Vadeli Hesaptan Para Çekmek

Vadeli mevduat hesabı en avantajlı ve riski düşük olan yatırım araçlarından. Bu hesap ile ilgili en çok karşılaştığımız soru ise hesabın vadesi dolmadan para çekilip çekilemeyeceği…

Belli bir süreyle paranızı bankaya teslim etme esasına dayalı olan vadeli mevduat hesabı sisteminde, bankanın paranızı işletmesi sonucunda belli bir oranda faiz getirisi elde edersiniz.

Vadeli mevduat hesapları ile ilgili en çok sorulan soru ise vade süresi dolmadan hesaptan para çekilip çekilemeyeceği. Vadeli hesabınızın vadesi dolmadan hesabınızdan para çekebilirsiniz ancak vadeniz bozulmuş olur. Yani, vadesi dolmadan vadeli hesabınızdan para çekerek, vade bitiminde kazanacağınız faiz getirisinden vazgeçmiş olursunuz.

Vadeli mevduat hesabı, esas olarak paranın belirlenen süre içinde işletilmesi mantığına dayandığından bu süre içinde para çekilemez ancak vade dolduktan sonra hesabınızdaki ana parayı ve faiz getirisini çekebilir ya da dilerseniz yeniden vade yapabilirsiniz.

Vade dolmadan para çekebileceğiniz bir hesap: Birikim Hesabı

Paranızı vadeli mevduat hesabına koymak istiyor ama ihtiyaç duyduğunuzda vadesi bozulmadan çekebilmek istiyorsanız bankaların bunun için bir çözümü var: Birikim hesabı.

Bankaların sunduğu bir diğer vadeli mevduat hesabı olan birikim hesabında vade süresi bir gündür. Yani paranız günlük olarak işlem görür, paranıza gecelik faiz işler. Faiz getirisi diğer vadeli mevduat hesaplarına göre daha az olsa da istenilen her zaman vade bozulma derdi olmadan para çekebilmeyi sağladığı için pek çok kişinin tercihi. Birikim hesabı ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazımızdan destek alabilirsiniz:

Birikim Hesabı Nedir?

Altın mevduat hesabından para çekmek

Altın mevduat hesabı, birikimlerinizi altın cinsinden değerlendirmenizi sağlayan bir çeşit mevduat hesabı. Mevcut mevduat hesabınız üzerinden altın hesabı açabileceğiniz gibi biriktirdiğiniz altınlarla bankaya giderek de altın mevduat hesabı açtırabilirsiniz. Hesabınızdaki altınların güncel kura göre olan TL karşılığını eğer hesabınız vadeli değilse dilediğiniz zaman çekebilirsiniz. Eğer vadeli altın mevduat hesabınız varsa vade dolmadan paranızı çekebilmek için faiz getirisinden caymanız gerekir yani vadeyi bozarak para çekebilirsiniz. Altın mevduat hesabı ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki yazımızdan destek alabilirsiniz:

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

En avantajlı vadeli mevduat hesabı faiz oranları için Hangikredi.com Mevduat sayfasını ziyaret edebilir vadeli mevduat faiz oranları için hesaplama aracımızı kullanarak hesaplama yapabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Faiz Oranları İçin Tıklayın
Vadeli Hesaptan Para Çekmek
4 (80%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir