Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 29.07.2020 Güncelleme Tarihi: 5.01.2023

Vadeli altın hesabı, vadeli mevduat hesabı mantığı ile aynı esasa dayanır: Sizin belirlediğiniz vade süresince altınlarınız belli bir faiz oranı ile işletilir ve böylece gelir elde edersiniz.

Vadeli Altın Hesabı Nedir?
Bunun yanı sıra, vadeli altın mevduat hesabındaki altınlarınız 100 bin TL’lik nakit bedeline kadar devlet güvencesine tabidir.

Vadeli altın hesabı, vadeli mevduat hesabı mantığı ile aynı esasa dayanır: Sizin belirlediğiniz vade süresince altınlarınız belli bir faiz oranı ile işletilir ve böylece gelir elde edersiniz. Bunun yanı sıra, vadeli altın mevduat hesabındaki altınlarınız 100 bin TL’lik nakit bedeline kadar devlet güvencesine tabidir. 

Vadeli Altın Hesabı Nasıl İşler, Avantajları Nelerdir?

Vadeli altın mevduat hesabı iki farklı şekilde avantaj sunar. Vadeli hesabın sağladığı altın işletme mantığı ile faiz gelirine sahip olabilirsiniz ve altın fiyatlarının yükselmesi halinde kur farkının katkısıyla ekstra kazanç sağlamanız mümkün olur. Yine vadeli mevduat hesaplarının tümünde geçerli olan bir kural olarak, kazandığınız faiz getirisinden %15 oranında stopaj vergisi alınacağını hatırlatmakta yarar var.

Altınlarınız anlık altın fiyatları üzerinden değer biçileceği için vade dolduğunda gram üzerinden miktarı değişmiş olacak. Örnek vermek gerekirse, diyelim ki 10 cumhuriyet, 5 yarım, 15 adet çeyrek altınınız var ve bu altınlarınızla bankaya vadeli altın hesabı açmaya gittiniz. Altınlarınızı teslim ettiğinizde mevcut altınınızın uzmanlar tarafından değeri ölçülerek grama dönüştürülür ve banka hesabınızda tekabül ettiği gramaj cinsinden görünmeye başlar.

Sonrasında vadeyi bozmak isterseniz, teslim ettiğiniz altınınız eksperler tarafından biçilen değeri kadarını alacaksınız.

Kredi kartı ile altın almak konusunda detaylı bilgi için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli altın hesabı açmanın birden çok yolu mevcut. Halihazırda var olan altınlarınızı bankaya ya da varsa bankanın anlaşmalı olduğu kuyumculara ulaştırarak altınlarınızın hesaba yatırılmasını sağlayabilirsiniz. Altınınız henüz yoksa altın mevduat hesabı açtırarak altın satın alımı işlemini kolayca yapabilirsiniz.

Altın mevduat hesabı ile altın satın alma işleminin akabinde altınlarınızı gram cinsi üzerinden görebilirsiniz. Bu yol ile, satın alım yaptığınız günün altın kuru üzerinden altın alıp gram cinsinden birikim yaparsınız.

Altın mevduat hesabını banka şubelerinden açtırabileceğiniz gibi internet bankacılığını kullanarak ya da mobil şube yoluyla da açabilirsiniz.

Güncel altın fiyatlarını öğrenmek için altın sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Altın Hesabı Açan Başlıca Bankalar

Altın hesabını hemen hemen bütün bankalarda açabilirsiniz. Buna ek olarak bu konuda öne çıkan bankaları ve vadeli altın hesabı açmak için ihtiyacınız olan bilgileri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Banka Adı Hesap Adı
Garanti BBVA Garanti BBVA Altın Hesabı
Akbank Akbank Altın Hesabı
İş Bankası İş Bankası Altın Hesabı
Kuveyt Türk Kuveyt Türk Altın Bankacılığı
Yapı Kredi Yapı Kredi Altın Hesabı
Ziraat Bankası Ziraat Bankası Altın Hesabı

Altınlarınız Dilediğiniz Zaman Bankadan Alınabilir mi?

Dilediğiniz zaman altın mevduat hesabınızdaki altınlarınızın TL karşılığını bankanızdan çekmeniz mümkün. Altını nakite çevirip para çekmek istediğinizde o günkü altın kuru üzerinden gram altınlarınızı bozarak para çekme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, altın hesabınız sayesinde ile altın alım satımı da gerçekleştirebilirsiniz. 

Vadeli altın mevduat hesabında paranız mevcutsa para ile işleyen vadeli mevduat hesabında olduğu gibi paranızı çekebilmek için vadenin bitmesini beklemeniz gerekir. Vade bitmeden altınlarınızı alabilirsiniz fakat bunun için vadeyi bozmanız yani faiz getirisinden vazgeçmeniz gerekir.

Bu konuda detaylı bilgiye “Vadeli Hesaptan Para Çekmek” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Fiyat Farkı Sebebiyle Değer Kaybını Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

Eğer anapara korumalı bir fon değilse, vade bittiğinde ya da altınlarınızı bozdurmak istediğinizde altınlarınız, bankaya teslim ettiğiniz güne göre birim fiyat olarak daha düşükşe kazancınız da değer kaybına uğrar. Bu durumu anapara korumalı bir vade kullanarak önlemeniz mümkün. Böylece yalnızca altının gram birim fiyatı arttıysa kazanç sağlarsınız. Azalırsa bir değer kaybı yaşamazsınız.

Vadeli mevduat hesabından para çekmek hakkında merak edilenleri “vadeli mevduat hesabından para çekmek” yazımızdan öğrenebilir, vadeli mevduat faiz getirisini hesaplamak ve en yüksek mevduat faizini bulmak için karşılaştırma yapabilirsiniz. 

Anlık Altın Fiyatları Takibi

Altındaki fiyat değişikliklerinden yararlanarak alım satım işlemleri ile gelir elde etmek istiyorsanız altın fiyatlarını anlık olarak takip etmeniz ve yorumlamanız gerekir. Canlı altın fiyatlarının grafikleri aracılığıyla öncelikle çeyrek altın, gram altın, yarım altın ve Cumhuriyet Altını gibi altın türlerinin fiyatlarını ve bu türlerin aylık ya da haftalık değişimlerini takip ederek kar zarar hesaplaması yapabilirsiniz.

Altın fiyatları 2020 güncel verilerine ulaşmak ve bugünün canlı altın fiyatlarını öğrenmek için altın sayfamızdan yararlanabilirsiniz.   

Yatırım Amaçlı Hangi Altın Alınmalıdır?

Altının ONS değeri günlük olarak farklılık gösterdiği için, canlı altın fiyatlarının dalgalanmalarından yararlanarak gelir elde edebilirsiniz. Altın üzerinden yatırım yapmak için alım satım işleminde fiyat farkı düşük olan altın türlerini seçmenizde fayda var. 

Gram Altın

Gram altın gibi altın çeşitlerinde bu fark bulunmadığı için yatırım aracı olarak mantıklı bir seçim olmayabiliyor. Bunun yanı sıra küçük altın olarak da adı geçen çeyrek altın Türkiye’de yatırım için en fazla tercih edilen altın türlerinden biri olmasına rağmen, çeyrek altın fiyatlarında alış-satış işlemi esnasında basım tarihi gibi bazı sebeplerden ötürü fark meydana gelebiliyor. 

Mevduat Hesapları

Altın üzerinden yatırımlarınızı değerlendirmek için fiziken altın almak yerine yazımızın konusu olan altın mevduat hesapları öne çıkıyor. Bu hesapların en önemli avantajlarından biri de, belirttiğimiz gibi altınları evde tutma riskinden sizi kurtarıyor olması. Bunun yanı sıra vadeli hesap mantığı ile altınınız işletilirken faiz getirisi elde etmek diğer altın türlerine göre oldukça avantajlı. 

Altın Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Altın fiyatları hem ülkemizdeki hem de dünyadaki ekonomik ve siyasal gelişmelere göre farklılık gösteriyor. Uzun zamandır yükseliş trendinde olan altın kurunu sitemizden takip edebilir, detaylı altın grafiği ile ihtiyacınız olan verilere ulaşıp günlük, haftalık, aylık ve yıllık fiyat farklarını görebilirsiniz.

Altın fiyatlarını neye göre yükseldiğini irdelersek, ilk olarak altının fiyatının yalnızca ülke gündemine göre belirlenmediğini söylemek gerekir. Altının değeri bütün dünyada aynıdır fakat ülkelerin para birimlerine göre değeri değişiklik gösterir. Bütün dünyada işlem gördüğü için altın piyasası hiçbir zaman kapanmaz ve dünyadaki bütün ekonomik ve siyasal hareketler altının fiyatında etkili olur. Buna ek olarak altın fiyatını belirleyen bir diğer öğe de tahmin edebileceğiniz gibi arz ve taleptir.

Bankaların Altın Fiyatları Avantajlı mıdır?

Altın satın alma işleminizi, döviz büroları ve kuyumculardan yapabileceğiniz gibi bankalar üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bankaların altın fiyatları makas farkından ötürü değişiklik gösterebiliyor. Herhangi bir bankadan altın alacağınız zaman bankaların makas aralığını dikkatle gözden geçirmeniz yararlı olacaktır. Altındaki bu makas aralıklarının sebebi ise çoğu zaman bankaların altın arzı ile açıklanıyor. Bu çerçevede büyük bankaların makas aralığının daha az olduğunu belirtebiliriz.

Makas Aralığı Nedir?

Makas aralığı, finansal ürünlerin alış ve satış fiyatı arasındaki farka verilen isimdir. Daha somut bir şekilde anlatmak gerekirse, finans piyasalarında işlem gören dolar, euro ve altın gibi ürünlerin alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki farka makas aralığı denir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

44 Oy

-

3,89 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

3 Yorum

Taner Şah
Taner Şah 9.03.2020 • 00:00

Kripto para ve altın mevduatı ilgimi çekiyor.

Yanıtla Beğen(1)
Diğer Cevapları Göster
ikon
Emine emine 8.01.2021 • 16:15

Taner bey altını vadeli mi vadesiz mi almak lazım? Yani uzun süre kullanmayacağım kâr elde etmek için

Beğen(93)

Son Eklenen İçerikler

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

 • Revalüasyon Nedir? 22.05.2023

  Revalüasyon Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon