Vadeli Mevduat ve Bono Farkı Nedir?

Bono Mu Vadeli Mevduat Mı?

Birikim yapmak için risksiz bir yol arayanlar için iki ayrı alternatif var: Vadeli mevduat ve bono. İkisinin arasındaki farkları ve avantajlarını derledik…

Aralarındaki fark ve avantajlara değinmeden önce kısaca bono ve vadeli mevduatın ne olduğundan bahsedelim.

Vadeli Mevduat Nedir: Hepimizin aşina olduğu bir kavram. Belli bir vade boyunca parayı çekmeme sözü vererek bankaya yatırmak ve vade bitiminde faiz getirisi elde etmek prensibine dayanıyor.

Bono Nedir: Özel bir kurumun ya da kamu kurumunun, yatırımcılardan borç alma karşılığında verdiği borç senedidir. En fazla 365 gün boyunca elinizde tutabileceğiniz bono ile faiz getirisi elde edebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Getirisi Nedir?

Vadeli mevduat hesabının ne olduğunu az önce açıkladık. Vadeli mevduat getirisi bu hesaba yatıracağınız paranın vade bitiminde size kazandıracağı tutarı ifade eder. Hesabın size kazandıracağı tutar bankanın sunduğu faiz oranına göre değişiklik gösterir. En çok hangi bankanın kazandıracağını bulmak için bankaların vadeli mevduat faiz oranlarını incelemeli ve hesaplama yapmalısınız. Bu hesaplamayı yapmak için mevduat hesaplama formülünü bilmenize gerek yok, sitemizde yer alan mevduat faizi hesaplama aracını kullanarak kolayca hesaplama yapabilirsiniz.

Vadeli mevduat hesabı farklı vadelerle açılabiliyor. Aylık, üç aylık ya da senelik açtırabileceğiniz hesaptan kazandığınız tutar üzerinden stopaj kesintisi yapılır, yani vergi alınır. Vadeli mevduat getirisinden alınan vergilerin oranı şu şekilde:

  • 6 aya kadar %15
  • 6 aydan 1 yıla kadar (1 yıl dahil) %12
  • 1 yıldan uzun vadeler için %10

Bono Getirisi Nedir?

Bono, kamu şirketlerinin ve özel şirketlerin finansal kaynak yaratmak amacıyla tüketicilere sunduğu borç senedidir. İki aydan kısa sürede (60 gün) elinizden çıkartamayacağınız gibi 365 günden uzun süre elinizde tutamazsınız. Bu iki süre arasında dilediğiniz zaman bononuzun satış işlemini gerçekleştirerek ana paranızla birlikte faizinizi de alırsınız.

Bono bir yatırım aracı olmasının yanı sıra para yerine geçen bir araç gibi de kullanılabiliyor. Elinde bono bulunduran bir borçlu, bu bonoyu alacaklıya vererek borcunu ödeyebilir. Bononun bu amaçla kullanılması bonoyu, borsada işlem gören bir araç haline getirmiştir. Hazine bonosu, banka bonoları, finansman bonoları ile altın, gümüş ve platin bonoları alabileceğiniz bono türleri arasında. Bir bono örneği vermek gerekirse N Kolay Bono ile yüksek faiz oranıyla yatırım yapabilirsiniz.

Tıpkı vadeli mevduatta olduğu gibi bonodan elde edilen gelire de stopaj kesintisi uygulanıyor. Bono alarak elde edeceğiniz gelirden %10 oranında vergi kesiliyor. Bono hesaplama formülü ile ilgili bono hesaplama araçlarından destek alabilirsiniz.

Vadeli Mevduat mı Bono Mu Avantajlı?

Bononun da vadeli mevduatın da en önemli özelliği risksiz yatırım araçları olmaları. Bu iki yatırım aracında da sabit getiri söz konusu. Hangisinin daha avantajlı olduğu ise faiz oranına bağlı. İkisinin stopaj kesintileri arasında fark olsa da kazanılacak toplam tutar faiz oranına bağlı olduğundan faiz oranı karşılaştırması yapılması gerekir.

Vadeli MevduatBono
Stopaj Kesintisi
  • 6 aya kadar %15
  • 6 ay – 1 yıl %12
  • 1 yıldan uzun %10
60 gün – 365 gün arası %10

Faiz oranlarının eşit olması durumunda stopaj kesintisindeki avantajdan dolayı bono daha mantıklı bir yatırım aracı olabilir. Vadeli mevduat faiz oranlarını Hangikredi.com Mevduat sayfasından öğrenebilirsiniz.

Aşağıda 32 gün vadeli (aylık vade) 10.000 TL için N Kolay Bono ve en yüksek güncel vadeli mevduat faiz oranına göre bir karşılaştırma yaptık:

VadeTutarFaiz Oranı Net Kazanç Stopaj
N Kolay Bono32 gün10.000 TL%23,75187,40 TL%15
Vadeli Mevduat32 gün10.000 TL%24,10179,59 TL%10

 

Vadeli Mevduat ve Bono Farkı Nedir?
3.6 (71.43%) 7 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir