Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Günlük ve Aylık Faiz Farkı

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 12.10.2018 Güncelleme Tarihi: 27.11.2020

Birikim yapmak için başvurabileceğiniz en risksiz yatırım yöntemi vadeli mevduat hesabı.
Günlük ve Aylık Faiz Farkı
Farklı vadelerle açtırabileceğiniz vadeli mevduat hesabınızda paranız durduğu yerde değer kazanır.

Birikim yapmak için başvurabileceğiniz en risksiz yatırım yöntemi vadeli mevduat hesabı. Farklı vadelerle açtırabileceğiniz vadeli mevduat hesabınızda paranız durduğu yerde değer kazanır. Peki vadeli mevduat hesabı seçeneklerinden olan günlük faiz ile aylık faiz arasında ne fark var, hangisi daha çok kazandırır?

Vadeli mevduat hesabının temel prensibi paranıza belli bir süre dokunmama sözü vererek bankaya yatırmak ve söz verdiğiniz süre sonunda paranızı faizi ile geri almaktır. Vadeli mevduat hesabına yatıracağınız para için bankalar size 32 gün, 46 gün, 55 gün, 92 gün ve 181 gün gibi vade seçenekleri sunar.

Vadeli mevduat hesabında paranızın ne kadar değerleneceği seçtiğiniz vadeye göre değişiklik gösterir. Seçtiğiniz vade boyunca paranız banka hesabınızda durur ve bu parayı kullanmazsınız. Vade bitiminde ise faizi ile birlikte paranızı alabilirsiniz.

Birikim Hesabı Nedir?

Bankanın sunduğu, aylık faiz oranına sahip vade seçeneklerinin yanı sıra bir de günlük faiz oranına sahip günlük hesaplar bulunmaktadır. Pek çok bankada birikim hesabı olarak adlandırılan bu hesap paranızı günlük olarak faize yatırma prensibine dayanır.

Birikim hesabında paranız günlük faiz oranları ile değerlendirilir ve bu hesapların en önemli özelliği paranızı istediğiniz zaman çekebilecek olmanızdır. Diğer hesaplarda söz verdiğiniz vade boyunca beklemeniz gerekirken birikim hesaplarında paranızı dilediğiniz zaman çekebilirsiniz.

Günlük Faiz Hesaplama

Parayı istenilen zaman çekebilmek birikim hesaplarının en önemli özelliği olsa da çoğu bankada faiz oranı aylık vadeli hesaplara göre daha düşük olabiliyor. Bu nedenle birikimlerinizi değerlendirmek üzere bir mevduat hesabı açtıracağınız zaman hangi vadede ne kadar kazanacağınız hesaplamanızda ve bu süreçte paranıza ihtiyaç duyup duymayacağınızın kararı vermenizde fayda var. 32 günlük en yüksek faiz veren bankalar ile günlük en yüksek faiz veren bankaları karşılaştırarak en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Günlük faiz nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı ise Hangikredi.com’da. Sitemizde yer alan hesaplama aracı ile hesaplama yaparak hangi bankada günlük faiz ne kadar görebilir ve ne kadar kazanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Birikim Hesabı İçin En Avantajlı Banka Hangisi?

Hemen hemen tüm bankalardan vadeli mevduat hesabı olduğu gibi günlük faizle paranızı değerlendirebileceğiniz bir hesap seçeneği de mevcut. Paranızı değerlendirebileceğiniz günlük faiz veren bankaların sunduğu birikim hesaplarından bazıları şunlar:

 • ING e-Turuncu Hesap
 • Akbank Direkt Serbest Hesap
 • Garanti BBVA Kolay Birikim Hesabı
 • Türkiye İş Bankası Maksimum Vadeli Hesap
 • Enpara.com Birikim Hesabı
 • Yapı Kredi Bankası Çalışan Vadeli Hesap
 • Odeabank Oksijen Hesap
 • QNB Finansbank Kazandıran Günlük Hesap

Hangi bankadan, hangi vade ile, ne kadar kazanacağınızı ve en yüksek günlük faiz veren bankayı Hangikredi.com  Mevduat Hesaplama Aracından hesaplama yaparak öğrenebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Kazancı Hesaplamak İçin Tıklayın

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı? 12.05.2021

  Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı?

 • Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı 11.05.2021

  Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı

 • Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi? 7.05.2021

  Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi?

 • Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık 6.05.2021

  Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon