Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli mevduat hesabından hiçbir farkı olamayan vadeli altın hesabı kimilerine göre daha kazançlı bir tür. Zira hem uygulanan faiz oranından hem de altın fiyatlarındaki artıştan yatırımcısına kazanç sağlayabiliyor.

Peki nedir vadeli altın hesabı? Ne kadarlık bir miktarı devlet güvencesi altında?

Vadeli altın hesabı nedir?

Vadeli altın hesabı, vadeli mevduat hesabından farksızdır. Vadeli altın hesabında altınlarınız seçtiğiniz vade boyunca belirli bir faiz oranı üzerinden değerlendirilir ve size kazanç sağlar. Altın mevduat hesabındaki altınlarınız 100 bin TL karşılığına kadar devlet güvencesinde olur.

Vadeli altın mevduat hesabı iki ayrı koldan avantaj sağlar. Altınlarınız vadeli hesapta olduğundan faiz getirisi elde edebilirsiniz. Altın fiyatlarının artması durumunda ise kur farkından yararlanarak yine kazanç elde edebilirsiniz. Kazandığınız faiz getirisinden %15 oranında stopaj kesintisi yapılacağını da bu noktada hatırlatalım.

Vadeli mevduat hesaplama işlemi yaparak altınlarınızın ya da paranızın ne kadar kazandıracağını öğrenebilirsiniz.

Vadeli altın hesabı nasıl açılır?

Vadeli altın hesabı açmanın birden fazla yolu var. Mevcut altınlarınızı bankaya ya da varsa bankanın anlaşmalı olduğu kuyumculara götürerek altınlarınızın hesaba yatırılmasını sağlayabilirsiniz. Altınınız yoksa altın mevduat hesabı açtırarak altın satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Altın mevduat hesabı üzerinden altın satın alma işlemi gerçekleştirdikten sonra altınlarınız gram cinsi üzerinden görünür. Aldığınız günkü altın fiyatına göre altın satın alarak gram cinsinden birikim yapmış olursunuz. Para çekmek istediğinizde ise güncel altın fiyatı üzerinden gram altınlarınızı bozarak nakit çekimi yapabilirsiniz.

Altın mevduat hesabını şubelerden açtırabileceğiniz gibi online şube ya da mobil şube kanalıyla da açabilirsiniz.

Altınlarımı dilediğim zaman bankadan alabilir miyim?

Dilediğiniz zaman altın mevduat hesabınızdaki altınlarınızın TL karşılığını bankanızdan alabilirsiniz. Altın hesabınız aracılığı ile altın alım satımı da yapabilirsiniz.

Vadeli altın mevduat hesabında paranız varsa normal vadeli mevduat hesabında olduğu gibi paranızı çekebilmek için öncelikle vadenin dolmasını beklemeniz gerekir. Vade dolmadan altınlarınızı alabilmek için vadeyi bozmanız yani faiz getirisinden vazgeçmeniz gerekir. Vadeli Hesaptan Para Çekmek adlı yazımızdan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Vadeli Altın Hesabı Nedir?
5 (100%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir