlerinizin değerlenmesini sağlamak için şu bankalardan katılım hesabı açtırabilirsiniz:

  • Kuveyt Türk
  • Ziraat Katılım
  • Vakıf Katılım
  • Türkiye Finans
  • Albaraka Türk

Bu bankaların online başvuru kanallarını kullanarak ya da şubelerini ziyaret ederek katılma hesabı açtırabilirsiniz.

Katılma Hesabı Nedir?
5 (100%) 2 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir