Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Vadeli Mevduat ve Bono Farkı Nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 31.05.2019 Güncelleme Tarihi: 27.11.2020

Birikim yapmak için risksiz bir yol arayanlar için iki ayrı alternatif var: Vadeli mevduat ve bono.
Vadeli Mevduat ve Bono Farkı Nedir?
İkisinin arasındaki farkları ve avantajlarını derledik.

Birikim yapmak için risksiz bir yol arayanlar için iki ayrı alternatif var: Vadeli mevduat ve bono. İkisinin arasındaki farkları ve avantajlarını derledik…

Aralarındaki fark ve avantajlara değinmeden önce kısaca bono ve vadeli mevduatın ne olduğundan bahsedelim.

Vadeli Mevduat Nedir: Hepimizin aşina olduğu bir kavram. Belli bir vade boyunca parayı çekmeme sözü vererek bankaya yatırmak ve vade bitiminde faiz getirisi elde etmek prensibine dayanıyor.

Bono Nedir: Özel bir kurumun ya da kamu kurumunun, yatırımcılardan borç alma karşılığında verdiği borç senedidir. En fazla 365 gün boyunca elinizde tutabileceğiniz bono ile faiz getirisi elde edebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Getirisi Nedir?

Vadeli mevduat hesabının ne olduğunu az önce açıkladık. Vadeli mevduat getirisi bu hesaba yatıracağınız paranın vade bitiminde size kazandıracağı tutarı ifade eder. Hesabın size kazandıracağı tutar bankanın sunduğu faiz oranına göre değişiklik gösterir. En çok hangi bankanın kazandıracağını bulmak için bankaların vadeli mevduat faiz oranlarını incelemeli ve hesaplama yapmalısınız. Bu hesaplamayı yapmak için mevduat hesaplama formülünü bilmenize gerek yok, sitemizde yer alan mevduat faizi hesaplama aracını kullanarak kolayca hesaplama yapabilirsiniz.

Vadeli mevduat hesabı farklı vadelerle açılabiliyor. Aylık, üç aylık ya da senelik açtırabileceğiniz hesaptan kazandığınız tutar üzerinden stopaj kesintisi yapılır, yani vergi alınır. Vadeli mevduat getirisinden alınan vergilerin oranı şu şekilde:

 • 6 aya kadar %15
 • 6 aydan 1 yıla kadar (1 yıl dahil) %12
 • 1 yıldan uzun vadeler için %10

Bono Getirisi Nedir?

Bono, kamu şirketlerinin ve özel şirketlerin finansal kaynak yaratmak amacıyla tüketicilere sunduğu borç senedidir. İki aydan kısa sürede (60 gün) elinizden çıkartamayacağınız gibi 365 günden uzun süre elinizde tutamazsınız. Bu iki süre arasında dilediğiniz zaman bononuzun satış işlemini gerçekleştirerek ana paranızla birlikte faizinizi de alırsınız.

Bono bir yatırım aracı olmasının yanı sıra para yerine geçen bir araç gibi de kullanılabiliyor. Elinde bono bulunduran bir borçlu, bu bonoyu alacaklıya vererek borcunu ödeyebilir. Bononun bu amaçla kullanılması bonoyu, borsada işlem gören bir araç haline getirmiştir. Hazine bonosu, banka bonoları, finansman bonoları ile altın, gümüş ve platin bonoları alabileceğiniz bono türleri arasında. Bir bono örneği vermek gerekirse N Kolay Bono ile yüksek faiz oranıyla yatırım yapabilirsiniz.

Tıpkı vadeli mevduatta olduğu gibi bonodan elde edilen gelire de stopaj kesintisi uygulanıyor. Bono alarak elde edeceğiniz gelirden %10 oranında vergi kesiliyor. Bono hesaplama formülü ile ilgili bono hesaplama araçlarından destek alabilirsiniz.

Vadeli Mevduat mı Bono Mu Avantajlı?

Bononun da vadeli mevduatın da en önemli özelliği risksiz yatırım araçları olmaları. Bu iki yatırım aracında da sabit getiri söz konusu. Hangisinin daha avantajlı olduğu ise faiz oranına bağlı. İkisinin stopaj kesintileri arasında fark olsa da kazanılacak toplam tutar faiz oranına bağlı olduğundan faiz oranı karşılaştırması yapılması gerekir.

Vadeli Mevduat Bono
Stopaj Kesintisi
 • 6 aya kadar %15
 • 6 ay – 1 yıl %12
 • 1 yıldan uzun %10
60 gün – 365 gün arası %10

Faiz oranlarının eşit olması durumunda stopaj kesintisindeki avantajdan dolayı bono daha mantıklı bir yatırım aracı olabilir. Vadeli mevduat faiz oranlarını Hangikredi.com Mevduat sayfasından öğrenebilirsiniz.

Aşağıda 32 gün vadeli (aylık vade) 10.000 TL için N Kolay Bono ve en yüksek güncel vadeli mevduat faiz oranına göre bir karşılaştırma yaptık:

Vade Tutar Faiz Oranı  Net Kazanç  Stopaj
N Kolay Bono 32 gün 10.000 TL %23,75 187,40 TL %15
Vadeli Mevduat 32 gün 10.000 TL %24,10 179,59 TL %10

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon