Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Vadeli Mevduat ve Bono Farkı Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 31.05.2019 Güncelleme Tarihi: 3.04.2023

Birikim yaparken risksiz bir yol tercih edenler için vadeli mevduat ve bono olmak üzere iki ayrı alternatif vardır.

Vadeli Mevduat ve Bono Farkı Nedir?
Vadeli mevduat ve bono arasındaki farkları ve avantajlarını HangiKredi okurları için derledik. 

Vadeli mevduat ve bono, yatırım yapmak isteyenler tarafından en çok tercih edilen araçlar arasında yer almakla birlikte pek çok farklılığa sahiptirler.

Birikimlerinizi vadeli mevduat hesabında ya da bono alarak değerlendirebilirsiniz. Bu iki yatırım aracı farklı prensiplere sahip olsalar da sonuç olarak belirli bir oranda faiz getirisi sağlarlar. Vadeli mevduat banka nezdinde açılan bir hesap iken bono, bir borç senedidir. Ortak özellikleri ise risksiz olmalarıdır.

Bankalarda ve borsalarda pek çok yatırım aracı bulunmaktadır. Vadeli mevduat ve bono, risksiz olmaları ile öne çıkan iki araçtır. Sıklıkla kullanılan bu araçlar doğrultusunda faiz ödemesi alınır ve gelir elde edilir. Vade süresi, faiz oranları ve çeşitli şartlar konusunda bazı farklılıklara sahiptirler.

En popüler bankacılık ürünlerinden biri olan vadeli mevduat, belli bir vade boyunca parayı çekmeme sözü vererek bankaya yatırmak ve vade bitiminde faiz getirisi elde etmek prensibine dayanır. Bono ise özel bir kurumun ya da kamu kurumunun, yatırımcılardan borç alma karşılığında verdiği borç senedidir.

Vadeli Mevduat Getirisi Nedir?

Vadeli mevduat getirisi, ilgili hesaba yatırdığınız paranın vade bitiminde size kazandıracağı tutarı ifade eder. Hesabın size kazandıracağı tutar bankanın sunduğu faiz oranına göre değişiklik gösterir. En çok hangi bankanın kazandıracağını bulmak için bankaların vadeli mevduatlar için belirlediği günlük ve aylık faiz oranlarını incelemeli ve hesaplama yapmalısınız. Bu hesaplamayı yapmak için karmaşık matematiksel formülleri kullanmak yerine sitemizde yer alan mevduat faizi hesaplama aracını kullanabilir, kolayca hesaplama yapabilirsiniz.

Vadeli mevduat hesabı farklı vadelerle açılabilir. Aylık, üç aylık ya da senelik açtırabileceğiniz hesaptan kazandığınız tutar üzerinden stopaj kesintisi yapılır, yani vergi alınır. Vadeli mevduat getirisinden alınan vergilerin oranları şu şekildedir:

Vade Süresi TL Vergi Oranı Döviz Vergi Oranı Altın Vergi Oranı
1 - 6 Ay 5% 20% 15%
7 Ay - 1 Yıl 3% 20% 15%
1 Yıldan Uzun 0% 18% 15%

Bono Getirisi Nedir?

Bonoları iki aydan kısa sürede (60 gün) elinizden çıkaramayacağınız gibi 365 günden uzun süre elinizde tutamazsınız. Bu iki süre arasında dilediğiniz zaman bononuzun satış işlemini gerçekleştirerek ana paranızla birlikte faizinizi de alırsınız.

Bono bir yatırım aracı olmasının yanı sıra para yerine geçen bir araç gibi de kullanılabilmektedir. Elinde bono bulunduran bir borçlu, bu bonoyu alacaklıya vererek borcunu ödeyebilir. Bononun bu amaçla kullanılması, bonoyu borsada işlem gören bir araç haline getirmiştir. Alabileceğini bazı bono türleri şunlardır:

 1. Hazine bonosu
 2. Banka bonoları
 3. Finansman bonoları
 4. Altın, gümüş ve platin bonoları

Tıpkı vadeli mevduatta olduğu gibi bonodan elde edilen gelire de stopaj kesintisi uygulanır. İlgili mevzuata göre bono alarak elde edeceğiniz gelirden %15 oranında vergi kesilir. Bono hesaplama formülü ile ilgili bono hesaplama araçlarından destek alabilirsiniz.

Vadeli Mevduat mı Bono mu Avantajlı?

Bononun da vadeli mevduatın da en önemli özelliği, risksiz yatırım araçları olmalarıdır. Bu iki yatırım aracında da sabit bir getiri söz konusudur. Hangisinin daha avantajlı olduğu ise faiz oranına bağlıdır. İkisinin stopaj kesintileri arasında fark olsa da kazanılacak toplam tutar faiz oranına bağlı olduğundan faiz oranı karşılaştırması yapılması gerekir.

Faiz oranlarının eşit olması durumunda stopaj kesintisindeki avantajdan dolayı vadeli mevduat daha mantıklı bir yatırım aracı olabilir. Vadeli mevduat faiz oranlarını HangiKredi üzerinden öğrenebilir, faiz getirisi hesaplaması yapabilirsiniz.

Bono Ne İşe Yarar?

Bono, kurumsal firmalar ya da devlet tarafından çıkarılan kıymetli bir evraktır. Bu evrak, devletin ya da şirketin borçlandığını gösterir. Söz konusu kurumlar aldıkları borca karşılık, belirli bir faiz oranına sahip olan bonolar verirler. Bu sayede bono alarak evrakı çıkartan kuruma borç vermiş olan yatırımcı, belirlenen faiz doğrultusunda bir gelir elde eder. Bonolar ödeme, ispat ve teminat gösterme gibi amaçlarla kullanılabilir. Ayrıca para yerine geçme özelliği sayesinde borç ödeme işlemlerinde de geçerliliği vardır.

Bono Nasıl Tahsil Edilir?

Yatırımcılar, ellerindeki bonoları iki farklı şekilde tahsil edebilirler. Yöntemlerden biri, vadenin dolmasını beklemektir. Vade dolduktan sonra tahsil edilen bonolar için anlaşma şartlarının tamamı geçerlidir. İkinci yöntemde tahsil işlemi için vade sonu beklenmez. Vadesi dolmadan tahsil edilmesi ise gelir kaybına yol açar. Bu yöntemde ilgili evrak iskonto ettirilir ve bu nedenle kazanılabilecek toplam faiz getirisi daha az olur.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

13 Oy

-

4,38 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Vergi Türleri Nelerdir? 19.04.2024

  Vergi Türleri Nelerdir?

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?